Справа № 161/22838/25
Номер провадження 2-о/167/97/25
про залишення заяви без руху
22 грудня 2025 року м. Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Гармай І. Т., вивчивши заяву ОСОБА_1 , подану в його інтересах представником ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України, комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» про встановлення факту належності правовстановлюючих документів,
05 листопада 2025 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 через підсистему «Електронний суд» звернулася до Луцького міськрайонного суду Волинської області із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючих документів.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17 листопада 2025 року заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України, комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» про встановлення факту належності правовстановлюючих документів передано на розгляд до Рожищенського районного суду Волинської області.
17 грудня 2025 року указана справа надійшла до суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17 грудня 2025 року справу передано на розгляд судді Гармай І. Т.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд доходить такого висновку.
У відповідності до ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Здатність мати цивільні процесуальні права та обов'язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи (ст. 46 ЦПК України).
Положеннями ст. 80 ЦК України визначено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Як вбачається з заяви, представником заявника ОСОБА_2 , як заінтересовану особу зазначено Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України.
Відповідно до інформації з аналітичної системи «YouControl» - Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України є структурним підрозділом апарату Міністерства оборони України та не має статусу юридичної особи, а відтак не може бути учасником справи.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» (далі - Постанова) № 5 від 31 березня 1995 року із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України № 15 від 25 травня 1998 року, вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Встановлення факту належності правовстановлюючих документів (п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України) здійснюється в судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника і до встановлення такого факту існують труднощі у реалізації відповідних прав заявником.
Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Тобто, суди встановлюють юридичні факти тільки у разі, коли згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Як вбачається з заяви, представник заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 з поміж іншого просить встановити, що всі інші документи, які видані на ім'я ОСОБА_1 належать ОСОБА_1 , 05 березня 1994 року, проте не зазначає конкретний перелік документів виданих на ім'я заявника, чітких юридичних наслідків від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав ОСОБА_1 , мети встановлення такого/таких фактів, доказів неможливості одержати або відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Разом з цим, суддя зазначає, що вирішення питання про майбутні правовідносини сторін, а саме встановлення ОСОБА_1 всіх інших документів, які видані на ім'я ОСОБА_1 знаходяться за межами компетенції суду. Юридичний факт встановлюється на момент виникнення або настання якоїсь події, а не в майбутньому і встановлення юридичних фактів на майбутнє, законом не передбачено.
Вказані недоліки позбавляють суд можливості прийняти справу до провадження та призначити її до судового розгляду.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Залишення заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення заявником недоліків заяви та дотримання порядку її подання, визначеного ЦПК України.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких-не допустити судовий процес у безладний рух. Право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
У зв'язку з наведеним, вимога суду про усунення недоліків заяви не є порушенням права на справедливий судовий захист.
Відтак, суддя пропонує заявнику привести заяву у відповідність до вимог ст. 318 ЦПК України, а саме: надати уточнену заяву, в якій учасником справи вказати належну юридичну особу, чітко зазначити який факт/факти заявник просить встановити та з якою метою, причини неможливості одержання або відновлення конкретних документів та надати докази, що посвідчують цей факт/факти (щодо всіх іших документів).
З урахуванням викладеного та відповідно до вимог ст. 185 ЦПК України позовну заяву ОСОБА_1 , подану в його інтересах представником ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України, комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» про встановлення факту належності правовстановлюючих документів необхідно залишити без руху надавши заявнику строк для усунення вищезазначених недоліків.
Керуючись ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , подану в його інтересах представником ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України, комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги» про встановлення факту належності правовстановлюючих документів - залишити без руху.
Надати заявнику, представнику заявника строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.
У разі невиконання вимог суду заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І. Т. Гармай