Постанова від 28.11.2025 по справі 280/2052/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 280/2052/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.05.2025 року (головуючий суддя Максименко Л.Я.)

в адміністративній справі №280/2052/25 за позовом ОСОБА_1 до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 20.03.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

-визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо мене, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме замість “перебуваю на обліку» зазначити “виключений з обліку 12.10.2007 на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу»;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості до електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме зазначити відомості “виключений з обліку 12.10.2007 на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» замість “перебуваю на обліку».

В обґрунтування позову вказано, що позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про внесення змін до його електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста (внесення відомостей до ЄДРПВР), а саме замість «перебуває на обліку» зазначити «виключений з обліку 12.10.2007 на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Зазначає, що наприкінці лютого 2025 року отримав лист від ІНФОРМАЦІЯ_4 від 25.01.2025, яким його повідомлено, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , та оскільки його фактична адреса проживання відноситься до території обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 , то для внесення відповідних відомостей до ЄДРПВР та до військово-облікового документа мені необхідно прибути особисто. Вважає цю відповідь необґрунтованою та не є такою, що вирішена по суті. Вказує, що чинним законодавством не передбачено внесення відомостей до електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста (внесення відомостей до ЄДРПВР) шляхом прибуття (особистої присутності) особи до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Тому, просить задовольнити позов.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.05.2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції обґрунтоване тим, що позивачем заявлено позовні вимоги з підстав, щодо яких наразі між позивачем та відповідачем ще не виник спір та права позивача в цій частині ще не порушені. При цьому, позивачем у позовній заяві не надано обґрунтування щодо неправомірності доводів, на які покликався відповідач у своєму листі у відповідь на звернення позивача.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позов задовольнити.

Вказує, що невнесення відповідачем відомостей до електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача, уже є порушенням його прав.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та доводи відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про внесення змін до його електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, а саме замість «перебуває на обліку» зазначити «виключений з обліку 12.10.2007 на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Листом від ІНФОРМАЦІЯ_4 від 25.01.2025 позивача повідомлено, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , та оскільки його фактична адреса проживання відноситься до території обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 , то для внесення відповідних відомостей до ЄДРПВР та до військово-облікового документа позивачу необхідно прибути особисто.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей до електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме не зазначення замість “перебуває на обліку» зазначити “виключений з обліку 12.10.2007 на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Предметом спору у даній справі є правомірність/протиправність бездіяльності відповідача щодо невнесення відомостей до електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача, а саме не зазначення замість “перебуває на обліку» - “виключений з обліку 12.10.2007 на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що вказаний спір виник у зв'язку з тим, що позивач відбував покарання з 12.10.2007 року по 20.04.2017 року, що підтверджується довідкою про звільнення (а.с. 13).

Надаючи оцінку зазначеним правовідносинам, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017.

Відповідно до статті 1 Закону №1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є:

ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (стаття 2 ЗУ №1951-VIII).

Згідно зі статтею 3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є:

уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування;

територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;

Центральне управління Служби безпеки України;

відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.8, 9 ст.5 ЗУ №1951-VIII).

За змістом статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до статті 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно із частиною 1 статті 14 Закону №1951-VIII ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (ч.3 ст.14 ЗУ №1951-VIII).

Отже, за змістом вказаних норм у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про зняття з обліку, а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (Порядок №559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):

1) прізвище;

2) власне ім'я (усі власні імена);

3) по батькові (за наявності);

4) дата народження;

5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);

6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;

9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);

10) військово-облікова спеціальність;

11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);

12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);

13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;

14) адреса місця проживання;

15) номери засобів зв'язку;

16) адреси електронної пошти (за наявності);

17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;

18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з абзацом 5 пункту 7 Порядку №559 у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 (Оріхів) 12.12.2024 із заявою про внесення змін до його електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, а саме замість «перебуває на обліку» зазначити «виключений з обліку 12.10.2007 на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (а.с. 16).

Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 (Оріхів) від 16.12.2024 №219916 зазначено, що, розглянувши Вашу заяву про внесення змін до електронного кабінету … згідно акту прийому-передачі облікова картка військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в 2021 році передана до ІНФОРМАЦІЯ_1 для подальшого військового обліку та зберігання. З метою уточнення військового обліку та внесення змін, зазначених у заяві, Вам необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.18).

Позивач, 02.01.2025 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про внесення змін до електронного кабінету. Зазначив в заяві, що на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» він виключений з 12.07.2007 з військового обліку, про що йому ІНФОРМАЦІЯ_6 замість військового квитка видана довідка №936 від 24.05.2017 року (а.с. 19).

При цьому, Відповідач ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) у своїй відповіді від 25.01.2025, зазначив наступне:

«На Вашу заяву від 02.01.2025 повідомляю, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Ви перебуваєте на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 . …Враховуючи той факт, що ОСОБА_2 фактична адреса проживання відноситься до території обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 внесення відповідних відомостей до ЄДРПВР та Вашого військово-облікового документа Вам необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 . Постановка та виключення з військового обліку військовозобов'язаних відбувається під час їх особистого прибуття до відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки…».

Отже, вказаною відповіддю відповідач зазначив, що позивач перебуваєте на військовому обліку.

При цьому, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що позивач оскаржує бездіяльність відповідача про не виключення з військового обліку з 12.10.2007 року на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Слід зазначити, що згідно ч. 6 ст. 37 Закону №2232-XII визначено підстави для виключення громадяни України з військового обліку.

Так, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається.

До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Таким чином, у переліку підстав для виключення з військового обліку на момент виникнення спірних правовідносин (на момент звернення позивача із заявою до відповідача щодо спірного питання) відсутнє зазначення громадян України, які раніше були засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що така підстава, з якою пов'язує позивач можливість виключення його з військового обліку (засудження до позбавлення волі), була передбачена у ч. 6 ст. 37 Закону №2232-XII до внесених змін Законом №3633-IX від 11.04.2024 (набрання чинності відбулась 18.05.2024).

При цьому, матеріали справи не містять підтверджень, що позивач звертався до 15.11.2024 р. із відповідним зверненням чи заявою до відповідача щодо виключення його з військового обліку, на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII.

З вказаних обставин, є безпідставними вимоги позивача щодо обов'язку відповідача виключити його з військового обліку, на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі.

Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.

Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.05.2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 28.11.2025 та може бути оскаржена до Верховного Суду згідно статті 328 КАС України протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко

суддя О.М. Лукманова