Ухвала від 22.12.2025 по справі 240/28643/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

22 грудня 2025 року м. Житомир Справа № 240/28643/23

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши в письмовому провадженні звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 року у справі № 240/28643/23 частково задоволено позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 та:

- визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо розрахунку та виплати ОСОБА_1 у період з 29.01.2020 по 09.02.2023 грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані календарні дні основної і додаткової відпусток без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року Законами України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 № 1082-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 19.11.2021 № 1928-ІХ та "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 №2710-ІХ;

- зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 09.02.2023 грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані календарні дні основної і додаткової відпусток з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 №1082-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 19.11.2021 № 1928-ІХ та "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 №2710-ІХ, на відповідний тарифний коефіцієнт, а також провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 13 повних календарних років служби без урахування індексації грошового забезпечення, яку ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби, з урахуванням раніше виплачених сум одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби;

- зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 13 повних календарних років служби з урахуванням: індексації грошового забезпечення, яку ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби, з урахуванням раніше виплачених сум одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби; перерахованого посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для посади ОСОБА_1 , згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб".

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Згідно відомостей, які оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень, вказане рішення набрало законної сили 05.12.2024 року.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 року за відповідною заявою ОСОБА_1 , поданою в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України в зв'язку з невиконанням відповідачем судового рішення у цій справі, було встановлено Військовій частині НОМЕР_1 строк для подання звіту про виконання рішення терміном тридцять днів з дня набрання ухвалою законної сили.

За результатами розгляду поданого звіту суд ухвалою від 25.06.2025 року прийняв його та встановив тридцятиденний строк з дня отримання ухвали для подання звіту про виконання рішення суду у цій справі в частині виплати грошового забезпечення.

Також ухвалою від 07.08.2025 року за наслідками розгляду звіту, поданого Військовою частиною НОМЕР_1 , було ухвалено прийняти звіт військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2025 року про виконання судового рішення у цій справі та встановлено боржнику новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 у справі № 240/28643/23 протягом тридцяти днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

В подальшому, суд ухвалою від 12.09.2025 року, прийнявши звіт Військової частини НОМЕР_1 в частині нарахованих, але не виплачених коштів, встановив військовій частині строк для подання нового звіту - протягом трьох місяців з дня отримання суб'єктом владних повноважень зазначеної ухвали.

09.12.2025 року Військовою частиною НОМЕР_1 подано новий звіт, в якому зазначено, що на виконання вимог судової ухвали від 12.09.2025 року проведено перерахунок ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 09.02.2023 року грошового забезпечення (додаткових видів грошового забезпечення та належних виплат при звільненні) з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 №1082-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 19.11.2021 № 1928-ІХ та "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 №2710-ІХ, на відповідний тарифний коефіцієнт (довідка розрахунок грошового забезпечення, належного до виплати ОСОБА_1 надавалась до суду разом зі звітом від 14.06.2025 року)

Зазначено, що Військова частина НОМЕР_1 є розпорядником коштів третього рівня, що утримується за рахунок кошторису Міністерства оборони України та фінансується за рахунок і в межах коштів державного бюджету. У зв'язку з відсутністю достатнього та своєчасного фінансування витрат військової частини на оплату судових рішень, військова частина НОМЕР_1 вимушена щомісячно звертатись до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявкою щодо фінансування витрат на оплату судового збору та здійснення оплати на виконання рішень суду.

Як стверджує представник військової частини, на сьогоднішній день бюджетні призначення та бюджетні асигнування за КЕКВ 2800 на виконання Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 року у справі №240/28643/23 військовій частині НОМЕР_1 розпорядниками коштів вищих рівнів не надано, як і на виконання будь-яких інших рішень суду, які набрали законної сили. Отже, питання виділення коштів для виконання рішення у цій справі вирішується не військовою частиною НОМЕР_1 , а повністю залежить від фінансування органів вищого військового керівництва - фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 . При цьому грошові кошти, які розраховано до виплати та належать позивачеві, не є власністю військової частини НОМЕР_1 та не знаходяться на рахунках відповідача

Крім того, за твердженням представника Військової частини НОМЕР_1 з початку року остання була профінансована за КЕКВ 2800 на суму 1834183 грн., однак, у зв'язку з відсутністю цільового призначення 1423014,23 грн., тобто 78% від загальної суми фінансування, було безспірно списано органами ДКСУ в Одеській області відповідно до постанов про відкриття виконавчого провадження, які було винесено у зв'язку з невиконанням рішень суду, які набрали законної сили, через відсутність фінансування.

Як вбачається з матеріалів поданого звіту, його також було надіслано військовою частиною ОСОБА_1 за вказаною ним у позовній заяві електронною адресою, однак, будь-яких зауважень чи заперечень щодо поданого звіту від стягувача не надходило.

Згідно з частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи відсутність відповідних клопотань, суд здійснює розгляд поданого звіту в письмовому провадженні без проведення судового засідання.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених в основу звіту про виконання судового рішення, дослідивши докази подані до такого звіту, а також матеріали справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Розділом IV КАС України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.

Водночас, особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина 1 статті 382-3 КАС України).

Як унормовано частиною 2 статті 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Судом встановлено, що Військовою частиною НОМЕР_1 в добровільному порядку виконано розрахунок належного позивачу до виплати грошового забезпечення, компенсацій та допомог на виконання рішення суду й встановлено, що їх розмір становить 418808,00 грн. та в січні, березні-листопаді 2025 року подано заявки на виділення коштів. Крім того, військовою частиною засобами СЕДО вкотре надіслано листи помічнику Командувача ВМС ЗСУ з фінансово - економічної роботи - начальника управління, у якому викладено прохання виділити кошти для виплати існуючої заборгованості та зазначено про несприятливі для військової частини наслідки невиконання судових рішень, зокрема, й ухвал Житомирського окружного адміністративного суду в порядку судового контролю за виконанням рішення у справі № 240/28643/23. Однак, фінансування на виконання рішення по справі досі не виділено.

З наданих суду матеріалів вбачається, що всі кошти, які надходять на рахунки Військової частини, обслуговуються органами Державної казначейської служби України та спрямовуються з дотриманням установленої бюджетним законодавством черговості і пріоритетності платежів.

Відповідно до наявного в матеріалах справи листа Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 02.10.2025 року вих. №220/13/ВихЗПІ/744 з військових частин та органів військового управління надходять численні листи щодо виділення бюджетних призначень для виконання рішень судів з окремих питань виплати грошового забезпечення та індексації військовослужбовцям Збройних Сил України. У зв'язку із цим у Міністерстві оборони України триває робота щодо пошуку додаткового фінансування ресурсу для забезпечення виконання судових рішень по КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки", оскільки виділені асигнування на 2024 рік вичерпано. При цьому Міністерством оборони України з метою своєчасного забезпечення у 2024 році належних виплат військовослужбовцям Збройних Сил України перед Міністерством фінансів України порушено питання щодо збільшення видатків на виконання судових рішень. В свою чергу, Міністерство фінансів України листами від 19 червня 2024 року вих. №10010-27-5/18577 та від 18 липня 2024 року вих. № 10010-27-5/21266 повідомило, що Кабінет Міністрів України доручив органам сектору безпеки і оборони вжити заходів стосовно призупинення внесення пропозицій щодо перерозподілу асигнувань за рахунок скорочення видатків на грошове забезпечення військовослужбовців.

Відтак суд дійшов висновку, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 року у справі № 240/28643/23 Військовою частиною НОМЕР_1 виконано частково, адже нею вчинено дії для виконання судового рішення, оскільки в добровільному порядку здійснено перерахунок грошового забезпечення та сформовано розрахунок потреби у коштах. Однак, з незалежних від неї обставин на момент подання звіту виплату грошового забезпечення не здійснено.

В зв'язку з цим, в даному випадку суд не вбачає підстав для неприйняття звіту.

Відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Згідно з частиною 3 статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Беручи до уваги ту обставину, що в умовах запровадженого в Україні воєнного стану пріоритетним залишається спрямування бюджетних коштів на забезпечення обороноздатності країни та безпеки населення, що впливає на розмір коштів для інших статей, включно з соціальними виплатами, беручи до уваги, що дестабілізаційні процеси в економіці, спричинені війною, ускладнюють довгострокове планування бюджету та соціальних програм, суд вважає можливим прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 , а також, керуючись частиною 11 статті 382-3 КАС України, вважає за необхідне встановити строк для подання звіту щодо виконання судового рішення у три місяці з дня вручення цієї ухвали.

Ухвала винесена з урахуванням перебування судді на лікарняному з 15.12.2025 по 19.12.2025 року.

Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 від 07.12.2025 року про часткове виконання судового рішення від 01.10.2024 року в адміністративній справі №240/28643/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 року у справі № 240/28643/23 протягом трьох місяців з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

Звернути увагу Військової частини НОМЕР_1 , що суд згідно положень статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України:

- відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення; якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу;

- у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення;

- у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суддя Н.М. Майстренко