печерський районний суд міста києва
Справа № 757/60539/25-к
пр. № 1-кс-50542/25
03 грудня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання заступника керівника першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,-
До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання заступника керівника першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 В судове засідання слідчий не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі та просив задовольнити клопотання в повному обсязі з викладених в ньому підстав. На підставі ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходяться витребувані документи (інформація). Обґрунтовуючи внесене клопотання слідчий зазначив, що Слідчими Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000922 від 09.09.2025 за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ст. 340; ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 365; ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 121; ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, п.п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в період з 01.12.2013 по 21.02.2014 Директор ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , будучи службовою особою іноземної держави, бажаючи надати засоби, знаряддя та усунути перешкоди для вчинення незаконного перешкоджання організації та проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій на території України із застосуванням фізичного насильства працівниками правоохоронних органів, діючи за попередньою змовою у групі осіб із ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 , заступником начальника Служби - начальником управління конституційного устрою ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , заступником начальника поліції - начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_7 , Головою ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_9 та іншими невстановленими на цей час співробітниками правоохоронних органів РФ та України, в порушення вимог статей 18-20 Загальної декларації прав людини, статей 10-11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, статті 21 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, статей 2, 3, 5, 15, 17, 19, 27-29, 33, 34, 39, 64 Конституції України; статей 1, 2, 5, 12-15, 27 Закону України «Про міліцію», статті 16, 26 Закону України «Про Службу безпеки України»; статті 5, 10, 13, 31 Закону України «Про боротьбу із тероризмом»; пункту 22 розділу ІІІ Правил застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР від 27.02.1991 № 49; статті 5 Угоди про співробітництво між ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 від 04.06.2009, Інструкції про порядок міжнародних відносин, затвердженої наказом СБ України №73/дск від 05.02.2008, вчинив дії на пособництво працівникам правоохоронних органів України у перешкоджанні організації та проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, які проходили у центральній частині міста Києва та на території держави, а саме:
- організував спільно із ОСОБА_6 участь співробітників ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_10 у плануванні силових заходів щодо розгону учасників зібрань громадян з центральної частини міста Києва шляхом відрядження до України співробітників ФСБ та ІНФОРМАЦІЯ_10 для їх участі у зустрічах, нарадах, наданні консультацій, рекомендацій посадовим особам правоохоронних органів України, оцінки обстановки на місці (особистого відвідування центральної частини міста Києва та оцінки обстановки), розроблення алгоритмів дій та оперативного задуму нейтралізації акцій протестів у спосіб силового розгону мітингувальників.
Зокрема, ОСОБА_4 спільно із ОСОБА_6 у грудні 2013-лютому 2014 років, у порушення вимог Інструкції про порядок міжнародних відносин, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_11 № 73/дск від 05.02.2008, організував відрядження до України трьох груп співробітників ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_10 для допомоги співробітникам правоохоронних органів України в незаконному перешкоджанні проведенню мітингів та їх придушенні шляхом організації та проведення безпідставної антитерористичної операції, а саме: у період 13-15.12.2013 чисельністю 20 осіб на чолі із заступником начальника Служби - начальником управління конституційного устрою 2 Служби ФСБ РФ генерал-лейтенантом ОСОБА_5 ; у період 26-29.01.2014 чисельністю 6 осіб на чолі із заступником начальника Служби - начальником управління конституційного устрою 2 Служби ФСБ РФ генерал-лейтенантом ОСОБА_5 ; у період 20-21.02.2014 чисельністю 7 осіб на чолі із помічником Президента РФ ОСОБА_10 .
При цьому 27.01.2014 ОСОБА_5 та ОСОБА_7 за дорученням та на виконання вказівок ОСОБА_6 та ОСОБА_4 прийняли участь на території навчального Центру ЦСО «А» СБ України в урочищі «Конча-Заспа» у нараді спільно із ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та рядом інших посадових осіб, під час якої обговорювали планування та підготовку проведення силових заходів стосовно мітингувальників для їх розгону із центральної частини міста Києва, створення для цього штучних підстав, дискредитації лідерів та учасників зібрань громадян; рекомендували задіяти для цього додаткові сили та засоби, зокрема залучити більшу кількість військовослужбовців внутрішніх військ та МОП « ІНФОРМАЦІЯ_12 », додаткові спеціальні засоби, зброю, спеціальну автомобільну техніку; використання під час силових заходів російських гранат та запропонували поставити додаткову їх кількість, за потреби, наголошували на необхідності внесення змін у нормативно-правові акти для можливості застосування цих гранат на території України, обіцяли гарантії безпеки посадовим особам правоохоронних органів, які організовують та керують силовими заходами стосовно мітингувальників, та членам їх сімей, у тому числі прийняти їх на території РФ, забезпечити умовами роботи та проживання;
- сприяв спільно із ОСОБА_6 посадовим особам органів внутрішніх справ та органів безпеки України здійсненню силових заходів стосовно мітингувальників, у тому числі і проведення з 16 години 18.02.2014 до 6 години 19.02.2014 у центральній частині міста Києва безпідставної антитерористичної операції, а надалі після 16 години 19.02.2014 по 20.02.2014 - на усій території України, організував постачання для цього спеціальних засобів - світлошумових, газових та димових гранат виробництва російської федерації («Дрейф-2», «Заря-2», «Факел-С», «Пламя-М», ручну димову гранату); а також безпосередньо своїми порадами під час спілкування спеціальним урядовим зв'язком із ОСОБА_8 , а ОСОБА_6 - у свою чергу із ОСОБА_9 , координував проведення 18-20.02.2014 антитерористичної операції у центральній частині міста Києва та на території держави для незаконного перешкоджання організації та проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій;
- вжив заходів спільно із ОСОБА_6 для приховування кримінальних правопорушень та не притягнення посадових осіб правоохоронних органів, у тому числі ОСОБА_9 , ОСОБА_16 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 до відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, які у період з 21.11.2013 по 20.02.2014 організували вчинення насильства стосовно мітингувальників та безпідставно застосовували надмірну фізичну силу, спеціальні засоби, важку техніку та вогнепальну зброю до учасників зібрань громадян, в результаті чого спричинено тяжкі наслідки, у тому числі шляхом створення можливостей та умов їх переховування на території РФ, працевлаштування у державні органи РФ, отримання російських паспортів, перешкоджання їх видачі правоохоронним органам України тощо.
Встановлено, що під час перебування у м. Києві у період 26-29.01.2014 ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та інші представники силових відомств Російської Федерації контактували із співробітниками Служби безпеки України, а саме ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , у тому числі за допомогою засобів зв'язку.
Встановлено, що у січні 2014 року вказані співробітники ІНФОРМАЦІЯ_11 користувалися номерами мобільних телефонів НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ( ОСОБА_21 ), НОМЕР_3 ( ОСОБА_22 ), НОМЕР_4 ( ОСОБА_23 ), НОМЕР_5 ( ОСОБА_24 ), НОМЕР_6 ( ОСОБА_25 ), НОМЕР_7 ( ОСОБА_28 ), НОМЕР_8 ( ОСОБА_27 ).
З огляду на викладене, з метою встановлення номерів мобільних телефонів, якими користувалися ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та інші представники силових відомств Російської Федерації під час перебування у м. Києві у період 26-29.01.2014, фактичного місця перебування, маршрутів їх пересування та кола спілкування у вказаний період, встановлення осіб, які могли сприяти їм у злочинній діяльності, є необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме до телефонних з'єднань вищевказаних абонентських номерів за період з 01.12.2013 по 01.03.2014.
Відповідно до положень ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно із ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах та документах, належить інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, маршрутів передавання тощо.
Таким чином, зазначені вище обставини мають суттєве значення для кримінального провадження, без отримання яких неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального правопорушення, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Виходячи з вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання дійшов висновку про необхідність в задоволенні клопотання, про надання тимчасового доступу до речей і документів, які знаходяться у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки такі дані необхідні для ефективного здійснення досудового розслідування. Керуючись ст. 108, ст.ст.160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання заступника керівника першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити. Надати заступнику керівника першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013 - 2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , старшим слідчим в особливо важливих справах першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013 - 2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , старшим слідчим першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013 - 2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , слідчим першого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013 - 2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_35 , ОСОБА_36 тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до вхідних і вхідних з'єднань з абонентських номерів НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 за період з 01.12.2013 по 01.03.2014 із зазначенням часу таких з'єднань, тривалості, абонентських номерів, з якими вони відбулись, серійного номеру мобільного пристрою (ІМЕІ - міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання), з яким використовувалися зазначені абонентські номери, місця їх знаходження із зазначенням адреси базових станцій (споруд зв'язку), азимуту та дистанцій до них під час телефонних з'єднань та одержання, відправлення повідомлень упродовж зазначеного періоду, із можливістю вилучення копій відповідних документів як на паперовому, так і на електронному носіях. Визначити строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею Службовим особам ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити копії. У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів. Ухвала оскарженню не підлягає. Слідчий суддя ОСОБА_1 Підготовлено в 2 примірниках Прим. 1 - знаходиться в матеріалах кримінального провадження № 757/60539/25-к Прим.2 - Слідчому ОСОБА_3 Копія:ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Виконавець: ОСОБА_1 03.12.2025
Слідчий суддя ОСОБА_1