Рішення від 09.12.2025 по справі 909/904/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/904/25

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.,

Секретар судового засідання Шмаюн Ю. Ю.,

за участю прокурора - Журавльової Н. Є.,

представника позивача - Тихого Т. М.,

представника відповідача - Дутки І. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Керівника Калуської окружної прокуратури, проспект Лесі Українки, 16б, м. Калуш, в інтересах держави в особі Калуської міської ради, вул. Івана Франка, буд. 1, Івано-Франківська обл. м. Калуш, 77300,

до відповідача: ФОП Хемича Олега Ігоровича, АДРЕСА_1 , про стягнення для зарахування в дохід місцевого бюджету Калуської міської ради грошових коштів у сумі 1 096 558, 88 грн., у тому числі 775 980,75 грн - безпідставно збережених коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, 253 673,71 грн - інфляційних втрат, 66 904,42 грн - 3% річних та судового збору,

встановив, що прокурор в інтересах держави в особі Калуської міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення для зарахування в дохід місцевого бюджету Калуської міської ради грошових коштів у сумі 1 096 558, 88 грн., у тому числі 775 980,75 грн безпідставно збережених коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, 253 673,71 грн - інфляційних втрат, 66 904,42 грн - 3% річних та судового збору.

В обґрунтування позову прокурор вказав на те, що відповідач договору про пайову участь (враховуючи те, що будівництво об'єкта розпочалося 20.06.2017) не уклав, всупереч п. п. 3, 4 п. 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" від 20.09.2019, до міської ради протягом обумовленого законом строку із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта не звертався, пайову участь до прийняття об'єкта в експлуатацію не сплатив, а відтак, без достатньої правової підстави, за рахунок органу місцевого самоврядування зберіг у себе кошти, які мав би сплатити як пайовий внесок у розвиток інфраструктури населеного пункту, відповідно, зобов'язаний їх повернути на підставі ч.1 ст. 1212 ЦК України.

За несвоєчасне виконання зобов'язання відповідачу нараховано заявлені до стягнення інфляційні втрати та 3 % річних згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України.

В підтвердження викладеного долучив копії: платіжної інструкції №1175 від 22.07.2025, листів №9963/5/09-19-12-02-05 від 14.07.2025, №52-1688ВИХ-25 від 21.07.2025, №52-1222ВИХ-25 від 02.06.2025, №3716/02-38/04 від 19.06.2025, №01-08/138 від 17.06.2025, №52-1565ВИХ-25 від 09.07.2025, №4373/02-38/04 від 11.07.2025, №52-1566ВИХ-25 від 09.07.2025, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 29.03.2017, рішення №1917 від 29.11.2018, порядку пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста Калуша затвердженого рішенням Калуської міської ради від 29.11.2018 №1917, витягу з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва реєстраційний номер документу: ІФ083171492350, акту готовності об'єкта до експлуатації від 20.08.2022, сертифікату ІФ122220817642, розрахунку розміру пайової участі замовника будівництва, що залучається у створенні і розвитку інфраструктури міста Калуша, розрахунку суми заборгованості з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних, квитанції №4082550, докази направлення відповідачу копії позовної заяви з додатками.

За наслідками розгляду позову, суд відкрив провадження у справі та призначив підготовче засідання на 04.09.2025.

Відповідач, щодо позову заперечив та вказав на правові висновки ВС, які викладені у постановах від 07.09.2023, що винесені у справі № 916/2709/22 та від 15.08.2024 у справі № 914/2145/23, відповідно до яких зобов'язання в частині перерахування коштів пайової участі щодо об'єкта будівництва до бюджету Калуської міської ради виникає не в силу положень Закону № 132-ІХ, а безпосередньо з дій останнього у вигляді надання протягом 2020 року ОСОБА_1 розрахунку пайової участі щодо об'єкту будівництва. Водночас, відсутність звернення відповідача до позивача із заявою про визначення розміру пайової участі не перешкоджає останньому самостійно здійснити такий розрахунок на підставі наявних документів.

Крім того, відповідач вказав на те, що прокурор, всупереч ст. 58 Конституції України та ст. 5 ЦК України, при визначенні розміру пайової участі, взяв за основу при розрахунку заявленої суми, показник опосередкованої вартості 1 кв. м. загальної площі будинку в грн, станом на 01.01.2022 ( наказ Міністерства розвитку громад та територій України №53 від 17.02.2022), в той час, коли чинними на січень-лютий 2020 був наказ №286 від 09.12.2019, а відтак, наказ №53 від 17.02.2022 не мав зворотної дії в часі і не міг застосовуватись в даному випадку.

04.09.2025, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 09.10.2025.

Судові засідання неодноразово відкладались.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позов слід задоволити.

При цьому суд врахував наступне.

Предметом даного позову є вимога про стягнення безпідставно збережених коштів пайової участі у розмірі 775 980,75 грн, 253 673,71 грн - інфляційних втрат та 66 904,42 грн - 3% річних.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон).

Ст. 1 Закону передбачено, що замовником будівництва визначено фізичну або юридичну особу, яка має намір забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 цього Закону, планування і забудова територій є діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об'єктів; реконструкція існуючої забудови та територій; створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури.

Статтею 40 Закону (в редакції, яка діяла до 31.12.2019) визначено, що замовник будівництва, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті (ч. 2). Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч.3). Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором (ч.9). Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками (ч.8).

Зі змісту статті 40 цього Закону вбачається, що у наведених у законі випадках перерахування замовником об'єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту є обов'язком, а не правом забудовника, який виникає на підставі положень закону, а положення договору лише визначають суму, що належить до перерахування. Тому укладення в таких випадках договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який опосередковує відповідний платіж, було обов'язковим на підставі закону.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 08.10.2019, що винесені у справі № 911/594/18, від 22.09.2021 у справі № 904/2258/20.

Водночас, 01.01.2020 набули чинності норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" від 20.09.2019 №132-IX, якими статтю 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виключено.

Разом з тим, відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" (далі - Прикінцеві та перехідні положення Закону), протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту у такому розмірі і порядку: розмір пайової участі становить(якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом): для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.

Замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об'єкта. Орган місцевого самоврядування протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об'єкта будівництва (п.п. 3 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону).

Згідно ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд, у постанові від 23.05.2024, що винесена у справі № 915/149/23, зробив висновок про те, що обов'язок замовника будівництва щодо звернення у 2020 році до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва виникає:

- для об'єктів, будівництво яких розпочато у попередні роки, якщо станом на 01.01.2020 вони не введені в експлуатацію і договори про сплату пайової участі не були укладені, - протягом 10 робочих днів після 01.01.2020;

- для об'єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році, - протягом 10 робочих днів після початку такого будівництва.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.07.2022, що винесені у справі № 910/9548/21, від 13.12.2022 у справі № 910/21307/21, від 20.02.2024 у справі № 910/20216/21.

Крім того, Верховний Суд, у постанові від 20.07.2022, що винесена у справі № 910/9548/21 вказав на те, що для об'єктів, будівництво яких розпочато раніше (однак які станом на 01.01.2020 не були введені в експлуатацію і якщо договори про сплату пайової участі до 01.01.2020 не були укладені) або будівництво яких розпочате у 2020 році, абзацом другим пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 132-IX визначено обов'язок (за винятком передбачених підпунктом 2 цього абзацу випадків) щодо перерахування замовником об'єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету пайової участі (коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту) до прийняття такого об'єкта в експлуатацію.

Порядком пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Калуша, затвердженого рішенням Калуської міської ради від 29.11.2018 № 1917 (далі - Порядок) передбачено менший розмір пайової участі для житлових будинків, ніж визначено у п.п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 132-ІХ.

Так, відповідно до п.3.1.3 Порядку, розмір пайової участі Замовника будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Калуша визначається у відповідності до підпунктів 3.1.1. і 3.1.2 цього Порядку і становить у разі будівництва:

- нежитлових будівель і споруд - 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта;

- житлових будинків - 1,5% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта;

- житлових будинків з вбудовано-прибудованими об'єктами комерційного призначення та/або об'єктів комерційного призначення з вбудовано-прибудованими чи надбудованими житловими квартирами визначається окремо для житлових приміщень, та для приміщень комерційного призначення з урахуванням вартості будівництва об'єкта.

Якщо вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається на підставі показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України та опосередкованої вартості будівництва об'єктів соціального призначення, які споруджується на території України (адміністративні будинки), затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України станом на момент звернення про укладення договору на пайову участь та виконання розрахунку (п. 3.1.2 Порядку).

Пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об'єкта будівництва в експлуатацію (п.п. 4 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону).

Кошти, отримані як пайова участь, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту (п.п. 5 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону).

Інформація щодо сплати пайової участі зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації (п.п. 6 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону).

З матеріалів справи суд встановив, що згідно витягу з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, 29.05.2017 року, замовнику Хемичу О.І, за адресою: м. Калуш, вул. Драгоманова - Малицької, зареєстровано декларацію про початок будівельних робіт №ІФ083171492350 (заява зареєстрована Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області 29.05.2017).

Вид будівництва - нове будівництво. Код будівлі за ДК018: 1122.1, а саме об'єкт будівництва відноситься до будинків багатоквартирної масової забудови. Будівництво проводилось на земельній ділянці із кадастровим номером: 2610400000:07:004:0024. Загальна площа об'єкта 3595 кв. метрів, замовник об'єкта будівництва - Хемич Олег Ігорович (відповідач).

Відповідно до п.5 акту готовності об'єкта до експлуатації (реєстраційний номер ЄДЄССБ: АС01:0984-1139-4931-2130) від 20.08.2022 (далі - акт готовності об'єкта до експлуатації), будівельні роботи виконано у строк: початок робіт: червень 2017; закінчення робіт: серпень 2022.

Кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією на будівництво становить 0 тис. грн, у тому числі витрати на будівельні роботи 0 тис. грн, витрати на машини, обладнання та інвентар 0 тис. грн; вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію, 0 тис. грн, у тому числі витрати на будівельні роботи 0 тис. грн, витрати на машини, обладнання та інвентар 0 тис. грн (п. 10, 11 акту готовності об'єкта до експлуатації).

За результатами будівництва об'єкт введено в експлуатацію 25.08.2022 ( сертифікат № ІФ122220817642 від 25.08.2022. створено в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва) (далі сертифікат).

Згідно з сертифікатом, об'єкт має такі основні показники:

площа забудови - 603,8 м2, площа житлового будинку - 3595 м2, загальна площа квартир - 3323 м2, загальна кількість квартир - 52, житлова площа приміщень - 1820,8 м2, загальна площа будівлі - 3595 м2.

Беручи до уваги вищевказане та те, що об'єкт введено в експлуатацію на підставі зазначеного сертифікату, кінцевим строком, відповідно до якого відповідач повинен був сплатити пайовий внесок, є 25.08.2022.

За наведеного, відсутності доказів звернення відповідача до міської ради для укладення договору про пайову участь (враховуючи те, що будівництво об'єкта розпочалося 20.06.2017), чи виконання ним обов'язку зі сплати пайового внеску до введення об'єкта будівництва в експлуатацію, відповідач, без достатньої правової підстави зберіг у себе кошти, які мав заплатити у вигляді пайового внеску у розвиток інфраструктури населеного пункту, відповідно, зобов'язаний повернути ці кошти органу місцевого самоврядування на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Верховний Суд, у постанові від 23.05.2024, що винесена у справі № 915/149/23, зробив висновок про те, що відсутність укладеного договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту не усуває зобов'язання забудовника сплатити визначені суми, при цьому таке зобов'язання повинно бути виконане до прийняття новозбудованого об'єкта в експлуатацію і спір у правовідносинах щодо сплати таких сум може виникнути лише щодо їх розміру. Набуття чинності 01.01.2020 Законом № 132-ІХ, яким статтю 40 Закону №3038-VI виключено, також не скасовує обов'язку по сплаті пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.

Враховуючи вищевикладене та те, що відповідач доказів виконання зобов'язання зі сплати органу місцевого самоврядування грошових коштів пайової участі не подав, позовна вимога в частині стягнення 775 980,75 грн - безпідставно збережених коштів пайової участі є обґрунтованою.

Вимогу позивача в частині стягнення 253 673,71 грн - інфляційних втрат та 66 904,42 грн - 3% річних слід задоволити виходячи з вищезазначеного, позиції ВС викладеної у постанові від 04.05.2022, що винесена справі №925/683/21, в якій суд виснував, що у разі прострочення виконання зобов'язання, зокрема, щодо повернення безпідставно одержаних чи збережених грошей, нараховуються 3 % річних від простроченої суми відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України та ст. 625 ЦК України, відповідно до якої боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Означення в п.12 акту готовності об'єкта до експлуатації того, що кошти пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту не сплачуються відповідно до пункт 13 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» № 132-ІX від 20.09.2019, судом не приймається, як таке, що суперечить вищевказаним нормам та позиції ВС, яка викладена у вищенаведених справах.

Посилання відповідача на те, що прокурором при визначенні розміру пайової участі не вірно використані показники опосередкованої вартості 1 кв. м. загальної площі квартир будинку, які затверджено наказом № 53 від 17.02.2022, судом також не приймається, оскільки суду не доведено того факту, що на момент введення об'єкта в експлуатацію (25.08.2022) не діяли взяті показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (зазначене узгоджується з позицією ВС викладеною у постанові, що винесена, зокрема, у справі 910/6226/23 від 03.12.2024).

Відповідно до статей 74, 77 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Судові витрати, відповідно до ст. 129 ГПК України, слід покласти на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 86, 129, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Стягнути з ФОП Хемича Олега Ігоровича (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Калуської міської ради (код ЄДРПОУ 33578261, вул. Івана Франка, буд. 1, Івано-Франківська обл., м. Калуш, 77300) для зарахування в дохід місцевого бюджету Калуської міської ради - 775 980,75 грн (сімсот сімдесят п'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят гривень сімдесят п'ять копійок) - безпідставно збережених коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, 253 673,71 грн (двісті п'ятдесят три тисячі шістсот сімдесят три гривні сімдесят одну копійку) - інфляційних втрат та 66 904,42 грн (шістдесят шість тисяч дев'ятсот чотири гривні сорок дві копійки) - 3 % річних.

Стягнути з ФОП Хемича Олега Ігоровича (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03530483, рахунок (IBAN) UA668201720343120001000003924, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку отримувача - МФО 820172) - 13 158,70 грн (тринадцять тисяч сто п'ятдесят вісім гривень сімдесят копійок) - судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 25.12.2025.

Суддя І. М. Скапровська