22 грудня 2025 року м. Київ справа №320/19692/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м.Києві та Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області , в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області щодо розгляду заяви із поданими документами громадянки російської федерації ОСОБА_1 , з підстав визначених ч.1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" та відсутності рішення;
- зобов'язати Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області за адресою: м. Київ, вул. Березняківська, 4-А, прийняти рішення по заяві разом із поданими документами громадянки російської федерації ОСОБА_1 , з підстав визначених ч.1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" та оформити довідку про реєстрацію громадянки України.
Обґрунтовуючи свою позовну вимогу позивач вказує, що з метою отримання громадянства України звернулась з відповідною заявою до Державної міграційної служби, проте у відповіді відповідач вказав, що позивач з питань набуття громадянства вправі звернутися до територіального відділення Державної міграційної служби. В подальшому звернулась до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, проте там, її заяву не прийняли та будь-якої відповіді не надали. Позивач вважає, що на підставі статей 4, 6, 8 Закону України «Про громадянство України» має право на набуття громадянства України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні адміністративного позову та вказує, що позивач звернулась до відповідача щодо оформлення набуття громадянства України відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України». Проте подана заява не відповідала вимогам Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 715 від 16.08.2012 «Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку». У зв'язку з чим 03.05.2023 відповідач листом № Л-7999/68010-23/8010.4.1/1543-23 повідомив позивача, що її заяву розглянуто відповідно до вимог частини першої статті 1 Закону України «Про звернення громадян» надано відповідь в терміни встановлені статтею 20 цього Закону.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ображіївка, Шостинський район, Сумська область, що підтверджується свідоцтвом про народження (повторно) серії НОМЕР_1 .
Відповідно до свідоцтва про шлюб (повторно) серії НОМЕР_2 , 25.06.1994 між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 укладено шлюб.
На даний час є громадянкою російської федерації, що підтверджується паспортом № НОМЕР_3 від 09.09.2022.
На адвокатський запит, військова частина НОМЕР_4 Державної прикордонної служби України, повідомила, що 28.11.2022 громадянка рф ОСОБА_1 , яка слідувала на в'їзд в Україну в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення "Могилів-Подільський", уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України було встановлено, що у позивача відсутня в'їзна віза, наявність якої визначена пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України "Про прикордонний контроль". За результатами проведення перевірочних та фільтраційних заходів відносно громадянки рф ОСОБА_1 , встановлено, що дана громадянка є уродженкою України, що підтверджується свідоцтвом про народження та слідує в Україну з метою постійного проживання в Україні з подальшою відмовою від громадянства рф та набуття громадянства України. Крім того, в Україні проживають мати та донька громадянки рф ОСОБА_1 , які є громадянами України. Отже, враховуючи наявність підстав гуманітарного характеру, відповідно до статті 8 Закону України "Про прикордонний контроль" 28.11.2022 прийнято рішення про надання дозволу на перетин державного кордону на в'їзд в Україну громадянки рф ОСОБА_1 .
Листом від 21.12.2022 №35244.4/Л-20370.3/22/44.1 Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини повідомив позивача, про порядок набуття громадянства України та зазначає, що позивачу потрібно особисто звернутися до територіального підрозділу ДМС України за місцем проживання в Україні для подання відповідних документів.
06.02.2023 позивач звернулась до Голови Державної міграційної служби України із заявою про надання роз'яснення про перелік документів для подачі на громадянство України за територіальним походженням.
Державна міграційна служба у своєму листі повідомила позивача, що у разі дотримання вимог законодавства України про громадянство та наявності всіх необхідних документів відповідно до п. 24 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, що вона зможе звернутися до територіального підрозділу ДМС за місцем проживання із заявою про набуття громадянства України.
20.04.2023 позивач звернулась до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням. До заяви було подано:
- заява про зобов'язання припинити іноземне громадянство;
- копію паспорта з перекладом ОСОБА_1 ;
- копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ;
- копія свідоцтва про шлюб;
- копія паспорта матері ОСОБА_4 .
Листом від 03.05.2023 №Л-799/6/8010-23/8010.4.1/1543-23 Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області позивачу рекомендовано звернутись до територіального підрозділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області за місцем проживання.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з цим позовом, з приводу чого суд зазначає.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 2 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються громадянство, правосуб'єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства.
Закон України від 18.01.2001 № 2235-III «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-III) відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 1 Закону № 2235-III громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках;
громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України;
іноземець - особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав;
зобов'язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України;
Згідно з частини першої - п'ятої статті 8 Закону № 2235-III особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.
Для оформлення набуття громадянства України в установленому порядку разом із заявою (клопотанням) про набуття громадянства України подається:
особою без громадянства - декларація про відсутність іноземного громадянства;
іноземцем - зобов'язання припинити іноземне громадянство.
Іноземці, які перебувають у громадянстві (підданстві) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство (підданство) усіх цих держав.
Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство (підданство) не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави.
Іноземці, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство (підданство), повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Іноземці, які мають усі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання документа про припинення громадянства (підданства), але з незалежних від них причин не можуть отримати його, подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.
Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначено Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (далі - Порядок № 215).
Відповідно до абз. 1, 2 п. 4 розділу І Порядку № 215 заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.
А згідно пункту 24 Порядку № 215 для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає:
а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;
б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм);
в) один із таких документів:
- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;
- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;
- декларацію про відмову особи, яка є громадянином російської федерації і зазнала переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує переслідування через політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України, видана в установленому Кабінетом Міністрів України порядку), - для іноземців, які є громадянами російської федерації та зазнали переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності;
- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Водночас, у відповідності до пункту 92 Порядку № 215 саме територіальні органи Державної міграційної служби України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України, зокрема, за територіальним походженням.
Згідно з пунктів 93 та 94 Порядку № 215 територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.
Територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Під час перевірки документів щодо поновлення особи у громадянстві України, крім перевірки відповідності оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, територіальний орган Державної міграційної служби України також перевіряє у межах своєї компетенції відсутність передбачених Законом підстав, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається.
Документи щодо поновлення особи у громадянстві України надсилаються до органів Служби безпеки України, які у межах своєї компетенції перевіряють відсутність передбачених Законом підстав, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається. Про результати перевірки органи Служби безпеки України повідомляють територіальний орган Державної міграційної служби України не пізніше як у двомісячний строк з дня одержання документів.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянстві України також будуть встановлені передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.
Отже, заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.
Як зазначає позивач у позовній заяві, місцем проживання є АДРЕСА_1 .
Отже, для вирішення питання отримання громадянства України позивачу потрібно було звернутися у встановленому законодавством порядку до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні, в даному випадку це Дарницький районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та надати особисто документи передбачені законодавством.
Оформлення заяв та прийом документів здійснюється за затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 715 від 16.08.2012 «Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку» переліком зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, згідно з формами, що додаються.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, матеріали справи не містять, а позивачем не подано доказів його звернення до Дарницького районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві з заявою та необхідними документами для розгляду питання надання громадянства України.
Таким чином, звернення позивача до суду є передчасним, оскільки остання не вжила належних та достатніх заходів для оформлення набуття громадянства України відповідно до частини першої статті 8 Закону № 2235-III.
У зв'язку з чим відповідачем обґрунтовано та правомірно було надано відповідь на звернення позивача від 03.05.2023 в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Отже з боку відповідача не було допущено жодної бездіяльності щодо розгляду заяви позивача разом із поданими документами з підстав, визначених частиною першою статті 8 Закону.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
При цьому, згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Положеннями статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Василенко Г.Ю.