Рішення від 22.12.2025 по справі 380/19728/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 рокусправа № 380/19728/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про зобов'язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести зміни до даних про громадянина ОСОБА_1 , що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовослужбовців і резервістів про відсутність порушення правил військового обліку.

Ухвалою суду від 03.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час оновлення даних в застосунку «Резерв+» та формуванні військово-облікового документа в електронній формі позивач виявив відмітку про порушення правил військового обліку у зв'язку із неприбуттям по повістці до органу ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що 07.03.2025 створено МОУ повістку №2867902 про виклик ОСОБА_1 для уточнення даних. Вказана повістка надіслана рекомендованим листом №0610237474034 на зареєстровану адресу позивача, однак 18.03.2025 повернута неврученою відправнику з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Позивач 23.03.2025 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 , протягом 3-х днів не повідомив причини неявки, протягом 7 календарних днів не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначає, що в відповідно до даних ЄДРПВР позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 . Повістка МОУ про виклик формуються «Генеральним штабом Міністерства Оборони України» системою автоматично, вносити корективи в дані повістки щодо анкетних даних оператори ЄДРПВП фізично не можуть, навіть якщо припустити, що позивач при уточненні даних зазначив інше місце проживання. Внесена відмітка «порушення правил військового обліку» означає, що військовослужбовець порушив встановлені правила військового обліку, а ТЦК та СП звернувся до Національної поліції (номер звернення Е1841344 від 02.04.2025) з проханням про його розшук або доставлення для складання адміністративного протоколу. Порушник повинен довести відсутність у нього вказаних порушень або бути притягнутим до відповідальності, для цього, отримавши повідомлення в застосунку «Резерв+», він має з?явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якому перебуває на військовому обліку для надання пояснень та складення протоколу про адміністративне правопорушення. Єдиним виключенням з цього правила є винесення рішення про притягнення до адміністративної відповідальності в порядку частини 5 статті 258 КУпАП або статті 279-9 КУпАП. Лише після прийняття рішення у справі про адміністративне правопорушення (накладення адміністративного стягнення або закриття справи про адміністративне правопорушення) можуть бути внесенні змін до облікових даних військовозобов?язаного в реєстрі «Оберіг», що стосується інформації про притягнення до адміністративної відповідальності або ж закриття справи про притягнення до адміністративної відповідальності. Тому органом ведення реєстру « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (РТЦК та СП) в обов?язковому порядку вносяться дані про прийняте рішення у справі про адміністративне правопорушення.

Отже, внесення відомостей про особу до реєстру «Оберіг» як порушника військового обліку, жодним чином не пов?язане з процедурою притягнення порушника до адміністративної відповідальності та прийняттям у справі про адміністративне правопорушення рішення.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Також, вказав, що ОСОБА_1 згідно з відомостей зазначених в військово-обліковому документі сформованому в застосунку «Резерв+» вчасно уточив свої військово-облікові дані, про що є відповідна відмітка, та виконав обов?язок визначений нормами закону. Також, у військово-обліковому документі зазначена актуальна адресу проживання позивача, а саме: АДРЕСА_2 . Окрім цього, вказав, що відповідач не надав пояснень та доказів, які саме відомості мав уточнити позивач, які неможливо отримати з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів. Із посилання на висновки Верховного Суду вказав, що в силу принципу презумції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події правопорушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив, заперечень, а також долучених письмових доказів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Позивач 09.11.2022 пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що видана довідка військово-лікарської комісії №1125 від 09.11.2022. За результатами проведеного медичного огляду ВЛК позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно з даним з Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців і резервістів, сформованих у застосунку «Резер+», позивач вчасно уточнив дані 01.06.2024. Також, в реєстрі вказано, що зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_3 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 за підписом керівника ОСОБА_2 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано повістку №2867902 із унікальним електронним ідентифікатором у вигляді QR-коду. Згідно з вказаною повісткою позивачу необхідно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 23.03.2025 о 09:00 год. для уточнення даних.

Вказана повістка надіслана відповідачем рекомендованим поштовим відправленням із описом вкладень (відправлення №0610237474034) засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» за адресою зареєстрованого місця проживання позивача АДРЕСА_3 . Однак згідно з копією рекомендованого поштового відправлення та довідки про причини повернення таке повернуто відправнику неврученим 18.03.2025, причина повернення «адресат відсутній за вказаною адресою».

У зв'язку із неприбуттям позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідачем внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення правил військового обліку та надіслано до органів Національної поліції звернення Е1841344 від 02.04.2025 щодо розшук позивача або доставлення для складання адміністративного протоколу.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Предметом розгляду справи є питання правомірності дій відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення позивачем правил військового обліку.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу (частина 1).

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України (частина 2).

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України (частина 1).

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону (частина 2).

Пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 №1932-ХІІ (далі - Закон №1932-ХІІ) у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.

Згідно з положенням статті 17 Закону №1932-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (частина 1).

Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством (частина 2).

Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства (частина 3).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон №2232-XII). Також, Закон №2232-XII визначає загальні засади проходження військової служби в Україні.

Статтею 1 Закону №2232-XII встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Громадяни України мають право на заміну виконання військового обов'язку альтернативною (невійськовою) службою згідно з Конституцією України та Законом України "Про альтернативну (невійськову) службу". Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Військовий обов'язок не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина 5 статті 1 Закону №2232-XII).

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє до сьогодні.

Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Пунктами 1, 4 Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №69/2022 передбачено, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1,17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, Президентом України постановлено: оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - мобілізація); мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва; мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом; призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Згідно з статтею 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) відповідно до повноважень, визначених Конституцією України, Президент України: приймає рішення про введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, про загальну або часткову мобілізацію та про демобілізацію із внесенням їх на затвердження Верховною Радою України.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону №3543-XII загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Частиною 9 статті 1 Закону №2232-XII визначено: щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 14 Закону №2232-XII взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, ступеня їх придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей. Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154) встановлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, окрім іншого:

ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;

виконують інші функції відповідно до законодавства.

Пунктом 11 Положення №154 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.

Пунктом 79 Порядку №1487 встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям.

Таким чином, до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить організація та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, організація оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, а також ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Приписами статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Із доказів у справі суд встановив, що ОСОБА_1 09.11.2022 пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що видана довідка військово-лікарської комісії №1125 від 09.11.2022. За результатами проведеного медичного огляду ВЛК позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Водночас позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Згідно з даним з Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців і резервістів, сформованих у застосунку «Резер+», позивач вчасно уточнив дані 01.06.2024. Також, в реєстрі вказано, що зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_3 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 за підписом керівника ОСОБА_2 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано повістку №2867902 із унікальним електронним ідентифікатором у вигляді QR-коду. Згідно з вказаною повісткою позивачу необхідно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 23.03.2025 о 09:00 год. для уточнення даних.

Вказана повістка надіслана відповідачем рекомендованим поштовим відправленням із описом вкладень (відправлення №0610237474034) засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» за адресою зареєстрованого місця проживання позивача АДРЕСА_3 . Однак згідно з копією рекомендованого поштового відправлення та довідки про причини повернення таке повернуто відправнику неврученим 18.03.2025, причина повернення «адресат відсутній за вказаною адресою».

У зв'язку із неприбуттям позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідачем внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення правил військового обліку та надіслано до органів Національної поліції звернення Е1841344 від 02.04.2025 щодо розшук позивача або доставлення для складання адміністративного протоколу.

З позиції позивач дії відповідача є протиправними, оскільки він вчасно уточнив військово-облікові дані та повідомив адресу проживання, а повернення поштового відправлення із повісткою з відміткою поштового оператора «за закінчення терміну зберігання» не є належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик у розумінні пункту 41 постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024.

Відповідач же вказав, що повістка позивачу сформована «Генеральним штабом Міністерства Оборони України» системою автоматично, вносити корективи в дані повістки щодо анкетних даних оператори ЄДРПВП фізично не можуть, навіть якщо припустити, що позивач при уточненні даних зазначив інше місце проживання.

Однак суд покликання представника відповідача оцінює критично та звертає увагу на те, що Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки чітко передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони (пункт 11 Положення №154).

Також, Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці (пункт 79 Порядку №1487).

Отже, з викладених положень законодавства слід виснувати, що обов'язок організації, ведення військового обліку, забезпечення ведення Реєстру та актуалізації його бази даних покладається саме на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Генеральним штаб Збройних Сил згідно з Порядок №1487 лише встановлює особливості ведення військового обліку органами військового управління, військовими частинами Збройних Сил, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Також, згідно з пунктом 75 Порядку №1487 Генеральний штаб Збройних Сил провидить перевірку стану військового обліку, складає за результатами перевірки акти, здійснює аналіз стану військового обліку, розробляє та щороку до 1 березня подає в установленому порядку Кабінетові Міністрів України інформацію про стан військового обліку за минулий рік.

Тобто, приписами Порядку №1487 не передбачено формування повістки «Генеральним штабом Міністерства Оборони України» або Генеральним штабом Збройних Сил, як і не передбачено, що ведення Реєстру і актуалізація даних здійснюється Генеральним штабом Збройних Сил.

Щодо формування повістки та її надіслання за адресою місця реєстрації позивача, а не на актуальну адресу місяця проживання, суд зазначає таке.

Процедура оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів визначена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 (далі - Порядок №560, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункту 1 пункту 27 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1) (пункт 28 Порядку №560).

Згідно з пунктом 29 Порядку №560 у повістці зазначаються:

прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;

мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

місце, день і час явки за викликом;

найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою;

прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

реєстраційний номер повістки;

роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Тобто, положеннями пункту 29 Порядку №560 не передбачено зазначення у повістці такого реквізиту як «адреса місця проживання/зареєстрована адреса місця проживання» військовозобов'язаного.

Також, пунктами 30-30-3 Порядку №560 передбачено, що повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.

Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів або Журналі реєстрації виданих для оповіщення повісток за формою згідно з додатком 3.

Кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі - QR-код).

QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 цього Порядку, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням.

Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.

Повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть:

централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення;

друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.

У разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.

В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.

Згідно з пунктом 34 Порядку №560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Пунктом 41 Порядку №560 передбачено, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

З викладених приписів Порядку №560 суд висновує, що виклик військовозобов'язаних до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів здійснюється шляхом вручення або надсилання повістки. Повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних або зареєстрованого/задекларованого місця проживання у разі неуточнення протягом 60 днів таких відомостей.

Згідно з частиною 2 пункту 16 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270 (далі - Правила №270), повістка або у випадках, передбачених законодавством, інший документ про виклик або оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів може бути надіслана рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з позначками «Повістка ТЦК», «Вручити особисто».

Відповідно до пункту 82 Правил №270 рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Під час розгляду справи суд встановив, що повістка позивача №2867902 від 07.03.2025 сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів за підписом керівника ОСОБА_2 та містить унікальний електронним ідентифікатором у вигляді QR-коду.

Вказана повістка роздрукована та надіслана відповідачем засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» рекомендованим поштовим відправленням із описом вкладень (відправлення №0610237474034) за адресою зареєстрованого місця проживання позивача АДРЕСА_3 . Однак згідно з копією рекомендованого поштового відправлення та довідки про причини повернення таке повернуто відправнику неврученим 18.03.2025, причина повернення «адресат відсутній за вказаною адресою».

Однак під час формування та надіслання повістки відповідачем проігноровано той факт, що позивач вчасно 01.06.2024 уточнив військово-облікові дані та вказав актуальну адресу місця проживання АДРЕСА_2 .

Водночас відповідачем на надано жодних доказів на підтвердження того, що на день формування повістки на ім'я позивача актуальною адресою його проживання була саме: АДРЕСА_3 .

Суд вказує, що неприйняття стосовно позивача постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, не звільняє позивача від обов'язку уточнити свої персональні дані, а саме: адресу проживання, номери засобів зв'язку, адрес електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, в тому числі актуальну інформацію про стан свого здоров'я, шляхом самостійного прибуття до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до ЦНАП, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

З огляду на положення пункту 34 Порядку №560 та вчасне уточнення позивачем військово-облікових даних, відповідачем протиправно не дотримано вимог згаданого пункту та надіслано повістку на зареєстроване місце проживання, де позивач не проживає та відповідно не міг отримав повістку.

При цьому, у матеріалах справи відсутні докази надіслання позивачу повістки або текстового повідомлення за номером телефону мобільного зв'язку або (електронну адресу) про виклик до ТЦК, отримання ним такої повістки або повідомлення та повернення її до ТЦК у зв'язку з неотриманням за актуальним місцем проживання.

Суд зауважує, що тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (не належне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткових обов'язків за відсутності законодавчо визначених для цього підстав.

З врахуванням встановлених у справі обставин суд дійшов висновку, що відповідач протиправно здійснив виклик військовозобов'язаного без дотримання вимог Порядку №560, за допомогою повістки, яку військовозобов'язаний не отримав у зв'язку з неналежним її надісланням на адресу відмінну від актуальної адреси місця проживання позивача.

Отже, з огляду на викладене суд висновує про протиправність дій відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців і резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку.

Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4); інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

З врахуванням встановлених обставин справи, належним та ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців і резервістів відомості про порушення позивачем правил військового обліку.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог. Тому, позов слід задовольнити повністю.

Судовий збір відповідно до частини 1 статті 139 КАС України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 8-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців і резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ; ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців і резервістів відомості про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ; ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців Олег Романович