Справа № 510/1953/23
Провадження № 3/510/1274/23
16 листопада 2023 року м. Рені
Суддя Ренійського районного суду Одеської області Дудник В.І., розглядаючи матеріали, що надійшли від впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродж. с. Рівнопіль Волноваського району Донецької обл., мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого водієм у ТОВ «Зернотранс» м.Київ, протягом року не піддавався адміністративному стягненню за вчинення адміністративного правопорушення, -
за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як виходить з наданих матеріалів, 13.10.2023р. о 19.10 год., на ділянці віпс « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на відстані приблизно 6500 м від лінії державного кордону України в районі прикордонного знаку № 0772, був виявлений громадянин України - ОСОБА_1 , який намагався незаконно перетнути державний кордон України поза пунктом пропуску, чим порушив ст. 9 ЗУ «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року.
З врахуванням наведеного відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в суд за викликом не з'явився, про причини неявки не повідомив.
В ході розгляду адміністративних матеріалів, судом були досліджені докази: протокол про адміністративне правопорушення ПдРУ № 265477 від 13.10.2023р.; рапорт іпс ОСОБА_2 від 13.10.2023р.; рапорт старшого зміни прикордонних нарядів віпс « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_3 від 13.10.2023р.; письмові пояснення ОСОБА_1 від 13.10.2023р.; паспорт громадянина України - ОСОБА_1 .
Інших доказів на момент розгляду справи суду не надано.
Дослідивши матеріали справи, надані докази, суд прийшов до висновку, що провадження в даній справі слід закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративне правопорушення це протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасно, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Частина 1 ст. 204-1 КУпАП передбачає відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
З матеріалів справи вбачається, що 13.10.2023р. о 19.10 год. на ділянці відповідальності віпс « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на відстані приблизно 6500 м від лінії державного кордону України в районі прикордонного знаку № 0772, був виявлений громадянин України - ОСОБА_1 , який намагався незаконно перетнути державний кордон України поза пунктом пропуску.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого статтею 204-1 КУпАП, полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, встановлено порушення ОСОБА_1 ст. 9 ЗУ «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року. Частинами 1, 2 зазначеної ст. регламентовано, що перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення від 13.10.2023 року не наведено та матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження спроби (намагання) ОСОБА_1 перетину державного кордону України поза пунктом пропуску, а свідчать лише про його перебування у прикордонній смузі контрольованого прикордонного району. Доказів на підтвердження порушенням ОСОБА_1 прикордонного режиму регламентованого постановою КМУ № 1147 від 27.07.1998р. «Про прикордонний режим» не надано.
Відповідно до вищезазначеної постанови, Державна прикордонна служба може встановлювати інформаційно-попереджувальні таблички "УВАГА! Державний кордон України. Прохід заборонено" з метою запобігання випадкам незаконного перетинання державного кордону громадянами України, іноземцями та особами без громадянства під час їх пересування в межах прикордонної смуги.
Докази інформування ОСОБА_1 про його перебування поблизу державного кордону в адміністративних матеріалах відсутні.
Одного лише протоколу про адміністративне правопорушення, за відсутності інших доказів, явно не достатньо для висновку про винуватість особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. За змістом цієї норми на особу не може бути покладений і обов'язок доводити свою невинуватість в учиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставини в справі відсутні належні докази, які б підтверджували наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247 ч. 1 п. 1, 251, 252, 283 КУпАП, ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991р., постановою КМУ від 27.07.1998р. № 1147 «Про прикордонний режим», -
У притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП - відмовити. Провадження у справі закрити.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст.ст. 32, 321 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя В.І. Дудник