Рішення від 22.12.2025 по справі 300/1436/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" грудня 2025 р. справа № 300/1436/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування наказу та поновлення на посаді,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Калинюк Роман Степанович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області № 243 від 10.02.2025 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області»;

- поновити старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді старшого інспектора відділення снайперів батальйону поліції особливого призначення (стрілецькій) ГУНП в Івано-Франківській області;

- стягнути з Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу.

Позовні вимоги мотивовані винесенням Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області протиправного наказу № 243 від 10.02.2025 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області».

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

24.03.2025 року від Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області до суд надійшло клопотання про залишення заяви без розгляду.

23.06.2025 року від представника позивача надійшло клопотання про витребування доказів.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 року, клопотання представника позивача про витребування доказів - задоволено. Витребувано в Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області належним чином завірені копії документів:

- матеріалів службового розслідування щодо старшого інспектора відділення снайперів батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківські області старшого лейтенанта поліції Зузука Назарія Володимировича за фактом події, що мала місце 09.02.2025 10.02.2025 року;

- документів, що слугували підставою для винесення наказу ГУНП в Івано-Франківській області «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області» № 243 від 10.02.2025 року;

- посадових інструкцій (чи інших документів, що їх замінюють) старшого інспектора відділення снайперів батальйону поліції особливого призначення (стрілецькій) ГУНП в Івано-Франківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0110539), а також документи, що підтверджують ознайомлення працівника із ними; 1.4. належним чином засвідчену копію колективного трудового договору чи іншого документа, що регламентує роботу професійної спілки працівників Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області;

- довідки про заробітну плату/грошове забезпечення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0110539) за період з 01.01.2024 року по 10.02.2025 року;

- документів щодо проведення розрахунку зі старшим лейтенантом поліції Зузуком Назарієм Володимировичем (0110539).

А також витребувано інформацію:

- щодо винесення на розгляд професійної спілки працівників Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області питання щодо звільнення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0110539), у разі винесення на розгляд професійної спілки працівників Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області питання щодо звільнення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 надати належним чином засвідчені копії матеріалів засідання професійної спілки працівників Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо розгляду питання про звільнення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0110539).

- щодо проведення службових розслідувань у період з 01.01.2023 року до моменту звільнення щодо старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , та у разі їх проведення надати належним чином засвідчені копії матеріалів службових розслідувань, а також документи, що підтверджують ознайомлення працівника із матеріалами та результатами службових розслідувань;

- щодо прийняття у період з 01.01.2023 року до моменту звільнення накази, розпорядження (в т.ч. але не виключно, рішення профспілкових органів чи будь-які інші документи) щодо притягнення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності; у разі прийняття - надати належним чином засвідчені копії прийнятих документів;

- щодо прийняття наказів, розпоряджень (в т.ч. але не виключно рішень профспілкових органів чи будь-яких інших документів) про притягнення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , до дисциплінарної відповідальності - надати належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують ознайомлення працівника із ними.

30.06.2025 року від Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області надійшло заперечення на клопотання про витребування доказів.

01.07.2025 року від Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області надійшло клопотання про залишення позову без розгляду.

03.07.2025 року від представника позивача до суду надійшло заперечення на вищезазначене клопотання.

15.07.2025 року до суду від Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області надійшли додаткові пояснення у справі.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

ОСОБА_1 , починаючи із 06.07.2010 року проходить службу в органах внутрішніх справ.

10.02.2025 року наказом Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області» № 243 за вчинення дисциплінарного проступку, що виразилось у порушенні службової дисципліни та вимог п. 1, 2 ч. 1 ст. 18 розділу ІІІ, ч. 2 ст. 24, розділу IV, ч. 1 ст. 64 розділу VII Закону України «Про національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII, п. 1, 2, 4, 6, ч. 3 ст. 1 розділу І Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VII та функціональних обов'язків, до старшого інспектора відділення снайперів батальйону поліції особливого призначення (стрілецькій) ГУНП в Івано-Франківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0110539) застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.

При цьому, вказується на невиконання:

- п. 1, 2 ч. 1 ст. 18 розділу ІІІ Закону України «Про національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII, зокрема «Стаття 18. Основні обов'язки поліцейського 1. Поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва»;

- ч. 2 ст. 24 розділу IV Закону України «Про національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII, зокрема «Стаття 24. Додаткові повноваження поліції 2. У разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості»;

- ч. 1 ст. 64 розділу VII Закону України «Про національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII, зокрема «Стаття 64. Присяга працівника поліції. 1.Особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові такого змісту: "Я, (прізвище, ім'я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки";

- п. 1, 2, 4, 6, ч. 3 ст. 1 розділу І Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VII, зокрема «Стаття 1. Службова дисципліна. 3. Службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України».

Згідно наказу № 243 від 10.02.2025 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області», підставою проведення службового розслідування (яке виходячи зі змісту наказу тривало протягом 1 (одного) дня) старший інспектор відділення снайперів батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківські області старший лейтенант поліції ОСОБА_1 перебуваючи у відрядженні в Донецькій області у складі сил та засобів ОСУВ «Хортиця» в підпорядкуванні командира зведених підрозділів Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з метою виконання бойових (спеціальних) завдань та спеціальних операцій, 09.02.2025 самовільно покинув місце дислокації та прибув 10.02.2025 у Волинську область на місце дислокації батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області передав отримане ним перед відрядженням озброєння та відмовився від подальшого проходження служби в Донецькій області у складі сил та засобів ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в підпорядкуванні командира зведених підрозділів Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України від 02 липня 2015 року №580-VІІІ Про Національну поліцію (далі - Закон № 580).

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону № 580, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Статтею 3 Закону № 580 визначено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 1 статті 18 Закону № 580 передбачено, що поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати прав і свобод людини; надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Частиною першою статті 64 Закону № 580 визначено, що особа, яка вступає на службу в поліції, складає. Присягу на вірність Українському народові та усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягає вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.

Згідно частини 1 статті 19 Закону № 580 зазначено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України «Про оборону України».

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону № 580, під час дії воєнного стану поліція особливого призначення в ході відсічі збройної агресії проти України за рішенням військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, може брати участь в обороні України відповідно до Закону України Про оборону України шляхом безпосереднього ведення бойових дій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2023 р. № 30 Про утворення територіального органу Національної поліції було утворено як юридичну особу публічного права міжрегіональний територіальний орган Національної поліції Департамент поліції особливого призначення Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України Лють (далі - Департамент, ДПОП ОШБ Лють).

Відповідно до Положення про Департамент поліції особливого призначення Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України Лють, Департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює участь, у разі виникнення загрози державному суверенітету України та територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України, в обороні України відповідно до Закону України «Про оборону України» шляхом безпосереднього ведення бойових дій за рішенням військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, під час дії правового режиму воєнного стану.

Відповідно до частини 2 статті 19 Закону № 580 підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Згідно зі статтею 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, що затверджений Законом України Про Дисциплінарний статут Національної поліції України (далі - Дисциплінарний статут), Службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Як встановлено з матеріалів адміністративної справи, наказом ГУНП в Івано-Франківській області від 23.10.2024 № 481 о/с, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 було відряджено до ГУНП у Волинській області, для виконання обов'язків на посадах командування, штабів та ротних тактичних груп батальйонів ЗБП «Скеля», утвореної відповідно до наказу Національної поліції України від 22 квітня 2024 року № 426 ДСК (зі змінами), у складі оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (далі - ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») в межах Волинської області.

Наказом ГУНП в Івано-Франківській області від 20.01.2025 № 23 о/с, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 з 21.01.2025 було відряджено до особливого розпорядження до Донецької області до складу сил та засобів ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в підпорядкування командира зведених підрозділів Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з метою виконання бойових (спеціальних) завдань та спеціальних операцій.

Наказом ГУНП в Івано-Франківській області № 236 від 10.02.2025 року «Про призначення та проведення службового розслідування» з метою повної, всебічної та об'єктивної перевірки факту щодо можливого порушення вимог службової дисципліни , а саме за відомостями, викладеними у рапорті заступника командира батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області підполковника поліції ОСОБА_2 з приводу самовільного залишення місця несення служби старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 - призначено службове розслідування у формі письмового провадження.

Згідно висновку службового розслідування за відомостями, викладеними у рапорті заступника командиру батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області від 10.02.2025 року, Дисциплінарною комісією встановлено, що ОСОБА_1 старший лейтенант поліції, старший інспектор відділення снайперів БПОП (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області 10.02.2025 року, був відряджений до особливого розпорядження (але не більше як на 180 днів) до Донецької області до складу сил та засобів ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в підпорядкування командира зведених підрозділів Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з метою виконання бойових завдань та спеціальних операцій в частині: невеликих маневрених ударно-диверсійних снайперських груп, водіїв механіків (розвідників) бойових броньованих машин та радіоелектронної розвідки.

ОСОБА_3 повідомив його про те, що він бажає здати табельну вогнепальну зброю, снайперську гвинтівку та боєприпаси до неї у КЗЗ, а також те, що самовільно покинув зведений підрозділ Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

Повертатись до Донецької області старший лейтенант поліції ОСОБА_1 відмовився.

Обґрунтовує свої дії ОСОБА_1 наступними причинами:

- відсутність напарника (помічник снайпера);

- мали намір його використовувати як кулеметника;

- інструктора, які з ним проводили заняття, надали інформацію, що вони на полі бою будуть як «пушочне м'ясо»;

- за свої кошти оплачував проживання, харчування та комунальні послуги.

Начальником сектору тактико-спеціальної підготовки зведеного підрозділу Департаменту превентивної діяльності капітаном поліції ОСОБА_4 направлено відповідачу рапорт від 10.02.2025 про те, що 10.02.2025 не прибув на заняття, відповідно до навчального плану підготовки снайперів/марксменів підрозділів поліції особливого призначення ГУНП в областях та м. Києві, старший інспектор відділення снайперів батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області старший лейтенант поліції ОСОБА_1 .

Відповідно до акту про відсутність працівника на службі від 10.02.2025 № 12/ВС, складеного начальником сектору кадрового забезпечення зведеного підрозділу ДПД капітаном поліції ОСОБА_5 , начальником сектору ТСП ЗП ДПД капітаном поліції ОСОБА_6 та старшим інспектором сектору моніторингу та контролю ЗП ДПД підполковником поліції ОСОБА_7 , був відсутнім без поважних причин 10.02.2025 з 09.00 до 18.00 на заняттях з підготовки снайперів/марксменів поблизу м. Краматорськ, старший інспектор відділення снайперів батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області старший лейтенант поліції Зузук Назарій Володимирович.

Під час здійснення дзвінків на номер телефону оператора мобільного зв'язку ( НОМЕР_1 ), яким користується ОСОБА_1 , останній не відповідав.

У ході службового розслідування встановлено, що наказом ГУНП в Івано-Франківській області від 13.06.2024 № 243 о/с старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено старшим інспектором відділення снайперів батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області, та ознайомлено із його посадовою інструкцією.

Відповідно до висновку службового розслідування за відомостями, викладеними у рапорті заступника командиру батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області від 10.02.2025 року, Дисциплінарною комісією встановлено, що вина старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 у вчиненні дисциплінарного проступку проявляється в прямому умислі, тобто останній, відверто ігнорував та не дотримувався основоположних засад діяльності поліції та вимог п. вимог п. 1, 2 ч. 1 ст. 18 розділу III, ч. 2 ст. 24 розділу IV, ч. 1 ст. 64 розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII, п. 1, 2, 4, 6 ч. 3 ст. 1 розділу 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII та функціональних обов'язків.

Наказом ГУНП в Івано-Франківській області від 10.02.2025 № 243 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано-Франківській області» старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції.

Наказом ГУНП по особовому складу від 10.02.2025 № 58 о/с старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з 10.02.2025.

Із вказаними наказами ОСОБА_1 ознайомився під підпис 10.02.2025.

Частиною першою статті 64 Закону N 580 визначено, що особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові та усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягає вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.

З тексту Присяги поліцейського, неухильне дотримання якої визначено Законом, вбачається, що в основі поведінки працівника поліції закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки, недодержання яких утворює факт порушення Присяги. Тому, складаючи Присягу, поліцейський покладає на себе не тільки певні службові зобов'язання, але й моральну відповідальність за їх виконання.

Порушення Присяги слід розуміти як скоєння поліцейським проступку (вчинку проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов'язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження авторитету органів поліції та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов'язків. Присяга поліцейського передбачає зобов'язання виконувати обов'язки сумлінно.

Тобто, порушення Присяги - це несумлінне, недобросовісне виконання обов'язків поліцейським. Про несумлінність дій (бездіяльності) поліцейського свідчить невиконання обов'язків умисно або внаслідок недбалого ставлення до них.

У частині 1 статті 19 Закону №580 зазначено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України «Про оборону України».

Відповідно до частини 2 статті 19 Закону №580 підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Згідно зі статтею 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, що затверджений Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» (далі Дисциплінарний статут), Службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Згідно статті 4 Дисциплінарного статуту наказ є формою реалізації службових повноважень керівника, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа. Наказ може віддаватися усно чи видаватися письмово, у тому числі з використанням технічних засобів зв'язку.

Відповідно до частини першої статті 5 Дисциплінарного статуту, поліцейський отримує наказ від керівника в порядку підпорядкованості та зобов'язаний неухильно та у визначений строк точно його виконувати. Забороняється обговорення наказу чи його критика.

Відповідно до положень статті 11 Дисциплінарного статуту, за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Приписами статті 12 Дисциплінарного статуту передбачено, дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Згідно із статтею 13 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону № 580, під час дії воєнного стану поліція особливого призначення в ході відсічі збройної агресії проти України за рішенням військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, може брати участь в обороні України відповідно до Закону України «Про оборону України» шляхом безпосереднього ведення бойових дій.

Відповідно до Положення про батальйон поліції особливого призначення (стрілецький), БПОП (стрілецький) відповідно до покладених на нього завдань (коротко) здійснює участь, у разі виникнення загрози державному суверенітету України та територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України, в обороні України відповідно до Закону України «Про оборону України» шляхом безпосереднього ведення бойових дій за рішенням військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, під час дії правового режиму воєнного стану.

Відповідно до розділу ІІІ посадової інструкції старшого інспектора відділення снайперів батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Івано Франківській області, основними обов'язками старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 є:

1. Твердо знати і неухильно виконувати вимоги Конституції України, Кримінального кодексу України та Кримінально процесуального кодексу України, Законів України "Про Національну поліцію", "Про забезпечення безпеки беруть участь у кримінальному судочинстві», «Про боротьбу з тероризмом»,, інших законів України, указів Президента України та постанов Верховної Ради України, актів Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, які регулюють діяльність Національної поліції України, та наказу МВС України від 04.12.2017 № 987 "Про затвердження Положення про підрозділи поліції особливого призначення"

2. Здійснювати заходи для забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах, інших публічних місцях та під час проведення масових заходів; забезпечувати безпеку взятих під захист осіб, членів їх сімей, охорону адміністративних, державних будівель та інших об'єктів на підставах та в порядку, визначених законодавством України; відповідно до законодавства України та у межах своєї компетенції брати участь у боротьбі з тероризмом, забезпечувати ефективне використання сил і засобів під час проведення антитерористичних операцій; уживати заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров?ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення адміністративного, кримінального правопорушення; доставляти У випадках і порядку, визначених законодавством, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення; забезпечувати публічну безпеку і порядок у місцях тимчасового перебування посадових осіб, щодо яких здійснюється державна охорона, та на прилеглій до них території; у межах повноважень, передбачених законодавством України, організовувати та здійснювати заходи щодо рятування людей, забезпечення їх безпеки, охорони майна в разі стихійного лиха, аварій, пожеж, катастроф та ліквідації їх наслідків; брати участь у забезпеченні відповідно до законодавства правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх оголошення на всій території України або в окремій місцевості; здійснювати інші повноваження відповідно до законодавства.

З вище вказаною посадовою інструкцією старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , - ознайомлено під особистий (власноручний) підпис.

Отже, старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , будучи ознайомленим із посадовою інструкцією під особистий підпис, був зобов'язаний неухильно дотримуватись визначених законодавством України вимог, положень нормативно-правових актів, наказів керівництва, правил службової дисципліни, а також утримуватись від будь-яких дій, що можуть перешкоджати виконанню службових обов'язків або підривати авторитет Національної поліції України, і не порушувати встановлені вимоги, зокрема під час виконання завдань у межах дії правового режиму воєнного стану, ведення бойових дій, виконання бойових (спеціальних) завдань чи інших дій, що регламентуються законодавством у сфері національної безпеки та оборони.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шумей М.В.