Постанова від 22.12.2025 по справі 333/11849/25

Унікальний номер справи 333/11849/25

Номер провадження 3/333/3883/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 р. м. Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Ковальова Ю.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного державного інспектора відділу супроводження судових спорів за результатами планових перевірок управління правового забезпечення ГУ ДПС у Запорізькій області з 18.11.2024 року та відповідно до ч.1 примітки ст. 172-6 КУпАП, п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Так, відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

У відповідності до статей 41, 342 Податкового кодексу України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи, відносяться до контролюючих органів та є державними службовцями. Підпунктом 9 пункту 1 статті 8 Закону України «Про державну службу» зобов'язано державних службовців додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Відповідно до Наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 21.12.2020 №183-0 ОСОБА_1 було призначено на посаду головного державного інспектора відділу супроводження в судах податкових спорів за результатами планових перевірок управління супроводження судових справ ГУ ДПС у Запорізькій області з 22.12.2020 (6 ранг державного службовця, посада категорії «В»).

Згідно Наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 21.07.2022 №197-0 ОСОБА_1 було переведено на посаду головного державного інспектора відділу супроводження судових спорів за результатами планових перевірок управління правового забезпечення ГУ ДПС у Запорізькій області з 21.07.2022.

Відповідно до Наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 21.07.2022 №105-во, на підставі ст. 18 Закону України «Про відпустки», ч.2 ст.58 Закону України «Про Державну службу» ОСОБА_1 надано соціальну відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 21.07.2022 по 21.05.2025 або до фактичного виходу на роботу.

Згідно Наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 18.11.2024 №521-0 ОСОБА_1 було переведено на рівнозначну посаду головного державногоінспектора відділу супроводження судових спорів за результатами планових перевірок управління правового забезпечення ГУ ДПС у Запорізькій області з 18.11.2024 із збереженням раніше встановлених надбавок за вислугу років та рангу державного службовця.

Таким чином, головний державний інспектор відділу супроводження судових спорів за результатами планових перевірок управління правового забезпечення ГУ ДПС у Запорізькій області Благодір В.В., відповідно до ч.1 примітки ст. 172-6 КУпАП, п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-" " пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік в термін до 1 квітня 2024 року.

Проте встановлено, що згідно з відомостями Реєстру НАЗК та послідовності дій користувача Єдиного реєстру декларацій, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсi https://nazk.gov.ua, лише 02.08.2024, що є порушенням вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке встановлена ч.1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

19.12.2025 року від ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення у справі, в яких остання просила закрити провадження у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення з наступних підстав. Так, управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції направило лист від 17.11.2025 ДСР НПУ №128949-2025 до ГУ ДПС у Запорізькій області, в якому запитувало документи відносно ОСОБА_1 , оскільки виявлено несвоєчасне подання без поважних причин декларації за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Після чого, старший оперуповноважений управління стратегічних розслідувань Національної поліції, капітан поліції Маслова О.Ю. запросили ОСОБА_1 на 03.12.2025 для надання пояснень. Таким чином, граничний строк для складання протоколу становить 04.12.2025р. Проте, старший оперуповноважений управління стратегічних розслідувань Національної поліції, капітан поліції Маслова О.Ю у вказані строки протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 не склало. Також, в протоколі №437 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 09.12.2025 року відсутня відмітка про повідомлення ОСОБА_1 , що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП. Крім того, право на складання протоколу у посадових осіб Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України виникає з моменту отримання відповідного висновку НАЗК. Однак, матеріали справи не містять відповідного висновку НАЗК. В протоколі вказано, що отримано пояснення ОСОБА_1 щодо відсутності поважних причин несвоєчасного подання декларації, однак такі пояснення ОСОБА_1 не надавалися, що свідчить про неповне з'ясування обставин справи.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчинені вказаного адміністративного правопорушення не визнала, пояснивши, що у зв'язку з початком агресії росії та ситуацією, яка склалася у місті Запоріжжя станом на жовтень 2022р., вона була вимушена з жовтня 2022 року до серпня 2024 року разом з дитиною (2022 р.н.) тимчасово виїхати у м. Трускавець, та у неї був відсутній доступ до комп'ютеру (ноутбуку). Отже, була відсутня технічна можливість доступу до веб-ресурсу https://nazk.gov.ua. Більше того, оскільки на той час вона перебувала сама з дитиною, якій не було ще й двох років, вона перебувала під постійним моральним стресом, а тому всі її дії були спрямовані на забезпечення нормальних умов життя для дитини. Необхідно також відмітити, що на той час у м. Трускавець, як у багатьох містах України були тривалі відключення електроенергії, що також унеможливлювало доступ до веб-ресурсу https://nazk.gov.ua. На підставі наведеного, вважає, що обставини, в яких вона перебувала з малолітньою дитиною не залежали від її волі та на які вплинути вона не могла, отже причини несвоєчасного подання щорічної декларації за 2023 рік є поважними. Крім того, зазначила, що протягом всього періоду перебування на державній службі до адміністративної відповідальності не притягалась, своєчасно надавала декларації, отже дії не заподіяли істотної шкоди державним та суспільним інтересам, не порушили прав, свобод та інтересів інших осіб.

В судовому засіданні прокурор підтримав вказаний протокол про адміністративне правопорушення, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та наполягав на притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за його вчинення.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та встановивши її обставини, суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Незважаючи на невизнання вини, вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №437 від 09.12.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 03.12.2025; повідомленням Головного управління ДПС у Запорізькій області про факт несвоєчасного подання декларації з Послідовністю дій користувача Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 ; листом НАЗК №47-06/90624-25 від 05.11.2025 року; витягами з наказів.

Головний державний інспектор відділу супроводження судових спорів за результатами планових перевірок управління правового забезпечення ГУ ДПС у Запорізькій області Благодір В.В., відповідно до ч.1 примітки ст. 172-6 КУпАП, п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1,підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність настає в разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при цьому суб'єктом правопорушень в цій статті є особи, які відповідно до ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Тобто, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності посадові особи, які винні у несвоєчасному поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування без поважних на те причин.

Аналіз вказаної норми закону свідчить, що саме по собі невчасне подання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП. Склад вказаного адміністративного правопорушення утворюється лише в разі поєднання двох факторів в сукупності, зокрема невчасне подання декларації та відсутність поважних причин невчасного подання цієї декларації, які повинні бути виявлені.

Згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року, конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

ОСОБА_1 не надала суду відомостей, які могли б бути віднесені до поважних щодо неможливості вчасного подання декларації.

Отже, наявні у матеріалах справи докази є узгодженими між собою, отримані у встановленому законом порядку та не викликають сумнівів у їх належності, допустимості та достовірності.

Враховуючи вищенаведені норми Закону, ОСОБА_1 , будучи особою, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування була зобов'язана до 1 квітня подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Натомість декларацію нею подано 02.08.2024 року.

Таким чином, винуватість ОСОБА_1 у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави, доведена, в зв'язку з чим вона підлягає адміністративному стягненню за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Доводи ОСОБА_1 не підтверджують поважність причин несвоєчасного (4 місяця після спливу граничного терміну ) неподання декларації та не впливають на висновок суду про її винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП

При визначенні виду й міри адміністративного стягнення, згідно ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, які пом'якшують та обтяжують відповідальність.

З огляду на ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, особу правопорушника та інші обставини у справі, вважаю можливим призначити йому адміністративне стягнення у рамках санкції статті, за якою кваліфіковано його діяння, у вигляді штрафу.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, з правопорушника також підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 172-6 ч. 1, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -,-

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 /вісімсот п'ятдесят/ гривень 00 копійок.

Платіжні реквізити для сплати адміністративного штрафу:

Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запорiжжя/21081100

Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)

Номер рахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479

Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Адміністративні штрафи та інші санкції

Відповідно до вимог ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605/ шістсот п'ять/ гривень 60 копійок.

Платіжні реквізити для перерахування судового збору:

Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106

Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)

Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001

Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ю.В. Ковальова