Рішення від 22.12.2025 по справі 480/9061/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року м. Суми Справа № 480/9061/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Суть спору. Позиція сторін. Заяви сторін. Процесуальні дії суду.

Як стверджує позивач, відповідач не виплатив йому премію за липень 2023 року у максимальному розмірі, а виплатив її у меншому розмірі. Позивач не погодився з вказаними діями відповідача, оскільки за час несення служби позивач не притягувався до дисциплінарних стягнень та стосовно нього не було призначено службових розслідувань. Тобто відсутні підстави для зменшення чи перерахунку премії. Вказане стало підставою для звернення до суду з позовною заявою.

Позивач у позовній заяві просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо позбавлення позивача премії за липень 2023 року на загальну суму 4775 грн; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу премію у розмірі 4775 грн за липень 2023 року.

30.08.2023 судом відкрито провадження у справі.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що виплата премії поліцейським не є обов'язковою, беззастережною виплатою, а здійснюється за наказами керівників органів поліції, що є його дискреційним повноваженням. Законодавстом не визначено фіксований розмір премії, який має встановлюватися щомісяця. Оскільки розмір премії встановлюється, а не скасовується, щомісяця за результатами роботи поліцейського, то керівником позивача правомірно було встановлено йому премію за липень 2023 року - 146,473%.

25.11.2025 судом постановлено ухвалу про витребування у відповідача доказів. Відповідачем вимоги ухвали виконано, а докази долучені до матеріалів справи.

Встановлені судом обставини справи. Висновки суду та їх мотиви.

На підставі затвердженого відповідачем списку поліцейських Роменського РВП, що подаються на преміювання за результатами служби в червні 2023 року, в якому зазначено пропозицію встановити позивачу премію у максимальному розмірі - 219,927%, відповідачем видано наказ від 23.06.2023 № 272-ОС про преміювання позивача у розмірі 219,927%.

Позивач у липні 2023 проходив службу в поліції, що не заперечується сторонами.

Згідно з пунктами 6 та 8 протоколу наради керівництва Роменського РВП ГУНП в Сумській області від 20.07.2023 № 67 «Про результати роботи Роменського РВП ГУНП в Сумській області за підсумками липня 2023 року» за порушення вимог статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», ст. 1 Дисциплінарного статуту НПУ, у частині неналежного особистого внеску у загальні результати служби відповідно до посадових (функціональних) обов'язків, що виразилося у неналежному виявленні та документуванні адміністративних правопорушень, здійсненні контролю за дорожнім рухом протягом липня 2023 року, відповідно до вимог розділу ІІІ Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області, затвердженого наказом ГУНП в Сумській області від 01.06.2023 № 456, встановити премію у наступному розмірі та надати на затвердження начальникові ГУНП пропозиції кожному: інспектору реагування патрульної поліції Роменського РВП ГУНП в Сумській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 - 146,473%. Решті співробітників Роменського ВРП ГУНП в Сумській області встановити максимальний розрахунковий розмір премії.

На підставі затвердженого відповідачем списку поліцейських Роменського РВП, що подаються на преміювання за результатами служби в липні 2023 року, в якому зазначено пропозицію встановити позивачу премію 146,473% (при максимальному розмірі премії - 220,878%), відповідачем видано наказ від 25.07.2023 № 320-ОС про преміювання позивача у розмірі 146,473%.

Спірні правовідносини врегульовані нормами Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (надалі - Закон № 580-VIII), постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, Порядком, затвердженим наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (в редакціях, чинних на час виникнення спірних правовідносин) та Положенням про преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області, затвердженого наказом відповідача від 01.06.2023 № 456.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з п.п.1 та 4 Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Пунктом 12 Порядку передбачено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.

Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов'язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорта (звернення) керівника.

Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер). Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

У розділі І Положення закріплено, що преміювання поліцейських є виключним правом начальника ГУНП. Відповідно до п.п.1-2 розділу ІІІ Положення розмір премії визначається за місяць в межах асигнувань залежно від особистого внеску поліцейського у загальні результати служби відповідно до його посадових (функціональних) обов'язків, в т.ч. і за конкретними напрямками роботи.

Максимальний розмір премії нараховується за умови виконання поліцейським всіх показників преміювання, зазначених у п.1 цього розділу, відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби за функціональними обов'язками.

Керівники структурних підрозділів ГУНП на підставі розрахунків, наданих УФЗБО ГУНП готують списки щодо місячного преміювання поліцейських з урахуванням виконання показників преміювання та пропозицій безпосередніх керівників поліцейських, з зазначенням кількості робочих днів згідно з додатком. Проект наказу про преміювання готує УФЗБО ГУНП до 25 числа кожного місяця на підставі поданих структурними підрозділами ГУНП та затверджених начальником ГУНП списків поліцейських на преміювання за встановленою формою згідно додатку. Виплата премії поліцейським здійснюється за наказом начальника ГУНП відповідно до цього положення щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення (п.п.2, 15, 18 розділу ІV Положення).

Отже, встановлення премій є виключним правом керівника, а не його обов'язком. На переконання суду, це передбачає те, що саме керівник, з урахуванням наявної у нього інформації і про поставлені задачі, обсяг та їх зміст, може оцінити конкретний внесок відповідного співробітника в досягнення загальних результатів служби. Керівники мають право преміювати поліцейських в межах асигнувань залежно від їх особистого внеску у загальні результати служби відповідно до їх посадових (функціональних) обов'язків, в т.ч. і за конкретними напрямками роботи. Максимальний розмір премії нараховується виключно за умови виконання поліцейським всіх показників преміювання за конкретними напрямками роботи.

Суд звертає увагу, що заохочувальний, стимулюючий характер премії передбачає, що керівництво може диференціювати розмір премій поліцейських, зокрема (але не виключно), з урахуванням якості та обсягу виконаних завдань.

Тому обґрунтованих підстав вимагати, щоб керівництво преміювало усіх поліцейських однаково, чи принаймні нарівні з іншими поліцейськими не має, адже розмір премії залежить як від фінансових можливостей органу, так і від результатів продуктивності виконання посадових обов'язків. Щодо останнього, то чітких критеріїв тут бути не може (з огляду на завдання і функції, які покладено на органи поліції, особливості посадових обов'язків кожного із поліцейських).

Призначення премії поліцейському у конкретних відсотках не є заходом дисциплінарної відповідальності, не потребує доведеності вини поліцейського у скоєнні правопорушення, а є суто управлінським рішенням, яке переслідує виховні цілі, підвищує зацікавленість поліцейського у результатах служби, підвищує виконавську дисципліну. Крім того, в даній справі предметом позову не є право на премію або встановлення премії у розмірі 0%, а питанням є лише про розмір премії.

Факт того, що у липні 2023 року максимальний розмір премії поліцейського Роменського РВП складав 220,878% (у межах бюджетних асигнувань), не означає, що такий розмір повинен виплачуватися всім поліцейським, оскільки він встановлюється керівником індивідуально кожному поліцейському з урахуванням оцінки його особистого внеску у загальні результати служби відповідно до його посадових обов'язків, в т.ч. і за конкретними напрямками роботи. В обов'язки керівництва Роменського РВП входять, як організація служби позивача, так і здійснення контролю за нею, в тому числі, контроль за виконанням позивачем своїх обов'язків служби та заходів, передбачених планами роботи. Суд не підміняє відповідного суб'єкта, на якого покладені такі функції.

Виплата позивачу премії в червні 2023 року у максимальному розмірі не є предметом даного спору та не свідчить про неправомірність поведінки відповідача у цій справі, оскільки премія за липень 2023 року виплачена за іншою пропозицією керівництва Роменського РВП та списком поліцейських для виплати премії.

Оскільки відповідачем на підставі рекомендацій керівництва Роменського РВП було встановлено позивачу у липні 2023 року 146,473% премії, а не максимальний розмір - 220,878%, що є виключною компетенцією відповідача, то суд дійшов висновку, що наказ відповідача від 25.07.2023 в повній мірі відповідає критеріям правомірності, які встановлені нормою частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.

Судові витрати.

Оскільки в задоволенні позову відмовлено та в матеріалах справи відсутні докази понесення позивачем судових витрат, то їх розподіл судом не здійснюється.

Керуючись статтями 90, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40108777) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

3. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

4. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.І. Сидорук