Рішення від 19.12.2025 по справі 380/19674/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/19674/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №1159/12/11859, починаючи з 01.02.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №1159/12/11859, починаючи з 01.02.2023.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 у справі № 380/487/25 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023, розрахованого з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, та із зазначенням усіх додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання рішення суду ІНФОРМАЦІЯ_3 склав довідку від 04.07.2025 №1159/12/11859, яку направив до пенсійного органу. Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки. Однак листом від 08.08.2025 №1300-5802-8/104072 ГУ ПФУ відмовило у перерахунку, посилаючись на те, що після 01.03.2018 Кабінет Міністрів України не приймав рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки наявність довідки про оновлений розмір грошового забезпечення є безумовною підставою для перерахунку пенсії, що підтверджується практикою Верховного Суду (зразкова справа № 160/8324/19)

Ухвалою від 03.10.2025 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами та відповідачу запропоновано надати суду відзив на позовну заяву у п'ятнадцятиденний строк, з дня отримання цієї ухвали.

Відповідач проти позову заперечив, надав відзив, у якому просив відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції ГУ ПФУ зазначає, що перерахунок пенсій, призначених за Законом № 2262-XII, проводиться виключно у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових видів (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII). Відповідач стверджує, що після 01.03.2018 (дати набрання чинності Постановою КМУ № 704) Уряд не приймав рішень щодо підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, які б були підставою для масового перерахунку пенсій.

На думку Відповідача, довідка, видана ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання рішення суду в іншій справі, не є підставою для перерахунку, оскільки нормативно-правові акти, що регулюють оплату праці діючих військовослужбовців, не змінювалися, а прожитковий мінімум для розрахунку окладів "заморожено" на рівні 2018 року. Тому, на переконання Відповідача, підстави для задоволення позову відсутні.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, та

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 у справі № 380/487/25, яке набрало законної сили, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 підготувати та надати до ГУ ПФУ у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (на 2023 рік), на відповідний тарифний коефіцієнт, а також про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.

На виконання вказаного судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 виготовив довідку про розмір грошового забезпечення від 04.07.2025 №1159/12/11859 та направив її до ГУ ПФУ у Львівській області.

Згідно з цією довідкою, розмір грошового забезпечення Позивача станом на 01.01.2023 складає 25857,75 грн (включаючи посадовий оклад, оклад за званням, надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби 65%, премію 140% та інші виплати).

Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки. Листом від 08.08.2025 №1300-5802-8/104072 ГУ ПФУ у Львівській області відмовило у проведенні перерахунку, посилаючись на відсутність рішення Кабінету Міністрів України про зміну грошового забезпечення та на те, що довідка не є підставою для перерахунку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45)

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Суд звертає увагу на правову позицію Верховного Суду, висловлену у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/20/19), яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Верховний Суд вказав, що з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік.

Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (зокрема, згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік"), виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Зростання прожиткового мінімуму є тією обставиною, що зумовлює право на перерахунок пенсії військовослужбовців, оскільки це призводить до зміни (збільшення) основних складових грошового забезпечення.

У справі, що розглядається, право Позивача на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 вже було предметом судового розгляду. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 у справі № 380/487/25, яке набрало законної сили, встановлено обов'язок уповноваженого органу (ТЦК та СП) видати таку довідку.

Це рішення суду має преюдиціальне значення згідно з частиною 4 статті 78 КАС України. Обставини, встановлені рішенням суду, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи.

ІНФОРМАЦІЯ_4 виконав рішення суду та видав довідку від 04.07.2025 №1159/12/11859, в якій визначив новий, підвищений розмір грошового забезпечення Позивача станом на 01.01.2023.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсій повідомляє про це свої головні управління. Головні управління складають списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та подають їх уповноваженим органам. Уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення

Однак, Верховний Суд неодноразово наголошував, що право на перерахунок пенсії не може залежати виключно від наявності постанови Кабінету Міністрів України. Якщо фактично відбулася зміна розміру грошового забезпечення діючих військовослужбовців (в даному випадку - через зміну розрахункової величини прожиткового мінімуму в силу Закону), пенсіонери мають право на перерахунок.

Отримання пенсійним органом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є юридичним фактом, який породжує обов'язок територіального органу Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії

Органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії або піддавати сумніву правильність довідок, виданих уповноваженими органами (в даному випадку - ТЦК та СП) на виконання судових рішень.

Відмова Відповідача у проведенні перерахунку за наявності належної довідки є протиправною та порушує право Позивача на соціальний захист. Посилання Відповідача на те, що Урядом не приймалося окремої постанови про перерахунок, суперечить висновкам Великої Палати Верховного Суду та нівелює гарантії, встановлені статтею 63 Закону № 2262-XII.

Відповідно до частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки законодавча зміна прожиткового мінімуму для працездатних осіб відбулася з 01.01.2023 (відповідно до Закону про Держбюджет), то право на перерахунок пенсії виникло з першого числа наступного місяця, тобто з 01 лютого 2023 року.

Позивач просить здійснити перерахунок саме з 01.02.2023, що повністю відповідає вимогам закону.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності своєї відмови у перерахунку пенсії за наявності нової довідки.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі

Належним способом захисту прав позивача є визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 04.07.2025 №1159/12/11859 з 01.02.2023.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 969,00 грн (квитанція наявна в матеріалах справи). Вказана сума підлягає стягненню з Відповідача.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №1159/12/11859 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №1159/12/11859 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, починаючи з 01 лютого 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) понесені судові витрати у вигляді судового збору в сумі 969 (Дев'ятсот шістдесят дев'ять) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 19.12.2025

Суддя Коморний О.І.