Іменем України
16.12.2025 Справа №607/26060/25 Провадження №1-кс/607/7367/2025
м. Тернопіль
Слідча суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , підозрюваних ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , захисників ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 у режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_14 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України,
15.12.2025 старший слідчий СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 звернувся до слідчої судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025.
Клопотання мотивоване тим, що СУ ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України.
Так, під час проведення досудового розслідування встановлено, що 15.07.2016 ОСОБА_4 зареєстрував у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю Будівельна компанія «Вся Україна» (40660354, юридична адреса: Тернопільська область, Тернопільський район, село Ступки, вул. Тернопільська, будинок 83а), з видами господарської діяльності 43.99 (Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.) (основний), 43.12 (підготовчі роботи на будівельному майданчику), 43.39 (інші роботи із завершення будівництва), 43.91 (покрівельні роботи), 46.49 (оптова торгівля іншими товарами господарського призначення) та 46.90 (неспеціалізована оптова торгівля).
Будучи керівником вказаного товариства, маючи доступ до участі в публічних закупівлях, що проводились на території Тернопільської області за бюджетні кошти, володіючи спеціальними знаннями інженера та вміннями щодо створення проектно-кошторисної документації для будівництва/капітального ремонту об'єктів нерухомості та будучи наділеним організаторськими здібностями, у ОСОБА_4 у невстановлений досудовим розслідуванням час та у невстановленому досудовим розслідуванням місці виник злочинний умисел на заволодіння коштами бюджетних організації області за участю інших суб'єктів господарювання та посадових осіб розпорядників бюджетних коштів, на замовлення яких здійснювались будівельні роботи.
Розуміючи, що самостійно не зможе втілити злочинний намір у життя, ОСОБА_4 у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак не пізніше грудня 2021 року, залучив до свого злочинного плану в якості пособників керівника ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_6 , хоча насправді від імені товариства діяв ОСОБА_4 , виконавця робіт даного товариства ОСОБА_15 , який здійснював безпосереднє керівництво та контроль будівельних робіт на об'єктах, інженера технічного нагляду ТОВ «БУДІНТЕХ» ОСОБА_5 , роль якого полягала в тому, що він шляхом усунення перешкод, а саме погодження актів приймання виконаних будівельних робіт мав усувати перешкоди до заволодіння бюджетними коштами, та голову Скориківської сільської ради ОСОБА_7 , який повинен був прийняти виконані роботи шляхом підписання актів виконаних робіт.
З метою реалізації злочинного умислу 01.05.2024 між ТОВ БК «Вся Україна» в особі директора ОСОБА_4 , який діяв на підставі Статуту, та Скориківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області в особі сільського голови ОСОБА_7 , який діяв на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», був укладений договір виконання робіт № 1/112024, згідно з яким Виконавець зобов'язується за завданням Замовника своїми силами і засобами розробити проектно-кошторисну документацію по об'єкту «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області, за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити результат виконаних Робіт.
08.05.2024 ОСОБА_4 , будучи директором ТОВ БК «Вся Україна» та одночасно головним інженером проекту, склав та підписав проектно-кошторисну документацію по об'єкту «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області» із заздалегідь завищеними цінами на матеріали та роботи, яка того ж дня була затверджена рішенням сесії Скориківської сільської ради № 1558 та підписана сільським головою ОСОБА_7 .
У подальшому відповідно до домовленості за безпосереднього впливу ОСОБА_4 10.10.2024 між Скориківською сільською радою (далі за текстом - Замовник) в особі сільського голови ОСОБА_7 , що діяв на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони та ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал» (далі за текстом - Підрядник) в особі директора ОСОБА_6 , що діяв на підставі Статуту, з іншої сторони, був укладений Договір № 591 про закупівлю підрядних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області» (далі за текстом - Договір).
Згідно з п. 1.1 розділу І Договору Замовник доручає, а Підрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної і тендерної документації та умов Договору виконання будівельних робіт з капітального ремонту (код за ДК 021:2015 - 454530000-7) в межах ціни цього Договору (далі за текстом - Роботи), склад та обсяги яких визначені вказаними документаціями.
Відповідно до п. 1.6 розділу І Договору Підрядник повинен виконати передбачені цим Договором Роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам і правилам, іншим нормативно-правовим актам, умовам проектно-кошторисної та тендерної документації на Об'єкт.
Відповідно до п. 3.1 розділу ІІІ Договору вартість Робіт є твердою і становить 2406618,20 грн, а згідно з п. 3.5 цього ж розділу джерелом фінансування є субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти та кошти місцевого бюджету.
11.11.2024 між Замовником та Підрядником укладена додаткова угода № 2 до Договору № 591 на закупівлю підрядних робіт, де сторони внесли зміни до п. 3.5 розділу ІІІ Договору, виклавши його у новій редакції: «п. 3.5. Джерело фінансування робіт (послуг) здійснюється за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти в сумі 1923400,00 грн та коштів місцевого бюджету в сумі 483218,20 грн».
Згідно із п. 4.4 розділу IV Договору Підрядник зобов'язується:
- п. 4.4.3 - власними силами (або із залученням, на умовах визначених цим Договором, субпідрядних організацій), за власні кошти та з використанням власних матеріалів, якісно та у встановлені цим Договором терміни, відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації виконати Роботи, що є предметом цього Договору, та спільно із Замовником забезпечити введення в експлуатацію Об'єкт у встановлений пунктом 2.2 цього Договору строк - до 31.12.2024;
- п. 4.4.5 - своєчасно, у встановлені цим Договором терміни, виконати Роботи, що є предметом цього Договору, з дотриманням державних будівельних норм, стандартів та правил, що діють в Україні. Оформити відповідно до ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва» виконавчу документацію та інші документи, необхідні для здачі Об'єкта в експлуатацію за цим Договором.
Відповідно до п. 9.1 розділу ІХ Договору Підрядник для виконання Робіт на Об'єкті забезпечує необхідну чисельність робітників відповідної кваліфікації відповідно до трудовитрат робітників, визначених у Календарному графіку виконання робіт.
Згідно із п. 12.1 Розділу ХІІ Договору розрахунки за виконані Роботи на Об'єкті проводяться на підставі «Актів приймання виконаних будівельних робіт» за формою № КБ-2в та «Довідок про вартість будівельних робіт та витрат» за формою № КБ-3, проміжними платежами в міру виконання Робіт за видами Робіт або за повністю завершені Роботи за умови наявності бюджетного фінансування протягом 30 календарних днів.
Відповідно до п. 14.2 Розділу ХІV Договору з метою контролю за відповідністю Робіт та матеріально-технічних ресурсів установленим вимогам Замовник (відповідні посадові особи Замовника, які визначені наказом Замовника) забезпечує здійснення технічного нагляду за виконання робіт на Об'єкті у порядку встановленому законодавством.
Відповідно до п. 14.5 Розділу ХІV Договору у разі виявлення невідповідності виконаних робіт установленим вимогам Замовник приймає письмове рішення про усунення Підрядником допущених недоліків або про зупинення виконання Робіт до повного усунення недоліків Підрядником.
Згідно з п. 15.1 Розділу ХV Договору Підрядник гарантує якість виконаних Робіт і змонтованих конструкцій та обладнання, досягнення показників, визначених у проектній документації, та можливість експлуатації Об'єкта відповідно до Договору.
Відповідно до Розділу ІV Договору Замовник має право:
- п. 4.1.1 - відмовитися від прийняття результату Робіт, їх частини у разі виявлення недоліків, до фактичного усунення таких недоліків Підрядником;
- п. 4.1.2 - у будь-який час здійснювати контроль та нагляд за ходом і якістю Робіт, що виконуються Підрядником, дотриманням Підрядником термінів та строків їх виконання, якістю матеріалів та обладнання, що надаються Підрядником, не втручаючись при цьому в оперативно-господарську діяльність Підрядника;
- п. 4.1.6 - вимагати від Підрядника своєчасного та якісного виконання Робіт на Об'єкті, передачу Об'єкта відповідно до умов Договору і вимог чинного законодавства України.
Одночасно з метою здійснення технічного нагляду на Об'єкті 01.11.2024 Скориківська сільська рада в особі секретаря ОСОБА_16 , що діяла на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (Замовник), та ТОВ «Будінтех» (38512886, юридична адреса: Тернопільська область, Тернопільський район, село Біла, провулок Морозенка, будинок 1) в особі директора ОСОБА_17 , що діяв на підставі Статуту (Виконавець), уклали договір № 661 надання послуг з технічного нагляду. Для здійснення технічного нагляду на даному Об'єкті директором ТОВ «Будінтех» ОСОБА_17 був визначений інженер з технічного нагляду ОСОБА_5 .
Відповідно до Розділу 1 «Предмет договору» Договору № 661 Замовник доручає, а виконавець зобов'язується здійснювати технічний нагляд на об'єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області».
Згідно із п. 2.1 Розділу 2 Договору № 661 Виконавець зобов'язаний:
- якісно та у встановлені Сторонами терміни виконувати дії, передбачені п. 1.1 цього Договору;
- при організації технічного нагляду контролювати дотримання під час капітального ремонту умов, передбачених Державними будівельними нормами та правилами України;
- виконувати будь-які інші дії, необхідні для виконання зобов?язань за цим Договором;
- повідомляти Замовнику на його вимогу всі відомості про результати виконання Договору;
- забезпечити технічний нагляд за капітальним ремонтом відповідно до вимог затвердженої проектної документації;
- забезпечити контроль якості об?ємів робіт на Об?єкті капітального ремонту;
- вести перевірку наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час капітального ремонту Об?єкта, - технічні паспорта, сертифікати, документи, що відображають результати лабораторних випробувань, приладів і технологій відповідно до проектної документації, законодавства і граничних показників вартості робіт, тощо;
- брати участь в контрольних обмірах, що проводяться, в перевірках органами державного нагляду, відомчими інспекціями, представляти для цього необхідні документи, а також самостійно проводити контрольні обміри виконаних робіт.
Реалізовуючи спільний злочинний умисел, будучи обізнаним із злочинним планом ОСОБА_4 та виконуючи у ролі пособника його незаконні вказівки, виконроб ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_15 впродовж жовтня-грудня 2024 року, організовуючи та контролюючи виконання будівельних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», всупереч умов Договору № 591 умисно не виконав всього об'єму будівельних робіт, а також не встановив всього обладнання та устаткування відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації.
Надалі ОСОБА_4 , який здійснював фактичне керівництво та управління ТОВ «БК Люксбудквартал» та поєднував у своїй злочинній діяльності ролі організатора та виконавця, з метою заволодіння бюджетними коштами, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у грудні 2024 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), діючи в умовах воєнного стану, в порушення умов Договору № 591 та вимог ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», видав завідомо підроблені офіційні документи, форма яких визначена додатком № 36 Настанови визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», а саме - акти приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, із внесеними неправдивими даними щодо об'ємів фактично виконаних будівельних робіт, в тому числі щодо фактично встановленого обладнання та устаткування на об'єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», по таких позиціях: КР12-66-1 «Ґрунтування стін антимікробною ґрунтовкою»; С111-2014-8 «Антимікробна ґрунтовка Ceresit СТ 99»; С114-103 «Сітка Ceresit СТ325»; С111-1604 «Папір шліфувальний»; КБ34-58-1 «Обклеювання склотканиною стін в один шар»; С111-1375 «Шпаклівка Ceresit СТ 25»; С111-2016 «Шпаклівка Ceresit IN 95»; КБ15-56-3 «Безпіщане накриття поверхонь стін розчином із клейового гіпсу [типу "сатенгіпс"] товщиною шару 1 мм при нанесенні за 2 рази»; КБ15-56-4 «Безпіщане накриття поверхонь стін розчином із клейового гіпсу [типу "сатенгіпс"] товщиною шару 0,5 мм додавати до товщини 2мм»; КР12-49-5 «Поліпшене фарбування полівінілацетатними водоемульсійними сумішами стін по збірних конструкціях, підготовлених під фарбування»; С111-1604 «Папір шліфувальний»; С111-1608 «Дрантя»; С111-2014-6 «Ґрунтовка глибоко проникна Ceresit СТ17»; С111-2016-9 «Інтер'єрна акрилова матова фарба Ceresit IN 51»; КР20-12-1 «Обрамлення прорізів із сталі кутової»; С111-324 «Кисень технічний газоподібний»; С111-1381-1 «Шпилька, діаметр різьби 8 мм»; С111-1513 «Електроди, діаметр 4 мм, марка 342»; С111-1848 «Болти будівельні з гайками та шайбами»; С1110-173-1 «Сталь кутова 63x63x6 мм»; С1518-5-1 «Полоса 50x5 мм»; С1546-66 «Пропан-бутан технічний Робота + матеріали»; КРЗ-28-4 «Мурування окремих ділянок внутрішніх стін із цегли (прорізів)»; С142-10-2 «Вода»; С1422-10936 «Цегла керамічна одинарна повнотіла, розміри 250x120x65 мм, марка М100»; С1425-11688 «Розчин готовий кладковий важкий цементно-вапняковий, марка М50»; КМ28-928-6 «Монтаж марміта електричного»; КМ28-927-5 «Монтаж сковороди електричної»; КМ28-924-2 «Монтаж котла харчоварильного електричного»; КМ28-927 -11 «Монтаж шафи (конвекційної печі)»; КБ15-25-2 «Облицювання поверхонь стін керамічними плитками на розчині із сухої клеючої суміші, число плиток в 1м? понад 7 до 12 шт.»; С111-2014-6 «Ґрунтовка глибоко проникна Ceresit СТ17»; С111-2000-1 «Клеюча суміш для керамічної плитки Ceresit Easy Fix»; С111-255/1 «Плитки керамічні для внутрішнього облицювання стін»; С111-258 «Хрестики для плитки (200 шт)»; С111-2001-1-1 «Кольоровий шов 2-5мм Ceresit СЕ 40»; КБ11-29-2 «Улаштування покриттів з керамічних плиток на розчині із сухої клеючої суміші, кількість плиток в 1 m2 понад 7 до 12 шт.»; С111-2014-6 «Ґрунтовка глибокопроникна Ceresit СТ17»; С111-283/2 «Плитки для підлог»; С111-2014-6 «Клеюча суміш для керамічної плитки Ceresit CM 117»; С111-258 «Хрестики для плитки (200 шт)»; С111-2001-2 «Полімерцементна суха суміш для заповнення швів між облицювальними плитками всередині та зовні будівель (ширина шва 1-6 мм) CERESIT СЕ 33 PLUS»; КР15-19-1 «Прокладання трубопроводів водопостачання з поліпропіленових труб зовнішнім діаметром 20 мм»; С113-1689/1 «Труби поліпропіленові EKOPLASTIK EVO PP-RCT діам. 20x2.3 мм; С1630-2010-2/2 «Кран кульовий ЕVCI» діам. 20 мм для паяння поліпропіленових труб PPR»; КБ26-11-1 «Ізоляція трубопроводів»; C114-99 «Теплоізоляція для труб діам. 20-22x9 мм, товщина 9 мм Canflex Stabil»; C113-1706/1 «Кутник 90 град, із поліпропілену діам. 20мм»; C113-1776-3 «Трійник діам. 20x20x20 мм»; C113-1722-2-2 «Хомут із вкладишем epdm 20-32 мм.»; C113-1722-5 «Обвід довгий PPR PESTAN діам. 20 мм (упаковка 10шт)»; КР15-18-1 «Прокладання трубопроводів каналізації з поліетиленових труб діаметром 50 мм Труби поліпропіленові для внутрішньої»; C113-2226 «Труби поліпропіленові для внутрішньо каналізації діам. 50 мм»; C1630-1-12 «Фасонні частини ПП (коліно, трійники, муфти, кріплення)»; C111-196-А/1 «Герметик силіконовий Ceresit CS 15 280мл»; КБ18-21-1 «Установлення фільтрів для очищення води діаметром 25 мм»; C1630-950-2 «Фільтр самопромивний для холодної води, », з редуктором тиску SF128W15C SD Forte»; КМ10-608-2 «Монтаж фільтра зворотного осмосу Ecosoft RObust 4000 180л/год»; С130-255-22 «Фільтр зворотного осмосу Ecosoft RObust 4000 180л/год»; КР15-32-10 «Установлення жироуловлювача»; C122547-7-6 «Жировловлювач Vairom AguaClean NGO/3»; КР17-11-9 «Монтаж світильник для люмінесцентних ламп які встановлюються в підвісних стелях кількість ламп 1 шт»; КМ36-2-1 «Монтаж машини пральної»; КМ28-929-1 «Монтаж машини посудомийної»; 551-190-2-26/1 «Тактильна мнемосхема»; витрати на складання та розміщення устаткування, інвентарю та меблів, що не монтується; 241996-19102-2 «Сковорода перекидна Kovinastroj РКР- 7/40 40л»; 241996-19102-4 «Марміт для перших та других страв Orest ME-3GN1/1»; 241996-19102-6 «Холодильна шафа енергозберігаюча BRILLIS GRN-BN9-EV-SE-LED»; 241996-19102-7 «Морозильна шафа енергозберігаюча BRILLIS GRN-BL18-EV-SE-LED»; 241996-19102-13 «Візок сервіровочний Orest ВС-3.1»; 241996-19102-22 «Кришка для гастроємності GN »; 241996-19102-10 «Машина посудомийна фронтальна Krupps C537 UP»; 55101-190-24 «Пральна машина із сушкою LG F2J6HG0W»; 280222-12061-2 «Кондиціонер Samsung AR12BXFAMWKNUA», внаслідок чого завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 1 175 328,93 грн. з ПДВ.
Завершуючи свій злочинний умисел, направлений на заволодіння чужим майном - грошовими коштами, виділеними на виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області», ОСОБА_4 з метою надання вказаним документам статусу офіційних, тобто таких, які засвідчують факти, що мають юридичне значення, скріпив їх печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал» та факсиміле підпису її директора ОСОБА_6 , після чого передав їх інженеру технічного нагляду ОСОБА_5 .
У подальшому ОСОБА_5 , будучи працівником ТОВ «БУДІНТЕХ», виконуючи роль пособника, будучи обізнаним із злочинним планом ОСОБА_4 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, отримав підписані Підрядником акти приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, форми № КБ-2в, після чого, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини, які регулюють службову діяльність в сфері здійснення технічного нагляду під час будівництва, фактично не здійснюючи нагляд та контроль за виконанням робіт на вищезазначеному об'єкті, достовірно знаючи, що працівники ТОВ «БК Люксбудквартал» не виконали усього об'єму будівельних робіт та не встановили усе обладнання і устаткування згідно із проектною документацією, погодив своїм підписом вказані акти приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, форми № КБ-2в, тим самим посвідчив відомості про відповідність обсягів та якості робіт проектно-кошторисній документації, затверджуючи таким чином як інженер технічного нагляду факт виконання вказаних будівельних робіт в повному обсязі, надавши їм юридичної сили, чим здійснив видачу офіційних документів із завідомо неправдивими відомостями, які надалі передав Замовнику.
У свою чергу Скориківський сільський голова ОСОБА_7 , будучи обізнаним із злочинним планом ОСОБА_4 , отримавши наприкінці грудня 2024 року від невстановленої досудовим розслідуванням особи акти приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, із проставленою печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал» та ніби-то підписами його директора ОСОБА_6 в графі «Підрядник», а також підписами та печаткою інженера технічного нагляду ОСОБА_5 в рядку «ТЕХНАГЛЯД», та в яких внесено завідомо неправдиві відомості щодо об'ємів фактично виконаних будівельних робіт, в тому числі щодо фактично встановленого обладнання та устаткування, діючи умисно, достовірно знаючи, що працівники ТОВ «БК Люксбудквартал» не виконали усього об'єму будівельних робіт та не встановили усе обладнання і устаткування згідно із проектною документацією, шляхом проставлення власного підпису та відтиску печатки Скориківської сільської ради в рядку «Замовник» в один із днів наприкінці грудня 2024 року (точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлено) у невстановленому досудовим розслідуванням місці погодив вище зазначені акти приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, із внесеними неправдивими даними щодо об'ємів фактично виконаних будівельних робіт, в тому числі щодо фактично встановленого обладнання та устаткування на об'єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», які надалі були надані бухгалтеру Скориківської сільської ради для оформлення платіжних доручень та подальшого проведення Головним управлінням Державної казначейської служби України в Тернопільській області оплати підряднику ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал».
У результаті на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт № 1.1 за грудень 2024 року та № 2 за грудень-2 2024 року, форми № КБ-2в, із зазначеними неправдивими відомостями щодо об'ємів фактично виконаних робіт, у тому числі щодо фактично встановленого обладнання та устаткування на Об'єкті «Капітальний ремонт харчоблоку базової кухні з впровадженням енергозберігаючого обладнання Скориківського ліцею Скориківської сільської ради Тернопільської області за адресою: вул. Зелена, 26 а, с. Скорики Тернопільського району Тернопільської області», які також підписали Скориківський сільський голова ОСОБА_7 та інженер з технічного нагляду ОСОБА_5 , Головним управлінням Державної казначейської служби України в Тернопільській області, відповідно до поданих платіжних доручень були перераховані грошові кошти на рахунок ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал» на загальну суму 2 406 618,20 грн. Отже, в результаті протиправної діяльності, ОСОБА_4 шляхом зловживання службовим становищем незаконно заволодів грошовими коштами Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області на суму 1 175 328,93 грн, що станом на 2024 рік становило 776 розмірів неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, внаслідок чого бюджету Скориківської сільської ради завдано збитки в особливо великих розмірах.
Крім цього, 25.04.2024 ОСОБА_4 , будучи директором ТОВ БК «Вся Україна» та одночасно головним інженером проекту, склав та підписав проектно-кошторисну документацію по об'єкту «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І - ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська Чортківського району Тернопільської області», яку того ж дня, було затверджено рішенням сесії Мельнице-Подільської селищної ради № 1732 та підписано селищним головою ОСОБА_18 .
У подальшому за безпосереднього впливу ОСОБА_4 11.12.2024 між Мельнице-Подільською селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_18 , який діє на підставі Регламенту (далі - Замовник), з однієї сторони та ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал» (надалі - Підрядник) в особі керівника ОСОБА_6 , що діє на підставі модельного статуту, з іншої сторони, був укладений Договір № 222 про закупівлю робіт на об'єкті «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І - ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області» (далі - Договір).
Згідно з п. 1.1 Розділу 1 Договору Підрядник бере на себе зобов'язання перед Замовником відповідно до умов цього Договору виконати роботи: Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І - ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська Чортківського району Тернопільської області, а Замовник зобов'язується прийняти і оплатити такі Роботи на умовах, визначених цим Договором.
Відповідно до п. 1.5 Розділу 1 Договору передбачені Договором Роботи повинні відповідати проектній документації, будівельним нормам, технічним умовам, державним стандартам і правилам, а матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та Договору.
Згідно із п. 2.1 Розділу 2 Договору Підрядник повинен виконати Роботи, якість та склад яких відповідає положенням цього Договору, законодавству України та загальноприйнятим умовам виконання такого роду Робіт.
Відповідно до п. 2.2 Розділу 2 Договору Підрядник зобов'язується забезпечити виконання обсягів Робіт у відповідності з проектною документацією, державними будівельними нормами та технічними умовами, якісно і в строк, установлений цим Договором, а матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та Договору.
Згідно із п. 2.3 Розділу 2 Договору Замовник здійснює контроль за відповідністю якості, обсягів виконаних Робіт.
Відповідно до п. 2.4 Розділу 2 Договору при передачі виконаних Робіт Підрядник повинен забезпечити їх якість згідно вимог, що передбачені ст. 857 ЦК України.
Відповідно до п. 3.1 Розділу 3 Договору договірна ціна (ціна Договору) є твердою та складає 2421000 грн, а згідно із п. 3.4 - фінансування Робіт по об'єкту здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету.
Пунктом 3.5 Розділу 3 Договору встановлено, що Підрядник визначає обсяг та вартість виконаних Робіт, що підлягають оплаті, готує відповідні документи і подає їх для підписання Замовнику. Замовник зобов'язаний підписати подані Підрядником документи, що підтверджують виконання Робіт, або обґрунтувати причини відмови їх підписання упродовж 3 (трьох) днів з дня одержання.
Відповідно до п. 3.9 Розділу 3 Договору оплата Робіт (їх частин) здійснюється Замовником шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Підрядника за фактично виконані Роботи на умовах відстрочки платежу до 30 (тридцяти) календарних днів з моменту та на підставі підписаних Сторонами акту приймання будівельних робіт форми № КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми № КБ-3, за умови отримання Замовником відповідного бюджетного фінансування.
Відповідно до п. 4.1 Розділу 4 Договору Підрядник зобов'язаний розпочати Роботи за Договором упродовж 3-х (трьох) днів з дати підписання Договору і завершити виконання Робіт до 20.12.2024.
Згідно із п. 4.3 Розділу 4 Договору датою закінчення Робіт вважається дата їх прийняття Замовником.
Відповідно до Розділу 5 Договору Замовник має право:
- п. 5.2.2 - вимагати від Підрядника виконання Робіт у строки та на умовах, встановлених цим Договором та додатками до нього;
- п. 5.2.4 - спільно з представниками Підрядника та технічного нагляду проводити здачу-приймання виконаних Робіт, а також якість використовуваних підрядником Ресурсів, не втручаючись в господарську діяльність підрядника.
Згідно із Розділу 5 Договору Підрядник зобов'язаний:
- п. 5.3.1 - виконати Роботи у строки, встановлені цим Договором відповідно до дозвільної документації переданої Замовником або одержати встановлені законом дозволи на виконання окремих видів робіт;
- п. 5.3.2 - гарантувати відповідність будівельних матеріалів, конструкцій та обладнання державним стандартам і технічним умовам, які використовує Підрядник для виконання Робіт передбачених Договором;
- п. 5.3.3 - забезпечити виконання Робіт, якість та комплектність яких відповідає умовам Договору.
31.12.2025 між Мельнице-Подільською селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_18 , що діє на підставі Регламенту, з однієї сторони та ТОВ «БК Люксбудквартал» в особи керівника ОСОБА_6 , що діє на підставі модельного статуту, з іншої сторони, укладено Додаткову угоду №1 до Договору № 222 від 11.12.2024, відповідно до якої були внесені зміни до Договору № 222 від 11.12.2024 та п. 4.1 викладено у новій редакції, а саме: «Підрядник зобов'язується розпочати Роботи за Договором упродовж 3-х (трьох) днів з дати підписання Договору і завершити виконання Робіт до 31.03.2025».
Одночасно з метою здійснення технічного нагляду на Об'єкті 24.12.2024 Мельнице-Подільська селищна рада в особі селищного голови ОСОБА_18 , що діє на підставі Регламенту (далі - Замовник), та ТОВ «БУДІНТЕХ» в особі директора ОСОБА_17 , що діє на підставі Статуту (далі - Виконавець), уклали договір № 222/1 про надання робіт технічного нагляду. Для здійснення технічного нагляду на даному Об'єкті, директором ТОВ «БУДІНТЕХ» ОСОБА_17 був визначений інженер з технічного нагляду ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до розділу 1 «Предмет договору» Договору Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується здійснювати технічний нагляд на об'єкті «Капітальний ремонт даху корпусу №2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І - ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області».
Відповідно до п. 2.1 розділу 2 Договору Виконавець зобов'язаний:
- якісно, та у встановлені Сторонами терміни виконувати дії, передбачені п. 1.1 цього Договору;
- при організації технічного нагляду контролювати дотримання під час капітального ремонту умов, передбачених Державними будівельними нормами та правилами України;
- виконувати будь-які інші дії, необхідні для виконання зобов?язань за цим Договором;
- повідомляти Замовнику на його вимогу всі відомості про результати виконання Договору;
- забезпечити технічний нагляд за капітальним ремонтом відповідно до вимог затвердженої проектної документації;
- забезпечити контроль якості об?ємів робіт на Об?єкті капітального ремонту;
- вести перевірку наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час капітального ремонту Об?єкта, - технічні паспорта, сертифікати, документи, що відображають результати лабораторних випробувань, приладів і технологій відповідно до проектної документації, законодавства і граничних показників вартості робіт, тощо;
- брати участь в контрольних обмірах, що проводяться, в перевірках органами державного нагляду, відомчими інспекціями, представляти для цього необхідні документи, а також самостійно проводити контрольні обміри виконаних робіт.
Реалізовуючи спільний злочинний умисел, будучи обізнаним із злочинним планом ОСОБА_4 та виконуючи у ролі пособника його незаконні вказівки, виконроб ТОВ «БК Люксбудквартал» ОСОБА_15 , впродовж грудня 2024 року - березня 2025 року, організовуючи та контролюючи виконання будівельних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І - ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області», всупереч умов Договору № 222, умисно не виконав всього об'єму будівельних робіт відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації.
Надалі ОСОБА_4 , який здійснював фактичне керівництво та управління ТОВ «БК Люксбудквартал», та поєднував у своїй злочинній діяльності ролі організатора та виконавця, з метою заволодіння бюджетними коштами, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у грудні 2024 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), діючи в умовах воєнного стану, в порушення умов Договору № 591 та вимог ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», видав завідомо підроблені офіційні документи, форма яких визначена додатком № 36 Настанови визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», а саме - акти приймання виконаних робіт № 1 за грудень 2024 року та № 2 за березень 2025 року, із внесеними неправдивими даними щодо об'ємів фактично виконаних будівельних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт даху корпусу №2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І - ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська, Чортківського району, Тернопільської області», по таких позиціях: КР8-1-1 «Розбирання існуючих дерев'яних елементів даху»; КР8-1-1 «Розбирання лат (обрешітки)»; КР19-1-2 «Розбирання утеплювача з мінеральної вати»; КР8-36-1 «Демонтаж пароізоляції»; КР20-40-1 «Навантаження сміття вручну»; С311-30-М «Перевезення сміття до 30 км.»; КР8-36-1 «Улаштування обклеювальної пароізоляції в один шар»; С1426-11738 «Паробар'єр»; КБ12-12-4 «Улаштування покрівель шатрових із метало черепиці»; С111-31 «Металочерепиця Ruukki Armorium»; С111-1715 «Кріплення для труб»; КР8-42-2 «Улаштування жолобів підвісних з оцинкованої сталі»; С111-1715-14 «Гачки для жолобів кріпити з кроком 50 (10:0,5=20)»; КР8-39-1 «Обгородження покрівель бонатейд»; С114-1-1 «Вата мінеральна 50 мм»; С114-1-1 «Вата мінеральна 100 мм»; С114-1-1 «Вата мінеральна 50 мм»; С114-1-1 «Вата мінеральна 100 мм», внаслідок чого завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 1 142 541,87 грн з ПДВ, підписав їх зі сторони Підрядника шляхом скріплення печаткою ТОВ «БК Люксбудквартал» та факсиміле підпису її директора ОСОБА_6 , після чого передав їх інженеру технічного нагляду ОСОБА_5 .
У подальшому ОСОБА_5 , будучи працівником ТОВ «Будінтех», виконуючи роль пособника, будучи обізнаним із злочинним планом ОСОБА_4 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, отримав підписані Підрядником акти приймання виконаних будівельних робіт акти приймання виконаних робіт № 1 за грудень 2024 року та № 2 за березень 2025 року, форми № КБ-2в, після чого, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини, які регулюють службову діяльність в сфері здійснення технічного нагляду під час будівництва, фактично не здійснюючи нагляд та контроль за виконанням робіт на вищезазначеному об'єкті, достовірно знаючи, що працівники ТОВ «БК Люксбудквартал» не виконали усього об'єму будівельних робіт згідно із проектною документацією, погодив своїм підписом акти приймання виконаних робіт № 1 за грудень 2024 року та № 2 за березень 2025 року, форми № КБ-2в, тим самим посвідчив відомості про відповідність обсягів та якості робіт проектно-кошторисній документації, затверджуючи таким чином як інженер технічного нагляду факт виконання вказаних будівельних робіт в повному обсязі, надавши їм юридичної сили, чим здійснив видачу офіційних документів із завідомо неправдивими відомостями, які надалі передав Замовнику.
У результаті на підставі поданих Мельнице-Подільською селищною радою актів приймання виконаних будівельних робіт № 1 за грудень 2024 року та № 2 за березень 2025 року, форми № КБ-2в, із зазначеними неправдивими відомостями щодо об'ємів фактично виконаних робіт на Об'єкті «Капітальний ремонт даху корпусу № 2 Мельнице-Подільського закладу загальної середньої освіти І - ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: вул. І.Франка, 15, смт. Мельниця-Подільська Чортківського району Тернопільської області», які також підписав Мельнице-Подільський селищний голова ОСОБА_18 , Головним управлінням Державної казначейської служби України в Тернопільській області, відповідно до поданих платіжних доручень були перераховані грошові кошти на рахунок ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал» на загальну суму 2421000 грн. Отже, в результаті протиправної діяльності, ОСОБА_4 шляхом зловживання службовим становищем незаконно заволодів грошовими коштами Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області на суму 1142541,87 грн, що становило 774 розмірів неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, внаслідок чого бюджету Мельнице-Подільської селищної ради завдано збитки в особливо великих розмірах.
25.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
29.09.2025 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України.
25.08.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
25.08.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
29.09.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.
21.10.2025 ОСОБА_15 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
Слідчий вважає, що обґрунтованість підозри ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованих їм кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами.
Ухвалою слідчої судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16.10.2025 продовжений строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025 до чотирьох місяців.
Слідчий зазначив, що чотиримісячний строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні закінчується 25.12.2025, однак завершити досудове розслідування до закінчення даного строку неможливо внаслідок особливої складності кримінального провадження та необхідності проведення ряду слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на збір доказів з метою повного, всебічного і неупередженого з'ясування всіх обставин вчинених кримінальних правопорушень.
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки у разі їх проведення буде отримано відомості, які можуть використовуватися як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження.
Обставинами, які перешкоджали завершити такі слідчі (розшукові) та процесуальні дії раніше, є особлива складність даного кримінального провадження, що зумовлена необхідністю отримання висновків судових експертиз, проведення процесуальних та слідчих (розшукових) дій, спрямованих на збір доказів, а також необхідність аналізу вказаної вище інформації.
За таких підстав з метою забезпечення прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення повного та неупередженого розслідування і судового розгляду слідчий просить продовжити строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні до шести місяців.
У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав з підстав, викладених у клопотанні, та просив клопотання задовольнити. Зазначив, що у даному кримінальному провадженні необхідним є завершення 10 судових експертиз, які відповідно до повідомлення експертної установи будуть завершені у січні-лютому 2026 року. Пояснив, що під час проведення обшуків 25.08.2025 вилучена значна кількість мобільних телефонів, після вилучення яких прийняте рішення про їх огляд з метою встановлення наявності інформації, яка може мати доказове значення у даному кримінальному провадженні. Так, огляд вилучених мобільних телефонів завершений у листопаді 2025 року, після чого 02.12.2025 призначені експертизи. Крім цього, на даний час за дорученням органу досудового розслідування ГУ ДПС у Тернопільській області проводиться перевірка щодо відмивання грошових коштів фігурантами даного кримінального провадження, що також потребує певного періоду часу, оскільки перевіряється інформація щодо руху коштів у 15 банківських установах. Також на даний час є необхідність у виконанні ухвал слідчих суддів та встановлення інших осіб, причетних до даних кримінальних правопорушень. Вказав, що попереднє клопотання про продовження строку досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні задоволене частково, оскільки на момент розгляду такого клопотання експертизи ще не були призначені.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 та захисник ОСОБА_9 заперечували проти задоволення клопотання та продовження строку досудового розслідування. Захисник зазначила, що слідчим не доведені обставини щодо неможливості завершення досудового розслідування у визначений ухвалою слідчої судді строк. Вказала, що стороною обвинувачення попередньо були зазначені терміни проведення оглядів вилученого майна у строк до вересня 2025 року та незрозумілими є причини завершення такого огляду лише 13.11.2025. Так само, на думку захисника, призначення експертиз лише 02.12.2025 є штучним затягуванням строку досудового розслідування. При цьому в листі експерт зазначив про тривалі терміни виконання таких експертиз та вказав про можливість звернення до іншої експертної установи для їх проведення. Також зауважила, що відповідно до правової позиції Верховного Суду аналітичне дослідження податкового органу не може слугувати процесуальним джерелом доказів у кримінальному провадженні. З урахуванням викладеного захисник вважає, що в органу досудового розслідування було достатньо часу для проведення усіх необхідних слідчих дій та відкриття матеріалів досудового розслідування.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 та захисник ОСОБА_10 заперечували проти задоволення клопотання та продовження строку досудового розслідування.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_6 та захисник ОСОБА_13 заперечували проти задоволення клопотання та продовження строку досудового розслідування.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_7 та захисник ОСОБА_11 заперечували проти задоволення клопотання та продовження строку досудового розслідування.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_15 та захисник ОСОБА_12 заперечували проти задоволення клопотання та продовження строку досудового розслідування. Захисник зазначила, що відносно підозрюваних діють обмеження, встановлені запобіжними заходами, що погіршує становище підозрюваних та порушує вимоги ст. 28 КПК України.
Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідча суддя дійшла висновку, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене, зокрема протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину (п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.
Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження (ч. 4 ст. 294 КПК України).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Згідно з ч. 2 ст. 295-1 КПК України у клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) прізвище, ім'я, по батькові підозрюваного; 2) найменування (номер) кримінального провадження; 3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа; 4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра; 5) процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; 6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; 7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов'язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.
Так, ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України.
25.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
29.09.2025 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України.
25.08.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
25.08.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
29.09.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.
21.10.2025 ОСОБА_15 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
Обґрунтованість даної підозри підтверджується зібраними під час досудового розслідування та доданими до клопотання матеріалами кримінального провадження, а саме: протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_6 від 25.08.2025; договором на закупівлю підрядних робіт № 591 від 10.10.2024; актами приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2024 року; висновками експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи № 609/25-22 від 11.09.2025, № 608/25-22 від 10.09.2025; висновками експерта за результатами проведення судової технічної експертизи документів № СЕ-19/120-25/10875-ДД від 19.09.2025, № СЕ-19/120-25/10878-ДД від 22.09.2025, № СЕ-19/120-25/12161-ДД від 21.10.2025; договором на закупівлю робіт № 222 від 11.12.2024; актами приймання виконаних будівельних робіт за березень 2025 року; висновками експерта за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи № 472/25-22 від 15.08.2025, № 464/25-22 від 14.08.2025; висновками експерта за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи № СЕ-19/120-25/11570-ПЧ від 23.09.2025, № СЕ-19/120-25/11567-ПЧ від 19.09.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_19 від 10.07.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_20 від 23.07.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_21 від 23.07.2025; протоколами допиту свідка ОСОБА_22 від 23.07.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_23 від 15.07.2025, 24.09.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_24 від 15.07.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_25 від 15.07.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_26 від 24.09.2025; висновком аналітичного дослідження ГУ ДПС у Тернопільській області від 18.08.2025; протоколом за результатами НСРД - аудіо-, відеоконтроль від 18.08.2025.
При цьому строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025 був продовжений до чотирьох місяців ухвалою слідчої судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16.10.2025 та закінчується 25.12.2025.
Однак завершити у даний строк досудове розслідування неможливо, так як необхідно провести ще ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій для забезпечення повного та об'єктивного проведення досудового розслідування, а саме:
- отримати висновки судових комп'ютерно-технічних експертиз, які призначені 02.12.2025 (згідно із листом Тернопільського НДЕКЦ МВС України орієнтовний термін завершення виконання експертизи січень-лютий 2026 року);
- отримати висновок Головного управління ДПС у Тернопільській області аналітичного дослідження щодо наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, яке ініційовано 13.11.2025;
- встановити та допитати усіх осіб, яким відомі або можуть бути відомі обставини вчинення кримінальних правопорушень;
- надати остаточну правову оцінку діям ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_15 та інших пов'язаних з ними осіб, та за наявності підстав вирішити питання щодо повідомлення їм про підозру (нову підозру або зміну раніше повідомленої підозри) у вчиненні кримінальних правопорушень;
- виконати інші слідчі дії, у проведенні яких виникне необхідність, у тому числі провести обшук у встановлених осіб, які причетні до злочинної діяльності за участю вже підозрюваних осіб;
- відкрити сторонам матеріали кримінального провадження для ознайомлення відповідно до вимог ст. 290 КПК України.
Виконання зазначених слідчих (розшукових) та процесуальних дій необхідне для забезпечення прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, а також для збирання додаткових доказів.
Таким чином необхідність проведення вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій обґрунтовано перешкоджає завершенню досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
При цьому слідча суддя враховує повідомлення Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України № 19/120/7-17056-2025 від 04.12.2025, у якому зазначено, що проведення судових комп'ютерно-технічних експертиз у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025 у зв'язку із завантаженням експертів, які виконують такі експертизи, планується завершити у січні-лютому 2026 року.
Відтак слідча суддя вважає, що зазначені обставини об'єктивно перешкоджали органу досудового розслідування завершити досудове розслідування у даному кримінальному провадженні в строк до 25.12.2025.
Поряд з цим слідча суддя відхиляє доводи захисника ОСОБА_9 щодо можливості проведення експертиз іншими суб'єктами судово-експертної діяльності з огляду на таке.
Так, пунктом 1.13 розділу І Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998, визначено, що строк проведення експертизи встановлюється керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) і не повинен перевищувати 90 календарних днів.
Аналізуючи викладене та враховуючи повідомлення Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України № 19/120/7-17056-2025 від 04.12.2025, слідча суддя вважає, що визначені експертом строки не порушують строку проведення експертиз, що визначений у вказаному вище нормативно-правовому акті. Натомість пошук та визначення іншого суб'єкта судово-експертної діяльності для проведення експертиз може призвести до більш тривалого періоду їх проведення.
З урахуванням викладеного слідча суддя доходить висновку, що на даний час не завершено необхідні слідчі та процесуальні дії, результати яких мають суттєве значення для судового розгляду, а тому необхідно продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025 до шести місяців, тобто до 25.02.2026. Указаний строк слідча суддя вважає розумним, об'єктивно необхідним для виконання зазначених вище слідчих (розшукових) та процесуальних дій та достатнім для забезпечення дотримання прав підозрюваних, які не перебувають в умовах тримання під вартою.
Керуючись ст. 28, 219, 294, 295-1, 309, 369-372, 379, 532 КПК України, слідча суддя
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025 задовольнити повністю.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025212060000001 від 03.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України, до шести місяців, тобто до 25.02.2026.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідча суддя ОСОБА_1