Справа № 560/12353/25
іменем України
21 грудня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі до Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Перший заступник керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства культури та стратегічних комунікацій України з позовом до Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання вимог чинного законодавства України з виготовлення облікової документації на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини за видом "Магазин (мур.), ХХ ст., вул. Подільська 81", що знаходиться в м. Хмельницькому, неподання пропозицій про занесення вказаного об'єкта до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, зобов'язання виготовити облікову документацію на вказаний об'єкт культурної спадщини, подання пропозицій про занесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
В обґрунтування позову зазначає, що занесенню об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України передують дії уповноважених органів охорони культурної спадщини, до яких належить Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації, щодо виготовлення відповідної облікової документації. В процесі здійснення повноважень прокуратурою виявлено протиправну бездіяльність відповідача, що полягає у невиготовленні облікової документації на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини "Магазин (мур.), ХХ ст., вул. Подільська 81", що знаходиться в м. Хмельницькому. Зазначене, на думку органу прокуратури, може призвести до порушення правового режиму користування об'єктом, та як наслідок - до його пошкодження, руйнування або знищення.
У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що у Департаменту відсутній обов'язок виготовлення облікової документації на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини, оскільки такий обов'язок, у тому числі подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня, належить до повноважень Хмельницької міської ради.
У відповіді на відзив та запереченнях на відповідь на відзив сторони не погоджуються з доводами один одного.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України у письмових поясненнях підтримує доводи прокуратури, позовні вимоги просить задоволити.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого
Відповідно до частини 4 статті 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини регулює Закон України "Про охорону культурної спадщини" від 08.06.2000 №1805-III (далі - Закон №1805-III). За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №1805-III: об'єкт культурної спадщини - це визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність; пам'ятка культурної спадщини (далі - пам'ятка) - об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (не включення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України; охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.
Згідно із ст. 3 Закону №1805-III державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України та спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини.
Відповідно до ч. 2 статті 5 Закону №1805-III до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, належить, зокрема, ведення Державного реєстру нерухомих пам'яток України, здійснення координації та контролю за паспортизацією нерухомих об'єктів культурної спадщини; подання Кабінету Міністрів України пропозицій про занесення об'єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та про внесення змін до нього щодо пам'яток національного значення; занесення об'єктів культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та внесення змін до нього - щодо пам'яток місцевого значення, тощо.
Пунктом 4 статті 16 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за охороною пам'яток історії та культури, збереженням житлового фонду.
Відповідно до ч. 1 статті 13 Закону №1805-III об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їх археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки.
Порядок визначення категорій пам'яток встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з п. б частини 1 статті 14 Закону №1805-III занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього (вилучення з Реєстру, зміна категорії пам'ятки) провадяться відповідно до категорії пам'ятки.
Відповідно до Положення про Міністерство культури та інформаційної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2019 №885, Міністерство є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури, державної мовної політики, популяризації України у світі, державного іномовлення, інформаційного суверенітету України (у частині повноважень з управління цілісним майновим комплексом Українського національного інформаційного агентства "Укрінформ") та інформаційної безпеки, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах кінематографії, відновлення та збереження національної пам'яті, міжнаціональних відносин, релігії та захисту прав національних меншин в Україні, мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей. Пунктом 4 Положенням визначено, що основними завданнями Міністерства культури та інформаційної політики є, зокрема, забезпечення формування та реалізації державної політики у сферах кінематографії, відновлення та збереження національної пам'яті, міжнаціональних відносин, релігії та захисту прав національних меншин, у сфері туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей.
Наказом Міністерства культури України №501 від 27.06.2019 "Про внесення змін до Порядку обліку об'єктів культурної спадщини" затверджений оновлений Порядок обліку об'єктів культурної спадщини (далі - Порядок №158), раніше затверджений наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 за № 158.
Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку обліку об'єктів культурної спадщини для розгляду питання занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру ініціатором подаються Мінкультури такі документи: подання за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, засвідчене підписом керівника установи, організації, що виступає Ініціатором, облікова документація.
Розгляду питання внесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України передує взяття його на облік та оформлення облікової документації.
Відповідно до положень пунктів 1, 4 розділу ІІ Порядку №158 взяття на облік об'єкта культурної спадщини забезпечують уповноважені органи, повноваження яких поширюється на територію розміщення такого об'єкта, шляхом занесення його до Переліку об'єктів культурної спадщини.
Рішення про занесення об'єкта культурної спадщини до Переліку приймається у формі розпорядження голови місцевої державної адміністрації або акта Ради міністрів Автономної Республіки Крим, яке в день прийняття оприлюднюється на веб-сайті уповноваженого органу та повинне містити таку інформацію про об'єкт: найменування; власник або уповноважений ним орган (у разі наявності); місцезнаходження; дата утворення; вид; автентичність (збережено, збережено частково); цінність об'єкта з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду.
Пунктами 10, 11 розділу ІІ Порядку №158 визначено, що уповноважений орган зобов'язаний забезпечити складання облікової документації на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини у строк, що не перевищує трьох років з дати занесення об'єкта культурної спадщини до Переліку. Мінкультури координує стан складання уповноваженими органами облікової документації та у разі необхідності приймає рішення про зобов'язання уповноваженого органу забезпечити складання облікової документації.
Згідно із положеннями п. 1.2 розділу І Порядку № 158 уповноважений орган - це орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні (військові) адміністрації.
Згідно з п. 1 розділу III Порядку №158 облікова документація складається на об'єкт культурної спадщини та містить дані щодо його цінності, характерних властивостей, що становлять його історико-культурну цінність, етапів розвитку, просторових, функціональних характеристик, стану збереження, а також дані проведених досліджень.
Розробниками облікової документації є наукові установи, у тому числі заклади культури, одним із основних видів діяльності яких є проведення наукових досліджень у сфері охорони культурної спадщини, та які мають у своєму складі чи залучають для проведення досліджень особу, що має науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук або доктора наук) за спеціальністю "музеєзнавство, пам'яткознавство" або таких наук: мистецтвознавство, культурологія, архітектура - для об'єктів монументального мистецтва; архітектури - для об'єктів архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва, а також ландшафтних; історії - для археологічних, історичних об'єктів та об'єктів науки і техніки (пункт 2 розділу ІІІ Порядку № 158). Пунктом 3 Розділу III порядку № 158 передбачено, що облікова документація складається з: облікової картки за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; історичної довідки; матеріалів фотофіксації сучасного стану об'єкта: фото загального вигляду, фото об'єкта в контексті (навколишньому середовищі), фото найбільш цінних (характерних) елементів об'єкта, фото рухомих об'єктів (деталей), фото інтер'єрів, фото загроз (дії негативних чинників); акту стану збереження за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.
Отже, Порядком №158 визначений вичерпний перелік уповноважених органів, які, зокрема, зобов'язані забезпечувати складання облікової документації на об'єкти культурної спадщини. Такими уповноваженими органами є орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
Наказом управління туризму і курортів Хмельницької обласної державної адміністрації від 15.09.2010 №242 об'єкт нерухомості "Магазин (мур.), ХХ ст., вул. Подільська 81", що знаходиться в м. Хмельницькому, включений до переліку щойно виявлених об'єктів архітектури та містобудування.
З Державного реєстру нерухомих пам'яток України вбачається, що цей об'єкт культурної спадщини до вказаного реєстру не внесений.
Як встановлено зі змісту листів Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації від 19.05.2025 №02/751/2025, від 23.06.2025 №02-916/2025, до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єкт не подавався у зв'язку з відсутністю облікової документації, яка відповідає вимогам Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 №158 (у редакції наказу Мінкультури від 27.06.2019 №501) Охоронний договір не укладений у зв'язку з відсутністю облікової документації.
Органом прокуратури встановлено, що будь - яка документація на цей об'єкт культурної спадщини, окрім технічної документації, відсутня, що вбачається з листів Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА (ОВА) від 23.05.2025 №02/783/2025, від 23.06.2025 №02-916/2025.
Судом встановлено, що з метою збереження об'єкта культурної спадщини Окружною прокуратурою міста Хмельницького на адресу Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОВА (ОДА) скеровувались листи, якими інформовано про наявність порушень вимог законодавства про охорону культурної спадщини та необхідність виготовлення облікової документації для подальшого внесення об'єкта до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (лист №55-3460вих-25 від 17.06.2025).
Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної (військової) державної адміністрації листами від 19.05.2025, 23.06.2025 як зазначалось вище, повідомив про те, що облікова документація на вказаний об'єкт культурної спадщини не розроблялась, охоронний договір не укладений.
Окружною прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» повідомлене Міністерство культури та інформаційної політики України (лист від 17.06.2025) про факт невнесення щойно виявленого об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України у зв'язку з відсутністю облікової документації, а також щодо вжиття заходів для усунення порушень законодавства у сфері охорони культурної спадщини.
Міністерство листом від 24.06.2025 №06-313/6175 повідомило прокуратуру про те, що за результатом аналізу актуальної бази електронного документообігу МКСК встановлено, що відповідні подання від Департаменту щодо занесення вказаного об'єкта до Реєстру у встановленому законом порядку до Міністерства не надходили, водночас Міністерство звернулось з листом до Департаменту.
Згідно з п. 4.9 розділу IV Порядку №158 Міністерство культури та інформаційної політики України (Міністерство культури та стратегічних комунікацій України) координує стан складання уповноваженими органами облікової документації та, у разі необхідності, приймає рішення про зобов'язання уповноваженого органу забезпечити складання облікової документації.
Як вбачається з інформації, наданої Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, заходи стосовно бездіяльності Департаменту не вживались, натомість скеровувались листи, які не мали характеру документів розпорядчого змісту. Інформація про вжиття Міністерством заходів, спрямованих на усунення порушень відповідачем законодавства у судовому порядку, теж відсутня.
Згідно з п. 6, п. 11 ч. 1 ст. 6 Закону України №1805-ІІІ до повноважень органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їх компетенції належить: забезпечення захисту об'єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження; виконання функції замовника, укладення з цією метою контрактів на виявлення, дослідження, консервацію, реставрацію, реабілітацію, музеєфікацію, ремонт, пристосування об'єктів культурної спадщини та інші заходи щодо охорони культурної спадщини.
Відповідно до пунктів 2, 4 Положення про Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням начальника Хмельницької обласної військової адміністрації від 06.12.2022 №515/2022-р (далі - Положення), Департамент підпорядкований голові Хмельницької обласної державної адміністрації а також підзвітний та підконтрольний Міністерству культури та інформаційної політики України. Основними завданнями Департаменту є забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони культурної спадщини.
Як вбачається з інформації Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації є самостійною юридичною особою, що входить до структури органів Хмельницької облдержадміністрації.
В силу вимог Закону України «Про місцеві державні адміністрації» структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій здійснюють керівництво галузями управління, несуть відповідальність за їх розвиток.
Відповідачем не спростовано наявність у нього обов'язку вжити заходи з метою виготовлення облікової документації на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини.
У той же час, відсутність облікової документації на вказаний об'єкт культурної спадщини фактично унеможливлює внесення його до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та призводить до його поступового руйнування, а також використання земель, на яких він розміщений, не за призначенням.
Крім того, до внесення в Державний реєстр нерухомих пам'яток України об'єкт культурної спадщини не має статусу «пам'ятки», тоді як відсутність такого статусу унеможливлює застосування передбаченої законом відповідальності за незаконне проведення будь-яких пошукових робіт на ньому або поруч з ним, за його знищення, руйнування чи пошкодження, а також встановлення охоронних обмежень.
Частиною 2 статті 6 Закону №1805-III встановлено, що до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить: 1) забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території; 2) подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, внесення змін до нього та про занесення відповідної території до Списку історичних населених місць України; 3) забезпечення юридичним і фізичним особам доступу до інформації, що міститься у витягах з Державного реєстру нерухомих пам'яток України, а також надання інформації щодо програм та проектів будь-яких змін у зонах охорони пам'яток та в історичних ареалах населених місць.
Отже, як вбачається зі змісту положень закону, орган місцевого самоврядування або відповідна територіальна громада не здійснюють повноваження щодо виготовлення облікової документації на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини. Натомість, це належить до повноважень Департаменту, з огляду на що останнім не доведено правомірність допущеної ним бездіяльності, вжиття заходів з метою її припинення або вчинення дій на виконання наданих повноважень в сфері охорони культурної спадщини.
Враховуючи вказане, позовні вимоги органу прокуратури є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації в частині невиконання вимог законодавства стосовно виготовлення облікової документації на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини "Магазин (мур.), ХХ ст., вул. Подільська 81", який розташований у м. Хмельницькому, неподання пропозицій про занесення вказаного об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Зобов'язати Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації вчинити необхідні дії, спрямовані на виготовлення облікової документації на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини "Магазин (мур.), ХХ ст., вул. Подільська 81", який розташований у м. Хмельницькому, подати пропозиції про занесення вказаного об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 21 грудня 2025 року
Позивач:Перший заступник керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави (вул. Проскурівська, 63,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29001 , код ЄДРПОУ - 02911102)
Відповідач:Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації (майдан Незалежності, Будинок Рад 1,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29009 , код ЄДРПОУ - 33902378)
Головуючий суддя І.С. Козачок