23 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/5699/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Керівника Хустської окружної прокуратури Сергія Зовдуна до Керецьківської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
Керівник Хустської окружної прокуратури Сергій Зовдун звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Керецьківської сільської ради, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області, щодо не вжиття заходів для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні закладу позашкільної освіти сфери культури Керецьківської мистецької школи Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області та розташована за адресою: вул. Головна, 8, с. Керецьки, Хустського району, Закарпатської області та державної реєстрації права комунальної власності на вказаний об?єкт нерухомості;
- зобов'язати Керецьківську сільську раду Хустського району Закарпатської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває у користуванні закладу позашкільної освіти сфери культури Керецьківської мистецької школи Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області та розташована за адресою: вул. Головна, 8, с. Керецьки, Хустського району, Закарпатської області та державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.
Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що на території Керецьківської сільської ради Хустського району за адресою: вул. Головна, 8, с. Керецьки, Хустського району, Закарпатської області функціонує заклад позашкільної освіти сфери культури «Керецьківська мистецька школа Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області».
Згідно п.2 рішення №125 Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області V сесії (першого засідання) VIII скликання від 04.02.2021 прийнято у комунальну власність Керецьківської сільської ради юридичну особу - комунальну організацію Керецьківську дитячу школу мистецтв
Відповідно до Інформації із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за адресою: Закарпатська область, Хустський район, с. Керецьки, вул. Головна, 8 - відомості щодо земельної ділянки відсутні.
Листом Керецьківської сільської ради №370/02-06 від 23.05.2025 року окружну прокуратуру повідомлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під будівлею Керецьківської мистецької школи на даний час не оформлені.
Зважаючи на те, що Керецьківська сільська рада Хустського району є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, то саме на неї покладено обов?язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на земельну ділянку під Керецьківською .
Керецьківською сільською радою, як власником та вищим органом управління закладів освіти на території об'єднаної територіальної громади, протягом тривалого часу не вжито жодних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлею Керецьківської мистецької школи, що свідчить про протиправну бездіяльність, створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою і ризики для нормального функціонування навчального закладу та здійснення його головних завдань, що може призвести до негативних наслідків.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі, надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву та повідомлено, що згідно з вимогами ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зазначену ухвалу відповідачем було отримано у електронному кабінеті підсистеми «Електронний суд» 18 липня 2025 року, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа.
Таким чином, суд вважає, що відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, правом на подачу відзиву не скористався, про наслідки не подання відзиву був попереджений.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Зважаючи на вимоги ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що розгляд справи може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що на території Керецьківської сільської ради Хустського району за адресою: вул. Головна, 8, с. Керецьки, Хустського району, Закарпатської області функціонує заклад позашкільної освіти сфери культури «Керецьківська мистецька школа Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області».
Згідно п.2 рішення №125 Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області V сесії (першого засідання) VIII скликання від 04.02.2021 прийнято у комунальну власність Керецьківської сільської ради юридичну особу - комунальну організацію Керецьківську дитячу школу мистецтв.
Відповідно до Інформації із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за адресою: Закарпатська область, Хустський район, с. Керецьки, вул. Головна, 8 - відомості щодо земельної ділянки відсутні.
Листом Керецьківської сільської ради №370/02-06 від 23.05.2025 року окружну прокуратуру повідомлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під будівлею Керецьківської мистецької школи на даний час не оформлені.
Зважаючи на те, що Керецьківська сільська рада Хустського району є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, то саме на неї покладено обов?язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на земельну ділянку під Керецьківською мистецькою школою, а також те, що Керецьківською сільською радою із часу прийняття в комунальну власність школу мистецтв не вжито дій направлених на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, позивач звернувся до суду в інтересах держави з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
У відповідності до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України “Про прокуратуру» та статтею 53 КАС України.
Частиною 2 статті 23 Закону України “Про прокуратуру» передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно зі ст.22 Закону України “Про освіту» юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.
Статтею 66 Закону України “Про освіту» регламентовано, що сільські ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти, засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.
Відповідно до ст.80 Закону України “Про освіту», до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти, належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 2 ст.60 Закону України “Про місцеве самоврядування» (далі-Закон) визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно ст.316 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України), правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтями 328, 331, ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч.1 ст.181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно ч.4 ст.334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, яке підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.
Статтями 2, 3 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-1V) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється на засадах обов'язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Окрім того, ст.4 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов'язковій державній реєстрації.
У Державному реєстрі прав, відповідно до ст.5 Закону, реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
Відповідно до ч.3 ст.182 ЦК України, ухилення від реєстрації права на нерухомість, окрім іншого, можуть бути оскаржені до суду.
Згідно пунктів 6, 7, 44 “Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.
Для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року, за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Статтями 13 та 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.
Сільські, селищні, міські ради, згідно ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування», є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до п.3 та 5 ст.16 Закону України “Про місцеве самоврядування», є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ст.29 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.
Як вже встановлено судом, за адресою: с вул. Головна, 8, с. Керецьки, Хустського району, Закарпатської області функціонує заклад позашкільної освіти сфери культури «Керецьківська мистецька школа Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області», що не заперечується сторонами.
Заклад зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Ідентифікаційний код юридичної особи : 04351512.
Відповідно до пункту 1.1. Статуту Керецьківської мистецької школи Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області, затвердженого рішенням Керецьківської сільської ради Хустського району від 12.02.2021 року №184 Керецьківська МШ - є комунальним закладом мистецької початкової освіти та перебуває у власності Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області.
Юридична адреса Керецьківської МШ: 89334, Закарпатська область, Хустський район, с. Керецьки, вул. Головна, 8 (п. 1.3. Статуту).
У пункті 1.4. Статуту зазначено, що Мистецька школа є юридичною особою, що має печатку, кутовий штамп, бланки зі своїм найменуванням, діє від свого імені на підставі Статуту та обслуговується бухгалтерією відділу освіти, молоді, спорту та культури Керецьківської сільської ради.
Засновником і власником майна, приміщень, будівель, споруд, що є у користуванні Мистецької школи є Керецьківська сільська рада Хустського району Закарпатської області (п. 1.5. Статуту).
Управління мистецькою школою здійснює відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту та культури Керецьківської сільської ради (п. 1.6. Статуту).
Основними функціями закладу позашкільної освіти є:
- надання початкової мистецької освіти;
- організація, забезпечення та провадження освітнього процесу для набуття здобувачами спеціальних здібностей, естетичного досвіду і ціннісних орієнтацій у процесі активної мистецької діяльності, формування у них теоретичних і практичних (у тому числі виконавських загальних та професійних компетентностей початкового рівня в обраному виді мистецтва; створення умов для професійної художньо-творчої самореалізації особистості здобувача початкової мистецької освіти;
- популяризація академічного та народного мистецтва, долучення до нього широкого кола громадян незалежно від місця проживання, віку та сфери зайнятості;
- формування потреб громадян у якісному культурному та мистецькому продукті, здобутті додаткових компетентностей у сфері культури, мистецтва, пробудження їх інтересу до творчості, спілкування з мистецтвом, мистецьких практик;
- пошук та підтримка обдарованих і талановитих дітей з раннього віку, розвиток їх мистецьких здібностей;
- здійснення інклюзивного навчання осіб з особливими освітніми потребами;
- створення умов для набуття здобувачами первинних професійних навичок і вмінь, необхідних для їхньої соціалізації, подальшої самореалізації та/або професійної діяльності;
- виховання громадянина України шляхом вивчення та виховання поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу, етносів України, а також інших націй і народів;
- здійснення творчої мистецької, інформаційної, методичної, організаційної роботи (п. 1.10. Статуту).
Управління Керецьківською МІ здійснює засновник; керівник, колегіальний орган управління, колегіальний орган громадського самоврядування, піклувальна рада (п. 4.1 Статуту).
Фінансово-господарська діяльність Мистецької школи проводиться відповідно до законодавства та цього Статуту (п. 5.1. Статуту).
Разом з цим встановлено, що земельна ділянка вказаного закладу позашкільної освіти всупереч вимог законодавства використовується без оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд вказує, що єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном Керецьківської мистецької школи - є Керецьківська сільська рада.
Враховуючи викладене, Керецьківська сільська рада зобов'язана згідно з вимогами чинного законодавства вжити заходів для оформлення та державної реєстрації права власності на земельну ділянку закладу Керецьківської мистецької школи Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області.
Разом з тим, за наявності підстав та відповідних повноважень Керецьківською сільською радою, як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад, відповідні права власника комунального майна, упродовж чотирьох років з моменту прийняття у комунальну власність не здійснено жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Вказане свідчить про бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.
В свою чергу безпідставне зволікання з державною реєстрацією права власності громади в особі селищної ради на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні школи мистецтв може призвести до нецільового використання такої ділянки або його вибуття з власності громади, що в свою чергу суперечить інтересам держави.
Суд вказує, що відсутність правовстановлюючих документів на нерухоме майно створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном, ризики безпідставного вибуття останнього з власності територіальної громади, інтереси якої сільська рада представляє, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав громади, а саме дітей.
При цьому забезпечення якнайкращих інтересів дитини є одним із базових міжнародних принципів, який закріплений, зокрема, у ст. 24 Хартії основних прав Європейського Союзу. Зміст цього принципу полягає у тому, що при здійсненні будь-яких дій по відношенню до дітей, як з боку органів державної влади, так і з боку приватних установ, вищі інтереси дитини повинні розглядатися як пріоритетні.
Згідно з положеннями ч.2 ст.4 Закону України “Про освіту», право на безоплатну освіту забезпечується: для здобувачів дошкільної та повної загальної середньої освіти - за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством, і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України.
Відтак, обов'язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для отримання дитиною освіти, забезпечення її доступності шляхом, зокрема, належного функціонування розгалуженої мережі освітніх закладів.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 18.10.2018 у справі № 822/3692/17, від 05.11.2019 у справі № 804/4585/18, від 01.06.2021 у справі № 0440/6514/18.
За наведеного правового регулювання суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи те, що позивачем доведено суду правомірність заявлених вимог, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись ст.2, 5, 19, 77, 139, 262, 243, 246 КАС України, суд -
Адміністративний позов Керівника Хустської окружної прокуратури Сергія Зовдуна до Керецьківської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області, щодо не вжиття заходів для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні закладу позашкільної освіти сфери культури Керецьківської мистецької школи.
Зобов'язати Керецьківську сільську раду Хустського району Закарпатської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває у користуванні закладу позашкільної освіти сфери культури Керецьківської мистецької школи Керецьківської сільської ради Хустського району Закарпатської області та розташована за адресою: вул. Головна, 8, с. Керецьки, Хустського району, Закарпатської області та державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяП.П.Микуляк