Рішення від 22.12.2025 по справі 300/1885/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" грудня 2025 р. справа № 300/1885/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Єрьоміна Вікторія Анатоліївна в інтересах ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення в довідці від 21.08.2024 року №1159/12/12630, станом на 01 січня 2023 рік про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що видана для перерахунку пенсії, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 року №300/1811/24, розміру надбавки за особливості проходження служби, за кваліфікацію та премії у відсотковому та арифметичному зазначенні.

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 рік у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн.), встановленого законом на 01.01.2023 р., з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі не менше ніж 65 відсотків від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та щомісячної премії у розмірах, визначених за відповідною посадою (посадами), з якої позивача було звільнено на пенсію та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 роки для здійснення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

Позовні вимоги мотивовані протиправними діями ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо зменшення в довідці від 21.08.2024 року №1159/12/12630, станом на 01 січня 2023 рік про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що видана для перерахунку пенсії, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 року №300/1811/24, розміру надбавки за особливості проходження служби, за кваліфікацію та премії у відсотковому та арифметичному зазначенні.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

03.04.2025 року від

відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві та зазначає що позивачем пропущено строк звернення до суду. Просить відмовити у задоволенні позову

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ТУ ГІФУ) і отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262- ХІІ) за вислугу років, звільнений з 01.09.1997 року.

Вважаючи, що визначення посадового окладу і окладу за військовим званням у 2023 році повинно бути визначено шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядовою і начальницького складу та деяких інших осіб», позивач на підставі отриманої довідки звертається до суду із позовом, в якому просить відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 01.01.2023 року із обов'язковим зазначенням посадового окладу відрахованого від прожиткового мінімуму станом на відповідний рік, окладу за військове звання відрахованого по Постанові 704 від прожиткового мінімуму станом на відповідний рік та із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), та премії за відповідною посадою, яку позивач займав перед звільненням відрахованим від посадового окладу порахованого відповідно до Постанови 704 станом на 01.01.2023 роки, для проведення з 01.02.2023 року перерахунку основного розміру пенсії.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 №300/1811/24 відповідач виготовив довідку про розмір грошового забезпечення станом на 2023 рік, вказано основні розміри грошового забезпечення, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом-на 01 січня 2023 року - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавку за вислугу років.

Проте розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що зазначені у вказаній довідці, відповідачем протиправно зменшені у відсотковому та грошовому виразі.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ч. 3 ст. 51 Закону № 2262 , перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМ України.

Тобто законодавець делегував повноваження уряду в питаннях перерахунку та виплати пенсійного забезпечення пенсіонерам Міністерства оборони України.

Кабінетом Міністрів України, як вищим виконавчим органом в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення та на виконання вимог вказаного Закону України № 2262-XII введено в дію постанову КМУ від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

В постанові КМУ від 30.08.2017 року №704 уряд встановлює лише порядок визначення окладів за посадою, званням, відсотки за вислугу років і деякі інші моменти, а от по додаткових видах, надбавках і премії встановлює лише відсоткові межі, а їх конкретне встановлення делегує керівникам силових відомств і міністерств, в тому числі Міністерству оборони України (постанова КМУ № 704), отже, в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України надано повноваження щодо обчислення та виплати додаткових видів грошового забезпечення Міністерству оборони України.

Уряд також встановив порядок згідно якого посадові оклади та оклади за військовим званням прив'язані до прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного (2023) року.

Тобто такий порядок передбачає автоматичний перерахунок пенсії без додаткових рішень уряду.

На виконання вимог п.3 постанови КМУ №704, реалізуючи надані повноваження Міністр оборони України своїм наказом від 07.06.2018 року №260 затверджує «Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ та деяким іншим особам» (далі - Порядок №260), в якому в залежності від умов проходження служби встановлені додаткові види грошового забезпечення та порядок їх обчислення.

Згідно Порядку №260 всі додаткові види грошового забезпечення являються похідними від посадового окладу та окладу за військовим званням, тобто обчислюються в відсотковому відношенні від актуального розміру посадового окладу та окладу за військовим званням чинному на день обчислення або перерахунку (в даному випадку станом на 01.01.2023 року).

Окремі додаткові види грошового забезпечення, зокрема розмір щомісячної премії не менше 10% посадового окладу для відповідних категорій військовослужбовців та розмір надбавки за особливості проходження служби для відповідних категорій військовослужбовців визначає Міністр оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Рішення Міністерства оборони України від 01.02.2023 року № 2683/з доведено до всіх військових частин та установ Міністерства оборони України, в тому числі і до відповідача, згідно якого станом згідно якого - станом на 01.01.2023 року для відповідної посади, яку позивач займав на час звільнення мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби становить - 65% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років станом на 01.01.2023року.

Роз'ясненнями директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, викладеними в листі за вих. № 423/6682 від 13.10.2023 року повідомляється, що відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 р. за № 745/32197, розміри щомісячної премії та надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям щорічно встановлено відповідними рішеннями Міністра оборони України: у 2020 році-№248/291 від 14.01.2020; у 2021 році -№ 248/612 від 27.01.2021; у 2022 році -№ 248/1210 від 04.03.2022; у 2023 році -№ 2683/3 від 01.02.2023.

Також інформовано що розмір прожиткового мінімуму щороку затверджується Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить на 1 січня 2018 року - 1762 гривень, на 1 січня 2019 року - 1921 гривню, на 1 січня 2020 року - 2102 гривні, на 1 січня 2021 року - 2270 гривень; на 1 січня 2022 року - 2481 гривень; на 1 січня 2023 року - 2684 гривні.

Отже, під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до рішень судів застосовуються: 1. ПО та ОВЗ (в т.ч,, які обчислені виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, який визначений постановою № 704), додаткові види грошового забезпечення, розмір яких визначено судом, - відповідно до судових рішень, які набрали чинності; 2. ПО та ОВЗ визначено судом, а додаткові види грошового забезпечення, розміри яких судом не установлені, - відповідно до чинних нормативно-правових актів у розмірах, визначених цими актами (постанова № 704, постанова К'МУ № 414 тощо), а розміри щомісячної премії та надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям відповідно до вищезазначених рішень Міністра оборони України.

Міністр оборони України, використовуючи надане йому Постановою № 704 право, кожного календарного року видає телеграму-розпорядження про розмір, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії військовослужбовців Міністерства оборони України згідно їх тарифних розрядів.

Положення наведених нормативно-правових актів є чинними станом на 01.01.2023, та підлягають обов'язковому застосуванню відповідачем.

Крім того, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 у довідці про розмір

грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 05.03.2019 (день набуття чинності

рішення суду у справі №160/8324/19) складеної відповідачем включено, зокрема надбавку за

особливості проходження служби у розмірі 65% та премію у розмірі не менше ніж 35%. тобто у розмірах встановлених згідно телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року №248/9240.

Натомість у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 рік відповідач зменшив надбавку за особливості проходження служби до 1%, надбавку за кваліфікацію до 3% та розмір премії до 10%. Зазначені дії відповідача позивач вважає необґрунтованими та непослідовними, оскільки зазначені розміри додаткових видів грошового забезпечення не відповідають розмірам фактичного грошового забезпечення військовослужбовців у 2023 році.

З урахуванням зазначеного, виходячи із засад справедливості та співмірності позивач має право на встановлення надбавки за особливості проходження служби у розмірі не менш ніж 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років а також премії у розмірі не менше ніж 35%.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином з урахування задоволення позовних вимог, суд приходить висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення в довідці від 21.08.2024 року №1159/12/12630, станом на 01 січня 2023 рік про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що видана для перерахунку пенсії, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 року №300/1811/24, розміру надбавки за особливості проходження служби, за кваліфікацію та премії у відсотковому та арифметичному зазначенні.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 рік у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн.), встановленого законом на 01.01.2023 р., з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі не менше ніж 65 відсотків від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та щомісячної премії у розмірах, визначених за відповідною посадою (посадами), з якої позивача було звільнено на пенсію та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 роки для здійснення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шумей М.В.