Іменем України
Справа № 621/2028/25
Провадження 2-а/621/30/25
22 грудня 2025 року м. Зміїв Харківської області
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого: судді В. Філіп'євої,
за участю секретаря судового засідання А.Головіної
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області, третя особа - інспектор ВП № 3 (м. Мерефа) Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області капітан поліції Почуєв Костянтин Юрійович,
про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
26.06.2025 року представник позивача В. Онопко звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Харківській області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА №5024739 від 20.06.2025 року, про накладення на позивача ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 статті 121 КУпАП.
В обґрунтування позову представником зазначено, що постановою інспектора відділу поліції № 3 (м. Мерефа) Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області капітаном поліції К. Почуєвим, серії ЕНА № 5024739 від 20.06.2025, позивача ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 850,00 грн, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 статті 121 КУпАП, в зв'язку з тим, що 20.06.2025 року, о 12 год 39 хв, у селищі Васищеве Харківського району Харківської області, по вул. Орєшкова, 2, водій ОСОБА_3 керував автомобілем Фольксваген Пассат, реєстраційний номер, НОМЕР_1 (транзит), який не зареєстрований у органах внутрішніх справи у встановлений законом десятиденний термін після придбання транспортного засобу, чим порушив пункт 30.1. Правил дорожнього руху - керування водієм транспортним засобом, не перереєстрованим в установленому порядку.
Позивач не погоджується з винесеною постановою, оскільки не порушував Правила дорожнього руху (п. 30.1). У зв'язку з введенням на території України воєнного стану строк державної реєстрації транспортних засобів продовжено на строк дії воєнного стану, тому вважає дії уповноваженої особи відповідача по притягненню його до адміністративної відповідальності незаконними і просить скасувати постанову серії ЕНА № 5024739 від 20.06.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 статті 121 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 850,00 грн, а провадження у справі закрити. (а.с.1 - 6)
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 30.06.2025 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників. (а.с.23)
04.08.2025 року представником відповідача Головного управління Національної поліції в Харківській області - А. Коваленко суду надано відзив на позовну заяву, в якій просить відмовити позивачеві у задоволенні позову, оскільки оскаржувана постанова складена відповідно до норм Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС від 07.11.2015 № 1395. Представник зазначає, що позивач не оспорює факт керування автомобілем за встановлених в постанові обставин. Вказує, що постановою КМУ № 190 від 04.03.2022 внесено зміни до Порядку № 1388 та продовжено строк державної реєстрації транспортних засобів. Проте, цим Порядком не скасовано заборону на керування транспортними засобами, які не пройшли процедуру державної реєстрації. Суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 6 статті 121 КУпАП, є особа, яка керує цим транспортним засобом, а не особа, на яку згідно із законодавством покладено обов'язок проведення реєстрації транспортного засобу. Положення п. 7 Порядку, яким продовжено строк реєстрації транспортного засобу до закінчення 90-денного строку після скасування чи припинення воєнного стану, не скасовують відповідальність особи за керування транспортним засобом, який не зареєстровано у встановленому законом порядку. Тому постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є правомірною, в зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.
З'ясувавши позицію сторін, дослідивши письмові докази, додані до матеріалів справи, суд встановив наступне:
Постановою інспектора відділу поліції № 3 (м. Мерефа) Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області капітаном поліції К. Почуєвим, серії ЕНА № 5024739 від 20.06.2025, позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що 20.06.2025 року, о 12:39:42, в селищі Васищеве Харківського району Харківської області, по вул..Орєшкова, 2, водій керував автомобілем Фольксваген Пассат, реєстраційний номер НОМЕР_1 (транзит), який не зареєстрований у органах внутрішніх справ у встановлений законом десятиденний термін після придбання транспортного засобу, чим порушив пункт 30.1. Правил дорожнього руху - керування водієм транспортним засобом, не перереєстрованим в установленому порядку, за що передбачена відповідальність за ч.6 статті 121 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у розмірі 850,00 грн (а. с. 8).
Згідно Договору купівлі-продажу транспортного засобу № 00СБ-001581, позивач ОСОБА_4 03 квітня 2025 року придбав у ТОв «Велосіті -Вілс Хаб» транспортний засіб Wolkswagen Passat, № шасі (кузова, рами) НОМЕР_2 , транзитний номер НОМЕР_3 (а. с. 12 - 16).
Звертаючись із позовною заявою позивач не погоджується з обставинами, викладеними в оскаржуваній постанові, посилаючись на відсутність складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, їх належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, суд зазначає наступне:
Відповідно до п.1 ч.1 статті 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною 2 статті 2КАС України встановлено, що в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 72 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч.2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 статті 8 Закону України «Про Національну поліцію», поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Частиною 6 статті 121 Кодексу України про адміністративне правопорушення встановлено адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ, учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до пункту 30.1. Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ № 1306 від 30.01.2001 року, власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов'язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану, протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
Правила реєстрації транспортних засобів встановлені Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, що затверджений постановою КМ України від 7 вересня 1998 року № 1388 (далі - Порядок №1388).
Згідно п. 7 вищевказаного Порядку (у редакції, що діяла на момент складення постанови), власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев'яноста днів.
Відповідно до п. 2.9 "в" Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що: не належить цьому засобу; не відповідає вимогам стандартів; закріплений не в установленому для цього місці; закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м; неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий.
Тобто, пунктом 2.9 «в» Правил дорожнього руху встановлена заборона на керування взагалі не зареєстрованим транспортним засобом в уповноваженому органі МВС, тоді як обов'язок перереєстрації транспортних засобів на період дії в Україні воєнного стану, визначений пунктом 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, що затверджений постановою КМ України від 7 вересня 1998 року № 1388 (в редакції на момент вчинення правопорушення) - продовжувався для власників транспортних засобів строком на 90 днів після завершення воєнного стану.
Отже, окремою спеціальною підставою для продовження строку державної реєстрації транспортного засобу законодавець визначив введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, що допускало на час дії вказаної норми експлуатацію транспортних засобів до моменту їх реєстрації (перереєстрації), а тому відповідач не мав підстав для притягнення позивача ОСОБА_2 до відповідальності за ч. 6 статті 121 КУпАП.
Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно статті 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Частинами 2, 3 статті 283 Кодексу Українипро адміністративніправопорушення передбачено, що постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про:
дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення;
транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак);
технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис;
розмір штрафу та порядок його сплати;
правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження;
відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Згідно зі статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Як вбачається з вище наведених норм, законодавець встановлює презумпцію вини суб'єкта владних повноважень, чиї рішення, дії чи бездіяльність оскаржуються, доки відповідач не спростує їх.
Недотримання відповідачем процедурних приписів законодавства України про адміністративні правопорушення, передбачених, зокрема, статтями 278, 279 КУпАП, тягне недоведеність з боку суб'єкта владних повноважень правомірності оскаржуваної у цій справі постанови з огляду на ненадання доказів, які б у достатній мірі і беззаперечно свідчили про вчинення позивачем адміністративного правопорушення та є підставою для скасування оскаржуваної постанови інспектора поліції.
Згідно статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до частини 3 статті 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності суд має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а позовна заява - задоволенню.
В зв'язку з цим, відповідно ч.1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань з суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 605,60 грн., відтак за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Національної поліції в Харківській області- підлягають стягненню на користь позивача судові витрати зі сплаті судового збору за подання позову до суду у розмірі 605,60 грн.
Керуючись статтями 2, 5, 7, 9, 77, 134, 139, 205, 229, 242-246, 255, 268, 269, 271, 286, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА № 5024739 від 20.06.2025, складену інспектором відділу поліції № 3 (м. Мерефа) Харківського РУП № 1 ГУ НП в Харківській області капітаном поліції Почуєвим Костянтином Юрійовичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, за ч. 6 статті 121 КУпАП, та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн 00 коп., - скасувати.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - закрити на підставі пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Харківській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 10 (десяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Харківській області, код ЄДРПОУ 40108599, юридична адреса: вул. Жон Мироносиць, буд. 13, м. Харків, 61002.
Третя особа - інспектор ВП № 3 (м. Мерефа) Харківського РУП № 1 ГУ НП в Харківській області капітан поліції Почуєв Костянтин Юрійович, юридична адреса: вул. Дніпровська, 211, м. Мерефа, Харківський район, Харківська область, 62472.
Суддя В. Філіп'єва