Рішення від 22.12.2025 по справі 500/5007/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5007/25

22 грудня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності та дії протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через представника, - адвоката Скакун Марію Миколаївну, звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у не розгляді заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 до військово-облікового документу сформованого у застосунку Резерв +;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з військово-облікового документу сформованого у застосунку Резерв + відомості про порушення позивачем правил військового обліку та вжити заходів для синхронізації з Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг";

визнати протиправними та незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо направлення звернення до органів Національної поліції України для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

13.06.2025 позивач особисто подав заяву, згідно встановленої додатком 4 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженої постановою КМУ від 16.05.2024 року №560 форми до ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" із належним чином засвідченими копіями документів, які передбачені додатком 5 до Порядку.

Дана заява була вручена 14.05.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Оскільки дана заява не була розглянута протягом 7 днів з моменту її одержання, представником позивача був поданий адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) щодо надання інформації про її розгляд.

Відповідач листом від 30.05.2025 повідомив представника позивача, що звернення перебуває на розгляді комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_5 .

06.06.2025 позивач додатково надіслав аналогічну заяву про надання відстрочки від призову на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" на ім'я Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак, жодної відповіді про стан розгляду його заяв не отримав.

В подальшому, представником позивача було подано адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову.

Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) №4373 від 04.07.2025, заява ОСОБА_1 перебуває на розгляді комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_7 . Вказано, що про прийняте рішення ОСОБА_1 буде повідомлено додатково.

Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_6 №16053 від 04.07.2025 заява ОСОБА_1 подана на розгляд комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період про ІНФОРМАЦІЯ_5 . У даній відповіді зазначено, що у зв'язку з великим навантаженням у роботі комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 заява ОСОБА_1 буде розглянута у порядку черговості та в телефонному режимі повідомлено про результати розгляду.

У зв'язку з бездіяльністю посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), які порушили встановлені строки розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову, поданої ним 13.05.2025 року, адвокатом 28.06.2025 було направлено скаргу на офіційну електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_8 , проте жодної відповіді чи повідомлення про результати розгляду вказаної скарги отримано не було.

Крім того, позивач вказує, що у сформованому військово-обліковому документі ОСОБА_1 , системи Оберіг відсутня вказівка (дані) про розшук та зазначено, що правопорушення відсутні.

Разом з тим, у військово-обліковому документі застосунку Резерв + вказано про "порушення правил військового обліку" та зазначено "Вас розшукує ТЦК від 28.01.2025 року", "причина розшуку: не прибули за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_9 ", " ІНФОРМАЦІЯ_9 28.01.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складення протоколу. Причина: не прибули за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_9 ".

Проте позивач заперечує надходження будь-якої повістки за адресою проживання: АДРЕСА_2 .

На адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 з вимогою надати належну правову аргументацію щодо підстав внесення в застосунку "Резерв+" відмітки про нібито порушення позивачем правил військового обліку, відповідач зазначив, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів - АІТС "Оберіг" - громадянин ОСОБА_1 вважається порушником правил військового обліку через те, що не уточнив свої облікові дані у встановленому законом порядку (через ЦНАП, електронний кабінет призовника чи безпосередньо у ТЦК та СП). Також у відповіді зазначено, що ОСОБА_1 не прибув за викликом по повістці №1800594 від 08.01.2025, у зв'язку з чим йому було рекомендовано з'явитися особисто до відділу для усунення допущених порушень, уточнення та звірки облікових даних, а також для проходження військово-лікарської комісії.

Проте позивач вказує, що повістка №1800594 від 08.01.2025 була направлена за адресою: АДРЕСА_3 , де він не проживає.

Зазначає, що він здійснює постійний догляд за своїм батьком і проживає разом із ним за адресою: АДРЕСА_2 .

Ухвалою судді від 01.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

15.12.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якій представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що в травні 2025 року у діловодство ІНФОРМАЦІЯ_1 (з 6-го відділу) надійшла заява (із додатками) ОСОБА_1 про надання йому відстрочки від призову на військову службу, на підставі п.9 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

За результатами розгляду заяви, Комісією з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 , було погоджено надання йому відстрочки.

Вказує, що відповідь ОСОБА_1 підготована ІНФОРМАЦІЯ_10 , за наслідками розгляду та прийнятого комісією рішення, він мав можливість і повинен був особисто отримати за адресою: АДРЕСА_1 (довідка про надання відстрочки за вихідним № 4662 від 28 липня 2025року).

Зазначає, що при наданні представнику позивача відповіді на адвокатський запит від 04.07.2025 № 16053, заява громадянина ОСОБА_1 перебувала ще на розгляді Комісії і кінцеве рішення не було прийняте.

У відзиві зазначає, що згідно даних Реєстру ОСОБА_1 користується правом на відстрочку до 02.02.2026 року, тому відповідач вважає, що між ними відсутній спір із вказаного питання.

Щодо порушення правил військового обліку відповідач вказує, що згідно відомостей, які містяться в ЄДРПВР, ОСОБА_1 вчасно не оновив свої військово-облікові дані, чим порушив вимоги абз.7 п.3 ст.22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (оскільки терміни визначені законодавцем в 60 днів минули 17.07.2024), наслідком чого стало скерування йому повістки № 1800594 про явку до ІНФОРМАЦІЯ_11 на 18.01.2025 об 09:00 год. для уточнення даних.

Оскільки на вказану в повістці дату та час військовозобов'язаний ОСОБА_1 не з'явився і про поважність причин неявки не повідомив 28.01.2025 в системі "Оберіг" з'явилося повідомлення "схоже у Вас є порушення правил військового обліку".

Також відповідач вказує, що для виключення з Реєстру даних про порушення правил військового обліку позивачу слід з'явитись до центру комплектування для розгляду питання про притягнення його до адміністративної відповідальності (складання протоколу, винесення постанови, тощо).

17.12.2025 до суду від представника позивача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначено, що відстрочка була надана вже після звернення позивача до суду з позовною заявою та з порушенням строків, установлених Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

Також представник вказує, що повістка №1800594 від 08.01.2025 була направлена за адресою: АДРЕСА_3 , де ОСОБА_1 не проживає. Натомість він здійснює постійний догляд за своїм батьком і проживає разом із ним за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того, зазначає, що повістка була надіслана рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, однак, без повідомлення про вручення.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Щодо розгляду заяви про надання відстрочки від призову.

13.06.2025 позивач подав заяву (надіслав поштою) до ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

До вказаної заяви позивачем були додані: копія військово-облікового документу; копія паспорта ОСОБА_1 ; копія ідентифікаційного коду ОСОБА_1 ; копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; копія паспорту батька ОСОБА_2 ; копія ідентифікаційного коду батька ОСОБА_2 ; копія витягу з Реєстру територіальної громади щодо ОСОБА_1 ; копія витягу з Реєстру територіальної громади щодо ОСОБА_2 ; копія довідки Теребовлянської міської ради №02-23/644 від 07.05.2025; копія пенсійного посвідчення ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 ; свідоцтво про одруження; копія пенсійного посвідчення ОСОБА_3 ; копія витягу з Реєстру територіальної громади щодо ОСОБА_3 ; заява від батька ОСОБА_2 нотаріально завірена; висновок №138 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі за формою затвердженою МОЗ №080-4/0, затверджений ЛКК; акт №721/02-11 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 12.05.2025; копія консультативного висновку спеціаліста щодо ОСОБА_2 ; акт обстеження матеріально-побутових умов заявника від 09.05.2025.

Дана заява була вручена 14.05.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На адвокатський запит щодо результату розгляду вказаної заяви, відповідач листом від 30.05.2025 повідомив представника позивача, що звернення перебуває на розгляді комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_5 .

06.06.2025 позивач додатково надіслав аналогічну заяву про надання відстрочки від призову на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" на ім'я Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак, жодної відповіді про стан розгляду його заяв не отримав.

На адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову, ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) повідомив, що заява ОСОБА_1 перебуває на розгляді комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ІНФОРМАЦІЯ_12 повідомив, що заява ОСОБА_1 подана на розгляд комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період про ІНФОРМАЦІЯ_5 , і у зв'язку з великим навантаженням у роботі комісії заява буде розглянута у порядку черговості.

За результатами розгляду заяв, Комісією з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 , було погоджено надання йому відстрочки.

До відзиву додано довідки про надання відстрочки від 28.07.2025 №4662 (до 07.08.2025), від 25.08.2025 №5557 (до 07.11.2025) та витяг з реєстру про надання відстрочки від призову до 02.02.2026.

Зазначає, що при наданні представнику позивача відповіді на адвокатський запит від 04.07.2025 № 16053, заява громадянина ОСОБА_1 перебувала ще на розгляді Комісії і кінцеве рішення не було прийняте.

Щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку.

Згідно відомостей, які містяться в ЄДРПВР, ОСОБА_1 вчасно не оновив свої військово-облікові дані, чим порушив вимоги абз.7 п.3 ст.22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (оскільки терміни визначені законодавцем в 60 днів минули 17.07.2024), наслідком чого стало скерування йому повістки № 1800594 про явку до ІНФОРМАЦІЯ_11 на 18.01.2025 об 09:00 год. для уточнення даних.

Оскільки на вказану в повістці дату та час військовозобов'язаний ОСОБА_1 не з'явився і про поважність причин неявки не повідомив 28.01.2025 в системі "Оберіг" з'явилося повідомлення "схоже у Вас є порушення правил військового обліку".

У військово-обліковому документі застосунку "Резерв +" вказано про порушення правил військового обліку у зв'язку із не прибуттям за повісткою до ТЦК та СП.

Визначаючись щодо спірних правовідносин суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України вимогам.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, визначає Закон України Про військовий обов'язок і військову службу від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), який закріплює загальні засади проходження в Україні військової служби.

За вимогами ст.1 Закону №2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає, у тому числі, проходження військової служби.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р., у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Строк дії воєнного часу неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України і діє на теперішній час.

Згідно з ч.2 ст.2 Закону №2232-ХІІ, проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Приписами ч. 1-3, 5, 7, 10 ст.1 Закону № 2232-XII передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Щодо розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII).

Статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачено вичерпний перелік осіб, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

У відповідності до п.9 ч.1 ст.23 Закону №3543-XII, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Суд звертає увагу, що з 18.05.2024 змінено порядок отримання відстрочки від військової служби, оскільки внесені зміни до ст.23 Закону №3543-XII. Також із вказаної дати набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі - Порядок №560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.

Так, у відповідності до пунктів 56, 57 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з п. 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (п. 59 Порядку №560).

Відповідно до п. 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та в особливий період, у тому числі в період дії воєнного стану, які надаються в установленому порядку, а рішення про надання або відмову у наданні відстрочки оформляється протоколом.

Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Як встановлено судом з наявних у справі доказів, ІНФОРМАЦІЯ_1 фактично розглянуто по суті заяву позивача від 13.05.2025 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" як особі, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації та прийнято за результатами такого розгляду рішення про надання відстрочки лише 28.07.2025.

Поряд із цим, суд зауважує, що відповідач - до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання поштою від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права, повинен був у семиденний трок прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви.

Отже наведене, на переконання суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, яка полягає у несвоєчасному розгляді заяви позивача від 13.05.2025 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Поряд з цим, оскільки як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, заява позивача розглянута та надано відстрочку від призову, яку продовжено в подальшому до 02.02.2026, позовні вимоги в частині зобов'язання розглянути заяву та надати відстрочку задоволенню не підлягають.

Належним та достатнім способом захисту в даному випадку є визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у несвоєчасному розгляді заяви позивача від 13.05.2025 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Щодо порушення правил військового обліку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Порядок визначає, зокрема, процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних, організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби, процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Згідно підпункту 1 пункту 27 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

У відповідності до пункту 28 Порядку №560 передбачено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

За приписами пункту 34 Порядку №560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

Відповідно до підпункту 23 пункту 41 Порядку №560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

У даному випадку, 04.01.2025 сформована повістка начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 №1800594, відповідно до якої: ОСОБА_1 , був зобов'язаний з'явитися для уточнення даних 18.01.2025 о 19:00 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

А отже, обставини справи свідчить про те, що у позивача виник обов'язок з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Отже, у відповідача були підстави вбачати у діях позивача порушення вимог ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", абзацу 7 частини 3 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Щодо покликань позивача про те, що повістка №1800594 від 08.01.2025 була направлена за адресою: АДРЕСА_3 , де останній не проживає, то суд зауважує, що у позивача наявний обов'язок щодо повідомлення відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки про зміну місця проживання, або реєстрації.

Як слідує із облікової картки до військового квитка (тимчасового посвідчення) серії НОМЕР_2 , в графі 21 "Адреса місця реєстрації (проживання)" зазначено: " АДРЕСА_1 ".

Як слідує із відомостей застосунку Резерв +, уточнення даних, в тому числі і щодо адреси проживання, відбулося 13.05.2025, тобто після надсилання повістки позивачу.

Крім цього, суд критично оцінює покликання представника позивача на те, що повістка була надіслана рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, однак, без повідомлення про вручення, оскільки наведене спростовується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 0610221468115.

Проаналізувавши викладене, суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку.

Зокрема, відповідно ч.1 ст.6 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII), до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про виконання військового обов'язку. (п.1 ч.1 ст.8 Закону №1951-VIII)

Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII, військовий обов'язок включає, зокрема, дотримання правил військового обліку.

Таким чином, відомості про порушення військовозобов'язаними правил військового обліку вносяться центрами комплектування (органи ведення реєстру) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Враховуючи наведене, відсутні підстави для зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з військово-облікового документу сформованого у застосунку Резерв + відомості про порушення позивачем правил військового обліку та вжити заходів для синхронізації з Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг".

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними та незаконними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення звернення до органів Національної поліції України для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , то суд зауважує, що право відповідача на вчинення таких дій передбачене абзацом 16 пункту 79 "Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487, а також положеннями Глави 20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином, право відповідача на вчинення оскаржених дій надано вказаними положеннями чинного законодавства і порушень в таких діях судом не встановлено.

Крім цього, наявність підстав для притягнення відповідача до відповідальності за порушення правил військового обліку може бути встановлена лише під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, а рішення/постанова за результатами такого розгляду може бути оскаржене позивачем до місцевого загального суду.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у несвоєчасному розгляді заяви ОСОБА_1 від 13.05.2025 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 403,73 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 22 грудня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.