Справа№672/1384/25
Номер провадження 3/672/404/25
19 грудня 2025 року м. Городок
Суддя Городоцького районного суду Хмельницької області Рибачук О.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від ВнП №5 Хмельницького РУП ГУНП у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , не працює,
за ч.1 ст.173-2, ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення, серії ВАД №418894, 07.12.2025 близько 21 год 50 хв в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 вчинив відносно своєї матері ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме: умисно висловлював погрози фізичною розправою, висловлювався нецензурною лайкою. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №418895, 10.12.2025 близько 23 год 10 хв в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 вчинив відносно своєї матері ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме: умисно висловлював погрози нанесенням тілесних ушкоджень та фізичною розправою. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Крім того, згідно відомостей протоколу серії ВАД №418893, 07.12.2025 близько 21 год 50 хв в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 не виконав вимоги термінового заборонного припису серіїї АА №596959 від 05.12.2025 про зобов'язання в будь-який спосіб не спілкуватися та не контактувати з постраждалою особою - ОСОБА_2 . Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.173-8 КУпАП.
Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 36 КУпАП, з метою об'єктивного та всебічного розгляду матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП, вважаю за необхідне їх об'єднати і розглядати в одному провадженні.
ОСОБА_1 в судове засідання, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання, не з'явився.
Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні підтвердила обставини, викладені в протоколах.
В силу вимог ч.1 ст.268 КУпАП справу про адміністративне правопорушення може бути розглянуто під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Частина 2 цієї статті не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.173-2, ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
З урахуванням викладеного, суддя дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 ..
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Диспозицією ч.1 ст.173-2 КУпАП, передбачено вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідальність за ч.2 ст.173-8 КУпАП передбачена за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства визначаються Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Стаття 1 цього Закону визначає, що домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Нормами наведеного закону визначено, що психологічним насильством є така форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Таким чином, під домашнім насильством, зокрема психологічного характеру, яке утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП, підпадають такі діяння, якими цілеспрямовано та навмисно спричиняється емоційна невпевненість, страх або іншим чином завдається шкода психічному здоров'ю іншого члена сім'ї.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, доводиться наступними доказами:
-даними протоколів про адміністративне правопорушення від 07.10.2025 серії ВАД №418894 та протоколом про адміністративне правопорушення від 10.12.2025 серії ВАД №418895 із підписом ОСОБА_1 ;
-відомостями, що містяться в протоколах прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 07.12.2025 та 11.12.2025 в яких зафіксовано звернення потерпілої ОСОБА_2 щодо вчинення відносно неї домашнього насильства психологічного характеру її сином ОСОБА_1 . Додатково зазначено, що потерпіла просить притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;
-письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 07.12.2025 та 10.12.2025 в яких вона підтвердила обставини, викладені в протоколі;
-формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 07.10.2025.
Враховуючи викладене, суд вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-8 КУпАП, доводиться наступними доказами:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення від 07.12.2025 серії ВАД №418893 із підписом ОСОБА_1 ;
- копією термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА №596959 від 05.12.2025;
- письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 07.12.2025
Враховуючи викладене, суд вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-8 КУпАП.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Накладаючи адміністративне стягнення, суд керується вимогами ст. 23 КУпАП, згідно яких адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні на особу стягнення, суддя відповідно до вимог ст.ст. 33-35 КУпАП враховує її майновий стан; характер вчиненого правопорушення; особу правопорушника, який вдруге протягом року притягується до адміністративної відповідальності; обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи викладене, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Окрім цього, статтею 39-1 КУпАП визначено, що у разі вчинення домашнього насильства суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство, для проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Так, відповідно до п.10 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
За змістом ст.24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програм для кривдників, суб'єктами, відповідальними за виконання якої є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм.
Відповідно до положень ст.28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством. У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за непроходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
Таким чином, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, з метою припинення вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства в подальшому, формування нової неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках зі своїми рідними та близькими, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, суд вважає за необхідне одночасно вирішити питання про направлення його в порядку статті 39-1 КУпАП для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», строком на 3 місяці.
Крім того, на підставі ст.40-1 КУпАП України, з ОСОБА_1 також підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 22, 184, 276-280, 283-285 КУпАП, -
постановила:
Адміністративні матеріали №672/1384/25, №672/1385/25 та №672/1386/25 об'єднати в одне провадження з присвоєнням єдиного унікального номеру №672/1384/25.
Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, ч.1 ст.173-2 КУпАП, ч.2 ст. 173-8 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі тридцятинеоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн 00 коп.
Штраф слід стягнути за наступними реквізитами: (Отримувач: ГУК у Хмельницькій області/ Городоцька мтг/21081100, Код отримувача: (ЄДРПОУ): 37971775, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Номер рахунку (IBAN): UA108999980313040106000022705, Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягувач: Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області 29017, м.Хмельницький, вул.Зарічанська, 7, код ЄДРПОУ 40108824, в особі що складав протокол: ВнП №5 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, 32000, вул. Артема Гончарука 3, м. Городок, Хмельницького району, Хмельницької області).
Відповідно до ст. 39-1 КУпАП застосувати до ОСОБА_1 спеціальний захід протидії домашньому насильству у виді направлення для проходження програми для кривдників на строк 3 місяці.
Виконання програми для кривдників відносно ОСОБА_1 відповідно до ст.28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» покласти на Городоцьку міську раду Хмельницького району, Хмельницької області.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі - 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп за наступними реквізитами: (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Стягувач: Державна судова адміністрація України, 01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, якщо інше не встановлено законодавством України (ч.3 ст.307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення до Хмельницького апеляційного суду через Городоцький районний суд Хмельницької області.
Суддя Олена РИБАЧУК