Рішення від 22.12.2025 по справі 521/4385/25

ХАДЖИБЕЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ

Справа №521/4385/25

Провадження №2-а/521/91/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року м.Одеса

Хаджибейський районний суд м. Одеси в складі:

судді Маркарової С.В.

за участю секретаря судового засідання Вінжановської К.С.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1

відповідач : Департамент транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху

Одеської міської ради

предмет позову: скасування повідомлення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.

Предметом позову останній визначив скасування повідомлення серії ОДУ 3318564 від 10.03.2025, яким інспектором з паркування Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради Гандзюк О.Г. зафіксовано порушення водієм автомобілю марки FORD номерний знак НОМЕР_1 пункту 15.10 ПДР.

В обґрунтування своїх вимог позивач послався на те, що таке паркування було здійснено ним із дотриманням вимог ПДР в місці, де рух пішоходів фактично не здійснюється.

Позивач в процесі розгляду справи позов підтримав.

Відповідач скористався процесуальним правом надання відзиву, позов не визнав, стверджуючи, що спірне «повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності» не є рішення суб'єкта владних повноважень, яке може бути оскаржено в судовому порядку, а лише інформує водія про порушення ПДР з його боку. Постанова про штраф (притягнення до адміністративної відповідальності) за паркування виноситься після складання повідомлення і розгляду матеріалів контролюючим органом з паркування.

На виконання ухвали суду про витребування доказів, відповідна постанова суду не надана.

Дослідивши матеріали справи, наявні докази, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю в порядку п. 1 ч.1 ст. 238 КАС України, а звернення позивача до суду передчасним з наступних підстав :

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За 15.10 ПДР, затв. ПКМУ 10.10.2001 № 1306 стоянка заборонена: на залізничних переїздах; на трамвайних коліях (крім випадків, обумовлених пунктом 15.8 цих Правил, на естакадах, мостах, шляхопроводах і під ними, а також у тунелях; на пішохідних переходах і ближче 10 м від них з обох боків, на перехрестях та ближче 10 м від краю перехрещуваної проїзної частини за відсутності на них пішохідного переходу, у місцях, де відстань між суцільною лінією розмітки, розділювальною смугою чи протилежним краєм проїзної частини та транспортним засобом, що зупинився, менше ніж 3 м; ближче 30 м від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а коли їх немає - ближче 30 м від дорожнього знака такої зупинки з обох боків; ближче 10 м від позначеного місця виконання дорожніх робіт і в зоні їх виконання, де це створить перешкоди технологічним транспортним засобам, що працюють; у місцях, де буде неможливим зустрічний роз'їзд або об'їзд транспортного засобу, що зупинився; у місцях, де транспортний засіб закриває від інших водіїв сигнали світлофора або дорожні знаки; ближче 10 м від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду; на тротуарах (крім місць, позначених відповідними дорожніми знаками, встановленими з табличками); на тротуарах, за винятком легкових автомобілів та мотоциклів, які можуть бути поставлені на краю тротуарів, де для руху пішоходів залишається щонайменше 2 м.; ближче 50 м від залізничних переїздів; поза населеними пунктами в зоні небезпечних поворотів і випуклих переломів поздовжнього профілю дороги з видимістю або оглядовістю менше ніж 100 м хоча б в одному напрямку руху; у місцях, де транспортний засіб, що стоїть, зробить неможливим рух інших транспортних засобів або створить перешкоду для руху пішоходів; ближче 5 м від контейнерних майданчиків та/або контейнерів для збирання побутових відходів, місце розміщення або облаштування яких відповідає вимогам законодавства; на газонах.

Факт притягнення до адміністративної відповідальності це юридичний процес, що починається з вчинення правопорушення (проступку), фіксується протоколом, розглядається компетентним органом і завершується постановою про накладення стягнення що є мірою відповідальності з метою виховання та запобігання новим правопорушенням, згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП).

Інспектори з паркування є посадовими особами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 152-1 КУпАП вони мають повноваження:

-тимчасово затримувати автомобілі (евакуація), якщо вони суттєво заважають руху

-виписувати повідомлення про штрафи

-отримувати інформацію про власників транспортних засобів від баз даних поліції

-штрафувати за порушення правил зупинки/стоянки.

У разі виявлення порушення правил зупинки, стоянки інспектор зобов'язаний зробити дві фотографії із прив'язкою до місцевості; скласти повідомлення про адміністративну відповідальність (присутність водія під час складання повідомлення не обов'язкова, повідомлення залишиться на лобовому склі авто); після розгляду матеріалів направити поштою саме власнику автомобіля постанову про вчинення адміністративного правопорушення.

З матеріалів справи вбачається, що 10.03.2025 інспектором з паркування Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради Гандзюк О.Г. виявлений факт порушення водієм автомобілю марки FORD номерний знак НОМЕР_1 пункту 15.10 ПДР.

На транспортному засобі залишено «повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності», яке оскаржується позивачем.

Суд погоджується із доводами відповідача, що повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності та постанова про притягнення до адміністративної відповідальності мають різну юридичну силу.

Повідомлення лише інформує водія про порушення з його боку, а постанова має силу виконавчого документа, на підставі якого водій (власник авто) притягається до адміністративної відповідальності.

Власник авто може оскаржити в судовому порядку лише постанову про притягнення до адміністративної відповідальності.

Постанова про штраф за паркування виноситься після складання повідомлення і розгляду матеріалів контролюючим органом з паркування.

Якщо водій отримав повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності і не бачить в свої діях порушення правил паркування, він має право написати на адресу електронної пошти інспекції з паркування заяву щодо розгляду справи за його участі.

Так, у випадках, коли інспектором з паркування фіксується порушення правил зупинки, стоянки чи паркування транспортного засобу, процедура притягнення до адміністративної відповідальності складається з двох ключових етапів, визначених Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП) : повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності та постанова по справі про адміністративне правопорушення.

Повідомлення це документ, який інформує відповідальну особу (власника) транспортного засобу про факт зафіксованого порушення правил паркування.

Воно не є штрафом, а слугує інформуванням про фіксацію події та подальший розгляд справи.

Повідомлення можна отримати на лобовому склі автомобіля або особисто на місці події одразу після фіксації.

Постанова про притягнення до адміністративної відповідальності виноситься після опрацювання матеріалів фотофіксації та встановлення належного користувача/власника транспортного засобу.

Копія постанови надсилається належному користувачу/власнику транспортного засобу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за місцем реєстрації (проживання) фізичної особи або місцезнаходженням юридичної особи або може бути вручена за письмовою заявою особисто у департаменті або після розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Так, само по собі повідомлення не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не встановлює особу позивача, не тягне для нього юридичних наслідків та окремому оскарженню не підлягає.

Постанова за наслідками розгляду зафіксованого інспектором спірного факту сторонами суду в процесі розгляду справи не надана.

Керуючись п. 1 ч.1 ст. 238 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Провадження у справі закрити.

Ухвала може бути оскаржено. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексу ухвали до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Світлана МАРКАРОВА

Повний текст ухвали виготовлений 22.12.2025 22.12.25