Ухвала від 19.12.2025 по справі 826/9464/16

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про поновлення провадження в адміністративній справі

19 грудня 2025 року м. Київ № 826/9464/16

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши клопотання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про поновлення провадження в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію

Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурко Віктора Михайловича,

Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку Публічного акціонерного товариства Банк «Контракт» Шкурко Віктора Михайловича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у якій просить суд:

- визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства БАНК «КОНТРАКТ» Шкурко Віктора Михайловича з обмеження здійснення банківських операцій щодо виплати коштів за рахунком ОСОБА_1 , відкритим за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1381/2015 від 22.09.2015 року, укладеним між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством БАНК КОНТРАКТ»;

- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства БАНК «КОНТРАКТ» Шкурко Віктора Михайловича щодо невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. - за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1381/2015 від 22.09.2015, укладеним між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством БАНК «КОНТРАКТ».;

- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства БАНК «КОНТРАКТ» Шкурко Віктора Михайловича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 , як вкладника, що має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1381/2015 від 22.09.2015, укладеним між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством БАНК «КОНТРАКТ»;

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, інформацію щодо ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 . місце реєстрації: АДРЕСА_1 ). як вкладника, що має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1381/2015 від 22.09.2015. укладеним між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством БАНК «КОНТРАКТ».

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.06.2016 відкрито провадження в адміністративній справі Окружним адміністративним судом міста Києва та закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.09.2016 суд зупинив провадження у справі № 826/9464/16 до набрання законної сили рішення Конституційного суду України за результатом розгляду у справі № 1-26/2016 (№2-4/2016) за поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23 лютого 2012 року.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», який набрав чинності 15.12.2022 (далі по тексту - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На адресу Київського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 826/9464/16, яка відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Пановій Г.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 суд прийняв до провадження адміністративну справу № 826/9464/16 та запропонував учасникам справи подати до суду інформацію про прийняття рішення за результатами розгляду Конституційним судом України подання Верховного суду України щодо відповідності (конституційності) положень Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» для вирішення питання про поновлення провадження у справі.

До суду від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до суду надійшла заява про поновлення провадження у справі № 826/9464/16, в якій заявник просить суд поновити провадження у справі та призначити справу до судового розгляду.

В обґрунтування вказаного клопотання відповідач-2 зазначив, що майно ПАТ Банк «Контракт» реалізовано, ліквідаційна процедура банку перебуває на стадії завершення, у зв'язку із чим планується подання документів до державного реєстратора для внесення запису про припинення банку до ЄДР. Подання документів до державного реєстратора зумовлює припинення виплат Фондом коштів гарантованого відшкодування за вкладами відповідно до закону, що унеможливлює внесення інформації про фізичних осіб до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ Банк «Контракт», за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а також до Загального реєстру вкладників.

Розглянувши питання про поновлення провадження у справі, суд зазначає наступне.

Так, 15.12.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Частиною 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.

Згідно п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмету позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Фрідлендер проти Франції»).

Як вбачається зі змісту ухвали Окружного суду міста Києва від 08.09.2016, підставою для зупинення провадження у справі № 826/9464/16 став розгляд Конституційним Судом України у справі № 1-26/2016 (№2-4/2016) за поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23 лютого 2012 року.

Верховний Суд України 03.07.2015 прийняв постанову № 13 "Про звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо відповідності (конституційності) Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" положенням статті 6, частини першої статті 8, частини четвертої статті 13, статей 21, 22, частин першої, четвертої, п'ятої статті 41 Конституції України та направив до Конституційного Суду України конституційне подання № 201-2157/0/8-15 від 08.07.2015.

Проте, станом на час звернення заявника із заявою про поновлення провадження у справі Конституційним Судом України подання Верховного Суду України не розглянуто, згідно даних офіційного Інтернет-сайту Конституційного Суду України.

Відтак, у зв'язку з тривалим розглядом справи судом може бути порушене право позивача на законне сподівання щодо відновлення порушених, на його думку прав.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що з метою забезпечення реалізації права особи на доступ до правосуддя провадження у справі № 826/9464/16 підлягає поновленню з викладених підстав.

Згідно з частиною першою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Частиною третьою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до частини дев'ятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається, зокрема, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Згідно з вимогами статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Таким чином, враховуючи предмет позову, обсяг та характер доказів у справі, та приймаючи до уваги положення статей 12, 257 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Згідно з частиною 2 статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.

На підставі викладеного, керуючись статтями 21, 237, 241, 243, 248, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Поновити провадження в адміністративній справі № 826/9464/16.

2. Подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, визначеними Кодексом адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».

3. Призначити судове засідання на 09 лютого 2026 року о 14:30год. Судове засідання відбуватиметься в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).

4. Викликати для участі в судовому засіданні сторони (їх представників).

5. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Панова Г. В.