Справа № 127/28498/25
Провадження № 3/127/6080/25
18 грудня 2025 року суддя Вінницького міського суду Вінницької області Федчишен С.А., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП відсутній, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 04.09.2025 року серії ЕПР1 № 443523, 04.09.2025 року о 16.10год. в м. Вінниця по вул. Д. Майбороди, Віджай Яш керував ТЗ хонда д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме звужені зіниці очей, які не реагують на світло, підвищена активність, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився на відеорегестратор 472965.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник вину не визнали, зазначили, що працівниками поліції було порушено процедуру огляду, а саме працівниками поліції не було забезпечено Віджай Яш перекладача.
Заслухавши пояснення, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У статті 251 КУпАП зазначено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З матеріалів справи вбачається, що вина ОСОБА_2 підтверджується належними, допустимими та достатніми доказами, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №443523 від 04.09.2025 року, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та з якого вбачається, що 04.09.2025 року о 16.10год. в м. Вінниця по вул. Д. Майбороди, Віджай Яш керував ТЗ хонда д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме звужені зіниці очей, які не реагують на світло, підвищена активність, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився на відеорегестратор 472965.
З відеозапису чітко вбачається, що ОСОБА_1 відмовляється від проходження огляду на стан сп'яніння.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Згідно з вимогами п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до Розділу І п.6 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджену наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно п. 9 наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 охоплюються складом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за ознаками відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що підтверджується відеозаписом на якому ОСОБА_1 відмовляється від проходження огляду.
Посилання захисника на порушення працівниками поліції процедури огляду, оскільки не було залучено перекладача, не заслуговують уваги враховуючи наступне.
З постанови Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12.11.2025 року на ОСОБА_1 01.09.2025року складено протокол серія ЕПР1 № 440780 про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП, з якого вбачається, що ОСОБА_1 01.09.2025 року керував ТЗ в стані наркотичного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння проводився у лікаря - нарколога в КП «Калинівська ЦРЛ», висновок № 228.
Тобто, ОСОБА_1 при складані протоколу 01.09.2025 року чітко розумів українську мову та виконував усі вимоги працівників поліції, адже клопотань про залучення перекладача не заявляв, крім того, ОСОБА_1 тривалий час проживає на території України та навчається в Вінницькому національному медичному університеті ім. м. І. Пирогова, що свідчить про вільне його володіння українською мовою, а тому суд приходить до висновку, що працівниками поліції не порушено процедуру при складані протоколу.
Крім того, на відеозаписі чітко видно, що ОСОБА_1 вказує, що керував транспортним засобом та відмовляється від проходження огляду на стан сп'яніння.
Посилання ОСОБА_1 на не розуміння української мови і не забезпечення йому перекладача, суд розційнює як спосіб захисту уникнення від адміністративної відповідальності, адже 01.09.2025 року при складанні протоколу він розумів українську мову та не заявляв клопотання про призначення йому перекладача.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень правопорушником.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а тому суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ОСОБА_1 аналогічних правопорушень у майбутньому до нього слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави Україна підлягає стягненню судовий збір в розмірі, визначеному пунктом 5 ч. 2ст.4Закону України «Про судовий збір» - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 23,33 ,40-1, 130, 221, 251, 252, 256, 266, 280, 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 гривень на користь держави з позбавленням права керування усіма видами транспортних засобів на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 605,60грн. судового збору в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня його винесення.
Суддя: