Ухвала від 25.12.2025 по справі 335/12376/25

1Справа № 335/12376/25 1-кс/335/4122/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2025 року м. Запоріжжя

Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши в судовому засіданні клопотання заступника начальника СВ ВП № 3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області капітана поліції ОСОБА_5 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025082320001152, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.08.2025 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Токмак Запорізької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який не є особою щодо якої, згідно ст. 480 КПК України передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Заступник начальника СВ ВП № 3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області капітан поліції ОСОБА_5 , за погодженням прокурором який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні - прокурором Пологівської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_7 , звернулася до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення спеціального досудового розслідування у кримінальному проваджені ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,

Клопотання мотивоване тим, що слідчим відділенням Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025082320001152, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.08.2025 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідування встановлено наступне.

Згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Усупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.

З метою відсічі військової агресії Російської Федерації, 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною Радою України.

Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва РФ, військовослужбовці ЗС РФ, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе господарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі й м. Токмак Пологівського району Запорізької області, яке було захоплено 26.02.2022.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована РФ територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація РФ територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 09.02.2023 № 41 «Про затвердження змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», яким затверджено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (зі змінами), територія Токмацької міської територіальної громади, є такою що перебуває у тимчасовій окупації з 26.02.2022.

Так, після початку 24.02.2022 воєнних дій на території України, широкомасштабної агресії РФ та подальшої окупації Токмацької міської територіальної громади Запорізької області у «Закладі загальної середньої освіти № 1» Токмацької міської ради Запорізької області на виконання вимог та розпоряджень місцевих органів влади (розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації №104 від 10.03.2022, №137 від 29.03.2022, №196 від 22.04.2022) оголошено завершення 2021/2022 навчального року у закладах загальної середньої освіти та позашкільної освіти з 02.05.2022, тобто призупинив здійснення освітнього процесу.

У подальшому «Заклад загальної середньої освіти № 1» Токмацької міської ради Запорізької області відповідно до розпорядження начальника Томацької міської військової адміністрації № 243 від 05.08.2024 змінено тип та найменування «Закладу загальної середньої освіти № 1» на Академічний ліцей «Крила» Токмацької міської ради Пологівського району Запорізької області.

У той же час, не пізніше серпня 2022 року громадянин України ОСОБА_6 перебуваючи у м. Токмак Запорізької області, яке з 26.02.2022 по теперішній час є тимчасово окупованою РФ територією України, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями РФ, та впровадження стандартів освіти держави-агресора РФ у закладі освіти - «Закладі загальної середньої освіти № 1» Токмацької міської ради Запорізької області, маючи відповідний досвід роботи, кваліфікацію, навички та професійні якості, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, прийняв пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників збройних формувань РФ та окупаційної влади військово-цивільної адміністрації м. Токмак Запорізької області, та добровільно зайняв посаду виконувача обов'язків директора «Закладу загальної середньої освіти № 1» Токмацької міської ради Запорізької області, та у подальшому не пізніше лютого 2023 року зайняв посаду директора «Закладу загальної середньої освіти № 1» Токмацької міської ради Запорізької області, після чого впроваджував стандарти освіти держави-агресора у підконтрольному йому закладі освіти.

Перебуваючи на посаді виконувача обов'язків директора та у подальшому директора закладу освіти ОСОБА_6 , користуючись повноваженням та правами керівника закладу освіти, виконуючи вказівки очільників окупаційної адміністрації держави-агресора і представників збройних формувань РФ, з метою підтримки та утвердження окупаційної влади РФ на території м. Токмак Запорізької області розпочав впроваджувати критерії та стандарти освітнього процесу, регламентовані нормами та вимогами федерального законодавства РФ у сфері освіти, в освітній процес підпорядкованого йому закладу освіти «Закладі загальної середньої освіти № 1» Токмацької міської ради Запорізької області, на базі якого представниками окупаційної адміністрації держави-агресора ­створено заклад освіти «Государственное бюджетное общеобразовательное учреждение общеобразовательной организации Запорожской области «Средняя общеобразовательная школа № 1 г. Токмак».

Також ОСОБА_6 , займаючи посаду виконувача обов'язків директора (з лютого 2023 року - директора) вказаного закладу освіти, перебуваючи на території м. Токмак Токмацької міської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, керуючись положеннями ч. 2 ст. 14 «Федерального закона «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 №273-ФЗ, згідно з яким в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові РФ, якщо вказаною статтею не встановлено інше, ввів з вересня 2022 року використання російської мови для викладання та вивчення дисциплін у «Закладі загальної середньої освіти № 1» Токмацької міської ради Запорізької області.

Окрім цього, продовжуючи свою протиправну діяльність, користуючись відповідними повноваженням та правами керівника закладу освіти, ОСОБА_6 перебуваючи на території м. Токмак Пологівського району Запорізької області, продовжив впровадження стандартів освіти держави-агресора у вказаному навчальному закладі, а саме, на виконання вимог «Федеральных госсударственных образовательных стандартов основного общего образования» (надалі ФГОС ООО) ввів з 01.09.2022 для викладання та вивчення у межах циклу дисциплін загальноосвітньої підготовки наступну дисципліну: «История», що передбачено відповідною предметною областю «Общественные науки» згідно з положеннями ст. 9.4 ФГОС СОО.

Також ОСОБА_6 займаючи посаду виконуючого обов'язки директора вищевказаного закладу освіти, перебуваючи на території м. Токмак Пологівського району Запорізької області, продовжуючи впровадження стандартів освіти держави-агресора у підконтрольному закладі освіти, на виконання вимог ст. 27 ФГОС НОО, ст. 26 ФГОС ООО та ст. 27 ФГОС СОО, якими передбачено забезпечення підручниками, навчально-методичною літературою і матеріалами за всіма навчальними предметами основної освітньої програми початкової загальної освіти, основної загальної освіти та середньої загальної освіти відповідно, і п. 1 ч. 4 ст. 18 «Федерального закона «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 №273-ФЗ, згідно з яким організації, які здійснюють освітню діяльність з освітніх програм, що мають державну акредитацію, основного загального рівня освіти для використання при реалізації зазначених освітніх програм використовують підручники та розроблені в комплекті з ними навчальні посібники з числа підручників, що входять до федерального переліку підручників, допущених до використання при реалізації освітніх програм початкової загальної, основної загальної, середньої загальної освіти, які мають державну акредитацію, у невстановлені досудовим розслідуванням місці та часі замовив, отримав та передав для використання учням з 1 по 11 клас «Закладу загальної та середньої освіти № 1» Токмацької міської ради під час вивчення навчальних дисциплін відповідні навчальні підручники, які входять до вищевказаного федерального переліку.

Зокрема, здійснюючи свою протиправну діяльність, користуючись відповідними повноваженням та правами керівника закладу освіти, ОСОБА_6 передав учням 11 класу відповідно для використання під час вивчення навчальної дисципліни «История. История России. 1945 год начало XXI века» 11 класс, базовый уровень учебник (авторство: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , издательство: АТ «Издательство «Просвещение»), що внесений до «Федерального перечня учебников, допущенных к использованию при реализации имеющих государственную аккредитацию образовательных программ начального общего, основного общего, среднего общего образования организациями, осуществляющими образовательную деятельность», затвердженого наказом «Министерства просвещения Российской Федерации» № 413 від 17.05.2014, № 371 від 18.05.2023, під № 1.1.3.6, № 1.1.3.6.1.1.2 відповідно.

У той же час, продовжуючи свою протиправну діяльність, ОСОБА_6 , займаючи посаду директора «Закладу загальної середньої освіти № 1» Токмацької міської ради Запорізької області, перебуваючи на території м. Токмак Пологівського району Запорізької області, з метою утвердження окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території, продовжив впровадження стандартів освіти держави-агресора у вищевказаному навчальному закладі шляхом зміни форми оцінювання результатів навчання учнів.

Так, усупереч положень наказу Міністерства освіти і науки України від 13.04.2011 №329 «Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти», згідно з яким у першому класі дається словесна характеристика знань, умінь і навичок учнів, а в наступних класах оцінювання здійснюється за 12-бальною системою (шкалою) та його результати позначаються цифрами від «1 до 12», ОСОБА_6 , користуючись відповідними повноваженнями та правами керівника закладу освіти, впровадив бальну систему оцінювання навчальних досягнень учнів, виражену у формі «5-ти» бальної шкали оцінювання.

За викладених вище обставин, 27.11.2025 заступником начальника СВ ВП № 3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області за погодженням із процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором Пологівської окружної прокуратури в Запорізькій області у кримінальному провадженні № 12025082320001152 від 22.08.2025 складено, та відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 276-278 КПК України, 29.11.2025 повідомлено громадянину України ОСОБА_6 , про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України - дії громадянина України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.

02.10.2025 винесена постанова про доручення здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування, відповідно до якої, проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025082320001152 від 22.08.2025 за ч. 3 ст. 111-1 КК України покладено СВ Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області.

09.12.2025 слідчим відділом направлено постанову до Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги, та відповідно до доручення від 09.12.2025 №003-280003789 для надання безоплатної вторинної правової допомоги особі призначено захисника - адвоката ОСОБА_4 , якому 10.12.2025 вручено копію повідомлення про підозру ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи перебування ОСОБА_6 , на тимчасово окупованій території Запорізької області, а саме у м. Токмак Токмацької МТГ Пологівського району Запорізької області, відсутності поштового зв'язку на вказаній території, з метою виклику ОСОБА_6 , до слідчого відділення Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області, для вручення оригіналу повідомлення про підозру, а також його допиту в якості підозрюваного та проведення інших слідчих (розшукових) дій, у газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» у номері 244 (8169) від 29 листопада 2025 року опубліковано повістки про виклик ОСОБА_6 до слідчого відділення Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області на 04 грудня 2025 року, 05 грудня 2025 року, 08 грудня 2025 року, у цьому ж номері газети «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Також, з метою виклику ОСОБА_6 для участі у слідчих діях, 28 листопада 2025 року на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено текст повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, та опубліковано повістки про виклик ОСОБА_6 до слідчого відділення Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області на 04 грудня 2025 року, 05 грудня 2025 року, 08 грудня 2025 року.

Проте, дотепер ОСОБА_6 не з'явився за викликом та жодним чином не повідомив про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрюваний переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.

На даний час підозрюваний ОСОБА_6 згідно отриманої інформації переховується від органів слідства та суду та перебуває на окупованій території

м. Токмак Токмацької МТГ Пологівського району Запорізької області.

10.12.2025 постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у державний та міжнародний розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам СКП Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області.

Слідчий вказує, що обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_6 нетяжкого злочину, підтверджується зібраними доказами.

Таким чином, встановлено наявність достатніх доказів для обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у протиправних діях, а саме дії громадянина України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Згідно інформації оперативного підрозділу та матеріалів кримінального провадження на даний час підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території, а саме: м. Токмак Пологівського району Запорізької області, та забезпечити його явку для участі у слідчих діях не виявляється за можливе. Співробітниками СКП Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області заведено ОРС № 50172528 від 11.12.2025.

Встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у міжнародний та державний розшук та перебуває у м. Токмак Пологівського Запорізької області, тобто на території, яка відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (в редакції від 09.02.2023 № 41) територія Токмацької міської територіальної громади, є такою що перебуває у тимчасовій окупації з 26.02.2022 року відноситься до тимчасово окупованої російською федерацією території України.

Розшук підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , триває, державний кордон України останній не перетинав.

Таким чином, слідчий вказує, що наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 12025082320001152, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 22.08.2025 стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, спеціального досудового розслідування.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.

Захисник у судовому засіданні щодо клопотання покладався на розсуд суду.

Заслухавши доводи прокурора та думку захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Так, в судовому засіданні встановлено, 29.11.2025 в газеті «Урядовий кур'єр» № 284 (8169), яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повістками про викликОСОБА_6 до слідчого відділення Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області на 04.12.2025, 05.12.2025, 08.12.2025. У цьому ж номері газети «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Крім того, вказані повістки розміщені на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».

Разом з тим на вказані дати та час ОСОБА_6 не прибув, будь-які документи, які підтверджують поважність причин не прибуття не надав.

Підозра ОСОБА_6 у даному кримінальному провадженні обґрунтовується зібраними доказами: повідомленням оперативного підрозділу про виявлення кримінального правопорушення; допитами в якості свідків із числа місцевих жителів, котрі вказали, що ОСОБА_6 добровільно зайняв посаду виконувача обов'язків директора (з лютого 2023 року - директора) «Закладу загальної середньої освіти № 1» Токмацької міської ради Запорізької області, після чого почав впроваджувати стандарти освіти держави-агресора у підконтрольному йому закладі освіти; протоколами пред'явлення особи для впізнання за участю свідків, які в ході допиту давали свідчення стосовно протиправної діяльності ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території в м. Токмак Пологівського району Запорізької області, які серед пред'явлених їм фотознімків впізнали ОСОБА_6 ; протоколами огляду інтернет мережі які підтверджують факт зайняття посади виконувача обов'язків директора (з лютого 2023 року - директора) «Закладу загальної середньої освіти № 1» Токмацької міської ради Запорізької областіта впровадження стандартів освіти держави-агресора у підконтрольному її закладі освіти та іншими зібраними доказами у їх сукупності.

Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).

При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.

Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрювана могла вчинити інкриміноване йому правопорушення.

Також було встановлено, що 10.12.2025 старшим слідчим СВ ВП № 3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області капітаном поліції ОСОБА_10 у кримінальному провадженні, у зв'язку з переховуванням від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, підозрюваного ОСОБА_6 оголошено в державний та міжнародний розшук, здійснення якого в подальшому доручено СКП Пологівського РВП ГУ НП в Запорізькій області.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанови про оголошення підозрюваного в розшук.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Токмак Токмацької МТГ Пологівського району Запорізької області, що підтверджується наданими слідчому судді матеріалами.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України, клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону, адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025082320001152, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.08.2025 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України

Керуючись ст.ст. 135, 139, 297-1 - 297-5 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання заступника начальника СВ ВП № 3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області капітана поліції ОСОБА_5 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025082320001152, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.08.2025 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 25.12.2025.

Повний текст ухвали складно 25.12.2025.

Слідчий суддя ОСОБА_1