Ухвала від 22.12.2025 по справі 120/17435/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

22 грудня 2025 р. Справа № 120/17435/25

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дмитришена Руслана Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до положень ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Водночас положення статей 160, 161, 172 КАС України поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Згідно з положеннями частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру сума судового збору становитиме 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2025 становить 3028,00 грн.

За змістом позовних вимог позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних достовірних відомостей про його військово-обліковий статус, тому з метою зобов'язання відповідача внести достовірні відомості, як про особу яка знята з військового обліку з виключенням та усунення наслідків внесення недостовірних відомостей до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відтак, позивач звернувся до суду з двома вимогами немайнового характеру, одна з яких є похідними, а відтак при зверненні до суду позивач мав би сплатити судовий збір в сумі 1211,20 грн.

Разом з тим необхідно врахувати положення ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", згідно з якими при поданні до суду в електронній формі процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Адміністративний позов подано через підсистему "Електронний суд", а тому ставка судового збору становить 968,96 грн.

Натомість докази сплати судового збору у поданих матеріалах відсутні.

Водночас, позивач подав клопотання про звільнення його від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову. Мотивуючи вказане клопотання позивач посилається на те, що він є особою з інвалідністю II групи, встановленою у Республіці Польща, що підтверджується відповідним документом компетентного органу цієї держави. Крім того, визнаний непридатним до військової служби за станом здоров'я, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії.

Зауважує, що його стан здоров'я та матеріальне становище істотно обмежують можливість сплати судового збору у встановленому розмірі. Фактично перебуває за межами України, що також ускладнює доступ до фінансових ресурсів та оперативне здійснення платежів.

Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з таких мотивів.

Положеннями ч. 1 ст. 133 КАС України визначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір").

З цієї норми видно, що підставою для відстрочення сплати судового збору є, зокрема, майновий стан заявника.

Зі змісту викладених норм випливає, що у випадку наявності однієї із альтернативних умов, передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та враховуючи майновий стан сторони, суд має право звільнити позивача від сплати судового збору або відстрочити позивачу сплату судового збору.

В той же час, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Відтак, не надання позивачем інформації про доходи не дає можливості суду обґрунтовано та виважено здійснити оцінку майнового стану позивача для прийняття рішення про його звільнення від сплати судового збору, тому відсутні правові підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.

Верховний Суд у постанові від 29.09.2021 у справі № 160/12251/20 вказав, що документом, який відображає всю суму доходу позивача за попередній календарний рік, може бути, зокрема, довідка про суми виплачених доходів та утриманих податків, яка формується на підставі відомостей, що містяться у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.

До аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у справі №П/9901/6/17 та № П/9901/9/17.

Як вже зазначено судом вище, позивач стверджує, що він перебуває у Республіці Польщі та його стан здоров'я та матеріальне становище істотно обмежують можливість сплати судового збору у встановленому розмірі, а фактичне перебуває за межами України ускладнює доступ до фінансових ресурсів та оперативне здійснення платежів.

Суд зауважує, що відсутність доходів в Україні не виключає можливість їх наявності за кордоном, де як вказує позивач, він фактично проживає.

Таким чином, основною умовою за якої може мати місце відстрочення сплати судового збору чи звільнення від його сплати, - це майновий стан сторони, який повинен бути підтверджений достовірними доказами.

Клопочучи про відстрочення сплати судового збору позивач зазначає лише, що на цей час він перебуває у скрутному матеріальному становищі.

Однак, жодних доказів на підтвердження вказаної обставини, а саме того, що позивач перебуває в такому скрутному матеріальному становищі, за якого він не має можливості сплатити судовий збір суду не представлено.

Суд зазначає, що сама по собі указана позивачем обставина не свідчить про наявне в нього сутужний матеріального становища, за якого він не має реальної можливості сплатити судовий збір.

Ба більше суд наголошує, що звільнення від сплати судового збору, його зменшення, відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду. Питання про звільнення, відстрочення, розстрочення судового збору чи зменшення його розміру суд вирішує враховуючи майновий стан сторони, який є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується. Рішення суд ухвалює в кожному конкретному випадку на підставі поданих стороною доказів та наведених підстав.

З приводу долученого позивачем рішення про встановлення ступеня інвалідності, виданого польською повітовою комісією з оцінки ступеня інвалідності, слід зазначити таке.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп.

Враховуючи, що поданий документ не підтверджує Позивача як особи з інвалідністю ІІ групи, а інших документів, які б доводили його право на звільнення від сплати судового збору матеріали не містять, тому відсутні правові підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.

Тож, заявлене позивачем клопотання є необґрунтованим, у зв'язку з чим не підлягає задоволенню.

Зазначені вище недоліки свідчать про невідповідність поданої позивачем позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків шляхом:

- надання суду доказів сплати судового збору в розмірі 968,96 грн за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Він. обл./м.Вінниця/22030101, ЄДРПОУ 37979858, Банк одержувач: Казначейство України (ЕАП), р/р UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд;

- або довідки про суми виплачених доходів та утриманих податків, яка формується на підставі відомостей, що містяться у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків за 2024 рік, а також надати відомості отриманого або не отриманого ним доходу за кордоном за 2024 рік (за межами України).

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору відмовити.

2. Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

3. Запропонувати позивачу у 10 - денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

4. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна