П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
23 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/7640/25
Перша інстанція: суддя Бабенко Д.А.,
повний текст судового рішення
складено 30.07.2025, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Джабурія О.В.
суддів - Вербицької Н.В.
- Кравченка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії, -
17 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, якому просив суд (з урахуванням уточнених позовних вимог):
- визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.03.2025 року про непризначення ОСОБА_1 , учаснику бойових дій, пільг на оплату за житлово - комунальних послуг неправомірним;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити пільги на оплату комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 згідно з чинним законодавством, з урахуванням статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 надмірно сплачені кошти за комунальні послуги за період з 12.02.2025, за який пільги не були надані.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він є учасником бойових дій відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зареєстрований за адресою: 65023, Одеська обл., м. Одеса, вул. Льва Толстого, буд.7.
Відповідно до ст.ст.12,13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач має право на пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, як учасник бойових дій.
05.02.2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, як учаснику бойових дій, однак 12.02.2025 року позивач отримав відмову у призначенні пільг, у зв'язку із наданням неповного пакету документів.
Позивач 12.02.2025 року повторно звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, як учаснику бойових дій, а 14.03.2025 року позивач отримав від ГУ ПФУ в Одеській області відмову у призначенні пільг. Вказана відмова обґрунтована тим, що отримано недостатні дані для розрахунку розміру пільги.
Вважаючи вказане рішення ГУ ПФУ в Одеській області про відмову в наданні пільг за комунальні послуги, як учаснику бойових дій неправомірним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, заперечував проти задоволення позовних вимог, в обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що позивач звернувся до Головного управління з заявою від 12.02.2025 щодо призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням Головного управління №15001-86878911-2025-2 від 25.02.2025 позивачу було призначено пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Представник відповідача, з покликанням на норми Порядку реалізації експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1395 від 27.12.2023 (далі - Порядок №1395), зазначив, що позивачем не були долучені до заяви необхідні документи для обчислення розміру пільг та в інший передбачений спосіб такі відомості не могли бути отримані, розмір пільги неможливо було визначити та Головне управління прийняло рішення про відмову у призначенні пільг з зазначенням причини.
З урахуванням наведеного, відсутні підстави для скасування рішення Головного управління про відмову у призначенні пільг, оскільки таке рішення прийняте на підставі положень чинного законодавства.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено повністю.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення та ухвалення нового рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
Обґрунтовуючи подану апеляційну скаргу, апелянтом посилався на невірне застосування судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно до вимог ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 28.03.2019 р. (т.1 а.с.12).
Відповідно до Договору оренди житлового приміщення від 01.12.2023, який укладений ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , позивач є орендарем квартири АДРЕСА_2 (т. 1 а.с.9-10).
Відповідно до п.1.2. зазначеного Договору оренди житлового приміщення, за згодою сторін договором встановлюється плата за оренду квартири в розмірі 1200,00 грн на місяць, до складу якої включені пропорційно орендованої площі платежі на повне відновлення будинку, витрати на обслуговування й ремонт будинку й квартири, витрати по оплаті комунальних і інших послуг.
04 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу (т. 1 а.с.59).
12 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу.
До вказаної заяви позивачем додано копії наступних документів, а саме: копію довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення від 23.01.2025 №63, копію Договору оренди житлового приміщення від 01.12.2023, копію паспорту, копію картки платника податків, фотокопії платіжок за послуги розподілу газу, за спожитий газ, за теплопостачання, за вивіз сміття, за послугу з управління багатоквартирним будинком, за водокористування, які сплачені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (т. 1 а.с.60).
Матеріалами справи також підтверджено надходження рахунків-повідомлень на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 - на ім'я ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (т.1 а.с.14).
Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області про непризначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг /придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 25.02.2025 р. №15001-86878911 2025-2, позивачу відмовлено у призначенні пільг на оплату житлово-комунальних послуг з підстави отримання недостатніх даних для розрахунку розміру пільги (т. 1 а.с.39).
Не погоджуючись із рішенням відповідача щодо відмови позивачу у наданні пільг на оплату житлово-комунальних послуг як учаснику бойових дій, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Вирішуючи дану справу в апеляційному провадженні, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційна, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 22.10.1993 №3551-XII визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них (далі Закон №3551-XII).
Частиною 1 статті 12 Закону №3551-XII передбачено, що учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги, зокрема:
- 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
- 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.1994 №94 «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України «Про статур ветеранів Війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пільги щодо оплати житла та комунальних послуг надаються ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, і особам, на яких поширюється чинність зазначеного Закону, незалежно від того, хто є наймачем і яка форма власності житлового фонду, з урахуванням членів їх сім'ї, які проживають разом з ними, виходячи із встановлених чинним законодавством норм житла та розміру плати за користування ним.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» визначено Пенсійному фонду України забезпечити з 1 жовтня 2022 р. виплату та з 1 грудня 2022 р. призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» (далі Порядок №373).
Цей Порядок визначає механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема: на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку.
Пунктом 3-1 Порядку №373 встановлено, що для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), або їх законні представники звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4 Порядку №373 для розрахунку розміру пільги інформацію надають, зокрема: об'єднання - про зміну внесків, платежів об'єднанню.
Зазначена інформація надається органам Пенсійного фонду України - до 20 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.
За приписами на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги, зокрема: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.
Зазначені розрахунки проводяться: органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.
Для забезпечення нарахування пільг із січня 2023 року Пенсійним фондом України державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» здійснює міграцію Реєстру станом на 1 січня 2023 року.
Уповноважений орган інформує особу про призначення (непризначення) пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу, а за заявою пільговика надає йому інформацію про розрахунок розміру пільги на оплату житлово-комунальних послуг, у тому числі через особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
При цьому, відповідно до пункту 6-1 Порядку №373 у разі зміни обставин, що впливають на розмір пільг, проводиться перерахунок розміру пільг з місяця виникнення таких обставин.
У разі необхідності проведення перерахунку пільг за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.
Положеннями пункту 7 Порядку №373 обумовлено, що пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.
Починаючи із січня 2023 року органи Пенсійного фонду України надають щомісяця до 27 числа управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці.
Пунктом 14 Порядку №373 передбачено, що виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсій та грошової допомоги, за місцем фактичного проживання або на рахунок в АТ Ощадбанк, який відкривається органами Пенсійного фонду України без заяви пільговика.
Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності рішення ГУ ПФУ в Одеській області про непризначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 25.02.2025 р. №15001-86878911 2025-2, яким позивачу відмовлено у призначенні пільг на оплату житлово-комунальних послуг з підстави отримання недостатніх даних для розрахунку розміру пільги (т. 1 а.с.39).
В даному випадку, суб'єктом владних повноважень не заперечується того, що позивач, як учасник бойових дій, має право на пільги щодо плати за користування комунальними послугами, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Між тим, надаючи правову оцінку оскаржуваній відмові суб'єкта владних повноважень, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що загальними вимогами, які висуваються до рішень суб'єктів владних повноважень, як актів правозастосування, є їхня обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Так, приписами п. 47 Положення №848 передбачено, що у разі виявлення помилки у заяві та/або декларації уповноважений орган повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, уповноважений орган відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника (але не довше ніж до дня закінчення опалювального/неопалювального сезону), що підтверджується документально.
Пунктом 48 Положення визначено, що під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.
Пунктом 49 Положення визначено, що у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, уповноважений орган інформує заявника про необхідність подання таких документів. Питання призначення житлової субсидії розглядається уповноваженим органом за умови надходження документів, які не були подані одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.
Громадянин, який звернувся за призначенням житлової субсидії, має право надавати уповноваженому органу додаткові документи, що не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття об'єктивного рішення.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Пунктом 50 Положення визначено, що для призначення житлових субсидій на запит уповноважених органів у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:
доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України - структурним підрозділам з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики (запит подається не пізніше 30 листопада 2022 р.);
доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном, Пенсійним фондом України та Мінфіном;
навчання особи, у яких обов'язково зазначаються форма навчання, дата початку та завершення навчання, - МОН у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МОН;
перетин державного кордону особами, у яких обов'язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;
наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МВС;
реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МВС;
склад зареєстрованих/задекларованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;
забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:
- розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги;
- розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.
суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг.
Якщо звернення за призначенням субсидії надійшло через Портал Дія, уповноважений орган отримує необхідну для призначення субсидії інформацію згідно з Порядком організації електронної інформаційної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 357 "Деякі питання організації електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 41, ст. 1450).
З 1 січня 2023 р. структурні підрозділи з питань соціального захисту населення подають органам Пенсійного фонду України відомості про соціальні виплати, які надаються ними, у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики.
Пунктом 50-1 Положення передбачено, що проведення перевірки достовірності даних, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням житлових субсидій, здійснюється на підставі даних, зокрема отриманих шляхом автоматизованого доступу, з:
Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - про право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок);
Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, - про знищення/пошкодження житлового приміщення (квартири, будинку);
Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу, народження, смерті осіб;
Єдиного реєстру боржників - про заборгованість за виконавчими провадженнями щодо стягнення аліментів;
Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - про зареєстрованих фізичних осіб - підприємців;
Єдиного державного реєстру внутрішньо переміщених осіб - про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб;
Централізованого банку даних з проблем з інвалідності - про встановлення статусу особи з інвалідністю та групи і підгрупи (за наявності);
Реєстру осіб, які мають право на пільги, що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, - про надання пільг;
Структура та формат інформаційних файлів, що передаються та приймаються в порядку взаємодії інформаційних систем, визначаються Мінсоцполітики та Мін'юстом шляхом прийняття спільних рішень, які оформлюються окремими протоколами.
Визначена цим пунктом процедура взаємодії інформаційних систем діє до підключення відповідних інформаційних систем до системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів відповідно до Положення про електронну взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 року № 606 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455).
Пунктом 50-2 Положення визначено, що проведення перевірки даних, зазначених у підпунктах 4 і 10 пункту 14 цього Положення, здійснюється, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну щодо виявлених невідповідностей, що впливають на встановлення права на житлову субсидію, отриманих відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Інформаційний обмін здійснюється у порядку, встановленому Мінфіном та Мінсоцполітики.
Пунктом 51 Положення визначено, що відомості, зазначені у пункті 50 цього Положення, можуть надаватися уповноваженому органу у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації, через електронний кабінет Пенсійного фонду України тощо.
Пенсійний фонд України надає Мінфіну відомості, зазначені в абзацах десятому - дванадцятому пункту 50 цього Положення, необхідні для здійснення верифікаії житлових субсидій відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».
Пунктом 58 Положення визначено, якщо інформацію, необхідну для призначення житлової субсидії (в тому числі на наступний період) та автоматичного розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон отримати неможливо внаслідок помилки, виявленої під час обміну інформацією із суб'єктами надання інформації, державними реєстрами чи ресурсами, визначеними в абзацах другому, третьому, восьмому - тринадцятому пункту 50 та в абзацах другому - четвертому пункту 50-1 цього Положення, уповноважений орган повідомляє громадянину про необхідність виправлення помилки самим заявником і проводить розрахунок житлової субсидії протягом 10 днів після подання ним оновлених даних та/або отримання необхідної інформації.
У разі коли заявник не згоден з рішенням уповноваженого органу про відмову у призначенні житлової субсидії або визначений розмір субсидії, що прийнято на підставі інформації, отриманої під час обміну інформацією із суб'єктами надання інформації, державними реєстрами чи ресурсами, яку заявник вважає некоректною, заявник самостійно вживає заходів до уточнення такої інформації у відповідних першоджерелах.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення відповідача у призначенні житлової субсидії за наведених вище підстав є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У зв'язку з чим, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непризначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.02.2025 року про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно із ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Згідно з п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Відповідно до ч.1-3 ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За таких обставин колегія суддів вважає наведені висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст.2, 7, 8, 9, 10, 73, 74, 77 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що рішення підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 317 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи.
Приписи п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України визначають, що підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Розглянувши доводи ОСОБА_1 , викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції постановлено за неповного з'ясування обставин справи та порушенням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з цим, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, рішення суду першої інстанції скасувати, постановити нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Керуючись ст. ст. 308; 311; 315; 317; 321; 322; 325 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року - скасувати, ухвалити у справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 25.02.2025 року про непризначення ОСОБА_1 , учаснику бойових дій, пільг на оплату за житлово - комунальних послуг неправомірним.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.02.2025 року про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.
Суддя-доповідач О.В. Джабурія
Судді Н.В. Вербицька К.В. Кравченко