про зупинення провадження в адміністративній справі
24 грудня 2025 року м. Київ 320/54162/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., здійснюючи розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративної справи
за позовом1. ОСОБА_1 ; 2. ОСОБА_2
до1. Військової частини НОМЕР_1 ; 2. ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 3. Міністерства оборони України
третя особа:ОСОБА_3 в особі законного представника ОСОБА_4
провизнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 та Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, адреса: 03168, м. Київ, пр. Повітрофлотський, буд. 6) внаслідок не призначення та невиплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_4 ) та ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_5 ) не розподіленої належної частки одноразової грошової допомоги в розмірі 1/3 частини від 15 000 000,00 гривень (п'ятнадцять мільйонів), в сумі по 2 500 000,00 гривень кожному, у загальній сумі 5 000 000,00 гривень, внаслідок загибелі військовослужбовця - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 та Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, адреса: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд. 6) призначити та виплатити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_4 ) та ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_5 ) нерозподіленої належної частки одноразової грошової допомоги в розмірі 1/3 частини від 15 000 000,00 гривень (п'ятнадцять мільйонів), в сумі по 2 500 000,00 гривень кожному (у загальній сумі 5 000 000,00 гривень), внаслідок загибелі військовослужбовця - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.11.2024, позовну заяву розподілено судді Жуковій Є.О.
25 листопада 2024 року зазначену позовну заяву було фактично передано судді Жуковій Є.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 відкрито провадження у справі, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257-262 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в особі законного представника ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , які проживають за адресою: АДРЕСА_3 .
Перевіривши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) принципами адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Статтею 236 КАС України, визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та порядок поновлення зупиненого провадження у справі.
Суд при цьому звертає увагу, що визначаючи наявність підстав, за яких провадження у справі підлягає обов'язковому зупиненню, необхідно зокрема ураховувати, що така підстава для зупинення провадження у справі стосується обставин, від яких залежить можливість її розгляду, і які передбачені статтею 236 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі: об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Отже, підставою для зупинення провадження у справі відповідно до вказаної норми процесуального права є саме об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.
Разом з цим об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.
Зупинення провадження в адміністративній справі з мотивів наявності іншої справи, яка розглядається в порядку цивільного, кримінального, господарського чи адміністративного судочинства, може мати місце тільки в тому разі, коли в цій, іншій, справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав заявлених в адміністративній справі вимог чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.
Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від змісту справи.
Також необхідно зазначити, що зупинення провадження у справі з підстав, передбачених п.3 ч.1 ст.236 КАС України, допускається лише тоді, коли рішення у іншій справі не набрало законної сили і продовжувати розгляд справи надалі не є можливим, оскільки в такій, іншій, справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Ця неможливість полягає в тому, що обставини, які є підставою позову або заперечень проти нього, є предметом дослідження в іншій справі і рішення суду у цій справі безпосередньо впливає на вирішення спору.
Так, предметом позову у справі що розглядається є бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та Міністерства оборони України внаслідок не призначення та невиплати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 не розподіленої належної частки одноразової грошової допомоги в розмірі 1/3 частини від 15 000 000,00 гривень (п'ятнадцять мільйонів), в сумі по 2 500 000,00 гривень кожному, у загальній сумі 5 000 000,00 гривень, внаслідок загибелі військовослужбовця - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Судом встановлено, згідно з висновком ІНФОРМАЦІЯ_1 та долученою доповіддю про результати проведеної роботи щодо встановлення повного кола осіб, які можуть звернутись за одноразовою грошовою допомогою (лист від 28.12.2023 № 1204/2/3/1/11188/20) батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_6 мають право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Також вказано, що отримано інформацію щодо інших осіб (про яких відомо особам, які вже звернулись/осіб, щодо яких справи знаходиться в судах або які звернулись до суду), та які не звернулись за отриманням одноразової грошової допомоги:
1. колишня дружина ОСОБА_7 , розлучені у 2007 році, не має права на отримання ОГД;
2. син ОСОБА_3 , записаний відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, не має права на отримання ОГД мати подає до суду з метою встановлення батьківства загиблого.
Згідно з рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум 19.04.2024 № 78/168, оформленого витягом з протоколу, комісія прийшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 батьку та матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_3 у період воєнного стану солдата ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_6 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 26.01.2024 № 321/КЦ/752 - в розмірі 2/3 частини 15 000 000,00 грн в сумі 10 000 000,00 грн, в рівних частках кожному.
Як зазначають відповідачі, Комісія МОУ залишила 1/3 одноразової грошової допомоги нерозподіленою, враховуючи інформацію про сина солдата ОСОБА_5 .
Судом встановлено, рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09.12.2024 у справі №357/11924/23 було задоволено позов ОСОБА_4 до ОСОБА_8 та ОСОБА_2 і встановлено факт батьківства загиблого ОСОБА_5 відносно ОСОБА_3 , 2014 р.н.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 25.03.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка подана представником ОСОБА_9 , на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09 грудня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_10 , Білоцерківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту батьківства.
Отже, враховуючи предмет та підстави звернення позивачів з даним позовом, суд дійшов висновку, що рішення у справі №357/11924/23 має значення для оцінки правомірності оскаржуваної бездіяльності відповідачів, відтак, про наявність підстав для зупинення розгляду адміністративної справи №320/54162/24 до набрання законної сили рішенням в цивільній справі №357/11924/23.
Кодексом адміністративного судочинства України (частина 4 статті 236) передбачено, що про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена. Відповідно до статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.
Керуючись статтями 236, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Зупинити провадження у справі №320/54162/24 до набрання законної сили рішенням в цивільній справі №357/11924/23.
2. Запропонувати учасникам справи після усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі, повідомити про це суд.
3. Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Жукова Є.О.