24 грудня 2025 року справа № 640/17827/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Кампа-Парк» до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: Бучанська міська рада про визнання протиправним та скасування наказу.
Суть спору: до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Кампа-Парк» із позовом до Міністерства юстиції України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України № 4330/5 «Про задоволення скарги» від 07.10.2022, прийнятий на підставі висновку центральної колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції від 05.10.2022, за яким задоволено скаргу Бучанської міської ради від 09.08.2022 за № 12.1-09/1328, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.08.2022 за № СК-1666-22 та скасовано рішення від 15.02.2022 № 63447765, прийняте державним реєстратором Сквирської міської ради Київської області Шерстюк Альоною Олександрівною, скасовано рішення від 26.05.2022 № 63708027, від 04.06.2022 № 63771904, прийняті приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кравченко Світланою Вікторівною, а також анульовано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державному реєстратору Сквирської міської ради Київської області ОСОБА_2 .
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що наказ Міністерства юстиції України № 4330/5 «Про задоволення скарги» від 07.10.2022 є протиправним, оскільки його прийнято не на підставах, які передбачені чинним законодавством, непропорційно, необгрунтовано, без урахування усіх обставин справи. Наголошує, що при прийнятті спірного наказу не було враховано пояснення повивача, а також інші обставини по спірному питанню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.10.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/17827/22 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
28.11.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву разом із доказами по справі, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Стверджує, що наказ Міністерства юстиції України № 4330/5 «Про задоволення скарги» від 07.10.2022 прийнятий у відповідності до приписів чинного законодавства та з урахуванням усіх обставин при розгляді справи.
29.11.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача, Бучанської міської ради надійшли письмові пояснення.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті «Голос України» №254 та набрав чинності 15.12.2022.
07.02.2024 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 16.01.2023 №03-19/2682/23 «Про скерування за належністю справи» надійшли матеріали адміністративної справи №640/17827/22.
07.02.2024 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 прийнято адміністративну справу №640/17827/22 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О. Продовжено розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами зі стадії розгляду справи по суті.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
12 серпня 2022 року Бучанською міською радою до Міністерства юстиції України було подано скаргу № 121-09/1328 від 09.08.2022 на рішення від 15.02.2022 № 63447765, прийняте державним реєстратором Сквирської міської ради Київської області Шерстюк Альоною Олександрівною, на рішення від 26.05.2022 № 63708027, прийняте приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кравченко Світланою Вікторівною, щодо незавершеного будівництва, розташованого за адресою: Київська обл., Бучанський р-н, м. Буча, вул. Лісова, буд. 1А, яке розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером 3210800000:01:040:0116 (далі-земельна ділянка).
Отримавши скаргу Бучанської міської ради, Міністерство юстиції України призначило засідання для розгляду даної скарги на 31.08.2022.
27 серпня 2022 року позивач направив на електрону адресу Мін'юсту заперечення на скаргу Бучанської міської ради від 09.08.2022 за № 12.1-09/1328.
За результатами розгляду скарги Центральною колегією Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції складено висновок від 05.10.2022, відповідно до якого рекомендовано:
1. Скаргу Бучанської міської ради від 09.08.2022 № 121-09/1328 задовольнити.
2. Скасувати рішення від 15.02.2022 №63447765, прийняте державним реєстратором Сквирської міської ради Київської області Шерстюк А.О.
3. Скасувати рішення від 26.05.2022 № 63708027, від 04.06.2022 №63771904, прийняті приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кравченко С.В.
4. Анулювати доступ до Державного реєстру речових на нерухоме майно державному реєстратору Сквирської міської ради Київської області Шерстюк А.О.
07 жовтня 2022 року Міністерством юстиції України видано наказ № 4330/5 «Про задоволення скарги», яким відповідно до ч. 3 ст. 26, п. 1, 4 ч. 7 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», на підставі висновку Центральної колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції від 05.10.2022, за результатами розгляду скарги Бучанської міської ради від 09.08.2022 за № 12.1-09/1328, зареєстрованої в Мін'юсті 12.08.2022 за № СК-1666-22, задоволено останню у повному обсязі та скасовано рішення від 15.02.2022 № 63447765, прийняте державним реєстратором Сквирської міської ради Київської області Шерстюк А.О., скасовано рішення від 26.05.2022 № 63708027, від 04.06.2022 №63771904, прийняті приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кравченко С.В., а також анульовано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державному реєстратору Сквирської міської ради Київської області ОСОБА_2 .
Не погоджуючись з вищевказаним наказом, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 7 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Міністерство юстиції України:
1) забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав;
2) здійснює нормативно-правове регулювання у сфері державної реєстрації прав;
3) забезпечує створення та функціонування Державного реєстру прав, є його держателем;
4) організовує роботу, пов'язану із забезпеченням діяльності з державної реєстрації прав;
5) здійснює контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав, у тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційних дій відповідно до цього Закону та приймає обов'язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом;
6) забезпечує доступ до Державного реєстру прав державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації прав, визначених цим Законом, інших суб'єктів, право доступу яких визначено цим Законом, та приймає рішення про тимчасове блокування або анулювання такого доступу у випадках, передбачених цим Законом;
7) розглядає скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України та приймає обов'язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом;
8) складає протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення;
9) організовує роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів;
9-1) надає узагальнені роз'яснення щодо застосування законодавства з питань державної реєстрації прав;
10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частинами 1, 2, 3, 5, 6, 9 статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зазначено, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.
Міністерство юстиції України розглядає скарги:
1) на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (крім випадків, коли таке право набуто на підставі судового рішення, а також коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір);
2) на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.
Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.
Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав або територіального органу Міністерства юстиції України подається особою, яка вважає, що її права порушено, у письмовій формі та має містити:
1) повне найменування (ім'я) скаржника, його місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) або місцезнаходження (для юридичних осіб), а також найменування (ім'я) представника скаржника, якщо скарга подається представником;
2) реквізити рішення державного реєстратора, яке оскаржується;
3) зміст оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності та норми законодавства, які порушено, на думку скаржника;
4) викладення обставин, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги;
5) відомості про наявність чи відсутність судового спору з порушеного у скарзі питання, що може мати наслідком скасування оскаржуваного рішення державного реєстратора та/або внесення відомостей до Державного реєстру прав;
6) підпис скаржника або його представника із зазначенням дати складання скарги.
До скарги додаються засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують факт порушення прав скаржника у результаті прийняття рішення державним реєстратором (за наявності), а також якщо скарга подається представником скаржника - довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку.
Скарга на рішення про державну реєстрацію прав розглядається в порядку, визначеному цим Законом, виключно за умови, що вона подана особою, яка може підтвердити факт порушення її прав у результаті прийняття такого рішення.
Якщо скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав подається представником скаржника, до скарги додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку.
За результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про:
1) відмову у задоволенні скарги;
2) задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення про:
а) скасування рішення про державну реєстрацію прав, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України, прийнятого за результатами розгляду скарги;
б) скасування рішення про зупинення державної реєстрації прав, про зупинення розгляду заяви або про відмову в державній реєстрації прав та проведення державної реєстрації прав;
в) виправлення помилки, допущеної державним реєстратором;
в-1) усунення порушень, допущених державним реєстратором, з визначенням строків для виконання наказу;
г) тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав;
г) анулювання доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав;
е) притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Міністерства юстиції України;
є) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 25 грудня 2015 року № 1128 «Про затвердження Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції».
Колегія та регіональні Колегії діють на підставі Положення про Колегію з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.01.2020 № 71/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 січня 2020 року за № 24/34307.
Відповідно до пункту 2 зазначеного Положення Колегії є постійно діючими консультативно-дорадчими органами при Мін'юсті та його територіальних органах, що в межах повноважень, визначених Порядком розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1128, здійснюють колегіальний розгляд скарг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Колегії створюються Мін'юстом чи відповідним територіальним органом шляхом затвердження їх складу відповідно до цього Положення.
Мін'юстом створюються центральна Колегія та регіональні Колегії. Центральна Колегія Мін'юсту розглядає усі скарги, розгляд яких належить до компетенції Мін'юсту, крім тих, що за дорученням Міністра юстиції України або заступника Міністра юстиції України з питань державної реєстрації передано на розгляд регіональної Колегії Мін'юсту.
Центральна та міжрегіональні Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції здійснюють розгляд скарг відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128 (далі - Порядок № 1128).
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 1128 скарга у сфері державної реєстрації реєструється у день її надходження до Мін'юсту чи відповідного нотаріального органу відповідно до вимог законодавства з організації і діловодства державних органах за умови підписання її скаржником, зокрема з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Копії документів, що додаються до скарги у сфері державної реєстрації в електронній формі, виготовляються шляхом сканування з обов'язковим накладенням відповідним скаржником кваліфікованого електронного підпису.
Скаржник може відкликати подану ним скаргу у сфері державної реєстрації до прийняття Мін'юстом чи відповідним територіальним органом рішення щодо неї. Відкликана скарга у сфері державної реєстрації залишається без розгляду.
Розгляд скарги у сфері державної реєстрації здійснюється у строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян».
Пунктом 9 Порядку № 1128 зазначено, що під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації Мін'юст чи відповідний територіальний орган встановлює наявність обставин, якими обґрунтовано скаргу, та інших обставин, які мають значення для її об'єктивного розгляду, зокрема шляхом перевірки відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), у разі необхідності витребовує документи (інформацію) і вирішує:
1) чи мало місце рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту;
2) чи було оскаржуване рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту прийнято, вчинено на законних підставах;
3) чи належить задовольнити скаргу у сфері державної реєстрації або і відмовити в її задоволенні;
4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у скарзі у сфері державної реєстрації;
5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.
Згідно з пунктом 14 Порядку № 1128 за результатами розгляду скарги у сфері державної реєстрації, у тому числі колегіально, Мін'юст чи відповідний територіальний орган приймає рішення про задоволення скарги у сфері державної реєстрації або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених Законом.
Не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття Мін'юстом чи відповідним територіальним органом рішення про задоволення скарги у сфері державної реєстрації або про відмову в її задоволенні засвідчені в установленому законодавством порядку відповідні копії рішень Мін'юсту чи його територіального органу, копії висновків колегії (у разі розгляду скарг у сфері державної реєстрації колегіально) розміщуються на офіційному веб-сайті Мін'юсту чи відповідного територіального органу.
За результатами розгляду скарги у сфері державної реєстрації у строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян», засвідчені в установленому законодавством порядку відповідні копії рішень Мін'юсту чи його територіального органу, копії висновків колегії (у разі розгляду скарг у сфері державної реєстрації колегіально) разом із супровідним листом надсилаються скаржнику.
З матеріалів справи вбачається, що скаржник у поданій скарзі вказав, що з отриманої Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 02.08.2022 № 306383933 дізнався про прийняття оскаржуваного рішення щодо державної реєстрації права власності ОК «ЖБК «Кампа-Парк» на незавершене будівництво та подальшої передачі його в іпотеку на підставі оскаржуваних рішень від 26.05.2022 №63708027 та від 04.06.2022 №63771904.
На підставі оскаржуваного рішення від 15.02.2022 № 63447765 державним реєстратором Шерстюк А.О. відкрито розділ у Державному реєстрі прав № 2581778132080 та зареєстровано право власності на незавершене будівництво за ОК «ЖБК «Кампа-Парк», на підставі технічного паспорта ТІ 01 -3397-6216-6910-3497 від 14.02.2022, отриманого шляхом взаємодії з Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва, висновку про відсоток готовності незвершеного об'єкта нерухомості № 134 від 13.02.2022, виданого Товариством з обмеженою відповідальністю «МАЛИНСЬКЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ», договору суборенди земельної ділянки від 16.09.2015, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «КОМФОРТ ЛТД» та ОК «ЖБК «Кампа-Парк», сформованих відомостей з Державного земельного кадастру № 54737281 від 11.02.2022.
На підставі оскаржуваного рішення від 26.05.2022 №63708027 приватним нотаріусом Кравченко С.В. зареєстровано обтяження (іпотеку) на незавершене будівництво за ОСОБА_3 на підставі договору іпотеки від 26.05.2022, укладеного між ОК «ЖБК Кампа-Парк» та ОСОБА_3 , посвідченого приватним нотаріусом Кравченко С.В. зареєстрованого в реєстрі за № 1803, договору позики від 26.05.2022, укладеного між ОК ЖБК «Кампа-Парк» та ОСОБА_3 , посвідченого приватним нотаріусом Кравченко С.В., зареєстрованого в реєстрі за № 1802.
На підставі рішення від 04.06.2022 №63771904 приватним нотаріусом ОСОБА_4 зареєстровані зміни в обтяження (іпотеку), щодо заміни іпотекодержателя ОСОБА_3 на ОСОБА_1 на підставі договору про відступлення прав за договором іпотеки від 04.06.2022, укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , посвідченого приватним нотаріусом Кравченко С.В., зареєстрованого в реєстрі за № 1825.
Скаржник вважає оскаржувані рішення протиправними та просить їх скасувати, оскільки він є власником земельної ділянки, на якій розташовано незавершене будівництво. Скаржник зазначає, що державна реєстрація права власності ОК «ЖБК «Кампа-Парк» на незавершене будівництво була проведена за відсутності необхідних документів, передбачених законодавством та за наявності суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими травами.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, перевіряє відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, а також перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення. Також під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 18 Закону порядок державної реєстрації прав, передбачає, зокрема, перевірку документів та/або відомостей Державного реєстру прав відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації та прийняття відповідних рішень.
З відомостей Державного реєстру прав Колегією встановлено, що скаржник є власником земельної ділянки, яку він передав в оренду ТОВ «Комфорт ЛТД» на підставі договору Оренди землі від 10.08.2015, укладеного між скаржником та ТОВ «Комфорт ЛТД» строком на 5 років.
ТОВ «Комфорт ЛТД» передало земельну ділянку в суборенду ОК «ЖБК «Кампа-Парк» на підставі договору суборенди землі від 16.09.2015, укладеного між ТОВ «Комфорт ЛТД» та ОК «ЖБК «Кампа-Парк» та рішення Бучанської міської ради від 01.09.2015.
Станом на 01.12.2020 право оренди ТОВ «Комфорт ЛТД» та право суборенди ОК «ЖБК «Кампа-Парк» на земельну ділянку були припинені.
Відповідно до пояснень Бучанської міської ради встановлено, що у комунальній власності Бучанської міської ради знаходиться земельна ділянка, розташована за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Лісова, 1-А, площею 20 112 кв.м. кадастровий номер 3210800000:01:040:0116, що була передана в оренду згідно Договору земельної ділянки від 10.08.2015 Товариству з обмеженою відповідальністю «Комфорт ЛТД» строком на 5 років.
16.09.2015 між ТОВ «Комфорт ЛТД» та Обслуговуючим кооперативом «Житлово- будівельний кооператив «Кампа Парк» укладено договір суборенди даної земельної ділянки.
Враховуючи численні порушення умов договору з боку Орендаря (порушено п.6.2 Договору: проведена вирубка зелених насаджень без отримання відповідного погодження; п. 9.1: ненадання орендарем доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержанням орендарем умов договору та цільовим використанням земельної ділянки), Бучанською міською радою було прийнято рішення від 14.11.2019 №4161-68-VII «Про розірвання договору оренди земельної ділянки з ТОВ «Комфорт ЛТД», про що Орендаря було повідомлено.
Про припинення Договору оренди земельної ділянки від 10.08.2015 та Договору суборенди земельної ділянки від 16.08.2015, ТОВ «Комфорт ЛТД» та ОК «ЖБК «Кампа-Парк» було відомо, оскільки позивачем було подано скаргу до Міністерства юстиції України на рішення державного реєстратора щодо земельної ділянки з кадастровим номером №32108000000:01:040:0116.
Варто зазначити, що ТОВ «Комфорт ЛТД» перестало сплачувати орендну плату, що підтверджується довідкою від 08.08.2022 №01-15/02-117.
Не зважаючи на вищевказане, ТОВ «Комфорт ЛТД» та ОК «ЖБК «Кампа-Парк» було подано документи для реєстрації об'єкту незавершеного будівництва до державного реєстратора Сквирської міської ради Київської області ОСОБА_2 .
Так, 11.02.2022 державний реєстратор Сквирської міської ради Київської області Шерстюк А.О. здійснив реєстраційні дії щодо реєстрації об'єкта незавершеного будівництва.
Після проведення реєстрації об'єкта незавершеного будівництва - «Багатоквартирний житловий будинок» по вул. Лісова, 1-а, в м. Буча, Київської області було передано в іпотеку згідно договору від 26.05.2022 №1803, як вид забезпечення виконання основного зобов'язання за договором позики від 26.05.2022 №1802 на суму 90 000,00 грн, про що приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кравченко С.В. було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 63708027 від 26.05.2022.
Судом встановлено, що державному реєстратору Шерстюк А.О. для проведення державної реєстрації права власності ОК «ЖБК «Кампа-Парк» на незавершене будівництво були подані документи не в повному обсязі, передбаченому законодавством, зокрема не був поданий документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання Будівельних робіт, який передбачений статтею 27-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Пунктом 1 частини першої статті 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що розгляд заяви про Державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором, зокрема, якщо подані документи не в повному обсязі, передбаченому законодавством.
Згідно з пунктом 14 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок № 1127), у разі коли під час розгляду заяви встановлено наявність підстав, передбачених законом для зупиненім розгляду заяви, державний реєстратор невідкладно приймає рішення про зупинення розгляду заяви. Якщо заявник протягом 30 робочих днів з моменту отримання рішення щодо зупинення розгляду заяви виконав вимоги державного реєстратора, зазначені у відповідному рішенні, а також у разі коли державним реєстратором протягом 30 робочих днів з моменту прийняття відповідного рішення на запит отримано документи та/або інформацію, необхідні для державної реєстрації прав, розгляд заяви відновлюється на підставі рішення державного реєстратора щодо відновлення розгляду заяви. У разі невиконання заявником зазначених у рішенні вимог або неотримання на запит документів та/або інформації, необхідних для державної реєстрації прав, у встановлений строк, державний реєстратор приймає рішення щодо відмови в державній реєстрації прав.
Пунктом 8 частини першої статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачена відмова в державній реєстрації прав, якщо після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.
Крім того, пунктом 5 частини першої статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачена відмова в державній реєстрації, якщо наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями відповідно до частини другої статті 24 цього Закону за наявності підстав для відмови в Державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав.
Зважаючи на вищевикладене, оскаржуване рішення від 15.02.2022 № 63447765 прийняте державним реєстратором Шерстюк А.О. з порушенням статей 10, 18, 23, 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», та пункту 14 Порядку № 1127, а тому підлягає скасуванню.
При цьому, оскаржувані рішення від 26.05.2022 № 63708027, від 04.06.2022 № 63771904 прийняті приватним нотаріусом Кравченко С.В. є похідними від оскаржуваного рішення від 15.02.2022 № 63447765, а тому також підлягають скасуванню.
Таким чином, встановлення факту прийняття державним реєстратором Шерстюк А.О. неправомірного оскаржуваного рішення щодо реєстрації права власності ОК «ЖБК «Кампа-Парк» на незавершене будівництво за відсутності належних документів, встановлених законодавством у сфері державної реєстрації та за наявності суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами, з урахуванням його характеру та наслідків, і є підставою для застосування відповідного заходу реагування у вигляді анулювання державному реєстратору Шерстюк А.О. доступу до Державного реєстру прав.
Щодо твердження позивача про наявність судового спору між тими самими сторонами, з такого самого предмету і тієї самої підстави, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо наявна інформація про судове провадження у зв'язку із спором між тими самими сторонами, з тих самих предмета і підстав.
Відповідно до п. 10 Порядку № 1128 для розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально Мін'юст чи відповідний територіальний орган запрошує скаржника, державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіальний орган Мін'юсту, рішення, дія або бездіяльність яких оскаржується, а також інших заінтересованих осіб, зазначених у скарзі у сфері державної реєстрації або встановлених відповідно до відомостей реєстрів.
Таким чином, сторонами розгляду скарги є скаржник, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, інші заінтересовані особи виступають учасниками розгляду скарги.
Предметом розгляду скарги були реєстраційні дії, проведені державним реєстратором Сквирської міської ради Київської області Шерстюк А.О.
Позивач посилається на судові провадження № 367/3061/22, №911/2358/16, №911/82/20, №911/1620/21, проте предметом по даних судових справах є земельна ділянка з кадастровим номером №321080000:01:040:0116 та стосовно договору оренди та суборенди даної земельної ділянки.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 січня 2021 року у справі № 640/12666/19 вказав, що нетотожність чи відсутність хоча б одного елементу (ті самі сторони, той самий предмет і ті самі підстави) виключає таку підставу для відмови у задоволенні скарги, що наведена у пункті 4 частини 8 статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
З вищевикладеного вбачається, що наведені судові справи не є тотожними, підставами спору не виступають порушення державним реєстратором вимог законодавства, що відповідно виключає таку підставу для відмови, передбаченої п. 4 ч. 8 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Щодо доводів позивача, що Бучанською міською радою було пропущено строк подачі скарги на рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, суд зазначає наступне.
Указом Президента України №64/2022 на території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Майже з початку повномасштабного вторгнення російської федерації, Бучанська територіальна громада знаходилась під окупацією російських військ.
Відновлення контролю Збройними Силами України на території міста Бучі відбулось 31 березня 2022 року.
Разом із тим, враховуючи загальновідомі обставини, відновлення роботи Бучанської міської ради відбувалось поступово.
З метою збереження цілісності та конфіденційності інформації, недопущення несанкціонованого втручання та спотворення даних, недопущення випадків рейдерства Міністерством юстиції України та ДП «Національні інформаційні системи» було припинено функціонування державних реєстрів та баз даних, які адмініструються державою.
Зокрема, з 24 лютого 2022 року було повністю було припинено функціонування таких реєстрів (перелік не є вичерпним):
- Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРПНМ), в якому фіксуються всі дії щодо нерухомого майна;
- Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (ЄДРЮОФОПГФ), який містить інформацію та в якому проводяться всі реєстраційні дії щодо бізнесу;
- Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) та Єдиного реєстру боржників (ЄРБ), в яких фіксуються всі виконавчі дії та складаються документи виконавчого провадження;
- Державного реєстру обтяжень рухомого майна (ДРОРМ), в якому фіксуються обмеження щодо розпорядження рухомим майном фізичних та юридичних осіб;
- Державного реєстру актів цивільного стану (ДРАЦС), в якому міститься інформації про державну реєстрацію шлюбу, народження, смерті тощо;
- Електронного реєстру апостилів (ЕРА).
Відновлення доступу до реєстрів відбувалось поступово та з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 06 березня 2022 року №209.
У зв'язку з чим, Бучанська міська рада була позбавлена можливості в повному обсязі виконувати свої функції.
Так, Бучанській міській раді про порушення стало відомо з інформаційної довідки від 02.08.2022 №306383933, сформованої за заявою Бучанської міської ради від 02.08.2022 №51935227.
Таким чином, на переконання суду доводи про пропуск строку подачі скарги на рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є необгрунтованими.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, відповідач довів правомірність оскаржуваного рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи відмову у задоволенні позову, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Кампа-Парк» до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: Бучанська міська рада про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.