24 грудня 2025 року
м. Харків
справа № 643/1434/25
провадження № 22-ц/818/4267/25
Харківській апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого судді - Тичкової О.Ю.,
суддів колегії -Пилипчук Н.П., Яцина В.Б.
за участі секретаря судового засідання Волобуєва О.О.
сторони справи:
позивач - ОСОБА_1
відповідач - Акціонерне товариство «Харківобленерго», Приватне акціонерне товариство «Харківенергозбут»
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові апеляційну скаргу Орлова Олександра Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 на рішення Салтівського районного суду м. Харкова від 18 червня 2025 року у складі судді Поліщук Т.В.-
У січні 2025 року представник Орлов О.О., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення комісії акціонерного товариства «Харківобленерго» Східного РРЕ за участі представника приватного акціонерного товариства «Харківенергозбут», оформлене протоколом № 234131 від 20.11.2024 засідання комісії з розгляду актів про порушення, яким вирішено здійснити перерахунок за обсяги спожитої електроенергії споживачу ОСОБА_1 за період з 31.05.2024 по 20.11.2024; визнати протиправним та скасувати коригувальний платіж за електроенергію № 910001403001/1 від 19.12.2024, складений приватним акціонерним товариством «Харківенергозбут», яким зобов'язано ОСОБА_1 оплати вартість електричної енергії за період з 31.05.2024 по 20.11.2024 на загальну суму 8464,14 грн. та усі судові витрати позивача покласти на відповідачів.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач проживає у житловому будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 . 09.10.2024 представниками AT «Харківобленерго» за адресою вищевказаного житлового будинку позивача складено Акт про порушення №234131, в якому зазначено, що ОСОБА_1 нібито порушив п.2.3.12 та п.п.20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме допустив використання електричної енергії на непобутові потреби на об'єкті, де розрахунки за електричну енергію здійснюються за тарифом для побутових споживачів. На думку представників AT «Харківобленерго» за даною адресою знаходиться цех виготовлення меморіальних комплексів, пам'ятників. ОСОБА_1 дійсно зареєстрований як фізична особа-підприємець, проте, безпосереднє виготовлення меморіальних комплексів та пам'ятників не здійснює. Його діяльність полягає у придбанні готових пам'ятників у виробника та подальшому їх продажу замовникам. Для цієї діяльності Позивач не використовує електроенергію у житловому будинку, в якому зараз проживає. Крім того у ОСОБА_1 взагалі відсутнє будь-яке спеціальне електрообладнання, електроінструменти для виготовлення пам'ятників, оброблення каменю тощо, що було показано представникам AT «Харківобленерго» під час огляду. Працівники AT «Харківобленерго» на вказане уваги не звернули, попри те, що не виявили жодного пристрою, який споживає електричну енергію на непобутові потреби. В Акті про порушення жодної конкретної інформації про те, яким саме чином та яким електрообладнанням ОСОБА_1 нібито використовує електричну енергію на непобутові потреби не зазначили. Позивачу було повідомлено про місячний строк для усунення нібито виявлених порушень. Від підписання Акту про порушення №234131 від 09.10.2024 позивач відмовився. Пізніше 18.11.2024 працівниками AT «Харківобленерго» майстром Східного РРЕ Сізовим В.В. та електромонтером Східного РРЕ Гальковим В.В. було складено Акт огляду електроустановки об'єкту побутового споживача за адресою: АДРЕСА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ), за результатами якого нібито встановлено, що порушення ПРРЕЕ, зафіксовані в Акті №234131 від 09.10.2024 позивачем не усунуті, електричну енергію на об'єкті споживача нібито використовується на непобутові потреби. При цьому під час складення зазначеного Акту огляду від 18.11.2024 працівники AT «Харківобленерго» не здійснювали фактичний огляд електроустановки та струмоприймачів позивача, не заходили до будинку, щоб встановити відсутність чи наявність використання е/е на непобутові потреби. 20.11.2024 комісія АТ «Харківобленерго» Східного РРЕ за участі представника приватного акціонерного товариства «Харківенергозбут» розглянула Акт про порушення №234131 від 09.10.2024, Акт огляду електроустановки від 18.11.2024 та, незважаючи на заперечення та пояснення позивача про те, що за вказаною адресою пам'ятники не виготовляються, а електроенергія використовується виключно на побутові потреби, прийняла рішення, оформлене протоколом №234131 від 20.11.2024 засідання комісії з розгляду актів про порушення. На підставі рішення комісії AT «Харківобленерго» ПАТ «Харківенергозбут» надало позивачу ОСОБА_1 до оплати коригувальний платіж за електроенергію за період з 31.05.2024 по 20.11.2024 № 910001403001/1 від 19.12.2024, яким позивачу донараховано вартість спожитої електроенергії у сумі 8 464,14 грн, за тарифом для непобутового споживача. Зазначає, що рішення комісії AT «Харківобленерго», оформлене протоколом № 234131 від 20.11.2024 є незаконним, не обґрунтованим та безпідставним, оскільки позивач за адресою житлового будинку не здійснює виготовлення меморіальних комплексів, пам'ятників, не використовує електроенергію на непобутові потреби, так як придбає вже готові пам'ятники у безпосереднього виробника, що підтверджується товарними накладними. Використання е/е ОСОБА_1 здійснюється виключно для побутових потреб для постійного проживання у будинку. Факт споживання електричної енергії виключно на побутові потреби підтверджується і тим, що обсяг споживання електричної енергії не змінився у порівнянні з відповідними місяцями минулих років. Акт про порушення №234131 від 09.10.2024 складено з порушенням п. 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, оскільки не містить усіх обов'язкових відомостей та реквізитів, є неконкретним та неоднозначним. Не містить зазначення жодних відомостей та обставин про те, яким чином відбувається використання електроенергії на непобутові потреби, під час огляду не виявлено та в акті не зафіксовано жодних електроприладів, електроінструментів, електроустановок, струмоприймачів, які використовують електроенергії на непобутові потреби та слугують для нібито виготовлення пам'ятників. Акт огляду електроустановок об'єкту споживача від 18.11.2024 містить виключно цитування положення ПРРЕЕ про споживання електричної енергії на непобутові потреби, але не роз'яснює, яким чином споживач використовує електричну енергію на непобутові потреби, якими електроприладами, їх кількість, потужність тощо. Крім того, акт підписаний виключно працівниками AT «Харківобленерго», відеофіксація огляду не здійснювалася. Представники відповідача взагалі не заходили до будинку позивача для огляду внутрішніх електричних мереж на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби. Рішення комісії прийнято на підставі неналежних доказів та з порушенням вимог ПРРЕЕ у тому числі п.2.3.12 ПРРЕЕ. Разом з тим, до обсягів спожитої електроенергії, яка підлягає перерахунку за непобутовим тарифом, включено показники за 6 місяців всупереч положенням ПРРЕЕ про те, що перерахунок здійснюється за електричну енергію, спожиту споживачем з дати останнього контрольного або технічного огляду до дати виявлення порушення, тобто з 30.09.2024 до 09.10.2024. Водночас коригувальний платіж за електроенергію №910001403001/1 від 19.12.2024, складений ПАТ «Харківенергозбут» складено з порушенням абзаців 13-14 п. 2.3.12 ПРРЕЕ, оскільки позивачу перераховано вартість спожитої електроенергії не з дати останнього контрольного огляду до дня виявлення порушення 30.09.2024, а за останні календарні 6 місяців. Тобто позивачу додатково, незаконно та безпідставно перераховано та виставлено до оплати рахунок за зайві 4 місяці споживання електричної енергії.
Рішенням Салтівського районного суду м. Харкова від 18 червня 2025 року у задоволені позову ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення обґрунтовано тим, що позивач не надав належних та допустимих доказів на підтвердження позовних вимог. Наданий відповідачем протокол № 234131 від 20.11.2024 відповідає вимогам п. 8.2.6. ПРРЕЕ. Тому наведені стороною позивача аргументи про протиправність рішення Комісії, оформленого протоколом № 234131 від 20.11.2024 про перерахунок за обсяги спожитої електроенергії є такими, що не знайшли свого підтвердження у процесі розгляду справи.
Не погодившись з рішенням суду ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить рішення скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд неповно встановив обставини у справі, зробив висновки що не відповідають обставинам у справі та вимогам закону. Суд відмовив у задоволенні вимоги про скасування коригувального платежу без дослідження порядку та підстав його складення, перевірки законності визначення періоду перерахунку та суми, яку АТ «Харківенергозбут» зобов'язав сплатити споживача. Позивач надав до суду Акт технічної перевірки вузлів обліку електричної енергії від 09.08.2024, який підтверджує незаконність проведення розрахунку з 31.05.2024, який не був судом досліджений. Суд передчасно та необґрунтовано прийшов до висновку про вчинення Позивачем порушення ПРРЕЕ, оскільки факт споживання електроенергії на непобутові потреби не був доведений належними, допустимими та достовірними доказами. Невідповідність Акту вимогам, закріпленим п. 8.2.5 ПРРЕЕ, зокрема щодо зазначення змісту виявленого порушення, графічного зображення, вказання параметрів, що характеризують електроустановку споживача, заповнення усіх граф та рядків без пропуску та вимоги про однозначність тексту акту, без можливості його подвійного тлумачення, це є самостійною підставою для неврахування зазначеного Акту в якості доказу при прийнятті рішення комісії АТ «Харківобленерго». Акт огляду електроустановок від 18.11.2024 складений без огляду електроустановок належним, достовірним, допустимим та достатнім доказом того, що Позивач не усунув порушення ПРРЕЕ у місячний строк та чи здійснює ОСОБА_1 споживання електроенергії на непобутові потреби. Рішення комісії АТ «Харківобленерго» Східного РРЕ за участі представника Приватного акціонерного товариства «Харківенергозбут», оформлене протоколом №234131 від 20.11.2024 засідання комісії з розгляду актів про порушення - прийнято всупереч вимогам ПРРЕЕ, є протиправним і підлягає скасуванню. Судом не було досліджено надані позивачем докази та зроблений помилковий висновок, що незаконність виставлення позивачу коригувального платежу з 31.05.2024 є недоведеною та непідтвердженою об'єктивними доказами.
02.09.2025 представник Ромас В.В., який діє в інтересах ПАТ «Харківенергозбут» подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Посилається на те, що суд повно встановив обставини у справі та ухвалив законне та обґрунтоване рішення. Доводи скарги викладених судом висновків не спростовують. Позивач, зловживаючи своїм правом звернення до суду, намагається встановити таку збиткову для України в цілому практику, коли будь-які фізичні особи-підприємці ведучи господарську діяльність, що направлена на отримання прибутку на території власного домогосподарства матимуть змогу розраховуватися за тарифом для населення, замість тарифу для непобутових споживачів, що враховує ринкову вартість електричної енергії та коливання її ціни на ринку електричної енергії.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника ПАТ «Харківенергозбут», дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги в межах вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, лише якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, що позивачу на підставі договору купівлі-продажу від 13.11.2010, посвідченого приватним нотаріусом ХМНО Чижовою Н.А., зареєстрованого за № 3124, належить право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 а.с. 16,19).
Згідно витягу з реєстру платників єдиного податку від 05.11.2019 ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, податкова адреса суб'єкта господарювання є за місцем його реєстрації: АДРЕСА_2 , місце провадження господарської діяльності: АДРЕСА_3 , та АДРЕСА_1 (т1 а.с.17), що також підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т. 1 а.с.103-104). У витязі зазначено місце знаходження юридичної особи: АДРЕСА_4 та зазначено основний вид економічної діяльності юридичної особи, визначений на підставі даних державних статистичних спостережень відповідно до статистичної методології за підсумками методології за підсумками діяльності за рік - 23.70 різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю.
Згідно акту пломбування та Акт технічної перевірки вузлів обліку електричної енергії від 09.08.2024 були заміни лічильників споживачу 09.08.2024 року (т.1 а.с. 32)
Відповідно до акта про порушення № 234131 від 09.10.2024 складеного майстром Східного РРЕ Сізова В.В., електромонтера Східного РРЕ Бєлоглазова А.І. за участю споживача ОСОБА_1 при перевірці житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення 2.3.12 та п.п.20 п. 5.5.5ПРРЕЕ, а саме використання електричної енергії на непобутові потреби на об'єкті, де розрахунки за електричну енергію здійснюються за тарифом для побутових споживачів. В акті про порушення відображено перелік заходів які необхідно було вжити споживачу, а саме: негайно припинити споживання електричної енергії на непобутові потреби та забезпечити організацію окремого комерційного обліку на непобутові потреби та/або укласти договір з електропостачальником за відповідним тарифом протягом місяця з дня складання цього акту про порушення (т. 1 а.с. 20-21).
Згідно з актом огляду електроустановки об'єкту побутового споживача від 18.11.2024 проведеного за участю ОСОБА_1 , майстра Східного РРЕ Сізова В.В. та електромонтера Східного РРЕ ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , за результатом огляду встановлено наступне: заходи передбачені для усунення виявлених порушень ПРЕЕ що зафіксовані в акті № 2344134 не виконані. Електрична енергія на об'єкті побутового споживача, який розраховується за тарифами для побутових споживачів використовується на непобутові потреби: виготовлення пам'ятників. Не забезпечений окремий облік електричної енергії на об'єкт побутового споживача, який використовується на непобутові потреби (т. 1 а.с.22).
Відповідно до протоколу №234131 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 20.11.2024 складеного комісією акціонерного товариства «Харківобленерго» Східного РРЕ за участі представників ПрАТ «Харківенергозбут», а саме: начальника відділу розподілу Олійника С.В., юрисконсульта ОСОБА_4 , інженера ІІ категорії Ковальова Т.В., керівника центру Східного РРСЦ ПрАТ «Харківенергозбут» Пуковської Д.В., комісія вирішила, що споживачем ОСОБА_1 допущено порушення п.п. 20, п.5.5.5 та п.2.3.12 ПРРЕЕ, вказане в акті № 234131 від 09.10.2024, яке не було усунуте споживачем у місячний термін з дати складання відповідного акту, що підтверджується актом огляду від 18.11.2024. Обсяги споживання електроенергії споживачем ОСОБА_1 , які підлягають перерахунку електропостачальником за період з 31.05.2024 (контрольний обход) по 20.11.2024 (контрольний обход). Споживач ОСОБА_1 із зазначеним протоколом не погодився, про що міститься запис останнього (т. 1 а.с.23).
На підставі зазначеного протоколу №234131 від 20.11.2024 комісії AT «Харківобленерго» приватне акціонерне товариство «Харківенергозбут» склало стосовно позивача ОСОБА_1 коригувальний платіж за електроенергію за період з 31.05.2024 по 20.11.2024 № 910001403001/1 від 19.12.2024, за яким електропостачальником здійснено донарахування вартості обсягу спожитої електроенергії в сумі перерахунку 8 464,14 грн. (т. 1 а.с. 24).
В судовому засіданні був досліджений диск з відеофайлом, який додано до позовної заяви представником відповідача АТ «Харківобленерго», яким підтверджено викладені обставини у відзиві представника відповідача АТ «Харківобленерго» Ботмана П.Д. про відмову позивача від підпису акту. Відеозаписом зафіксовано, що позивач вказує на те, що заряджає рекламну вивіску двома акумуляторами, які в свою чергу заряджає на Північній Салтівці в м. Харкові.
Допитаний в суді першої інстанції свідок ОСОБА_5 , який був попереджений про кримінальну відповідальність за неправдиві покази, зазначив, що бачив за місцем мешкання позивача рекламну вивіску, яка була підключена до електромережі та прилад, який робить гравіювання.
Відповідно до частини 1 статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
За частинами 1 та 2 статті 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.
У пункті 6.4.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії зазначено, що учасники ринку та споживачі несуть відповідальність відповідно до законодавства за використання електричної енергії без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов'язкове) або вплив на роботу засобів комерційного обліку, пошкодження засобів комерційного обліку, пошкодження або зрив установлених на них пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, порушення схеми комерційного обліку чи в будь-який інший спосіб, що має явні або підтверджені результатами експертизи ознаки втручання в роботу засобів комерційного обліку.
Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, врегульовані Законом України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон).
За вимогами частини 3 статті 58 Закону споживач зобов'язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Згідно зі статтею 77 Закону учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо; несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики.
Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312, регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Згідно з пунктом 1.2.7 глави 1.2 розділу І Правил постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Згідно пп. 2 п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ_, споживач електричної енергії зобов'язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Згідно п. 4.10, п. 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, побутові споживачі та суб'єкти господарювання, предметом діяльності яких є надання житлово-комунальних послуг населенню, у межах наданих населенню послуг, установи та організації, які утримуються за рахунок коштів (внесків) населення, здійснюють повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії, як правило, один раз за фактичними показами засобів комерційного обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим, відповідно до договору про постачання електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
Відповідно до підпункту 20 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V Правил споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.
Згідно з абзацом 3 пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу І Правил акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил.
Згідно з пунктом 8.2.5 глави 8.2 розділу VІІІ Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
За пунктом 8.2.6 глави 8.2 розділу VІІІ Правил акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).
У разі розгляду питання щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/надсилається електропостачальнику.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акту про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Підпунктом 7 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII Правил передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень : самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
У разі встановлення, що порушення роботи вузла обліку виникло не з вини споживача, обсяг спожитої електричної енергії споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається відповідно до Кодексу комерційного обліку.
Метою проведення засідання комісії є встановлення наявності або відсутності факту порушення, викладеного в акті про порушення, та у разі його встановлення визначити обсяг не облікованої електричної енергії та суми завданих споживачем збитків.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 22 серпня 2022 року у справі № 206/5490/20.
Як визначено п. 2.3.12. ПРРЕЕ споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком.
Окремі фізичні точки комерційного обліку мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання.
Вид об'єкта електрифікації та призначення використання електроустановок площадок вимірювання, у тому числі для окремого обліку споживання на непобутові потреби, відображаються в паспорті точки розподілу/передачі.
У разі зміни потреб споживання (використання) на об'єкті індивідуального побутового споживача, інформація щодо типу споживання (побутові/непобутові потреби) площадок вимірювання відображається в паспорті точки розподілу/передачі.
Електрична енергія, яка споживається (використовується) на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів за відповідний розрахунковий місяць (незалежно від потужності електроустановки об'єкта такого індивідуального побутового споживача).
У разі споживання (використання) електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби індивідуальний побутовий споживач зобов'язаний звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби та оформлення акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії). Організація обліку має бути здійснена шляхом створення умовних (віртуальних) точок комерційного обліку для побутових та непобутових потреб з використанням існуючого засобу вимірювальної техніки. Обсяги споживання електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача на побутові потреби визначаються постачальником послуг комерційного обліку розрахунковим шляхом у межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 409 (далі - постанова КМУ № 409). Споживач зобов'язаний надати дані та документи для оформлення акта розподіленої електричної енергії. Оператор системи розглядає таку заяву протягом п'яти робочих днів.
У разі споживання (використання) електричної енергії на об'єкті колективного побутового споживача або іншого споживача (крім індивідуального побутового споживача) за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби (цілі), для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено законодавством), такий споживач має звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби, шляхом встановлення додаткового засобу обліку або створення умовної (віртуальної) точки комерційного обліку. У випадках використання електричної енергії на непобутові потреби для електроустановок потужністю до 0,1 кВт, установлення вузла комерційного обліку на непобутові потреби недоцільне.
У разі виявлення оператором системи фактів споживання (використання) побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби (цілі), для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено законодавством) оператор системи складає акт про порушення цих Правил, у якому зазначаються виявлені факти споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення. Підтвердженням факту споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби можуть слугувати:
отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби;
рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах;
зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою;
рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet тощо.
При складенні такого акта про порушення оператор системи має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об'єкті споживача на предмет споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби.
Такий акт про порушення розглядається оператором системи у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил.
Порушення у вигляді споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби може бути усунуто шляхом:
припинення споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби, що підтверджується актом перевірки (у разі споживання (використання) електричної енергії виключно на побутові потреби);
врегулювання договірних відносин з електропостачальником щодо розрахунків за споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби (у разі споживання (використання) електричної енергії виключно на непобутові потреби);
врегулювання договірних відносин з електропостачальником щодо розрахунків за споживання (використання) електричної енергії на побутові та непобутові потреби після оформлення акта розподіленої електричної енергії або встановлення додаткового засобу обліку (у разі споживання (використання) електричної енергії на побутові та непобутові потреби).
У разі отримання від споживача повідомлення про припинення ним споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби оператор системи зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого повідомлення здійснити перевірку та зафіксувати припинення споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби на об'єкті побутового споживача, про що складає акт обстеження.
У разі усунення порушення споживачем шляхом припинення ним споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби оператор системи повідомляє електропостачальника протягом одного робочого дня з дня проведення перевірки із зазначенням дати усунення порушення, показів засобу обліку на дату усунення порушення.
У разі наявності підтверджених фактів споживання (використання) споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та недопуску споживачем представників оператора системи на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.
У разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначаються зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення негайно.
Оператор системи надає копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати усунення порушення, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку не пізніше наступного робочого дня після розгляду акта про порушення цих Правил на засіданні комісії.
Електропостачальник протягом чотирнадцяти календарних днів на підставі отриманої копії протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил проводить перерахунок вартості за фактично спожиту електричну енергію на об'єкті споживача за період, який складається з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше шести місяців, та з дня виявлення порушення до дня проведення засідання комісії або усунення порушення (якщо порушення усунуто до дня засідання комісії) за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів за відповідні розрахункові місяці.
У разі визнання споживачем факту споживання (використання) ним електричної енергії на непобутові потреби, він складає відповідну письмову заяву та подає її оператору системи та електропостачальнику. У такому випадку за його заявою коригуючий платіжний документ для оплати виставляється за період, який складається з дня, зазначеного споживачем у заяві, але не більше ніж за три роки до дня виявлення порушення цих Правил та з дня виявлення порушення до дня проведення засідання комісії або усунення порушення (якщо порушення усунуто до дня засідання комісії), за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів, що сформувалися у відповідні розрахункові місяці.
У разі несплати коригуючого платіжного документа у тридцятиденний строк з дня його отримання постачання електричної енергії такому споживачу припиняється за ініціативою електропостачальника в установленому цими Правилами порядку.
З дня розгляду акта на засіданні комісії до дня усунення споживачем порушення (зокрема врегулювання договірних відносин у порядку, передбаченому цим пунктом Правил) нарахування вартості фактично спожитої електричної енергії споживачем здійснюється електропостачальником за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів, що сформувалися у відповідному розрахунковому місяці.
Згідно п.п. 20 п. 5.5.5. споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії;
Відповідно до положень п. 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі, зокрема, за рішенням суду.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії (пункт 8.2.7 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ).
Частиною 3 статті 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статей 77 - 81, 89 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що позивач з 2022 року є власником та до теперішнього часу мешкає у будинку АДРЕСА_1 та як фізична особа є споживачем послуг ПАТ «Харківенергозбут»
Даними складеного у встановленому законом порядку акту № 234131 від 09.10.2024 зафіксовано допущене позивачем порушення ПРРЕЕ, а саме використання електричної енергії на непобутові потреби на об'єкті, де розрахунки за електричну енергію здійснюються за тарифом для побутових споживачів ( п.п 2.3.12 та п.п. 20 п. 5.5.5. ПРРЕЕ), а саме позивачем виготовлюється меморіальні комплекси, пам'ятники тощо. Також в акті про порушення відображено перелік заходів які необхідно було вжити Споживачу, а саме «негайно припинити споживання електричної енергії на непобутові потреби та забезпечити організацію окремого комерційного обліку на непобутові потреби та/або укласти договір з електропостачальником за відповідним тарифом протягом місяця з дня складання цього акту про порушення».
На підставі зазначеного протоколу №234131 від 20.11.2024 комісії AT «Харківобленерго» приватне акціонерне товариство «Харківенергозбут» склало стосовно позивача ОСОБА_1 коригувальний платіж за електроенергію за період з 31.05.2024 по 20.11.2024 № 910001403001/1 від 19.12.2024, за яким електропостачальником здійснено донарахування вартості обсягу спожитої електроенергії в сумі перерахунку 8 464,14 грн.
Засідання комісії проводилося у складі чотирьох представників відповідача АТ «Харківобленерго», ПрАТ «Харківенергозбут» та споживача ОСОБА_1 . Вказане рішення було оформлене протоколом № 234131 від 20.11.2024, який підписали чотири представники відповідачів, споживач від підпису відмовився, зазначено, що примірник протоколу вручений споживачу в руки. В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 з протоколом не згоден.
Суд дав належну оцінку наданим сторонами у справі доказам та дійшов обґрунтованого висновку про недоведеність позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення комісії про затвердження акту про порушення та здійснення перерахунку.
Твердження позивача, про те, що він за адресою місця проживання не здійснює підприємницьку діяльність з виготовлення меморіальних комплексів та пам'ятників не здійснює, а лише продає готові вироби висновків суду не спростовують.
Акт про порушення ПРРЕЕ № 234131 від 09.10.2024, від підписання якого позивач відмовився, містить схему електроживлення споживача, що свідчить про споживання електричної енергії (т.1, а.с.105-107).
Посилання апелянта на те, що суд не дослідив акт технічної перевірки вузлів обліку електричної енергії від 09.08.2024, який підтверджує незаконність проведення розрахунку з 31.05.2024, не спростовують висновків суду, оскільки за змістом зазначеного акту під час заміни лічильників позивач був повідомлений те, що йому необхідно вжити заходів щодо забезпечення відокремленого комерційного обліку для непобутових потреб, у разі невжиття таких заходів під час наступного контрольного огляду буде порушення зафіксоване Актом.
Проте позивачем викладені в вищезазначеному акті рекомендації представників ОСРа щодо забезпечення відокремленого комерційного обліку було проігноровано та призвело під час наступного контрольного огляду до складання акту про порушення відповідно до чинного законодавства України
Надані суду докази свідчать, що за адресою: АДРЕСА_5 , розміщені меморіальні комплекси та пам'ятники, а також наявні вивіски щодо їх продажу. Зазначені обставини позивачем не заперечуються та підтверджуються дослідженою у судовому засіданні роздруківкою інтернет-реклами, з якої вбачається наявність інтерактивних рекламних вивісок і фасадних табличок, а також поширення інформації щодо продажу товарів та надання платних послуг на відповідних інтернет-ресурсах.
Крім того, допитаний свідок ОСОБА_5 , який був попереджений про кримінальну відповідальність за неправдиві покази, зазначив, що бачив за місцем мешкання позивача рекламну вивіску, яка була підключена до електромережі та прилад, який робить гравіювання.
Судова колегія погоджується з судом першої інстанції, що протокол № 234131 від 20.11.2024 відповідає вимогам п. 8.2.6. ПРРЕЕ, оскільки його було підписано уповноваженими членами комісії по розгляду акта № 234131, споживач ОСОБА_1 від підпису відмовився, зазначив, що з протоколом не згоден, інший зауважень не зазначено.
Враховуючи викладене, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази про протиправність рішення Комісії про затвердження акту про порушення п. 2.3.12 та п.п. 20 п. 5.5.5., оформленого протоколом № 234131 від 20.11.2024 . Тому суд дійшов правильного висновку відмову у задоволенні позовних вимог.
Водночас судова колегія вважає слушними доводи апелянта про те, що затверджені рішенням комісії оформленим протоколом № 234131 від 20.11.2024 обсяги споживання електроенергії, які підлягають перерахунку електропостачальником визначені з порушенням встановленого ПРРЕЕ порядку нарахування.
А саме, відповідно до п. 2.3.12. ПРРЕЕ електропостачальник, на підставі рішення комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ, проводить перерахунок вартості за фактично спожиту електричну енергію на об'єкті споживача за відповідним тарифом (ціною) згідно чинного законодавства з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку чи технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців та за період з дня виявлення порушення до дня його усунення, та надає споживачу коригуючий платіжний документ для оплати.
Згідно даних протоколу № 234131 днем останнього контрольного обходу електроустановки позивача було 30.09.2024, а днем виявлення порушення - 09.10.2024, проте нарахування обсягів споживання електроенергії, які підлягають перерахунку здійснено за період з 31.05.2024 по 20.11.2024, що суперечить вимогам п. 2.3.12. ПРРЕЕ.
Відповідно до вимог ч.1ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20 вересня 2021 року у справі № 638/3792/20 (провадження№ 61-3438сво21) зазначено, що предмет спору - це об'єкт спірного правовідношення, з приводу якого виник спір. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підстави позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Тобто, правові підстави позову - це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
За загальним правилом, визначеним у статях 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених частиною другою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Згідно частини першої та другої статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Тлумачення вказаних норм свідчить, що цивільні права/інтереси захищаються у спосіб, який передбачений законом або договором, та є ефективним для захисту конкретного порушеного або оспорюваного права/інтересу позивача. Якщо закон або договір не визначають такого ефективного способу захисту, суд відповідно до викладеної в позові вимоги позивача може визначити у рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону. При розгляді справи суд має з'ясувати: чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права/інтересу позивача; чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права/інтересу у спірних правовідносинах. Якщо суд зробить висновок, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права/інтересу позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню. Однак, якщо обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором, проте є ефективним та не суперечить закону, а закон або договір у свою чергу не визначають іншого ефективного способу захисту, то порушене право/інтерес позивача підлягає захисту обраним ним способом.
Як правило, особа право якої порушено може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини.
Складений працівниками відповідача коригуючий платіж є лише перерахунком обсягу споживання електроенергії у зв'язку з виявленим порушенням під час проведення перевірки дотримання ПРРЕЕ. Зазначений коригувальний платіж може бути визнаний як доказ (із наданням йому відповідної оцінки судом під час вирішення іншого спору). Відсутність спору, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. При цьому Велика Палата Верховного Суду зазначає, що поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» слід тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 березня 2018 року у справі № 800/559/17, від 03 квітня 2018 року у справі № 9901/152/18 та від 30 травня 2018 року у справі № 9901/497/18).
З огляду на зазначене позовні вимоги про скасування коригуючого платежу не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Тому рішення суду в частині відмови у задоволені позову про частині визнання протиправним та скасування коригувального платіжу за електроенергію № 910001403001/1 від 19.12.2024 скасувати та провадження у справі в цій частині закрити.
Водночас, оскільки предметом спору є оскарження рішення комісії АТ «Харківобленерго» в цілому, в тому числі і в частині обсягів споживання електроенергії які підлягають перерахунку електропостачальником за період з 31.05.2024 по 20.11.2024, порушене право позивача у межах позовних вимог може бути захищено шляхом визнання рішення комісії в вищезазначеній частині недійсним.
З огляду на зазначене апеляційний суд вважає необґрунтованим висновок суду про відсутність підстав для задоволення позову в частині невідповідності рішення комісії від 20.11.2024 в частині обсягів споживання електроенергії які підлягають перерахунку електропостачальником за період з 31.05.2024 по 20.11.2024, які підлягають перерахунку електропостачальником вимогам ПРРЕЕ.
Таким чином доводи апелянта про допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права знайшли своє часткове підтвердження, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а рішення суду - підлягає зміні.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суді, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00 § 23, ЄСПЛ від 18 липня 2006 року).
Відповідно до частини третьої статті 22 Закону України «Про захист справ споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав, а тому підстав для стягнення судового збору на підставі ст. 141 ЦПК України відсутні.
Керуючись ст.367, п.1 ч.1 ст.374, ст.375, ст.382, ст.384 ЦПК України, апеляційній суд
Апеляційну скаргу Орлова Олександра Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Салтівського районного суду м. Харкова від 18 червня 2025 в частині відмови у задоволені позову про частині визнання протиправним та скасування коригувального платіжу за електроенергію № 910001403001/1 від 19.12.2024 скасувати та провадження у справі в цій частині закрити.
Рішення Салтівського районного суду м. Харкова від 18 червня 2025 в частині відмови у задоволені позову про визнання протиправним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства «Харківобленерго» оформлене протоколом №234131 від 20.11.2024 змінити.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства «Харківобленерго» оформлене протоколом №234131 від 20.11.2024 в частині обсягів споживання електроенергії які підлягають перерахунку електропостачальником за період з 31.05.2024 по 20.11.2024.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 24.12.2025.
Головуючий О. Ю. Тичкова
Судді Н.П.Пилипчук
В.Б. Яцина