Постанова від 17.12.2025 по справі 440/9159/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2025 р.Справа № 440/9159/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Русанової В.Б. , П'янової Я.В. ,

за участю секретаря судового засідання Реброва А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2025, головуючий суддя І інстанції: С.С. Бойко, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 28.10.25 року по справі № 440/9159/25

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 , в якому просив суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-0 від 09.06.2025, за результатами проведеного 09.06.2025 медичного огляду ОСОБА_1 .

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.06.2025 №61 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 ;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 10.06.2025 в частині зарахування до списків частини та призначення на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти навчального батальйону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09.06.2025 він затриманий невідомими особами та доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Співробітникам відповідача позивач повідомив, що має на утриманні двох дітей з інвалідністю. Зазначив, що його діти хворіють на аутизм, а дочка має тяжка психічне захворювання, а тому він хотів скористатись своїм правом на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Проте, відповідач проігнорував його право на відстрочку та без винесення відповідного рішення направив до військової частини НОМЕР_1 . Крім того, зазначає, що не проходив військово-лікарську комісію для визначення ступеню придатності до військової служби та не підписував жодних документів, які пов'язані з його призовом на військову службу під час мобілізації під час свого перебування в ІНФОРМАЦІЯ_4 . З огляду на наведене вважає, що вказані дії призвели до протиправного призову його на військову службу та направлення його для проходження військової служби до військової частини.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною та скасовано постанову військово-лікарської комісії, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-0 від 09.06.2025, за результатами проведеного 09.06.2025 медичного огляду ОСОБА_1 .

Визнано протиправним та скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.06.2025 №61 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням, військовою частиною НОМЕР_1 подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 скасувати в частині, якою зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 та ухвалити рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що зарахування до штату військової частини та виключення з нього здійснюється наказами по стройовій частині відповідної частини, відповідне зарахування здійснюється не на власний розсуд, а на підставі імених списків команд, які надходять від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Зазначає, що військовою частиною НОМЕР_1 не порушено жодної правової норми при зарахуванні позивача до списків особового складу. Також зазначено, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що відбулась, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.

Відповідно до відзиву на апеляційну скаргу зазначено, що в даній справі позивач є опікуном дитини з інвалідністю, яка має тяжкий психічний розгляд. Крім того, позивач має на утриманні ще одну дитину з інвалідністю, а дружина позивача ОСОБА_2 має тривожно-депресивний розляд та перебуває на обліку в психоневрологічному диспансері. Зазначає, що вказані обставини унеможливлюють проходження військової служби ОСОБА_1 без нанесення шкоди інтересам його неповнолітніх дітей. Вказує, що в даній конкретній ситуації суд повинен врахувати не тільки національне законодавство, але і міжнародні правові акти та договори, що ратифіковані Україною з приводу захисту інтересу дитини. Також зазначає, що незаконна мобілізація може порушувати права громадян, зокрема право на свободу та право на обрання форми служби.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджено копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 04.01.2024. Родина спільно виховує і утримує двох дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6

ОСОБА_3 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 . виданого Управлінням соціального захисту населення Виконавчого комітету Київської районної у м.Полтави ради, є дитиною з інвалідністю, опікуном ОСОБА_3 є її мати - ОСОБА_2 .

ОСОБА_4 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_5 виданого Управлінням соціального захисту населення Виконавчого комітету Київської районної у м.Полтави ради, є дитиною з інвалідністю, опікуном ОСОБА_4 його батько - ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки Департаменту соціального захисту населення №528 від 11.06.2025, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Київському управлінні Департаменту соціального захисту населення Полтавської міської ради та одержує державну соціальну допомогу дітям з інвалідністю на догляд ОСОБА_4 .

09.06.2025 ОСОБА_1 доставлений працівниками ТЦК та СП до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як вказує ОСОБА_1 , він повідомив посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що має на утриманні двох дітей з інвалідністю, зазначав, що має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 4 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 и№3543-ХІІ (далі Закон №3543-ХІІ), але посадові особи ОМТЦК відмовиль ознайомлюватися із документами про утриманням позивачем двох дітей інвалідів.

Позивач вказує, що медичний огляд для визначення ступеню придатності до військової служби не проходив, жодних документів, які пов'язані з призовом на військову службу він не підписував.

Разом з цим, відповідно до направлення ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 направлений 09.06.2025 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в сухопутні війська у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації, в особливий період.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-9 від 09.06.2025 проведено медичний огляд ОСОБА_1 та визнано його придатним до військової служби. Довідка військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-9 від 09.06.2025 не містить дату ознайомлення, підпис, власне ім'я та прізвище оглянутого, відповідно до графи "Відмітка про ознайомлення з постановою ВЛК".

Відповідно до Поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_8 і відправлені у складі команди " НОМЕР_1 " від 09.06.2025 №1739/5/3875 ОСОБА_5 направлено в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , час прибуття в пункт призначення - 10 червня 2025 року 08 годин 00 хвилин.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по строковій частині) від 10.06.2025 №166 (а.с. 77 зв.) солдата ОСОБА_1 призначено на посаду курсанта Навчального взводу Навчальної роти Навчального батальйону військової частини НОМЕР_1 до списків частини і на всі види забезпечення.

Позивач, вважаючи, що його мобілізовано з порушенням вимог чинного законодавства України, звернувся до суду.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 не проходив медичний огляд, не був ознайомлений з довідкою військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-9 від 09.06.2025, отже ІНФОРМАЦІЯ_9 порушено Порядок № 560, що призвело до протиправного направлення до військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби та як наслідок - незаконне зарахування позивача до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

Колегія суддів погоджується з висновком суду в оскаржуваній частині щодо зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , з урахуванням наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частинами першою та другою статті 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 1 цього Закону, військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону №2232-ХІІ).

До видів військової служби, згідно із частиною шостою статті 2 Закону №2232, належить, зокрема: військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до визначення, наведеного в абзаці 13 частини першої статті 1 Закону України "Про оборону України", особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 №303/2014 "Про часткову мобілізацію", в Україні розпочав діяти особливий період.

Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 року №2102-ІХ.

У подальшому, воєнний стан неодноразово продовжувався та триває й на час розгляду справи.

Згідно положень статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Спірні правовідносини виникли в період дії в Україні воєнного стану.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону №2232-ХІІ, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.

За змістом Закону №2232-ХІІ, на військову службу за призовом під час мобілізації приймаються громадяни віком від 18 років та громадяни, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, тобто до 60 років.

Відповідно до п. 4 ч. 1 та абз. 1 ч. 3 ст. 24 ЗУ "Про військовий обовязок і військову службу" початком проходження військової служби вважається, зокрема, день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543).

Положеннями статті 22 вказаного законодавчого акту визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, які передбачають, серед іншого: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Частиною п'ятою статті 22 Закону №3543-XII передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Отже, з метою доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють призов військовозобов'язаних на військову службу.

Визначає механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; порядок оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил України, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України чи відповідного підрозділу розвідувальних органів України; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів; процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби "Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі по тексту - Порядок № 560).

Згідно із пунктом 2 Порядку № 560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Пунктом 3 Порядку № 560 передбачено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил або Генерального штабу Збройних Сил.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

- оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

- прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

- перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;

- документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;

- відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

Згідно із пунктом 12 Порядку № 560 під час здійснення заходів оповіщення представника (представників) виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад супроводжує поліцейський відповідно до розпорядження голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації). Повістки резервістам та військовозобов'язаним вручає уповноважена на це особа із складу групи оповіщення. У разі коли до складу групи оповіщення входить представник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повістку резервісту або військовозобов'язаному вручає представник такого центру.

Пунктом 20 Порядку № 560 встановлено, що з оголошенням мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

- резервісти та військовозобов'язані, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

- резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

- військовозобов'язані, резервісти СБУ - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

- військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів - за викликом керівників відповідних підрозділів.

Відповідно до пункту 68 Порядку №560 у мирний час під час визначення призначення резервіста або військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ) вони проходять медичний огляд, за результатами якого таким особам оформляється довідка з висновком щодо придатності до військової служби. Строк дії такої довідки становить п'ять років. Придатним до військової служби резервістам та військовозобов'язаним вручається мобілізаційне розпорядження.

Згідно із пунктом 69 Порядку №560 у разі проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.

Порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони. Медичний огляд резервістів та військовозобов'язаних може проводитися у закладах охорони здоров'я, що мають відповідний договір із НСЗУ за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік. Рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_10 (пункт 70-72 Порядку № 560).

Відповідно до пункту 74 Порядку № 560 резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11. При цьому особам віком до 45 років видається направлення щодо визначення їх придатності до проходження військової служби у десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, морській піхоті. Військовозобов'язаний та резервіст, який виявив бажання проходити військову службу під час мобілізації у вибраній ним військовій частині, направляється на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або командиром військової частини. Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту та військовозобов'язаному під особистий підпис.

Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

Отже, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

В ході розгляду справи в суді першої інстанції знайшли своє підтвердження факти не проходження ОСОБА_1 ВЛК, тобто без його згоди і участі складено довідку військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-0 від 09.06.2025 про проходження ОСОБА_1 медичного огляду для визначення ступеню придатності його до військової служби.

У зв'язку з наведеним, суд першої інстанції дійшов висновку про визнання протиправною та скасування постанови військово-лікарської комісії, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-0 від 09.06.2025, за результатами проведеного 09.06.2025 медичного огляду ОСОБА_1 .

Рішення суду першої інстанції в цій частині не оскаржено.

Так, наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 №280, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.11.2022 за №1407/38743, затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, яка визначає організацію і порядок обліку військовослужбовців та працівників в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - Інструкція 280, в редакцій чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пунктів 1, 3 Розділу XII Інструкції №280 облік особового складу в особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців щодо прихованої мобілізації або з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, ведеться у порядку, установленому на мирний час, та з урахуванням особливостей, викладених у цьому розділі. Військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 13 і 14 розділу II цієї Інструкції.

Первинне призначення на посади військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також призначення (переміщення) військовослужбовців, які перебувають на військовій службі, відповідно до їх мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, здійснюються наказом командира військової частини по стройовій частині до закінчення заходів відмобілізування незалежно від номенклатури посад для призначення.

Пунктом 14 Розділу ІІ Інструкції №280 встановлено, що зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу (або прийому на роботу працівників) здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття (прийому на роботу) до військової частини.

Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини (про прийом на роботу працівника) є, зокрема, для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.

Отже, організація обліку та призову громадян в особливий період, покладена на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Разом з тим, зарахування до штату військової частини та виключення з нього здійснюється наказами по стройовій частині відповідної військової частини.

Відповідне зарахуванням здійснюється на підставі іменних списків команд, які надходять від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до Поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_8 і відправлені у складі команди "А2900" від 09.06.2025 №1739/5/3875 ОСОБА_5 направлено в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , час прибуття в пункт призначення - 10 червня 2025 року 08 годин 00 хвилин.

В подальшому, відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по строковій частині) від 10.06.2025 №166 солдата ОСОБА_1 призначено на посаду курсанта Навчального взводу Навчальної роти Навчального батальйону військової частини НОМЕР_1 та зараховано до списків частини і на всі види забезпечення.

Водночас, колегія суддів зазначає, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2025, зокрема визнано протиправним та скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.06.2025 №61 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

Рішення в цій частині відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_8 не оскаржено, однак оскаржено Військовою частиною НОМЕР_1 рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів зауважує, що зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення здійснено на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.06.2025 №61, який, в свою чергу, визнано протиправним та скасовано, у зв'язку з порушенням процедури проведення медичного огляду ВЛК ОСОБА_1 , передбаченої Порядком № 560.

Таким чином, в межах даних правовідносин визнання протиправними та скасування постанови ВЛК, оформлену у вигляді довідки ВЛК №2025-0609-1606-4005-0 від 09.06.2025 та наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.06.2025 №61 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 є задоволеними основними вимогами.

Слід зазначити, що фактично перебування особи на службі втратило законну підставу, оскільки задоволена вимога про звільнення позивача зі служби з виключенням зі списків особового складу військової частини є похідним результатом скасування наказу про призов на військову службу.

Пунктом 23 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_11 не оскаржив рішення в частині скасування постанови ВЛК, оформлену у вигляді довідки ВЛК №2025-0609-1606-4005-0 від 09.06.2025 та наказу про призов, цей факт став юридично доведеним. Військова частина, оскаржуючи лише свою частину обов'язків (звільнення), опиняється в ситуації, де вона намагається утримати особу на службі без чинного наказу про її призов.

Щодо посилання відповідача на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 05.02.2025 по справі №160/2592/23, в яких зазначено, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, колегія суддів зазначає, що правовим висновком Верховного Суду є висновок щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, сформульований внаслідок казуального тлумачення відповідної норми при розгляді конкретної справи, та викладений у мотивувальній частині постанови Верховного Суду, прийнятої за наслідками такого розгляду.

Так, при встановленні доцільності посилання скаржника на постанови Верховного Суду, кожен правовий висновок Верховного Суду потребує оцінки на релевантність у двох аспектах: чи є правовідносини подібними та чи зберігає ця правова позиція юридичну силу до спірних правовідносин, зважаючи на редакцію відповідних законодавчих актів. У такому випадку правовий висновок розглядається "не відірвано" від самого рішення, а через призму конкретних спірних правовідносин та відповідних застосовуваних редакцій нормативно-правових актів (аналогічні висновки містить ухвала Верховного Суду від 06.11.2025 по справі № 120/1082/25 ).

Колегія суддів зауважує, що в межах даних правовідносин, при наявності визнаного протиправним та скасованого наказу від 09.06.2025 №61 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу, він стає "декларативним", тобто не виконує функцію захисту права, якщо особа залишається в частині.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду в оскаржуваній частині про зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 є таким, що не підлягає скасуванню.

Разом з тим, колегія суддів не залишає поза увагою ту обставину, що ОСОБА_1 разом з дружиною виховує і утримує двох дітей з інвалідністю І групи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . При цьому, позивач ОСОБА_1 є опікуном ОСОБА_4 та отримує державну соціальну допомогу по догляду за дитиною з інвалідністю.

Колегія суддів вважає за необхідне окремо акцентувати увагу на тому, що наявність на утриманні двох дітей з інвалідністю потребує постійного піклування, догляду та участі обох батьків у забезпеченні належних умов життя, лікування та соціальної адаптації.

При вирішенні питання про призов позивача, уповноваженим органом належним чином не оцінено вплив такого рішення на права та інтереси дітей, які відповідно до Конституції України, Міжнародних зобов'язань держави та принципів сімейного права підлягають першочерговому захисту. Обов'язок держави щодо оборони не може реалізовуватися шляхом непропорційного покладання тягаря на осіб, сімейні обставини яких об'єктивно потребують особливого правового захисту.

Слід зазначити, що діти з інвалідністю є особливо вразливою категорією осіб, а тому будь-яке втручання держави, яке може призвести до істотного погіршення умов їхнього життя, має бути ретельно зваженим, обґрунтованим та пропорційним поставленій меті. Неврахування зазначених обставин до прийняття рішення про призов, фактично перекладає надмірний тягар на сім'ю та створює ризик порушення прав дітей, які самостійно не можуть захистити свої інтереси.

Так, в статті третій Конвенції ООН про права дитини зазначено: "В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. В оцінці найкращих інтересів дитини необхідно дотримуватись балансу "всіх елементів, необхідних для прийняття рішення в конкретній ситуації для конкретної дитини або групи дітей".

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 по справі № 440/9159/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя А.О. Бегунц

Судді В.Б. Русанова Я.В. П'янова

Повний текст постанови складено 25.12.2025 року