Справа №752/20244/25
Провадження №2-о/752/450/25
22 грудня 2025 року м. Київ
Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Кордюкової Ж.І.,
за участю секретаря Олійник К.С.,
заявниці ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Міністерство оборони України про встановлення факту родинних відносин,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа Міністерство оборони України.
В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2 . Її син, будучи солдатом Збройних сил України, загинув в с. Первомайське Донецької області, під час виконання службових обов'язків під час воєнного стану.
Після смерті сина вона отримала право на одноразову грошову допомогу як матір загиблого військовослужбовця, проте Міністерство оборони України відмовило у такій виплаті з огляду на розбіжності у написанні її прізвища ОСОБА_3 та прізвища її сина ОСОБА_4 .
У зв'язку з цим, виникла необхідність встановити факт родинних відносин.
Просила встановити факт родинних відносин матір-син між померлим ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
02.09.2025 постановлено ухвалу про залишення заяви без руху.
09.10.2025 постановлено ухвалу про залишення заяви без руху.
24.10.2025 постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі, призначено її до розгляду в порядку окремого провадження.
19.11.2025 представник заінтересованої особи Завальнюк Ж.В. надала пояснення по справі. Зазначила, що при прийнятті та розгляді матеріалів справи, суд зобов'язаний врахувати, що подана заява про встановлення факту, що має юридичне значення, не підлягає судовому розгляду в окремому провадженні, оскільки відповідно до статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Відповідно до пункту 1.1. розділу I Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України вiд 12.01.2011 № 96/5 «Про затвердження правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесеннi змiн до актових записів цивільного стану, у висновку вiддiлу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини вiдмови та зазначається про можливiсть оскарження його у судовому порядку.
За змістом пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рiшення суду , в тому числі про установлення неправильності в актовому записi цивільного стану та iншi, у яких зазначено про внесення конкретних змiн в актові записи цивільного стану. Разом з цим, вiдповiдно до статті 293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Заявник не надав жодних доказів, які б підтверджували той факт, що вона зверталася до відповідних органів державної реєстрації актів цивільного стану з метою внесення змін до документів, в яких були виявлені помилки. Наведене виключає можливість розгляду заяви про встановлення факту родинних відносин в порядку цивільного судочинства, що є підставою для закриття провадження в справі на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України.
Заявник звертається до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин з метою отримання одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця. Слід зазначити, що встановлення вказаного факту не носить безспірний характер, оскільки встановлення цього факту може вплинути на права та обов'язки інших осіб, які не були залучені до справи
Водночас, судом має бути встановлено коло осіб, які можуть бути заінтересованими у справі, на права, свободи, інтереси та (або) обов'язки яких може вплинути прийняте у цій справі рішення. Заявники не підтверджують відсутність інших осіб у військовослужбовця, які можуть претендувати на призначення та виплату їм частини грошової допомоги, грошового забезпечення. Тобто, є підстави вважати, що в даному випадку існує спір про право у зв'язку з тим, що грошова допомога яка призначається та виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та виплату. Вважаємо за необхідне виключити ймовірну наявність інших осіб, які можуть звернутись, чи звернулись, за виплатою грошової допомоги, з метою виключення спору про право. А також, враховуючи наявність позасудового порядку встановлення заявленого факту просимо суд заяву залишити без розгляду.
Заявниця підтримала заявлені вимоги.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився.
Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступне.
Згідно даних свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 13.04.1991 райвідділом ЗАГС м. Волчанськ Харківської області, складеного російською мовою, « ОСОБА_5 » народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Волчанськ, батьком записаний « ОСОБА_6 », матір'ю - « ОСОБА_7 ».
Згідно даних паспорту громадянина України НОМЕР_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка ст. Дворічна Дворічанського району Харківської області.
Довідка від 02.12.1999 про присвоєння РНОКПП НОМЕР_3 видана на ім'я ОСОБА_1 .
Згідно даних паспорту громадянина України НОМЕР_4 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Вовчанськ Харківської області.
Довідка від 10.01.2019 про присвоєння РНОКПП НОМЕР_5 видана на ім'я ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Первомайське Донецької області Україна, військові дії, що підтверджується копією лікарського свідоцтва про смерть.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Вовчанськ Харківської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Первомайське Донецької області Україна, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 02.01.2023.
ВЧ НОМЕР_7 видала ОСОБА_1 довідку від 28.03.2024 №76/1995 про те, що солдат ОСОБА_2 дійсно в період з 16.12.2023 по 29.12.2023 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в с. Первомайське Донецької області.
Згідно з витягом з протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗСУ від 01.05.2024 №3323 вибухова травма, ушкодження внаслідок військових дій є причиною смерті ОСОБА_2 , 1991 року народження, травма, яка призвела до смерті та причина смерті, пов'язані із захистом Батьківщини.
Згідно з експертним висновком Українського бюро лінгвістичних експертиз від 20.09.2024 №056/1847-а/2 записи прізвища ОСОБА_3 / ОСОБА_3 та ОСОБА_8 / ОСОБА_4 , а також записи російською мовою « ОСОБА_9 » попри розбіжності в орфографічній фіксації у документах, наданих для експертизи, є ідентичними та виникли внаслідок фіксації його фонетичних варіантів при міжмовному перетворенні, що є типовою девіацією в умовах українсько-російської домовленості.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце народження - Харківська область, м. Вовчанськ, відомості про батька - ОСОБА_10 , відомості про матір - ОСОБА_11 , відомості про батька записані відповідно до ст. 133 СК України.
20.06.2025 Міністерство оборони України повернуло заявниці на доопрацювання документи для надання підтверджуючих документів (рішення суду та/чи інших документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану), які підтверджують факт родинних відносин ОСОБА_1 із загиблим військовослужбовцем ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з протоколу засідання комісії Міністерство оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20.06.2025 №23/зм.
Згідно з ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
В пункті 7 постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» міститься роз'яснення, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Суд відзначає, що заявницею було доведено факт наявності у неї волі щодо реалізації своїх прав на отримання одноразової грошової допомоги як матері загиблого військовослужбовця та наступного невизнання її права на отримання такої допомоги з боку Міністерства оборони України, яке відмовило у такій виплаті з огляду на розбіжності у написанні прізвищ матері та її загиблого сина.
Зазначене свідчить про порушення соціальних прав заявниці, захист яких є можливим шляхом встановлення факту родинних відносин між нею та її загиблим сином.
Суд зауважує, що Міністерство оборони України у письмових поясненнях просило залишити заяву без розгляду через відсутність доказів звернення заявниці до відповідних органів державної реєстрації актів цивільного стану з метою внесення змін до документів, в яких були виявлені помилки, та закрити провадження у справі, оскільки її розгляд є неможливим через відсутність доказів звернення заявниці до відповідних органів державної реєстрації актів цивільного стану з метою внесення змін до документів, в яких були виявлені помилки.
Зазначені доводи заінтересованої особи суд вважає неспроможними, оскільки як підстава залишення заяви без розгляду та закриття провадження у справі наведені одні і ті самі доводи, що є неможливим.
Підстави, які передбачені ст. 255 та 257 ЦПК України, які могли бути підставами для закриття провадження у справі чи її закриття, відсутні.
З огляду на наведене суд не вбачає підстав для залишення заяви без розгляду чи закриття провадження у справі.
Суд відзначає, що Міністерство оборони України не оспорює права заявниці, як матері загиблого військовослужбовця, на отримання одноразової грошової виплати.
Як вбачається з протоколу засідання комісії Міністерство оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20.06.2025 №23/зм, звернення заявниці було повернуто їй на доопрацювання для надання підтверджуючих документів (рішення суду та/чи інших документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану), які підтверджують факт родинних відносин ОСОБА_1 із загиблим військовослужбовцем ОСОБА_2 .
Судом встановлено, що дійсно прізвища заявниці та її сина мають різне написання у документах, складених українською мовою. При цьому їх прізвища записані однаково у свідоцтві про народження, складеному російською мовою.
Суд враховує та погоджується з експертним висновком Українського бюро лінгвістичних експертиз, що різниця у написанні записи прізвища ОСОБА_3 та ОСОБА_4 виникли внаслідок фіксації його фонетичних варіантів при міжмовному перетворенні. Суд відзначає, що такі випадки є непоодинокими і виникають при отриманні особами документів, які складаються українською мовою, при перекладі власних прізвищ з російської мови.
Факт родинних відносин між заявницею та її загиблим сином підтверджується копією свідоцтва про народження, яке узгоджується з іншими письмовими доказами про справі.
Доказів, які б спростовували зазначену обставину, заінтересована особа не надала.
За таких обставин, суд вважає, що в судовому засіданні заявниця довела належними та достатніми доказами факт родинних відносин між нею та ОСОБА_2 , як між матір'ю та сином, що має наслідком задоволення заяви про встановлення факту родинних.
Відповідно до положень ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати по цій справі заявниці не відшкодовуються, оскільки іншого не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 12-13, 81, 247, 258, 259, 263-265, 267-269, 273, 293-294, 315-319, 353-355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт родинних відносин матір-син між померлим ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Міністерство оборони України, місцезнаходження: м. Київ, пр-т Повітрофлотський, б. 6, код ЄДРПОУ 000340022.
Рішення складено 22.12.2025.
Суддя Ж. І. Кордюкова