Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 грудня 2025 року Справа№200/6136/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії за 2019-2025 роки шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 6 188,89 грн на коефіцієнти 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 починаючи з 9 лютого 2025 року та у розмірі 1.115, починаючи з 1 березня 2025 року для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести, починаючи з 9 лютого 2025 року перерахунок пенсії позивача відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, позивача, за 016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.17 відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2016 року № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.11 з 1 травня 2020 року відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 51 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2020 році», у розмірі 1.11 відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.14 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та починаючи з 1 березня 2025 року на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796) відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.
Ухвалою суду від 18 серпня 2024 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву та докази на підтвердження зазначеного у відзиві; зобов'язано відповідача надати додаткові докази по справі.
29 серпня 2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV (Закон № 1058-ІV), яку було призначено з січня 2019 року.
Частиною 2 ст. 42 Закону 1058-IV передбачено проведення щороку з 1 березня перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, встановлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок.
Позивач вважає, що відповідач у 2019 - 2025 роках не проводив належної індексації його пенсії, передбаченої відповідними постановами Кабінету Міністрів України.
За умови проведення щорічної індексації пенсії, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача мав збільшитись на коефіцієнти: у 2019 році - 1.17 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124; у 2020 році - 1.11 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251; у 2021 році - 1.11 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127; у 2022 році - 1.14 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118; у 2023 році - 1.197 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168; у 2024 році - 1.0796 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185; у 2025 році - 1.115 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209.
Після індексації пенсії в 2025 році з 1 березня 2025 року - середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача має дорівнювати: 6 188,89 грн * 1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796 * 1.115 = 14 654,85 грн.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії має становити: 14 654,85 грн * 2,03584 (індивідуальний коефіцієнт) = 29 834,92 грн.
Розмір пенсії позивача має становити: 29 834,92 грн * 0,47500 = 14 171,59 грн.
Позивач зазначає, що бездіяльність відповідача стосовно проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, є протиправною і такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення (а.с. 1-9).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 10 листопада 2018 року та отримує пенсію за віком згідно із п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
При призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 застосовано середній показник заробітної плати (доходу) в Україні за три попередні роки (2016-2018 роки) в розмірі 6 188,89 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
У 2019 році індексація здійснювалась шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (3 764,40) на коефіцієнт 1.17, тобто 3 764,40 х 1.17 = 4 404,35 грн.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії: з 1 травня 2020 року було збільшено на 1.11, тобто 4 404,35 х 1.11 = 4 888,83, з 1 березня 2021 року було збільшено на 1.11, тобто 4 888,83 х 1.11 = 5 426,60, з 1 березня 2022 року було збільшено на 1.14, тобто 5 426,60 х 1.14 = 6 186,32, з 1 березня 2023 року було збільшено на 1.197, тобто 6 186,32 х 1.197 = 7 405,03, з 1 березня 2024 року було збільшено на 1.0796, тобто 7 405,03 х 1.0796 = 7 994.47, з 1 березня 2025 року було збільшено на 1.115, тобто 7 994,47 х 1.115 = 8 913,83 грн.
Оскільки пенсія була призначення позивачу із застосуванням середнього показника заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки в розмірі 6 188,89 грн, то відповідно до постанов КМУ від 20 лютого 2019 року № 124, від 1 квітня 2020 року № 251 та від 22 лютого 2021 року № 127 пенсія перерахунку з 1 березня 2019 року, з 1 травня 2020 року та з 1 березня 2021 року не підлягала.
Разом із цим з 1 липня 2021 року було проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії та встановлено доплату «Доплата 100 грн з 01.07.2021» в розмірі 100,00 грн відповідно до п. 2 Постанови № 127.
З 1 березня 2022 року позивачу проведено перерахунок пенсії «Індексація заробітку», за результатам якого встановлено доплату «Надбавка 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» в сумі 135,00 грн та збережено доплату «Доплата 100 грн з 1 липня 2021 року» в розмірі 100,00 грн, оскільки середній показник заробітної плати (доходу) в Україні позивача при призначенні пенсії за віком 6 188,89 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 6 186,32 грн.
З 1 березня 2023 року здійснено перерахунок пенсії «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 6 186,32 грн збільшено на коефіцієнт 1.197 та склав 7 405,03 грн. Оскільки збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні (7 405,03 грн) більший ніж середній показник заробітної плати (доходу) в Україні позивача, який застосовувався при призначенні пенсії за віком (6 188,89 грн), то позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 7 405,03 грн. У зв'язку з чим підвищився загальний розмір пенсії та перераховано раніше встановлені доплати.
З 1 березня 2024 року ОСОБА_1 проведено перерахунки «Індексація заробітку» та «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму», за результатами опрацювання перерахунку «Індексація заробітку» підвищено середній показник заробітної плати (доходу) в Україні з 7 405,03 грн до 7 994,47 грн.
З 1 березня 2025 року здійснено перерахунок пенсії «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 7 994,47 грн до 8 913,83 грн.
Відповідач стверджує, що індексацію пенсії ОСОБА_1 здійснено відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 24-28).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 від 21 лютого 2002 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; згідно з пенсійним посвідчення № НОМЕР_3 від 7 березня 2023 року Серії НОМЕР_4 є отримувачем пенсії за віком (а.с. 11-13).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 31).
Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку у відповідача з 10 листопада 2018 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (а.с. 14, 32-61).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 28 травня 2019 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 10 листопада 2018 року») з 1 жовтня 2018 року, відповідно до якого: середньомісячний заробіток - 12599.59000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.43333; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((520 /100*12) *1) - 0.43333; розмір пенсії за віком (ст.27) (12599.59 * 0.43333) - 5 459,78 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 8 років) - 116,16 грн; загальний розмір пенсії - 5 575,94 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 жовтня 2018 року; розмір пенсії з надбавками - 5 575,94 грн (а.с. 32).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (документ має назву: «зп 10.11.2018»), при розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано наступне:
Дата вводу заробітку - 8 січня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки) - 6188,89 грн;
Останній місяць врахованої зарплати - 30 листопада 2018 року;
Максимальна дата оптимізації - 30 листопада 2018 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 368.68711 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 335.91410 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 199 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією, - 34 (в межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 165 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.85270 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 165.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.03584 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 12599.59000 (а.с. 36).
Рішень (розпоряджень) про проведення індексації призначеної позивачу пенсії з 1 березня 2019 року, з 1 березня 2020 року та з 1 березня 2021 року матеріали справи не містять.
За поясненням відповідача, оскільки пенсія позивачу була призначення із застосуванням середнього показника заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки в розмірі 6 188,89 грн, то відповідно до постанов КМУ від 20 лютого 2019 року № 124, від 1 квітня 2020 року № 251 та від 22 лютого 2021 року № 127 пенсія перерахунку з 1 березня 2019 року, з 1 травня 2020 року та з 1 березня 2021 року не підлягала.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 21.02.2022 11:51) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Факт працевлаштування/звільнення») з 23 січня 2021 року: середньомісячний заробіток - 12599.59000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.43333; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((520 /100*12) *1) - 0.43333; розмір пенсії за віком (ст.27) (12599.59 * 0.43333) - 5459,78 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 8 років) - 141,52 грн; загальний розмір пенсії - 5 601,30 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 23 січня 2021 року; розмір пенсії з надбавками - 5 601,30 грн (а.с. 37).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 21.02.2022 11:56) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 1 лютого 2021 року (вид перерахунку - «Зміна стажу» [СС>=24 міс] (абз. 1 ч. 4 ст. 42 ЗУ № 1058) з 15 лютого 2022 року; середньомісячний заробіток - 12599.59000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.47417; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((569 /100*12) *1) - 0.47417; розмір пенсії за віком (ст.27) (12599.59 * 0.47417) - 5974.35 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років) - 212,28 грн; загальний розмір пенсії - 6 186,63 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 лютого 2021 року; розмір пенсії з надбавками - 6 186,63 грн (а.с. 38).
За поясненням відповідача відповідно до п. 2 постанови від 22 лютого 2021 року № 127 з 1 липня 2021 року було проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії та встановлено доплату «Доплата 100 грн з 01.07.2021» в розмірі 100,00 грн (як особі, якій призначено пенсію за зверненням, що надійшло до 1 січня 2021 року, і якій пенсія не перераховувалась (не індексувалась) з 1 березня 2021 року на коефіцієнт 1.11 відповідно до п. 1 зазначеної постанови).
В матеріалах справи наявна копія рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 23 лютого 2022 року, відповідно до якого відповідачем здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 1 липня 2021 року (вид перерахунку - Індивідуально (масовий). Встановлення доплати 100 грн (код виплати 5007) з 1 липня 2021 року; середньомісячний заробіток - 12599.59000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.47417; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((569 /100*12) *1) - 0.47417; розмір пенсії за віком (ст.27) (12599.59 * 0.47417) - 5974.35 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років) - 222,48 грн; загальний розмір пенсії - 6 196,83 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 липня 2021 року; доплата 100 грн з 1 липня 2021 року - 100,00 грн; розмір пенсії з надбавками - 6 296,83 грн (а.с. 39).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 23 лютого 2022 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку») з 1 березня 2022 року; середньомісячний заробіток - 12599.59000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.47417; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((569 /100*12) *1) - 0.47417; розмір пенсії за віком (ст.27) (12599.59 * 0.47417) - 5 974,35 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років) - 232,08 грн; загальний розмір пенсії - 6 206,43 грн; надбавка 135 грн на індексації - 135,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2022 року; доплата 100 грн з 01.07.2021 - 90,40 грн; розмір пенсії з надбавками - 6 431,83 грн (а.с. 41).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (документ має назву «зп 03.2022»), при розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано наступне:
Дата вводу заробітку - 8 січня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки) - 6188,89 грн;
Останній місяць врахованої зарплати - 30 листопада 2018 року;
Максимальна дата оптимізації - 30 листопада 2018 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 368.68711 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 335.91410 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 199 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією, - 34 (в межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 165 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.85270 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 165.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.03584 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 12599.59000 (а.с. 44).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (дата-час розрахунку 19.06.2022 05:40) (вид перерахунку - «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)») з 1 липня 2022 року; середньомісячний заробіток - 12599.59000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.47417; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((569 /100*12) *1) - 0.47417; розмір пенсії за віком (ст.27) (12599.59 * 0.47417) - 5 974,35 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років) - 243,24 грн; загальний розмір пенсії - 6 217,59 грн; надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022 - 135,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2022 року; доплата 100 грн з 1 липня 2021 року - 90,40 грн; розмір пенсії з надбавками - 6 442,99 грн (а.с. 45).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (дата-час розрахунку 06.11.2022 02:03) (вид перерахунку - «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)») з 1 грудня 2022 року; середньомісячний заробіток - 12599.59000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.47417; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((569 /100*12) *1) - 0.47417; розмір пенсії за віком (ст.27) (12599.59 * 0.47417) - 5974,35 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років) - 251,16 грн; загальний розмір пенсії - 6 225,51 грн; надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022 - 135,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 грудня 2022 року; доплата 100 грн з 1 липня 2021 року - 90,40 грн; розмір пенсії з надбавками - 6 450,91 грн (а.с. 46).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (дата-час розрахунку 26.02.2023 06:11) (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)») з 1 березня 2023 року; середньомісячний заробіток - 15075.46000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.47417; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((569 /100*12) *1) - 0.47417; розмір пенсії за віком (ст.27) (15075.46* 0.47417) - 7 148,33 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років) - 251,16 грн; загальний розмір пенсії - 7 399,49 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 01.03.2023; розмір пенсії з надбавками - 7 399,49 грн (а.с. 47).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (документ має назву «зп 03.2023»), при розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано наступне:
Дата вводу заробітку - 8 січня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки) - 3764,40 грн;
Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 1.9671198511 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197);
Збільшений на коефіцієнт показник - 7405.03;
Останній місяць врахованої зарплати - 30 листопада 2018 року;
Максимальна дата оптимізації - 30 листопада 2018 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 368.68711 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 335.91710 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 199 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією, - 34 (в межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 165 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.85270 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 165.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.03584 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 15075.46000 (а.с. 50).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (дата-час розрахунку 24.05.2023 20:49) (вид перерахунку - «МП по стажу, абз. 3 ч. 4 ст. 42 ЗУ № 1058 (масовий)») з 1 квітня 2023 року; середньомісячний заробіток - 15075.46000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.47500; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((570 /100*12) *1) - 0.47500; розмір пенсії за віком (ст.27) (15075.46* 0.47500) - 7 160,84 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років) - 251,16 грн; загальний розмір пенсії - 7 412,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 квітня 2023 року; розмір пенсії з надбавками - 7 412,00 грн (а.с. 51).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (дата-час розрахунку 25.02.2024 17:45) (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)») з 1 березня 2024 року; середньомісячний заробіток - 16275.46000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.47500; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((570 /100*12) *1) - 0.47500; розмір пенсії за віком (ст.27) (16275.46* 0.47500) - 7 730,84 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років) - 251,16 грн; загальний розмір пенсії - 7 982,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; розмір пенсії з надбавками - 7 982,00 грн (а.с. 53).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (документ має назву «зп 03.2024»), при розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано наступне:
Дата вводу заробітку - 8 січня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки) - 3764,40 грн;
Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 2.1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197*1.0796);
Збільшений на коефіцієнт показник - 7994,47;
Останній місяць врахованої зарплати - 30 листопада 2018 року;
Максимальна дата оптимізації - 30 листопада 2018 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 368.68711 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 335.91410 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 199 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією, - 34 (в межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 165 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.85270 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 165.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.03584 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 16275.46000 (а.с. 56).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (дата-час розрахунку 27.02.2024 23:43) (вид перерахунку - «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)») з 1 березня 2024 року; середньомісячний заробіток - 16275.46000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.47500; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((570 /100*12) *1) - 0.47500; розмір пенсії за віком (ст.27) (16275.46* 0.47500) - 7 730,84 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років) - 283,82 грн; загальний розмір пенсії - 8 014,16 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; розмір пенсії з надбавками - 8 014,16 грн (а.с. 57).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (дата-час розрахунку 25.02.2025 04:35) (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)») з 1 березня 2025 року; середньомісячний заробіток - 18147.13000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.47500; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((570 /100*12) *1) - 0.47500; розмір пенсії за віком (ст.27) (18147.13* 0.47500) - 8 619,89 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 12 років) - 283,32 грн; загальний розмір пенсії - 8 903,21 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2025 року; розмір пенсії з надбавками - 8 903,21 грн (а.с. 58).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (документ має назву «зп 03.2025»), при розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано наступне:
Дата вводу заробітку - 8 січня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки) - 3764,40 грн;
Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 2.367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796 * 1.115);
Збільшений на коефіцієнт показник - 8913,83;
Останній місяць врахованої зарплати - 30 листопада 2018 року;
Максимальна дата оптимізації - 30 листопада 2018 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 368.68711 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 335.91410 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 199 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією, - 34 (в межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 165 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.85270 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 165.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.03584 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 18147.13000 (а.с. 61).
Отже, з 1 березня 2019 року, з 1 березня 2020 року та з 1 березня 2021 року відповідачем індексація призначеної позивачу пенсії не здійснювалась; з 1 липня 2021 року було проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії та встановлено доплату «Доплата 100 грн з 01.07.2021» в розмірі 90,40 грн (як особі, якій призначено пенсію за зверненням, що надійшло до 1 січня 2021 року, і якій пенсія не перераховувалась [не індексувалась] з 1 березня 2021 року на коефіцієнт 1.11 відповідно до п. 1 постанови КМУ № 127); з 1 березня 2022 року встановлена доплата до пенсії позивача у розмірі 135,00 грн (оскільки середній показник заробітної плати при призначенні пенсії [6 188,89 грн] перевищував збільшений показник середньої заробітної плати [6 186,32 грн]); з 1 березня 2023 року, 1 березня 2024 року та з 1 березня 2025 року пенсія позивача була проіндексована із застосуванням коефіцієнтів 1.197, 1.0796, 1.115 (відповідно) до середнього заробітку за 2014-2016 роки (3 764,40 грн), збільшеного на відповідні коефіцієнти (хоча при цьому у наданих суду розрахунках середнього заробітку зазначено, що вказаний показник є показником середнього заробітку за 2016-2018 роки).
Будучі не згодним із не здійсненням відповідачем належним чином індексації призначеної позивачу пенсії, останній звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).
За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282-ХІІ, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Частиною 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV).
З аналізу положень абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV слідує, що індексація пенсії проводиться не шляхом безпосереднього збільшення розміру призначеної пенсії, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 2ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону 1058-IV враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (про що зазначено у п. 1.1 цього Порядку) (далі - Порядок № 4-4).
Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 цей Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць (для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи) та за рік (для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону).
Постановою Кабінет Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Постанова № 124) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Пунктом 2 Постанови № 124 установлено, що:
у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 124 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня (включно) року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де:
Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Відповідно до п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку (абз. 1). Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абз. 2).
Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058-IV на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
1 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова № 251).
Відповідно до п. 2 зазначеної постанови:
у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127), пунктом 1 якої передбачено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), згідно з п. 1 якої з 1 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
При цьому п. 4 Постанови № 118 установлена з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 грн, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710-IX) на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282-XII. При цьому пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX встановлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
На виконання п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), відповідно до п. 1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.197.
При цьому п. 6 Постанови № 168 встановлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127 та п. 4 Постанови № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 9 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460-ІХ) у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), пунктом 1 якої передбачено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.0796.
При цьому пп. 6 п. 2 Постанови № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127, п. 4 Постанови № 118 та п. 6 Постанови № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.
Підпунктом 6 ч. 2 цієї Постанови визначено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1.0575;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1.046;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1.0345;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1.023.
Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», і підпунктом 6 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Верховний Суд у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, предметом розгляду у якій були аналогічні правовідносини, встановив, що положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку № 124).
Верховний Суд вказав, що з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами під час проведення індексації пенсії повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення. Відповідні постанови Кабінету Міністрів України № 127, № 118, № 168 та Порядок № 124 підлягає застосуванню лише в частині, що не суперечить положенням Закону № 1058-IV.
При цьому Верховний Суд зазначив, що починаючи з 2020 року застосування при проведенні індексації пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124 є протиправним.
16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій навів наступні висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час здійснення індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:
положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку) (п. 83);
при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (п. 94);
Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV (п. 95);
з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним (п. 96);
абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії (п. 97).
судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований (п. 98).
з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатувала, що Управління [відповідач у справі 200/5836/24], здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1.14, 1.197, 1.0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства (п. 99).
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як встановлено судом, розрахунок пенсії, передбачений ст. 42 Закону № 1058-IV, здійснювався відповідачем із застосуванням коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що був визначений на станом на 1 жовтня 2017 року (за 2014-2016 роки) і який становить 3 764,40 грн (збільшений на відповідні коефіцієнти).
Отже, в порушення вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час проведення індексації призначеної позивачеві пенсії пенсійний орган не застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні, тобто показник за 2016-2018 роки (6 188,00 грн).
З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин, з урахуванням наведених у рішенні висновків Верховного Суду, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо проведення перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та відповідних постанов Кабінету Міністрів України впродовж 2019-2025 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2016-2018 роки, який становить 6 188,89 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.17, 1.1, 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115.
Виходячи з приписів ст. 245 КАС України, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача:
• здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн), із послідовним застосуванням коефіцієнтів 1.17, 1.1, 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796 - за період з 9 по 28 лютого 2025 року;
• здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн), із послідовним застосуванням коефіцієнтів 1.17, 1.1, 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115 - з 1 березня 2025 року,
а також здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з платіжною інструкцією № 2.25399807.1 від 9 серпня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 1 211,20 грн (а.с. 10, 65).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги приписи ст. 139 КАС України та висновок суду про задоволенні позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останнього зі сплати судового збору в розмірі 1 211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 48, 72-78, 90, 94, 132, 139, 245, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведенні індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України впродовж 2019-2025 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2016-2018 роки, який становить 6 188,89 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.17, 1.1, 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити за період з 9 лютого 2025 року по 28 лютого 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн), на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2016 року № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році», від 1 квітня 2020 року № 251 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (відповідно) та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 1 березня 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн), на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2016 року № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році», від 1 квітня 2020 року № 251 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», від 25 лютого 2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (відповідно) та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна