Справа № 210/4954/25
Провадження № 2/210/1549/25
іменем України
22 грудня 2025 року суддя Металургійного районного суду міста Кривого Рогу Літвіненко Н.А., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІТ КАПІТАЛ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В провадження Металургійного районного суду міста Кривого Рогу надійшла вищевказана позовна заява.
Суддею було зроблено запит до Департаменту адміністративних послуг виконкому Криворізької міської ради відносно відповідача, відповідно до відповіді встановлено, що за відомостями Реєстру Криворізької міської територіальної громади відсутня інформація щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 .
Крім того, відповідно до відповіді з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери встановлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою АДРЕСА_1 , що територіально не відносить до Металургійного району м. Кривого Рогу.
Перевіривши матеріали позову, суддя дійшов висновку, що позовна заява підлягає передачі за підсудністю з наступних підстав.
Відповідно ч. 1 ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Підстав для застосування альтернативної підсудності суд не знайшов.
Відповідно до п.1 ч.1ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Отже, з отриманої відповіді встановлено, що справа не підсудна цьому суду з огляду на те, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою АДРЕСА_1 .
Спори між судами про підсудність згідно ст. 32 ЦПК України не допускаються.
Суддя зауважує на тому, що суд, встановлений законом (законний суд), є необхідним інституційним елементом справедливого правосуддя в тому розумінні, яке цьому поняттю надає стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Лише такий суд, керуючись правовими засадами та за встановленою законом процедурою, є компетентним здійснювати правосуддя.
Відповідний правовий висновок висловлений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 травня 2019 року у справі № 125/1267/16-ц.
Якщо особа змушена була покинути своє місце проживання через збройний конфлікт, тимчасову окупацію та стала на облік як ВПО, то вона звертається з позовами до суду за місцем реєстрації як ВПО (постанова Об'єднаної палати КЦС ВС від 24.06.2024, справа № 554/7669/21).
Оскільки відповідач зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 , то справу слід передати за підсудністю до суду, який закріплено до вищевказаного району, а саме до Пересипського районного суду міста Одеси.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1-19, 23, 33, 34, 49, 174-177, 184, 185, 352-355 ЦПК України, суддя, -
Направити справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІТ КАПІТАЛ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості до Пересипського районного суду міста Одеси за підсудністю.
Копію ухвали направити позивачу та його представнику до відома.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги, а у разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: Н. А. Літвіненко