Справа 127/39521/25
Провадження 1-кс/127/15199/25
19 грудня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участі:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання прокурора відділу Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 12024020000000444 внесеного до ЄРДР 27.05.2024, про продовження строку домашнього арешту в певний період доби відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Вінниці, Вінницької області, зареєстрованого та фактичного проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України,
який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 4, 5 ст. 191 КК України,
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшло клопотання прокурора відділу Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про продовження строку домашнього арешту в межах строку досудового розслідування, відносно підозрюваного ОСОБА_4 .
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024020000000444 внесному до ЄРДР 27.05.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України, у зв'язку із чим у слідства виникла необхідність у продовженні строку домашнього арешту підозрюваному ОСОБА_4 .
В ході судового розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що ОСОБА_4 підозрюється у тому, що він обіймаючи посаду виконувача обов'язків начальника відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою, інфраструктури Гайсинської міської ради Вінницької області, тобто будучи службовою особою, упродовж січня-грудня 2023 року, за попередньою змовою з директором ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливим мотивом та метою, всупереч інтересам служби, вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» в сумі 287 890,34 грн., виділених на капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Річковій в м. Гайсині, Вінницької області.
Так, ОСОБА_4 реалізуючи злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів, 25.01.2023 перебуваючи у м. Гайсин Вінницької області, з метою розроблення проєктно-кошторисної документації на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Річковій в м. Гайсині, Вінницької області» виготовив та засвідчив власним підписом лист № 01-10-29 від 25.01.2023 до якого вніс завідомо завищені ціни на будівельні матеріали.
З урахуванням вищезазначеного листа, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , яка не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_4 розроблено проєктно-кошторисну документацію на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Річковій в м. Гайсині, Вінницької області».
Надалі, 09.10.2023 за результатами проведеної публічної закупівлі, між відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою, інфраструктури Гайсинської міської ради в особі виконувача обов'язків начальника відділу ОСОБА_4 та ПП «ДОРСТРОЙ» в особі директора ОСОБА_6 укладено договір № 112 за завідомо завищеними цінами на загальну суму 2759816,40 грн.
Згідно з п. 1.1. зазначеного договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується у відповідності до умов даного Договору виконати роботи з ««Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Річковій в м. Гайсині, Вінницької області Гайсинського району Вінницької області», а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
Пунктом 2.4. Договору встановлено, що приймання - передача робіт здійснюється за актом приймання-передачі виконаних робіт форми КБ-2 та довідкою форми КБ-3.
На виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_6 виконуючи роль пособника, діючи умисно з корисливим мотивом та метою, достовірно знаючи те, що вартість будівельних матеріалів, а саме щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800) використаного ПП «ДОРСТРОЙ» у ході капітального ремонту дорожнього покриття по вул. Річковій в м. Гайсині, Вінницької області, завідомо завищена, розуміючи, що підписання від імені ПП «ДОРСТРОЙ» актів виконаних робіт сприятиме розтраті бюджетних коштів ОСОБА_4 в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» та бажаючи цього, упродовж листопада-грудня 2023 року підписав акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 14.11.2023, № 2 від 22.11.2023, № 3 від 18.12.2023.
Надалі, ОСОБА_4 за попередньою домовленістю з ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», підписав та прийняв для оплати вищезазначені акти приймання виконаних будівельних робіт, в яких вказано недостовірну інформацію про вартість будівельних матеріалів.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних відповідно до договору № 112 від 09.10.2023, зокрема:
- щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800), згідно акту № 1 від 14.11.2023 в розмірі 256 004,05 грн., акту № 2 від 22.11.2023 в розмірі 31 536,20 грн., акту № 3 від 18.12.2023 в розмірі 350,09 грн., тобто на загальну суму 287 890,34 грн.
Внаслідок вищеописаних дій, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб за пособництва директора ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», чим завдав майнову шкоду Гайсинській міській раді на загальну суму 287 890,34 грн.
Крім того, ОСОБА_4 упродовж січня-грудня 2023 року, за попередньою змовою з директором ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливим мотивом та метою, всупереч інтересам служби, повторно вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» в сумі 152 410,01 грн., виділених на капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Нагірна (від пров. Штельмаха до вул. Скальна) в м. Гайсині, Вінницької області.
Так, ОСОБА_4 реалізуючи злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів, 25.01.2023 перебуваючи у м. Гайсин Вінницької області з метою розроблення проєктно-кошторисної документації на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Нагірна (від пров. Штельмаха до вул. Скальна) в м. Гайсині, Вінницької області», виготовив та засвідчив власним підписом лист № 01-10-29 від 25.01.2023 до якого вніс завідомо завищені ціни на будівельні матеріали.
З урахуванням вищезазначеного листа, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , яка не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_4 розроблено проєктно-кошторисну документацію на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Нагірна (від пров. Штельмаха до вул. Скальна) в м. Гайсині, Вінницької області».
Надалі, 09.10.2023 за результатами проведеної публічної закупівлі, між відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою, інфраструктури Гайсинської міської ради в особі виконувача обов'язків начальника відділу ОСОБА_4 та ПП «ДОРСТРОЙ» в особі директора ОСОБА_6 укладено договір № 113 за завідомо завищеними цінами на загальну суму 1590000 грн.
Згідно з п. 1.1. зазначеного договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується у відповідності до умов даного Договору виконати роботи з «Капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Нагірна (від пров. Штельмаха до вул. Скальна) в м. Гайсині, Вінницької області», а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
Пунктом 2.4. Договору встановлено, що приймання - передача робіт здійснюється за актом приймання-передачі виконаних робіт форми КБ-2 та довідкою форми КБ-3.
На виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_6 виконуючи роль пособника, діючи умисно з корисливим мотивом та метою, повторно, достовірно знаючи те, що вартість будівельних матеріалів, а саме щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800) використаного ПП «ДОРСТРОЙ» у ході капітального ремонту дорожнього покриття по вул. Нагірна (від пров. Штельмаха до вул. Скальна) в м. Гайсині, Вінницької області, завідомо завищена, розуміючи, що підписання від імені ПП «ДОРСТРОЙ» актів виконаних робіт сприятиме розтраті бюджетних коштів ОСОБА_4 в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» та бажаючи цього, упродовж жовтня-грудня 2023 року підписав акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 18.10.2023, № 2 від 20.12.2023.
Надалі, ОСОБА_4 за попередньою домовленістю з ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», підписав та прийняв для оплати вищезазначені акти приймання виконаних будівельних робіт, в яких вказано недостовірну інформацію про вартість будівельних матеріалів.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних відповідно до договору № 113 від 09.10.2023, зокрема:
- щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800), згідно акту № 1 від 18.10.2023 в розмірі 135 928,41 грн., акту № 2 від 20.12.2023 в розмірі 16 481,60 грн., тобто на загальну суму 152 410,01 грн.
Внаслідок вищеописаних дій, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб за пособництва директора ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», чим завдав майнову шкоду Гайсинській міській раді на загальну суму 152 410,01 грн.
Крім того, ОСОБА_4 упродовж січня-грудня 2023 року, за попередньою змовою з директором ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливим мотивом та метою, всупереч інтересам служби, повторно вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» в сумі 208557,9 грн., виділених на капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Євгена Танцюри та провулку Євгена Танцюри в м. Гайсині, Вінницької області.
Так, ОСОБА_4 реалізуючи злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів, 25.01.2023 перебуваючи у м. Гайсин Вінницької області з метою розроблення проєктно-кошторисної документації на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Євгена Танцюри та провулку Євгена Танцюри в м. Гайсині, Вінницької області», виготовив та засвідчив власним підписом лист № 01-10-29 від 25.01.2023 до якого вніс завідомо завищені ціни на будівельні матеріали.
З урахуванням вищезазначеного листа, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , яка не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_4 розроблено проектно-кошторисну документацію на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Євгена Танцюри та провулку Євгена Танцюри в м. Гайсині, Вінницької області».
Надалі, 09.10.2023 за результатами проведеної публічної закупівлі, між відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою, інфраструктури Гайсинської міської ради в особі виконувача обов'язків начальника відділу ОСОБА_4 та ПП «ДОРСТРОЙ» в особі директора ОСОБА_6 укладено договір № 111 за завідомо завищеними цінами на загальну суму 2432881,20 грн.
Згідно з п. 1.1. зазначеного договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується у відповідності до умов даного Договору виконати роботи з «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Євгена Танцюри та провулку Євгена Танцюри в м. Гайсині, Вінницької області», а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
Пунктом 2.4. Договору встановлено, що приймання - передача робіт здійснюється за актом приймання-передачі виконаних робіт форми КБ-2 та довідкою форми КБ-3.
На виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_6 виконуючи роль пособника, діючи умисно з корисливим мотивом та метою, повторно, достовірно знаючи те, що вартість будівельних матеріалів, а саме щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800) використаного ПП «ДОРСТРОЙ» у ході капітального ремонту дорожнього покриття по вул. Євгена Танцюри та провулку Євгена Танцюри в м. Гайсині, Вінницької області, завідомо завищена, розуміючи, що підписання від імені ПП «ДОРСТРОЙ» актів виконаних робіт сприятиме розтраті бюджетних коштів ОСОБА_4 в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» та бажаючи цього, упродовж грудня 2023 року підписав акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 13.12.2023, № 2 від 20.12.2023.
Надалі, ОСОБА_4 за попередньою домовленістю з ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», підписав та прийняв для оплати вищезазначені акти приймання виконаних будівельних робіт, в яких вказано недостовірну інформацію про вартість будівельних матеріалів.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних відповідно до договору № 111 від 09.10.2023, зокрема:
- щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800), згідно акту № 1 від 13.12.2023 в розмірі 193 143,73 грн., акту № 2 від 20.12.2023 в розмірі 15 414,17 грн., тобто на загальну суму 208 557,9 грн.
Внаслідок вищеописаних дій, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб за пособництва директора ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», чим завдав майнову шкоду Гайсинській міській раді на загальну суму 208 557,9 грн.
Крім того, ОСОБА_4 упродовж січня-грудня 2023 року, за попередньою змовою з директором ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливим мотивом та метою, всупереч інтересам служби, повторно вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» в сумі 176 886,51 грн., виділених на капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Нагірна в м. Гайсині, Вінницької області.
Так, ОСОБА_4 реалізуючи злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів, 25.01.2023 перебуваючи у м. Гайсин Вінницької області з метою розроблення проектно-кошторисної документації на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Нагірна в м. Гайсині, Вінницької області. Коригування», виготовив та засвідчив власним підписом лист № 01-10-29 від 25.01.2023 до якого вніс завідомо завищені ціни на будівельні матеріали.
З урахуванням вищезазначеного листа, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , яка не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_4 розроблено проектно-кошторисну документацію на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Нагірна в м. Гайсині, Вінницької області. Коригування».
Надалі, 10.04.2023 за результатами проведеної публічної закупівлі, між відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою, інфраструктури Гайсинської міської ради в особі виконувача обов'язків начальника відділу ОСОБА_4 та ПП «ДОРСТРОЙ» в особі директора ОСОБА_6 укладено договір № 26 за завідомо завищеними цінами на загальну суму 1631035,20 грн.
Згідно з п. 1.1. зазначеного договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується у відповідності до умов даного Договору виконати роботи з «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Нагірна в м. Гайсині, Вінницької області. Коригування», а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
Пунктом 2.4. Договору встановлено, що приймання - передача робіт здійснюється за актом приймання-передачі виконаних робіт форми КБ-2 та довідкою форми КБ-3.
На виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_6 виконуючи роль пособника, діючи умисно з корисливим мотивом та метою, повторно, достовірно знаючи те, що вартість будівельних матеріалів, а саме щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800) використаного ПП «ДОРСТРОЙ» у ході капітального ремонту дорожнього покриття по вул. Нагірна в м. Гайсині, Вінницької області, завідомо завищена, розуміючи, що підписання від імені ПП «ДОРСТРОЙ» актів виконаних робіт сприятиме розтраті бюджетних коштів ОСОБА_4 в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» та бажаючи цього, упродовж квітня-травня 2023 року, підписав акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 24.04.2023, № 2 від 05.05.2023.
Надалі, ОСОБА_4 за попередньою домовленістю з ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», підписав та прийняв для оплати вищезазначені акти приймання виконаних будівельних робіт, в яких вказано недостовірну інформацію про вартість будівельних матеріалів.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних відповідно до договору № 26 від 10.04.2023, зокрема:
- щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800), згідно акту № 1 від 24.04.2023 в розмірі 138343,41 грн., акту № 2 від 05.05.2023 в розмірі 38 543,10 грн., тобто на загальну суму 176 886,51 грн.
Внаслідок вищеописаних дій, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб за пособництва директора ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», чим завдав майнову шкоду Гайсинській міській раді на загальну суму 176 886,51 грн.
Крім того, ОСОБА_4 упродовж січня-грудня 2023 року, за попередньою змовою з директором ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливим мотивом та метою, всупереч інтересам служби, повторно вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» в сумі 239 597,09 грн., виділених на капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Гайсинська в м. Гайсині, Вінницької області.
Так, ОСОБА_4 реалізуючи злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів, 25.01.2023 перебуваючи у м. Гайсин Вінницької області з метою розроблення проектно-кошторисної документації на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Гайсинська в м. Гайсині, Вінницької області. Коригування», виготовив та засвідчив власним підписом лист № 01-10-29 від 25.01.2023 до якого вніс завідомо завищені ціни на будівельні матеріали.
З урахуванням вищезазначеного листа, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , яка не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_4 розроблено проектно-кошторисну документацію на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Гайсинська в м. Гайсині, Вінницької області. Коригування».
Надалі, 06.04.2023 за результатами проведеної публічної закупівлі, між відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою, інфраструктури Гайсинської міської ради в особі виконувача обов'язків начальника відділу ОСОБА_4 та ПП «ДОРСТРОЙ» в особі директора ОСОБА_6 укладено договір № 22 за завідомо завищеними цінами на загальну суму 2032618,80 грн.
Згідно з п. 1.1. зазначеного договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується у відповідності до умов даного Договору виконати роботи з «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Гайсинська в м. Гайсині, Вінницької області. Коригування», а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
Пунктом 2.4. Договору встановлено, що приймання - передача робіт здійснюється за актом приймання-передачі виконаних робіт форми КБ-2 та довідкою форми КБ-3.
На виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_6 виконуючи роль пособника, діючи умисно з корисливим мотивом та метою, повторно, достовірно знаючи те, що вартість будівельних матеріалів, а саме щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800) використаного ПП «ДОРСТРОЙ» у ході капітального ремонту дорожнього покриття по вул. Гайсинська в м. Гайсині, Вінницької області, завідомо завищена, розуміючи, що підписання від імені ПП «ДОРСТРОЙ» актів виконаних робіт сприятиме розтраті бюджетних коштів ОСОБА_4 в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» та бажаючи цього, упродовж квітня-травня 2023 року, підписав акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 24.04.2023, № 2 від 05.05.2023.
Надалі, ОСОБА_4 за попередньою домовленістю з ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», підписав та прийняв для оплати вищезазначені акти приймання виконаних будівельних робіт, в яких вказано недостовірну інформацію про вартість будівельних матеріалів.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних відповідно до договору № 26 від 10.04.2023, зокрема:
- щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800), згідно акту № 1 від 24.04.2023 в розмірі 224 267,63 грн., акту № 2 від 05.05.2023 в розмірі 15 329,46 грн., тобто на загальну суму 239 597,09 грн.
Внаслідок вищеописаних дій, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб за пособництва директора ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», чим завдав майнову шкоду Гайсинській міській раді на загальну суму 239 597,09 грн.
Крім того, ОСОБА_4 упродовж січня-грудня 2023 року, за попередньою змовою з директором ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливим мотивом та метою, всупереч інтересам служби, повторно вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» в сумі 213 531,60 грн., виділених на капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Грушевої (від вул. Грудневої до вул. Кобзаря) в м. Гайсині, Вінницької області.
Так, ОСОБА_4 реалізуючи злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів, 25.01.2023 перебуваючи у м. Гайсин Вінницької області з метою розроблення проектно-кошторисної документації на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Грушевої (від вул. Грудневої до вул. Кобзаря) в м. Гайсині, Вінницької області. Коригування», виготовив та засвідчив власним підписом лист № 01-10-29 від 25.01.2023 до якого вніс завідомо завищені ціни на будівельні матеріали.
З урахуванням вищезазначеного листа, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , яка не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_4 розроблено проектно-кошторисну документацію на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Грушевої (від вул. Грудневої до вул. Кобзаря) в м. Гайсині, Вінницької області. Коригування».
Надалі, 07.04.2023 за результатами проведеної публічної закупівлі, між відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою, інфраструктури Гайсинської міської ради в особі виконувача обов'язків начальника відділу ОСОБА_4 та ПП «ДОРСТРОЙ» в особі директора ОСОБА_6 укладено договір № 23 за завідомо завищеними цінами на загальну суму 1754876,40 грн.
Згідно з п. 1.1. зазначеного договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується у відповідності до умов даного Договору виконати роботи з «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Гайсинська в м. Гайсині, Вінницької області. Коригування», а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
Пунктом 2.4. Договору встановлено, що приймання - передача робіт здійснюється за актом приймання-передачі виконаних робіт форми КБ-2 та довідкою форми КБ-3.
На виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_6 виконуючи роль пособника, діючи умисно з корисливим мотивом та метою, повторно, достовірно знаючи те, що вартість будівельних матеріалів, а саме щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800) використаного ПП «ДОРСТРОЙ» у ході капітального ремонту дорожнього покриття вул. Грушевої (від вул. Грудневої до вул. Кобзаря) в м. Гайсині, Вінницької області, завідомо завищена, розуміючи, що підписання від імені ПП «ДОРСТРОЙ» актів виконаних робіт сприятиме розтраті бюджетних коштів ОСОБА_4 в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» та бажаючи цього, упродовж червня 2023 року, підписав акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 01.06.2023.
Надалі, ОСОБА_4 за попередньою домовленістю з ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», підписав та прийняв для оплати вищезазначений акт приймання виконаних будівельних робіт, в якому вказано недостовірну інформацію про вартість будівельних матеріалів.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних відповідно до договору № 23 від 07.04.2023, зокрема:
- щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800), згідно акту № 1 від 01.06.2023 в розмірі 213 531,60 грн.
Внаслідок вищеописаних дій, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб за пособництва директора ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», чим завдав майнову шкоду Гайсинській міській раді на загальну суму 213 531,60 грн.
Крім того, ОСОБА_4 упродовж січня-грудня 2023 року, за попередньою змовою з директором ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливим мотивом та метою, всупереч інтересам служби, повторно вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» в сумі 147 145,74 грн., виділених на капітальний ремонт дорожнього покриття пров. Скальної в м. Гайсині, Вінницької області.
Так, ОСОБА_4 реалізуючи злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів, 25.01.2023 перебуваючи у м. Гайсин Вінницької області з метою розроблення проектно-кошторисної документації на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття пров. Скальної в м. Гайсині, Вінницької області», виготовив та засвідчив власним підписом лист № 01-10-29 від 25.01.2023 до якого вніс завідомо завищені ціни на будівельні матеріали.
З урахуванням вищезазначеного листа, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , яка не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_4 розроблено проектно-кошторисну документацію на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття провул. Скальної в м. Гайсині, Вінницької області».
Надалі, 15.09.2023 за результатами проведеної публічної закупівлі, між відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою, інфраструктури Гайсинської міської ради в особі виконувача обов'язків начальника відділу ОСОБА_4 та ПП «ДОРСТРОЙ» в особі директора ОСОБА_6 укладено договір № 104 за завідомо завищеними цінами на загальну суму 1344085,20 грн.
Згідно з п. 1.1. зазначеного договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується у відповідності до умов даного Договору виконати роботи з «Капітальний ремонт дорожнього покриття провул. Скальної в м. Гайсині, Вінницької області», а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
Пунктом 2.4. Договору встановлено, що приймання - передача робіт здійснюється за актом приймання-передачі виконаних робіт форми КБ-2 та довідкою форми КБ-3.
На виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_6 виконуючи роль пособника, діючи умисно з корисливим мотивом та метою, повторно, достовірно знаючи те, що вартість будівельних матеріалів, а саме щебню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800) використаного ПП «ДОРСТРОЙ» у ході капітального ремонту дорожнього покриття пров. Скальної в м. Гайсині, Вінницької області», завідомо завищена, розуміючи, що підписання від імені ПП «ДОРСТРОЙ» актів виконаних робіт сприятиме розтраті бюджетних коштів ОСОБА_4 в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» та бажаючи цього, упродовж грудня 2023 року, підписав акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 25.12.2023.
Надалі, ОСОБА_4 за попередньою домовленістю з ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», підписав та прийняв для оплати вищезазначений акт приймання виконаних будівельних робіт, в якому вказано недостовірну інформацію про вартість будівельних матеріалів.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних відповідно до договору № 104 від 15.09.2023, зокрема:
- щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800), згідно акту № 1 від 01.06.2023 в розмірі 147 145,74 грн.
Внаслідок вищеописаних дій, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб за пособництва директора ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», чим завдав майнову шкоду Гайсинській міській раді на загальну суму 147 145,74 грн.
Крім того, ОСОБА_4 упродовж січня-грудня 2023 року, за попередньою змовою з директором ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливим мотивом та метою, всупереч інтересам служби, повторно вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» в сумі 956 598,14 грн., виділених на капітальний ремонт дорожнього покриття під'їзду до с. Бондури (від автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка до річки Сіб) Гайсинського р-ну, Вінницької області.
Так, ОСОБА_4 реалізуючи злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів, 25.01.2023 перебуваючи у м. Гайсин Вінницької області з метою розроблення проектно-кошторисної документації на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття під'їзду до с. Бондури (від автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка до річки Сіб) Гайсинського р-ну, Вінницької області. Коригування», виготовив та засвідчив власним підписом лист № 01-10-29 від 25.01.2023 до якого вніс завідомо завищені ціни на будівельні матеріали.
З урахуванням вищезазначеного листа, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , яка не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_4 розроблено проектно-кошторисну документацію на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття під'їзду до с. Бондури (від автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка до річки Сіб) Гайсинського р-ну, Вінницької області. Коригування».
Надалі, 16.05.2023 за результатами проведеної публічної закупівлі, між відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою, інфраструктури Гайсинської міської ради в особі виконувача обов'язків начальника відділу ОСОБА_4 та ПП «ДОРСТРОЙ» в особі директора ОСОБА_6 укладено договір № 41 за завідомо завищеними цінами на загальну суму 12063242,40 грн.
Згідно з п. 1.1. зазначеного договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується у відповідності до умов даного Договору виконати роботи з «Капітальний ремонт дорожнього покриття під'їзду до с. Бондури (від автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка до річки Сіб) Гайсинського р-ну, Вінницької області. Коригування», а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
Пунктом 2.4. Договору встановлено, що приймання - передача робіт здійснюється за актом приймання-передачі виконаних робіт форми КБ-2 та довідкою форми КБ-3.
На виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_6 виконуючи роль пособника, діючи умисно з корисливим мотивом та метою, повторно, достовірно знаючи те, що вартість будівельних матеріалів, а саме щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800) використаного ПП «ДОРСТРОЙ» у ході капітального ремонту дорожнього покриття під'їзду до с. Бондури (від автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка до річки Сіб) Гайсинського р-ну, Вінницької області завідомо завищена, розуміючи, що підписання від імені ПП «ДОРСТРОЙ» актів виконаних робіт сприятиме розтраті бюджетних коштів ОСОБА_4 в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» та бажаючи цього, упродовж червня 2023 року підписав акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 01.06.2023, № 2 від 15.06.2023.
Надалі, ОСОБА_4 за попередньою домовленістю з ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», підписав та прийняв для оплати вищезазначені акти приймання виконаних будівельних робіт, в яких вказано недостовірну інформацію про вартість будівельних матеріалів.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних відповідно до договору № 41 від 16.05.2023, зокрема:
- щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800), згідно акту № 1 від 01.06.2023 в розмірі 799 528,74 грн., акту № 2 від 15.06.2023 в розмірі 157 069,40 грн., тобто на загальну суму 956 598,14 грн.
Внаслідок вищеописаних дій, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб за пособництва директора ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», чим завдав майнову шкоду Гайсинській міській раді на загальну суму 956 598,14 грн., що перевищує у 600 разів неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину (2 130 526,80:1342=713).
Крім того, ОСОБА_4 упродовж січня-грудня 2023 року, за попередньою змовою з директором ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливим мотивом та метою, всупереч інтересам служби, повторно вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» в сумі 1 152 710,67 грн., виділених на капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Набережній в с. Кисляк (від автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка) Гайсинського р-ну, Вінницької області.
Так, ОСОБА_4 реалізуючи злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів, 25.01.2023 перебуваючи у м. Гайсин Вінницької області з метою розроблення проєктно-кошторисної документації на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Набережній в с. Кисляк (від автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка) Гайсинського р-ну, Вінницької області. Коригування», виготовив та засвідчив власним підписом лист № 01-10-29 від 25.01.2023 до якого вніс завідомо завищені ціни на будівельні матеріали.
З урахуванням вищезазначеного листа, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , яка не була обізнана про злочинні наміри ОСОБА_4 розроблено проєктно-кошторисну документацію на проведення робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Набережній в с. Кисляк (від автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка) Гайсинського р-ну, Вінницької області. Коригування».
Надалі, 02.05.2023 за результатами проведеної публічної закупівлі, між відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою, інфраструктури Гайсинської міської ради в особі виконувача обов'язків начальника відділу ОСОБА_4 та ПП «ДОРСТРОЙ» в особі директора ОСОБА_6 укладено договір № 36 за завідомо завищеними цінами на загальну суму 16304989,20 грн.
Згідно з п. 1.1. зазначеного договору Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується у відповідності до умов даного Договору виконати роботи з «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Набережній в с. Кисляк (від автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка) Гайсинського р-ну, Вінницької області. Коригування», а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх.
Пунктом 2.4. Договору встановлено, що приймання - передача робіт здійснюється за актом приймання-передачі виконаних робіт форми КБ-2 та довідкою форми КБ-3.
На виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_6 виконуючи роль пособника, діючи умисно з корисливим мотивом та метою, повторно, достовірно знаючи те, що вартість будівельних матеріалів, а саме щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800) використаного ПП «ДОРСТРОЙ» у ході капітального ремонту дорожнього покриття по вул. Набережній в с. Кисляк (від автодороги Р-33 Вінниця-Турбів-Гайсин-Балта-Велика Михайлівка) Гайсинського р-ну, Вінницької області, завідомо завищена, розуміючи, що підписання від імені ПП «ДОРСТРОЙ» актів виконаних робіт сприятиме розтраті бюджетних коштів ОСОБА_4 в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ» та бажаючи цього, упродовж травня-червня 2023 року, підписав акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 12.05.2023, № 3 від 01.06.2023.
Надалі, ОСОБА_4 за попередньою домовленістю з ОСОБА_6 реалізуючи свій злочинний умисел направлений на розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», підписав та прийняв для оплати вищезазначені акти приймання виконаних будівельних робіт, в яких вказано недостовірну інформацію про вартість будівельних матеріалів.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних відповідно до договору № 36 від 02.05.2023, зокрема:
- щебеню із природного каменю для будівельних робіт (фракція 40-70 мм, марка М800), згідно акту № 1 від 12.05.2023 в розмірі 1 009 970,68 грн., акту № 3 від 01.06.2023 в розмірі 143 339,99 грн., тобто на загальну суму 1 152 710,67 грн.
Внаслідок вищеописаних дій, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб за пособництва директора ПП «ДОРСТРОЙ» ОСОБА_6 вчинив розтрату бюджетних коштів в інтересах ПП «ДОРСТРОЙ», чим завдав майнову шкоду Гайсинській міській раді на загальну суму 1 152 710,67 грн., що перевищує у 600 разів неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину (2 130 526,80:1342=859).
20.10.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
Підозра ОСОБА_4 у вчинені інкримінованого кримінального правопорушення обґрунтовується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме: висновком експерта № 045/1 від 31.01.2025 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи; висновком експерта № 35/5 від 03.03.2025 за результатами проведення судової економічної експертизи; протоколом огляду від 10.10.2025; вилученими документами щодо проведення у 2023 році капітальних ремонтів дорожнього покриття на території Гайсинської територіальної громади Вінницької області»; протоколами допитів свідків; іншими доказами у їх сукупності.
30.10.2025 ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у період доби з 22 год. 00 хв. до 07 год. 00 хв., строк дії якого закінчується 20.12.2025.
У ході досудового розслідування, постановою першого заступника керівника Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_8 від 15.12.2025 строк досудового розслідування продовжено до трьох місяців, тобто 20.01.2026.
На даний час продовжують існувати ризики, зазначені в попередній ухвалі слідчого судді про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 саме такого запобіжного заходу з покладанням обов'язків, а саме: підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, а також продовжувати вчиняти нові кримінальні правопорушенні. Крім того, підозрюваний ОСОБА_4 досяг шістдесятирічного віку, а тому в період дії воєнного стану на нього не поширюються обмеження щодо перетину державного кордону, отже він може вільно покинути територію України, що перешкодить швидкому повному та неупередженому досудовому розслідуванню. При цьому більш м'який запобіжний захід запобігти зазначеним ризикам не може.
Враховуючи тяжкість вчиненого ОСОБА_4 кримінального правопорушення, його матеріальний стан, а також наявність ризиків, зазначених в ухвалі слідчого судді про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу, виникла необхідність у продовжені терміну дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту та обов'язків в межах строку досудового розслідування.
Враховуючи вищевикладене, прокурор просив слідчого суддю клопотання задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав за обставин викладених у ньому, суду пояснив, що ризики, передбаченні ст. 177 КПК України по кримінальному провадженню не зменшилися, закінчити досудове розслідування не представляється за можливе, а тому необхідно продовжити строк дії обраного ОСОБА_4 запобіжного заходу в межах строку досудового розслідування.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_5 не заперечили проти задоволення клопотання прокурора.
Слідчий суддя заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши та проаналізувавши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за фіксації судового процесу технічними засобами.
Відповідно ч. 6 ст. 181 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців. По закінченню цього строку ухвала про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту припиняє свою дію і запобіжний захід вважається скасованим.
Відповідно до ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводяться наданні сторонами кримінального провадження докази обставин, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального провадження; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначених у клопотанні.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 4, 5 ст. 191 КК України, підтверджується матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
При цьому, слід звернути увагу, що згідно положень чинного КПК України, на стадії досудового розслідування оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті їх оцінки з точки зору достатності й допустимості для встановлення вини чи її відсутності у особи.
На цій стадії слідчий суддя, враховуючи правову позицію ЄСПЛ, оцінює оголошену підозру лише з точки зору її обґрунтованості.
Так, згідно позиції, що висловлена у рішеннях ЄСПЛ і яку використовують слідчі судді, зокрема «Нечипорук, Йонкало проти України» №42310/04 від 21 квітня 2011 року, «Фокс, Кемпбелл і Хартлі проти Сполученого Королівства» № 12244/86,12245/86, 12383/86 від 30 серпня 1990 року, «Мюррей проти Сполученого Королівства» №14310/88 від 28 жовтня 1994 року, термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити це правопорушення.
Тобто, обґрунтованою є підозра яка побудована на фактах, що підпадають під опис одного з правопорушень, визначених у законі про кримінальну відповідальність і стандарт доказування «обґрунтована підозра» вважається досягнутим, якщо фактів та інформації достатньо, аби переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити кримінальне правопорушення.
Щодо рівня імовірності, за якого підозра вважається обґрунтованою, то цей стандарт доказування не передбачає, що уповноважені особи мають оперувати доказами, достатніми для пред'явлення обвинувачення чи ухвалення обвинувального вироку, які необхідні на наступних етапах кримінального провадження.
За наявності обґрунтованих даних, які спростовують усі чи деякі обставини вчинення кримінального правопорушення, прокурор має право змінити раніше повідомлену підозру чи, за наявності для цього підстав, прийняти рішення про закриття провадження.
В даному випадку, з'ясовані під час розгляду клопотання обставини свідчать про те, що повідомлення про підозру було здійснено за наявності фактичних даних, які давали прокурору можливість дійти висновку, що ОСОБА_4 може бути причетним до вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень, а додані до клопотання документи містять фактичні дані, які дають підстави слідчому судді на даній стадії процесу вважати, що причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінальних правопорушень, які йому інкримінують органи досудового розслідування, є імовірною та достатньою для повідомлення такій особі про підозру.
Отже, у даному випадку оголошена ОСОБА_4 підозра з огляду на практику ЄСПЛ відповідає критеріям обґрунтованості.
Відповідно до вимог ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризику, передбаченого ст. 177 КПК України, і в обґрунтування продовження застосування домашнього арешту в певний період доби до підозрюваного ОСОБА_4 покладається необхідність запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Вирішуючи питання про продовження домашнього арешту в певний період доби ОСОБА_4 , слідчий суддя враховує вік та стан здоров'я, сімейний та матеріальний стан, вид діяльності та місце проживання останнього та інші обставини, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
Зокрема те, що ОСОБА_4 , офіційно працевлаштований, раніше не судимий, одружений, неповнолітніх дітей на утриманні не має, має постійне місце проживання, підозрюється у вчиненні тяжкого та особливо тяжкого кримінальних правопорушень, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, а тому враховуючи обставини кримінального правопорушення, його наслідки, особу підозрюваного, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_4 , з метою уникнення відповідальності за злочини у яких підозрюється, може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При цьому, вказані ризики до теперішнього часу не зменшилися та існують, а тому ОСОБА_4 слід продовжити строк домашнього арешту в певний період доби.
Таким чином підставами для продовження ОСОБА_4 запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні тяжкого та особливо тяжкого кримінальних правопорушень та не зменшення ризиків визначених ст. 177 КПК України.
Постановою першого заступника керівника Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_8 від 15.12.2025 строк досудового розслідування кримінального провадження продовжено до трьох місяців, тобто до 20.01.2026, тому, з урахуванням вимог ч. 6 ст. 181 КПК України, слідчий суддя вважає обґрунтованим продовження строку запобіжного заходу в межах строку досудового розслідування.
Прокурором в ході розгляду даного клопотання доведено, що встановленні в судовому засіданні ризики, є достатніми для переконання, про необхідність продовження застосування домашнього арешту в певний період доби відносно підозрюваного ОСОБА_4 .
Слідчий суддя вважає термін продовження строку домашнього арешту в певний період доби в межах строку досудового розслідування є обґрунтованим.
На підставі наведеного, керуючись ст. 176, 177, 178, 181, 184, 186, 193, 194, 196, 197, 199, 309, 369, 370, 372, 400 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора відділу Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_3 - задовольнити.
Продовжити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк домашнього арешту в певний період доби, що полягає у забороні залишати житло в якому він проживає за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 22:00 год. до 07:00 год. кожної доби, на 33 (тридцять три) дні, тобто до 20 січня 2026 року включно, в межах строку досудового розслідування.
Строк дії ухвали слідчого судді визначити до 20 січня 2026 року включно.
Продовжити підозрюваному ОСОБА_4 наступні обов'язки:
- прибувати на виклики слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
- не відлучатись з населеного пункту, де він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду,
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;
- утриматись від спілкування із особами, які є свідками та підозрюваними у даному кримінальному провадженні;
- здати на відповідальне зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Копію ухвали слідчого судді для організації виконання направити начальнику ГУНП у Вінницькій області.
Контроль за виконанням ухвали слідчого судді покласти на прокурора відділу Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.
Подача апеляційної скарги на дану ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя