Рішення від 11.04.2025 по справі 295/4172/25

Справа №295/4172/25

2-а/295/130/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.04.2025 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі головуючого судді Перекупка І.Г., за участі секретаря судового засідання Конончук Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визнання протиправною та скасування постанови № 689 від 05.12.2024 р. про адміністративне правопорушення за частиною 3 ст. 210-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Богунського районного суду м. Житомира звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визнання протиправною та скасування постанови № 689 від 05.12.2024 р. про адміністративне правопорушення за частиною 3 ст. 210-1 КУпАП. В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що 17 березня 2025 р., він, ОСОБА_1 , випадково дізнався про те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі- Відповідач) складено відносно мене Постанову № 689 від 05.12.2024 р (надалі- Постанова). Про оскаржувану постанову вій дізнався через виконавчу службу після блокування мого карткового рахунку. Він отримав копію оскаржуваної постанови. На підставі зазначеної постанови він, ОСОБА_1 , був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн. за нібито вчинене порушення за частиною 3 ст. 210-1 КУпАП.

Зі змісту постанови свідчить, що: 16.10.2024 р. нібито він отримав повістку засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням описом вкладення та повідомленням про вручення з вимогою прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 14.10.2024 р. на 11.00 годин для уточнення облікових даних та проходження ВЛК.

Також у постанові зазначено, що через те, що 14.10.2024 р. він, ОСОБА_1 не з'явився, то 18.11.2025 р. його було оголошено у розшук з проханням доставити до відповідача для складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Також, нібито 02.12.2024 р. його було доставлено до Відповідача працівниками поліції для прийняття рішення відповідно до чинного законодавства, але лише 05.12.2024 року о 10.00 год. ранку було складено оскаржувану постанову про притягнення його, ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, яку він, ОСОБА_1 нібито отримав 05.12.2024 р., проте, виходячи з інформації зазначеній у постанові на розгляд адміністративної справи він, ОСОБА_1 не прибув.

Просить визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо притягнення його, ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП через неналежне оповіщення та відсутність протоколу про адміністративне правопорушення.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 припинити будь-які дії, спрямовані на притягнення його, ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 КУпАП, у тому числі закрити провадження (якщо воно існує) або утриматися від його відкриття.

До судового засідання позивач та його представник не з'явилися. Представник направив суду заяву про розгляд справи без його та позивача участі.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_3 направив до суду заяву про розгляд справи без його участі. Заперечував проти задоволення позовних вимог.

Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з'явились, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши повно, всебічно та об'єктивно обставини справи, оцінивши безпосередньо в судовому засіданні всі зібрані у справі докази в їх сукупності, суд, керуючись своїм внутрішнім переконанням, дійшов висновку що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено.

04.10.2024 р., ОСОБА_1 , було надіслано повістку поштовим відправленням АТ "Укрпошта" за зареєстрованим місцем проживання відповідно до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Повістку, було сформовано за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відповідно до корінця поштового відправлення АТ "Укрпошта" та трекеру, відправлення було повернуто 16.10.2024 р. Відповідачеві у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою, тобто Позивача, було оповіщено у визначеному законом порядку.

Згідно з п. 30 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 р. повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

Відповідно до абз.4 п.34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 р. повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Тобто, Позивач був оповіщений належним чином і в порядку визначеному чинним законодавством з вимогою прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 14.10.2024 року на 11.00 годин, для Звірки даних (уточнення персональних даних). У свою чергу, Позивач поштове відправлення не отримав, виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 проігнорував та за викликом не з'явився, про наявність поважних причин, які б заважали вчасно прибути у визначений термін не повідомив та підтверджуючих документів не надав.

Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, шо не перевищує сім календарних днів.

Згідно з п. 23 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 р. поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Згідно з підпунктом 2 пункту 1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період. оформлення військово-облікових документів. проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п. З Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Тобто, враховуючи вищевикладене Позивач зобов'язаний був прибути за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 по повістці № 292092 у визначений термін. Вчасне оновлення персональних даних через електронні застосунки, не звільняє Позивача від обов'язку з'являтись за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивач в свою чергу без поважних причин виклик проігнорував, хоча був належним чином оповіщений.

Так, 02 грудня 2024 р. після доставлення Позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 , оператором ГООЗ ІНФОРМАЦІЯ_3 солдатом ОСОБА_2 , був складений протокол про адміністративне правопорушення №689 у відповідності до ст. ст. 254-256 КУпАП, та призначено Позивачеві розгляд справи про адміністративне правопорушення на 10.00, 05.12.2024 р. Інформацію про місце і час розгляду справи зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення №689, та доведено Позивачеві. Позивач ознайомився з протоколом про адміністративне правопорушення №689, а також з інформацію про місце і час розгляду справи, що підтверджується проставленням особистого підпису Позивачем у відповідній графі. Тобто, доводи Позивача в позовній заяві про неповідомлення його про час та місце розгляду справи є неправдивими.

Відповідно до п.5 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 16 травня 2024 р. Військово- обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) е відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закони України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Порядок та підстави притягнення особи до адміністративної відповідальності визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення. (далі КУпАП).

Відповідно до ч. 3 ст.255 КУпАП у випадках, прямо передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення можуть складати також посадові особи інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування і представники органів самоорганізації населення.

Згідно зі ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно зі ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 260 КУпАП у випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення осіб від керування транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, як заходи забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення.

Відповідно процедура адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складення протоколу про адміністративне правопорушення, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справи про адміністративні правопорушення є заходом забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення, яка передбачена КУпАП.

Керуючись ст. ст. 7, 122, 251, 283 КУпАП, ст. ст. 42, 43, 77, 242-246, 286 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визнання протиправною та скасування постанови № 689 від 05.12.2024 р. про адміністративне правопорушення за частиною 3 ст. 210-1 КУпАП, відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників процесу:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ),

Суддя Богунського районного

суду м. Житомир І.Г. Перекупка