Ухвала від 19.12.2025 по справі 127/39411/25

Справа № 127/39411/25

Провадження № 2-а/127/399/25

УХВАЛА

Іменем України

19 грудня 2025 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гриневич В.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області 17.12.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови серії ЕНА №6320027 від 11.12.2025 про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 340,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП.

Вирішуючи питання про відкриття провадження на підставі позовної заяви з доданих до неї матеріалами суд приходить до висновку про необхідність передачі справи за підсудністю до Вінницького районного суду Вінницької області, з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Положеннями пункту першого частини першої статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Отже, відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 КАС України за предметною підсудністю вищевказаний позов ОСОБА_1 належить до юрисдикції місцевих загальних судів як адміністративних судів.

Вирішуючи питання, щодо територіальної підсудності вищевказаного адміністративного позову судом враховується наступне.

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Отже, визначення складу учасників в позовній заяві, зокрема відповідача (відповідачів) є виключною прерогативою позивача.

В позовній заяві позивачем зазначено в якості відповідача Департамент патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Вінницькій області.

При цьому, дослідивши позовну заяву слідує висновок, що позивачем визначено одного відповідача - Департамент патрульної поліції, а Управління патрульної поліції у Вінницькій області є його структурним підрозділом.

В той же час, формулювання позивачем у статусі відповідача Департамент патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Вінницькій області не змінює того, що відповідачем у даній справі являється саме Департамент патрульної поліції Національної поліції України, а не його структурний підрозділ.

Частиною першою статті 25 КАС України встановлена територіальна юрисдикція (підсудність) для справ вказаної категорії, якою визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються адміністративним судом за вибором позивача: судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або судом за місцем знаходження відповідача.

З позовної заяви та копії паспорта позивача слідує, що його зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Адреса місця знаходження відповідача - Департаменту патрульної поліції Національної поліції України: місто Київ, Солом'янський район, вулиця Федора Ернста, 3.

Отже, за правилами територіальної підсудності позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення може розглядатися Вінницьким районним судом Вінницької області (за зареєстрованим місцем проживання позивача) або ж судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Солом'янський район міста Києва (за місцем знаходження відповідача).

З позовної заяви вбачається, що позивач звертається до суду за своїм місцем свого проживання, однак помилково адресував та надіслав позовну заяву до Вінницького міського суду Вінницької області, тоді як необхідно - до Вінницького районного суду Вінницької області.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Частиною п'ятою статті 29 КАС України визначено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.

Таким чином, з огляду на те що позивач та відповідач не мають зареєстрованого місця проживання (перебування) та місця знаходження на території міста Вінниці, а відтак вищевказана позовна заява не підсудна Вінницькому міському суду Вінницької області і підлягає передачі за підсудністю до Вінницького районного суду Вінницької області - за зареєстрованим місцем проживання позивача.

Приймаючи до уваги вищевикладене, вважаю за можливе на підставі пункту 2 частини першої статті 29 КАС України передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за підсудністю до Вінницького районного суду Вінницької області.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 20, 25, 29, 160, 171, 248, 294 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Матеріали адміністративної справи №127/39411/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, передати за підсудністю на розгляд до Вінницького районного суду Вінницької області.

Ухвала суду може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали шляхом подання апеляційної скарги через Вінницький міський суд Вінницької області до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Суддя: