ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" грудня 2025 р. справа № 300/356/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
Представник позивача Шевченко Наталія Павлівна в інтересах ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 заробітної плати (доходу) згідно довідок від 02.02.2021 №166/99-10-04 за період січень 1994 липень 1998, виданої ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 17.03.2021 №б/н за період жовтень 1998 - вересень 1999, лютий - жовтень 2001, виданої Філіал Східний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 23.10.2020 №17-216 за період лютий 2004 - липень 2012, виданої Філіал «17 автобусний парк» ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 22.08.2022 №б/н за період липень 2014 - березень 2020, виданої Філіал Південно-Західний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 20.09.2021 №38-07/09-622 за період квітень 2020 серпень 2021, виданої Філіал Черемушкинський ДУП м. Москви «Мосгортранс».
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 08.07.2022 - з наступного дня після досягнення 55-річного віку, з урахуванням заробітної плати (за оптимальним варіантом) згідно довідок від 02.02.2021 №166/99-10-04 за період січень 1994 - липень 1998, виданої ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 17.03.2021 №б/н за період жовтень 1998 - вересень 1999, лютий - жовтень 2001, виданої Філіал Східний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 23.10.2020 №17-216 за період лютий 2004 липень 2012, виданої Філіал «17 автобусний парк» ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 22.08.2022 №б/н за період липень 2014 - березень 2020, виданої Філіал Південно-Західний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 20.09.2021 №38-07/09-622 за період квітень 2020 - серпень 2021, виданої Філіал Черемушкинський ДУП м. Москви «Мосгортранс».
Позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 заробітної плати (доходу) згідно довідок від 02.02.2021 №166/99-10-04 за період січень 1994 липень 1998, виданої ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 17.03.2021 №б/н за період жовтень 1998 - вересень 1999, лютий - жовтень 2001, виданої Філіал Східний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 23.10.2020 №17-216 за період лютий 2004 - липень 2012, виданої Філіал «17 автобусний парк» ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 22.08.2022 №б/н за період липень 2014 - березень 2020, виданої Філіал Південно-Західний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 20.09.2021 №38-07/09-622 за період квітень 2020 серпень 2021, виданої Філіал Черемушкинський ДУП м. Москви «Мосгортранс».
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного провадження.
04.02.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно підтверджуючих документів про стаж роботи, понад 24 роки працював водієм міського пасажирського транспорту. Наявність пільгового стажу роботи такої тривалості надавала ОСОБА_1 право виходу на пенсію при досягненні 55-річного віку, тобто після 07.07.2022.
В зв'язку з набуттям права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах водієм міського пасажирського транспорту відповідно до пункту «з» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та п.8 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з дотриманням встановленого Законом 3-місячного строку від дати досягнення пенсійного віку, ОСОБА_1 21.07.2022 звернувся до Калуського сервісного центру Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області з заявою про призначення пенсії.
До заяви про призначення пенсії ним було подано повний пакет документів про стаж роботи та документи, що посвідчують особу, як це передбачено пунктами 1.1 та 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1.
Однак, у призначенні пенсії йому було відмовлено на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №092850014763 від 29.07.2022 з тих підстав, що, на думку пенсійного органу, страховий стаж ОСОБА_1 становив 12 років 4 місяці 22 дні, а стаж роботи водієм міського пасажирського транспорту - 10 років 1 місяць 23 дні.
Не погоджуючись із наданою відмовою та вибірковим зарахуванням страхового та пільгового стажу роботи, ОСОБА_1 змушений був звернутися до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, ГУ ПФУ в Миколаївській області про визнання протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання до вчинення дій.
05.09.2023 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалено рішення у справі №300/324/23, яким позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, Головного управління ПФУ в Миколаївській області про визнання протиправним рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання вчинити дії, задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 29.07.2022 № 092850014763 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 08.10.1991 по 25.01.1994, з 01.01.2004 по 16.01.2004, з 14.08.2012 по 22.04.2014, з 02.01.2018 по 08.01.2018.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу та до пільгового стажу періоди роботи на посаді воді міського пасажирського транспорту з 22.02.2000 по 14.08.2000, з 18.02.2004 по 17.01.2005, з 21.01.2005 п 20.12.2005, з 13.01.2006 по 12.12.2006, з 26.12.2006 по 25.11.2007, з 26.12.2007 по 06.06.2008, з 07.06.200 по 06.05.2009, з 12.05.2009 по 24.06.2009, з 08.09.2009 по 30.07.2010, з 27.09.2010 по 01.08.2011, 14.09.2011 по 27.06.2012, з 18.07.2014 по 01.04.2015, з 02.04.2015 по 19.05.2016, з 20.12.2016 п 23.11.2017, з 29.11.2017 по 01.01.2018, з 09.01.2018 по 31.03.2020, з 01.04.2020 по 09.03.2021, з 10.03.202 по 30.08.2021.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 з 08.07.2022 пенсію за віком на пільгових умовах, як водію міського пасажирського транспорту відповідно до пункту "з" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 8 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Постановою Восьмого ААС від 01.04.2024 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2023 року у справі № 300/324/23 - без змін.
Оскільки, позивачу було невідомо яким чином пенсійним органом було виконано рішення суду у справі №300/324/23, тому 05.09.2024 адвокатом Шевченко Н.П. було направлено на адресу ГУ ПФУ в Івано-Франківській області адвокатський запит з вимогою про надання інформації щодо виконання рішень суду у справі №300/324/23, які набрали законної сили, а саме:
- розмір призначеної пенсії та дату, з якої ПФУ розпочало нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 ;
- розмір заборгованості по пенсії та дату її виплати;- періоди страхового та пільгового стажу, які враховано ОСОБА_1 при призначенні пенсії згідно рішень суду (із зазначенням чітких дат, посади та найменування наймодавця);
- які саме періоди роботи ОСОБА_1 не зараховані до страхового та/або окремо до спеціального (пільгового) стажу для призначення і обчислення пенсії (із зазначенням чітких дат, посади та найменування наймодавця), вказуючи на конкретні фактичні і юридичні причини такого не зарахування, розкриваючи правовий зміст такого не зарахування;
- періоди заробітної плати, які враховано при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 із зазначенням довідок про заробітну плату, які було враховано при здійсненні такого нарахування;
- періоди заробітної плати, які не було враховано при обчисленні розміру пенсії, або було враховано у нульовому еквіваленті, вказуючи на конкретні фактичні і юридичні причини такого не зарахування або зарахування у нульовому значенні, розкриваючи правовий зміст такого не зарахування, з окремим зазначенням які довідки про заробітну плату не були взяті до уваги.
12.09.2024 за №0900-0202-8/49115 Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківській області надано відповідь на адвокатський запит, згідно якої вказується наступне (цитую):
«На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі № 300/324/23 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2024 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах, як водію міського пасажирського транспорту відповідно до пункту “3» частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та пункту 8 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) з 08.07.2022.
Розмір пенсії обчислено від страхового стажу 31 рік 1 місяць 13 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,31083), заробітна плата обчислена у нульовому еквіваленті.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі № 300/324/23 на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не було покладено зобов'язань щодо врахування заробітної плати ОСОБА_1 . Таким чином, заробіток ОСОБА_1 внесено в нульовому еквіваленті.»
Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 4 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору. Аналогічна норма закріплена в ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Одним із міжнародних договорів з питань пенсійного забезпечення, який підписала Україна, стала багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, зобов'язання за якою взяли на себе дев'ять держав учасниць СНД, в тому числі Україна та Туркменістан (далі - Угода).
На час роботи позивача в рф, Угода була чинною та надавала низку гарантій в галузі пенсійного забезпечення для громадян держав-учасниць Угоди, зокрема й для громадян України, які працювали на території російської федерації. Відповідно до статті 1 Угоди, пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Відповідно до ст. 3, усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.
Статтею 5 Угоди встановлено, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.
Призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.
Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
У разі, якщо в державах - учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.
В силу положень ч. 1 статті 6 Угоди, призначення пенсій громадянам держав учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.
Згідно вимог пункту 2 статті 6 Угоди від 13.03.1992 р. для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільговій основі і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої із цих країн, а також на територіях колишнього СССР за час до вступу в силу даної Угоди.
Відповідно до статті 11 зазначеної Угоди, необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.
Аналіз вищенаведених норм вказує на те, що стаж, набутий на території будь якої з держав - учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні . При цьому, обчислення стажу та заробітної плати здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав учасниць проводиться по законодавству держави, на території якої вони проживають.
Разом з цим, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення», яка набрала чинності 02.12.2022, Кабінет Міністрів України постановив вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 у м. Москві.
Суд зазначає, що на момент роботи позивача на території рф по 30.08.2021 року, зазначена угода була чинною, а тому її норми підлягали застосуванню відповідачем.
Водночас, окрім приписів Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, питання пенсійного забезпечення регулюються двосторонніми угодами в цій галузі.
Дана норма щодо особливостей врахування трудового стажу та заробітної плати також передбачена і Угодою про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників - мігрантів від 15 квітня 1994 року.
Згідно п. 3 ст. 6 Угоди про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників - мігрантів, встановлено, що працівники користуються правами і виконують обов'язки, що встановлені трудовим законодавством Сторони працевлаштування.
Відповідно до ст. 6 Угоди між Урядом України і Урядом російської федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14.01.1993 року встановлено, що Працівники Сторони виїзду, які працюють на території Сторони працевлаштування, користуються правами та виконують обов'язки, що встановлені трудовим законодавством Сторони працевлаштування (включаючи питання трудових відносин, колективних договорів, оплати праці, режиму робочого часу та часу відпочинку, охорони та умов праці та інші).
Частинами 2, 3 ст. 6 Угоди встановлено, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
Отже, наведені положення Угоди передбачають, що пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні.
Відповідно до абзаців 1, 2 частини 1 статті 40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Також, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (надалі також - Закон №1788) передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За змістом частини 1 статті 27 Закону №1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (надалі також Порядок №22-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку до заяви про призначення пенсії за віком надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 1 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону РФ «Про трудові пенсії» (в редакції, чинній на період роботи позивача в рф) встановлено, що при підрахунку страхового стажу періоди роботи і (або) іншої діяльності, які передбачені статтями 10 і 11 цього Федерального закону, підтверджуються документами, що видаються в установленому порядку роботодавцями або відповідними державними (муніципальними) органами.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Угоди про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників - мігрантів встановлено, що у разі остаточного виїзду трудівника-мігранта зі Сторони працевлаштування роботодавець (наймач) видає йому довідку або інший документ, який містить відомості про тривалість роботи та заробітну плату щомісячно.
Згідно ст. 7 Угоди про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників - мігрантів, встановлено, що оподаткування трудових доходів працівників Сторони працевлаштування здійснюється в порядку і розмірах, встановлених законодавством Сторони працевлаштування.
Сторони не допускають подвійного оподаткування зароблених працівниками коштів.
Згідно з матеріалами адміністративної справи, на підтвердження факту роботи та заробітної плати в рф позивачем до пенсійного органу та до суду у справі №300/324/23 було подано наступні документи: трудову книжку НОМЕР_2 , вкладиш у трудову книжку НОМЕР_3 , вкладиш у трудову книжку НОМЕР_4 , архівну довідку ДУП м. Москви «Мосгортранс» від 04.02.2021 №165/99-10-04, уточнюючу довідку Філіал Східний ДУП «Мосгортранс'від 24.02.2021 №08-17-СО, пільгову довідку Філіалу 17-й автобусний парк ДУП м. Москви «Мосгортранс» від 11.08.2021 №17-251, уточнюючу довідку Філіалу Південно Західний ДУП м. Москви «Мосгортранс» від 17.02.2021 №01-10-303, довідку про підтвердження стажу Філіалу Черемушкинський ДУП м. Москви «Мосгортранс» від 23.09.2021 №38-2568к-09, архівну довідку про заробітну плату від 02.02.2021 №166/99 10-04 за період січень 1994 - липень 1998, видану ДУП «Мосгортранс», довідку про заробітну плату від 17.03.2021 №б/н за період жовтень 1998 - вересень 1999, лютий жовтень 2001, видану Філіал Східний ДУП м. Москви «Мосгортранс», довідку про заробітну плату від 23.10.2020 №17-216 за період лютий 2004-липень 2012, видану Філіал «17 автобусний парк» ДУП м. Москви «Мосгортранс», довідку про заробітну плату від 22.08.2022 №б/н за період липень 2014-березень 2020, видану Філіал Південно-Західний ДУП м. Москви «Мосгортранс», довідку про заробітну плату від 20.09.2021 №38-07/09-622 за період квітень 2020-серпень 2021, видану Філіал Черемушкинський ДУП м. Москви «Мосгортранс».
Як вбачається з наявного в матеріалах справи розрахунку розміру пенсії за віком ОСОБА_1 та листа відповідача від 12.09.2024 №0900-0202-8/49115, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області при розрахунку пенсії позивача не врахувало йому заробітну плату за періоди: січень 1994 - липень 1998, жовтень 1998 - вересень 1999, лютий - жовтень 2001, лютий 2004 - липень 2012, липень 2014 - березень 2020, квітень 2020 - серпень 2021
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки обставина достовірності пільгового стажу на посаді водія міського пасажирського транспорту (який одночасно є страховим) за періоди з 22.02.2000 по 14.08.2000, з 18.02.2004 по 17.01.2005, з 21.01.2005 по 20.12.2005, з 13.01.2006 по 12.12.2006, з 26.12.2006 по 25.11.2007, з 26.12.2007 по 06.06.2008, з 07.06.2008 по 06.05.2009, з 12.05.2009 по 24.06.2009, з 08.09.2009 по 30.07.2010, з 27.09.2010 по 01.08.2011, з 14.09.2011 по 27.06.2012, з 18.07.2014 по 01.04.2015, з 02.04.2015 по 19.05.2016, з 20.12.2016 по 23.11.2017, з 29.11.2017 по 01.01.2018, з 09.01.2018 по 31.03.2020, з 01.04.2020 по 09.03.2021, з 10.03.2021 по 30.08.2021 та страхового стажу з 08.10.1991 по 25.01.1994, з 01.01.2004 по 16.01.2004, з 14.08.2012 по 22.04.2014, з 02.01.2018 по 08.01.2018, встановлена у справі №300/324/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, про визнання протиправним рішення та зобов'язання до вчинення дій, в межах розгляду цієї справи додатково не підлягає доказуванню.
Окрім цього, спірними довідками про заробітну плату підтверджується, що вони видані на підставі первинних документів, а саме: особових рахунків та платіжних відомостей за 1994-1998, 1999, 2001, 2004-2012, 2014-2021 роки. Усі спірні довідки містять підписи відповідальних осіб, відтиски печаток підприємств, їх місцезнаходження, реєстраційні номери в ПФР.
Довідками про заробітну плату від 02.02.2021 №166/99-10-04, від 17.03.2021 №б/н, від 23.10.2020 №17-216, від 20.09.2021 №38-07/09-622, від 22.08.2022 №б/н підтверджується повна сплата всіх необхідних внесків в ПФ рф згідно встановлених тарифів у періоди, які передбачені законодавством рф.
Так, довідкою про заробітну плату від 02.02.2021 №166/99-10-04 за період 1994-1998 роки, підтверджується, що з усіх сум, включених у довідку, проводились відрахування у ПФ рф згідно встановлених тарифів.
Довідкою від 17.03.2021 №б/н за період 1998-2001 роки, також підтверджується, що з усіх сум, включених у довідку, проводились відрахування у ПФ рф згідно встановлених тарифів.
В свою чергу, довідкою від 23.10.2020 р. №17-216 підтверджується, що із заробітної плати ОСОБА_1 у період 2004-2012 років, згідно з федеральним законом №167-ФЗ від 15.12.2001 «Про обов'язкове пенсійне страхування в рф» та №115-ФЗ «Про правове становище іноземних громадян в рф» від 25.07.2002, відрахування у ПФ рф не проводилось, так як він є іноземним громадянином.
Проте, весь цей період проводились усі необхідні відрахування із зарплати, а саме: податку на доходи фізичних осіб в органи ІФНС згідно встановлених тарифів.
Довідками від 20.09.2021 №38-07/09-622, від 22.08.2022 №б/н підтверджується, що в період з 01.01.2012 згідно з пунктом 1 ст. 7 ФЗ №167-ФЗ від 15.12.2001, іноземні громадяни вважаються застрахованими особами і з усіх сум виплат та інших винагород проводилися відрахування страхових внесків в ПФ рф.
Таким чином, підприємства підтверджують сплату усіх необхідних внесків (в органи ПФ чи ІФНС - як це передбачалось чинним на той час законодавством) за весь період роботи позивача у спірні періоди.
Виходячи з аналізу відомостей, зазначених у довідках про заробітну плату від 02.02.2021 №166/99-10-04 за період січень 1994 - липень 1998, виданої ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 17.03.2021 №б/н за період жовтень 1998 - вересень 1999, лютий - жовтень 2001, виданої Філіал Східний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 23.10.2020 №17-216 за період лютий 2004 - липень 2012, виданої Філіал «17 автобусний парк» ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 22.08.2022 №б/н за період липень 2014 - березень 2020, виданої Філіал Південно-Західний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 20.09.2021 №38-07/09-622 за період квітень 2020 - серпень 2021, виданої Філіал Черемушкинський ДУП м. Москви «Мосгортранс», та беручи до уваги положення підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1, якими встановлено вимоги до оформлення довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, можна прийти до висновку, що такі довідки відповідають вимогам законодавства, так як видані на підставі особових рахунків, містять чітко визначені періоди роботи, за які здійснювалась виплата заробітної плати, суми заробітної плати, а також містять інформацію щодо місцезнаходження і адресу підприємства, якими видано такі довідки.
Враховуючи вищенаведене, відсутні будь-які підстави, які б могли викликати сумнів у відповідача в достовірності даних, зазначених у довідках про заробітну плату від 02.02.2021 №166/99-10-04, від 17.03.2021 №б/н, від 23.10.2020 №17-216, від 20.09.2021 №38-07/09-622, від 22.08.2022 №б/н.
З огляду на проаналізовані норми законодавства, оцінюючи в сукупності встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не враховано при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 заробітну плату згідно довідок від 02.02.2021 №166/99-10 04 за період січень 1994 - липень 1998, виданої ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 17.03.2021 №б/н за період жовтень 1998 - вересень 1999, лютий - жовтень 2001, виданої Філіал Східний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 23.10.2020 №17-216 за період лютий 2004 - липень 2012, виданої Філіал «17 автобусний парк» ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 22.08.2022 №б/н за період липень 2014 - березень 2020, виданої Філіал Південно-Західний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 20.09.2021 №38 07/09-622 за період квітень 2020 - серпень 2021, виданої Філіал Черемушкинський ДУП м. Москви «Мосгортранс».
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином з урахування задоволення позовних вимог, суд приходить висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 968,96 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 заробітної плати (доходу) згідно довідок від 02.02.2021 №166/99-10-04 за період січень 1994 липень 1998, виданої ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 17.03.2021 №б/н за період жовтень 1998 - вересень 1999, лютий - жовтень 2001, виданої Філіал Східний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 23.10.2020 №17-216 за період лютий 2004 - липень 2012, виданої Філіал « 17 автобусний парк» ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 22.08.2022 №б/н за період липень 2014 - березень 2020, виданої Філіал Південно-Західний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 20.09.2021 №38-07/09-622 за період квітень 2020 серпень 2021, виданої Філіал Черемушкинський ДУП м. Москви «Мосгортранс».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 08.07.2022 - з наступного дня після досягнення 55-річного віку, з урахуванням заробітної плати (за оптимальним варіантом) згідно довідок від 02.02.2021 №166/99-10-04 за період січень 1994 - липень 1998, виданої ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 17.03.2021 №б/н за період жовтень 1998 - вересень 1999, лютий - жовтень 2001, виданої Філіал Східний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 23.10.2020 №17-216 за період лютий 2004 липень 2012, виданої Філіал « 17 автобусний парк» ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 22.08.2022 №б/н за період липень 2014 - березень 2020, виданої Філіал Південно-Західний ДУП м. Москви «Мосгортранс», від 20.09.2021 №38-07/09-622 за період квітень 2020 - серпень 2021, виданої Філіал Черемушкинський ДУП м. Москви «Мосгортранс».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.