18 грудня 2025 р. Справа № 520/30102/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Макаренко Я.М. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 (суддя Горшкова О.О.; м. Харків) по справі № 520/30102/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач, апелянт), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі нової довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71% грошового забезпечення з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118, постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 та доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71% сум грошового забезпечення з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118, індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185, а також щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та в подальшому здійснювати її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Харківський окружний адміністративний суд рішенням від 25.06.2025 позов ОСОБА_1 задовольнив частково.
Визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 максимальним розміром.
Зобов'язав ГУ ПФУ в Харківській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без застосування обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовив.
ОСОБА_1 , не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову щодо проведення з 01.02.2023 перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71% сум грошового забезпечення подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на його незаконність та невмотивованість, порушення норм матеріального, процесуального права, просив суд апеляційної інстанції його скасувати в оскаржуваній частині та ухвалити постанову, якою позовні вимоги в цій частині задовольнити, а саме:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , з 01.02.2023 на підставі нової довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % грошового забезпечення та зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71% сум грошового забезпечення та в подальшому здійснювати її виплату з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.02.2023 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71% сум грошового забезпечення та в подальшому здійснювати її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги наполягає на помилковості висновку суду першої інстанції про те, що йому було проведено перерахунок пенсії на підставі нової довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024, оскільки відповідач у проведенні такого перерахунку відмовив листом від 25.10.2024 № 2000-0203-8/187986. Про обставину того, що перерахунок на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 року про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 не проводився, відповідач також зазначав у відзиві на позовну заяву, що не було враховано судом першої інстанції. Вказує, що через зростання прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023 та підвищення у зв'язку з цим грошового забезпечення військовослужбовців, у відповідача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 про розмір грошового забезпечення №ФХ-95246 від 07.10.2024 року, виданої на виконання судового рішення. З цих підстав позивач вважає, що ГУ ПФУ в Харківській області протиправно не здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення.
Відповідач не реалізував своє процесуальне право подання відзиву на апеляційну скаргу. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оскільки позивач оскаржує рішення суду першої інстанції лише в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024, оскаржене судове рішення переглядається судом апеляційної інстанції лише в цій частині в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, який звільнений зі служби та на теперішній час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Харківській області й отримує пенсію за вислугу років у розмірі 71% грошового забезпечення, призначену згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ зі змінами.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.09.2024 по справі №520/3659/24 ІНФОРМАЦІЯ_1 складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України Харківській області довідка №ФХ-95246 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 24.10.2025 щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 станом на 01.01.2023.
Однак, відповідач листом від 25.10.2024 №2000-0203-8/187986 відмовив у здійсненні вказаного перерахунку, з огляду на відсутність правових підстав.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні вимог позивача щодо здійснення перерахунку пенсії суд першої інстанції виходив з того, що позивачу був здійснений перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення, за наслідками якого розмір пенсії позивача збільшився.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ), яким визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ (далі за текстом - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 зазначеного Закону міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 2 Постанови № 704 передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Положеннями частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затвердив порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 45 (далі по тексту - Порядок № 45).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704 (набрала чинності 1 березня 2018 року), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції чинній на момент прийняття постанови) регламентовано, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13, 14.
В подальшому пункт 4 цього нормативно-правового акту було викладено у редакції пункту 6 Постанови № 103, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
Отже, згідно з Постановою № 704 (в редакції Постанови № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Таким чином, з 29.01.2020 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 пункт 6 постанови КМ України № 103 втратив чинність та була відновлена дія п.4 постанови КМ України № 704 у первісній редакції.
Тобто з 29.01.2020 відновлена дія такої величини обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року на відміну від попереднього правила обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімумом для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" у 2023 році установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2023 році на рівні 2684 грн, в той час коли Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", прожитковий мінімум встановлювався у розмірі 1762 грн.
Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, згідно із Законами №1082-IX та №1928-IX виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
У справі, що розглядається, суд встановив, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.09.2024 по справі №520/3659/24 ІНФОРМАЦІЯ_1 складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України Харківській області довідка №ФХ-95246 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.
Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення становить 27343,75 грн, а саме: посадовий оклад - 6870,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням 2040,00 грн, надбавка за вислугу років - 4455,00 грн; надбавка за особливості проходження служби - 5703,75 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1030,50 грн; надбавка за кваліфікацію - 343,50 грн; премія - 6901,00 грн (а.с. 15).
Вказану довідку подано до ГУ ПФУ в Харківській області для проведення на її підставі перерахунку пенсії позивача.
Проте листом від 25.10.2024 № 2000-0203-8/187986 відповідач відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що після скасування (визнання протиправними) в судовому порядку положень пунктів постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, не приймалося (а.с. 18).
Отже, відмова відповідача фактично нівелює рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2024 по справі №520/3659/24, на підставі якого ІНФОРМАЦІЯ_1 було видано зазначену вище довідку №ФХ-95246 від 07.10.2024.
Колегія суддів звертає увагу, що до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особу було звільнено із служби, у пенсійного органу не виникало обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій визначені Порядком № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Своєю чергою, пунктом 3 Порядку № 45 унормовано, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано або шляхом інформування територіального органу Пенсійного фонду України: органами влади (у спосіб, визначений пунктами 1- 3 Порядку № 45) або шляхом безпосереднього звернення пенсіонера з відповідною заявою та доданими до неї документами.
Водночас суд зазначає, що централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади є основним способом реалізації права на перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, який має бути здійснено автоматично, без додаткового звернення пенсіонера та подання ним довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії.
Проте, коли в централізованому порядку таку довідку не буде подано до органів, що здійснюють перерахунок пенсії, а пенсіонерові в її видачі відповідним державним органом буде відмовлено, останній не матиме змоги реалізувати своє право на перерахунок, визначене статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки до моменту отримання належної довідки від пенсіонера чи належного державного органу в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 26.07.2023 у справі № 380/16010/21, від 17.10.2023 у справі №380/657/22, від 14.07.2023 у справі №380/2246/22, від 28.11.2023 у справі №160/12994/22, від 17.01.2024 у справі №420/437/21 та від 04.04.2024 у справі № 380/859/23.
Відтак, отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, виданої на підставі рішення суду, має наслідком виникнення для ГУ ПФУ в Харківській області обов'язку вчинити відповідні дії щодо перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача №ФХ-95246 від 07.10.2024, в якій зазначено розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Тобто, у відповідача на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 виник обов'язок відповідно до Закону № 2262-XII перерахувати пенсію.
При цьому, такий перерахунок має бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто у відповідності до частини 2 статті 51 Закону №2262-XII.
У спірному випадку відповідач, враховуючи вимоги наведеної вище норми, має провести перерахунок, починаючи з 01.02.2023.
Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат, є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в цій частині суд першої інстанції не врахував тієї обставини, що ГУПФУ в Харківській області відмовило у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 листом від 25.10.2024 № 2000-0203-8/187986.
Отже, висновки суду першої інстанції про те, що позивачу був здійснений перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки № ФХ-95246 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 та що після відповідного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився, є помилковими і такими, що не відповідають фактичним обставинам справи.
При цьому, як убачається зі змісту долучених відповідачем до матеріалів справи протоколів перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2023 та з 01.01.2025, пенсія позивача на вказані дати обчислюється пенсійним органом із сум грошового забезпечення в розмірі 17500,45 грн, тоді як відповідно до довідки № ФХ-95246 від 07.10.2024 розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для обчислення пенсії позивача становить 27343,75 грн.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Беручи до уваги викладене вище, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в оскаржуваній позивачем частині з ухваленням в цій частині нового судового рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 ..
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 по справі № 520/30102/24 - скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дій та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.02.2023 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71% сум грошового забезпечення, та провести виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалити в цій частині постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 01.02.2023 на підставі нової довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.02.2023 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , на підставі довідки №ФХ-95246 від 07.10.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71% сум грошового забезпечення, та провести виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя С.П. Жигилій
Судді Я.М. Макаренко Т.С. Перцова