14.11.2025
Справа № 497/2927/25
Провадження № 2-а/497/44/25
про передачу справи до іншого суду
14.11.25 року суддя Болградського районного суду Одеської області Кравцова Алла Валентинівна, ознайомившись у приміщенні суду в м.Болград з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинти певні дії,
06.11.2025 року з Одеського окружного адміністративного суду надійшла на дотримання правил територіальної підсудності справа з вищевказаним адміністративним позовом, яким представник позивача просить визнати протиправними та зобов'язати вчинти певні дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ТЦК та СП).
Відповідно до п.4 ч.1ст.171 КАС України суд після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності. А, згідно ч.1ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. Відповідно до ч.1ст.25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, що ухвалені стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи, - вирішуються за вибором позивача - адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцем знаходження відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. При цьому, відповідно до ч.2ст.26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Особа, що зазначна відповідачем у цій справі - ІНФОРМАЦІЯ_3 - є неналежним відповідачем, оскільки згідно скриншоту з додатку "Резерв+" (а.с.8), який міститься в матералах справи - органом влади, дії якої оскаржуються - вказано ІНФОРМАЦІЯ_4 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 - на території, на яку розповсюджена юрисдикція Тарутинського районного суду Одеської області.
Місце реєстрації позивача ОСОБА_1 також розташоване на території, на яку розповсюджена юрисдикція Тарутинського районного суду Одеської області - адреса: вул.Центральна,12, у с.Красне, яка, хоча і розташоване на території Болградського району, Одеської області, однак є територією Тарутинської територіальної громади - колишньої адміністративно-територіальної одиниці "Тарутинський район Одеської області" - що є ліквідованою в межах реформи децентралізації з центром в м.Тарутине (тепер Бесарабське) - згідно Постанови ВР України «Про утворення та ліквідацію районів» №807-IX від 17.07.2020, що набула чинності з 19.07.2020, і згідно якої змінився адміністративно-територіальний поділ Одеської області зі збереженням її загальних меж. Так, замість 490 сільських, селищних і міських рад утворено 91 ОТГ, а замість 26 районів - 7 укрупнених районів, в результаті чого територія Тарутинського району Одеської області увійшла до складу Болградського району.
Однак, Законом України №950-IX від 03.11.2020 - Розділом XII «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII доповнено пунктом 3-1, згідно яких "До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів, відповідні місцеві суди мають здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою ВР України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020 №807-IX, але не довше, ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого ЗУ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 за №2102-IX (п.3-1 зі змінами, згідно ЗУ №1874-IX від 16.11.2021; в редакції ЗУ №2808-IX від 01.12.2022) - який, як відомо, наразі триває, оскільки неодноразово продовжений відповідними Указами Президента та ЗУ "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження воєнного стану в Україні".
Тому, зважаючи на те, що Тарутинський суд Одеської області, - який не є наразі ліквідованим і його юрисдикція розповсюджується на територію колишнього Тарутинського району до остаточного реформування судів за територіальним принципом, та здійснює свою діяльність на тій частині території Болградського району, що є колишньою територією Тарутинського району, - суд дійшов до висновку, що справа за територіальною юрисдикцією хоча й підсудна суду, юрисдикція якого розповсюджується на територію Болградського району Одеської області, але не Болградському районному суду, що є обгрунтованою підставою для визначення підсудності цієї справи за правилами ст. 26 КАС України, а саме - за місцем знаходження відповідача, - яке розташоване на території, що є юрисдикцією Тарутинського районного суду Одеської області.
Крім того, на виконання Рішення Ради суддів України №26 від 05.08.2022р., з метою економії коштів спеціального фонду держаного бюджету України в умовах воєнного стану та нестабільної ситуації, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування двох оптимальних форм розгляду цієї справи: змішану (паперовій і електронній) та електронну, - що дозволяє суттєво економити процесуальний час та кошти державного бюджету і створює більше умов для забезпечення прозорості діяльності судів, підвищення рівня довіри громадян до суду, а також - покращує зручність та доступність учасників справ та заінтересованих осіб до правосуддя, гарантує утвердження таких принципів правосуддя як: гласність, відкритість, публічність, прозорість та доступність судового процесу; для чого учасникам судового проваджень слід використовувати функціонал "Електронного кабінету" для ознайомлення з матеріалами справи та документами в електронній формі, адже, п.122 Положення "Про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи" (ЄСІТС), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 за №1845/0/15-21 (зі змінами), визначено, що до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі (п.122 в ред. Ріш. ВРП №977/0/15-23 від 12.10.2023). Тому, оскільки в суді з-за недостатнього фінансування можливості обмежені, рекомендувати учасникам судового провадження додатково, в разі подання документів в електронній формі, - подавати суду також відповідні письмові докази та заяви чи пояснення у паперовій формі для долучення до матеріалів справи, та, з метою збереження процесуального часу і пришвидшення строків розгляду справи - одночасно з подачею в суд - направляти копії цих документів іншим учасникам (наприклад, як то регламентовано ст.ст.49ч.5,54,83ч.9,178ч.4,5,179-181,212,360ч.4,363ч.3,364,395,397, 398 ЦПК України).
Ст.30 КАС України регламентовано недопустимість спорів про підсудність: «спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надіслана (ч.7 ст.22 КАС України)».
Однак, у зв'язку з помилковим надходженням справи здо суду, юрисдикція якого хоча і розповсюджується на територію Болградського району Одеської області, але лише на частину - яка, у даному випадку, не є територіальною підсудністю для розгляду цієї справи, - направлення справи до належного суду - що здійснює судочинство на території цього ж району, але в тій частині, на яку розповсюджується його юрисдикція і до якого відноситься підсудність цієї справи - не є спором про підсудність, адже справа не повертається до суду, з якого вона надлійшла, а правила розгляду справи без достримання належної підсудності, згідно чинного законодавства, можуть мати значні наслідки у виді скасування судового рішення.
На підставі вищевказаного, керуючись ст.ст.19, 20, 22, 29, 30 КАС України, суд
Здійснювати розгляд (формування та зберігання) справи у двох оптимальних формах: змішаній формі (паперовій і електронній) та електронній.
Адміністративну справу №497/2927/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинти певні дії, передати за підсудністю до до Тарутинського районного суду Одеської області за адресою: 68500, Одеська область, смт.Бессарабське, вулиця Красна,235, - за місцем реєстрації відповідача.
Копію даної ухвали направити позивачу до відому. Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її отримання, та набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України, тобто, - негайно після підписання її суддею. Справа підлягає направленню до іншого суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Суддя А.В. Кравцова