Справа №760/33794/25
1-кс/760/14411/25
17 грудня 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Солом'янського районного суду міста Києва клопотання старшого слідчого, слідчого відділу Солом'янського УП Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_3 , погоджено прокурором Солом'янської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та додані до клопотання матеріали кримінального провадження № 12024100000000100 від 18.01.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень передбачених, ч. 2 ст. 332 КК України,-
Слідчим відділом Солом'янського управління поліції ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024100000000100, внесеного 18.01.2024, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до вимог п. 6 ч.1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан (який в подальшому неодноразово продовжено, зокрема, Указом від 17.05.2022 №341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ, Указом від 12.08.2022 №573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-ІХ та інші), а в останнє Указом від 14.07.2025 №478/2025, затвердженим Законом України від 15.07.2025 № 4524-ІХ.
Відповідно до Закону України від 03 березня 2022 року № 2105-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців доручено організувати та забезпечити в установленому порядку здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , інших військових формувань України.
Так, в невстановлений досудовим розслідуванням час, в невстановленому досудовим розслідуванням місці, у ОСОБА_5 , виник злочинний умисел, направлений на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, шляхом сприяння його вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням особами.
З цією метою, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням особами, розробили злочинний план, відповідно до якого, вони займаються пошуком потенційних клієнтів та пропонують надання послуг в перетині кордону громадянам чоловічої статі начебто то на законних підставах, після отримання замовлення від особи яка виявила бажання скористатися вказаними послугами, ОСОБА_5 мала отримати від клієнта фотографії документів, здійснити заходи для внесення її до бази «Шлях» та отримати документи з даного приводу.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час але не пізніше 24 липня 2023 року, до ОСОБА_5 та невстановлених досудовим розслідуванням осіб звернулася невстановлена досудовим розслідуванням особа, з запитом щодо вирішення питання про перетин кордону ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який полягав в тому, що останнього буде зареєстровано до системи «ШЛЯХ», що наддасть останньому можливість, безперешкодно виїхати за межі України всупереч вимогам п. 6 ч.1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»; Закон України від 03 березня 2022 року № 2105-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію»; Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на що невстановлена досудовим розслідуванням особа погодилася та за вимогою надіслала фото паспорта громадянина України, та посвідчення водія на ім'я ОСОБА_6 .
В свою чергу, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням особами, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на незаконне переправлення осіб через державний кордон України, отримавши фотокопії вищевказаних документів, необхідних для перетину кордону ОСОБА_6 , діючи від імені Благодійного Фонду « ІНФОРМАЦІЯ_8 », який не має відношення до вищевказаних осіб, підробили документ до ІНФОРМАЦІЯ_9 за вих. №24-07/23 від 24.07.2023 р. «Заява про прийняття рішення про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України», де вказали ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як одного з водіїв, який відправляється до Німеччини, з метою перевезення вантажів гуманітарної допомоги для військової частини НОМЕР_1 .
Таким чином, у невстановлений досудовим розслідуванням час але не пізніше 24 липня 2023 року, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням особами, використовуючи електронну адресу « ІНФОРМАЦІЯ_10 » створену з метою протиправної діяльності, зі схожою назвою БО « ІНФОРМАЦІЯ_11 » направила на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_9 підроблені документи, необхідні для погодження внесення до переліку осіб, які здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, для надання можливості виїзду за межі України в умовах правового режиму воєнного стану ряду осіб, у тому числі ОСОБА_6 , а саме:
-підроблену заяву БО « ІНФОРМАЦІЯ_11 » до ІНФОРМАЦІЯ_9 за вих. №24-07/23 від 24.07.2023 р. «про прийняття рішення про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України»;
-підроблене обґрунтування «Honlegoup» до ІНФОРМАЦІЯ_9 за вих. №116 від 24 липня 2023 р. «щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення»;
-підроблене обґрунтування військової частини НОМЕР_1 до ІНФОРМАЦІЯ_9 за вих. №62-гум від 24.07.2023 року «щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення»;
-підроблений договір про благодійну (гуманітарну) допомогу під час воєнного стану від 24 липня 2023 р. укладений між БО « ІНФОРМАЦІЯ_11 » та військовою частиною НОМЕР_1 .
В подальшому, за результатами розгляду листа, невстановленою досудовим розслідуванням уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_9 було складено відповідний лист «перелік осіб, які здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, для надання можливості виїзду за межі України в умовах правового режиму воєнного стану», який в подальшому 31.08.2023 було підписано електронним відкритим ключем в.о. директора ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_7 .
Таким чином, ОСОБА_5 та невстановлені досудовим розслідуванням особи, отримавши відповідь - лист від ІНФОРМАЦІЯ_9 , про «перелік осіб, які здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, для надання можливості виїзду за межі України в умовах правового режиму воєнного стану», передали його ОСОБА_6 для подальшого використання його на державному кордоні України для можливості виїзду за межі України, а також провели інструктаж та надали вказівки, як себе поводити під час перетину державного кордону.
В подальшому, 30.09.2023 о 18:04:42 ОСОБА_6 пред'явивши службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_4 лист від ІНФОРМАЦІЯ_9 використовуючи транспортний засіб з д.н.з. НОМЕР_2 , здійснив виїзд за межі території України через контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_13 » у Волинській області.
Таким чином, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням особами, організувала незаконне переплавлення ОСОБА_6 через державний кордон України, шляхом сприяння його вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод.
Таким чином, ОСОБА_5 своїми умисними діями, які виразились в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, сприянні його вчиненню наданням засобів та усуненням перешкод, за попередньою змовою групою осіб, вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 332 КК України.
04.11.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку міста Богуслав, Богуславського району Київської області, громадянку України, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судиму, повідомлено про те, що вона підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України.
Зокрема встановлюються факти використання фіктивних документів військових частин та інших військових формувань, а також Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ), Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ), Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 ), Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_7 ), та інших благодійних організацій для внесення до системи «Шлях» даних про водіїв автотранспортних засобів, які нібито залучатимуться транспортування гуманітарної допомоги до вказаних військових частин.
Також наявні дані свідчать, що у користуванні ОСОБА_5 та інших невстановлених досудовим причетних до злочину осіб знаходяться мобільні телефони, зазначені як контактні у Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ), Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ), Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 ), Благодійної організації « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_7 ), а саме: НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , НОМЕР_19 , НОМЕР_20 . А також електронні скриньки: ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ІНФОРМАЦІЯ_21 .
3 урахуванням викладеного в ході досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів, шляхом огляду оригіналів документів та вилучення їх належним чином завірених копії, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_21 ), юридична адреса: АДРЕСА_2 , а саме:
У зв'язку з зазначеним вище, з метою всебічного, повного й неупередженого розслідування даного кримінального провадження, для встановлення кола осіб, причетних до вчиненого злочину та для використання як доказів у кримінальному провадженні, виникла необхідність у отриманні інформації та вилученні документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком випадків зазначених у КПК України.
На підставі викладеного слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду із відповідним клопотання.
В судове засідання слідчий не з'явився, про дату та час засідання був повідомлений належним чином. До суду надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності у зв'язку із неможливістю прибуття у судове засідання через проведення невідкладних слідчих дій. У своїй заяві, з огляду на вимоги ч. 5 ст.163 КПК України, відповідно до якої слідчий суддя вправі постановити ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що мають місце обставини, передбачені ч.ч. 5,6 ст. 163 КПК, просив клопотання задовольнити, не вбачаючи на його відсутність, оскільки він повністю підтримує викладені у клопотанні доводи. Враховуючи, що слідчий, будучі повідомленим про дату та час розгляду клопотання, завчасно повідомив суд про свою неявку з поважних причин, зазначив, що підтримує клопотання та доводи, що викладені у клопотанні, слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання без участі сторони кримінального провадження, якою воно ініційовано та вважає за можливе здійснити розгляд клопотання без участі прокурора.
Слідчий суддя вважає за необхідне здійснити розгляд клопотання в порядку ч. 2 ст. 162 КПК України без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи у зв'язку із наявною загрозою знищення таких документів.
На підставі викладеного, слідчий суддя зауважує, що дослідження обставин, визначених у ч.5, 6 ст.163 КПК України буде здійснено судом, за відсутності учасників та виключно, шляхом дослідження змісту клопотання та доданих до клопотання матеріалів.
У зв'язку із неприбуттям учасників судового розгляду аудіо-, відеофіксація судового засідання не здійснювалась, відповідно до вимог ч. 4 ст.107 КПК України.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного.
Так, судом встановлено, що відомості про кримінальне провадження внесені 18.01.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідування № 12024100000000100 за ч. 2 ст. 332 КК України.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити конфіденційну інформацію, в тому числі така, що містить персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних доступ до якої можливий на підставі ухвали слідчого судді.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачений частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З огляду на викладене, сторона кримінального провадження довела, що інформація, до якої прокурор просить надати тимчасовий доступ, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також враховуючи, що отримання зазначеної інформації для кримінального провадження буде мати доказове значення і забезпечувати виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання задовольнити.
Керуючись ст.ст. 110, 159-164, 166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити частково.
Надати слідчим слідчого відділу Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві з числа групи слідчих у кримінальному провадженні № 12024100000000100 від 18.01.2024 - ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та прокурорам Солом'янської окружної прокуратури м. Києва із числа групи прокурорів у кримінальному провадженні № 12024100000000100 від 18.01.2024, тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю отримання інформації та вилучення належним чином завірених копій документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_21 ), юридична адреса: АДРЕСА_2 , а саме:
-інформації, щодо працівників ІНФОРМАЦІЯ_9 (з зазначенням імені, прізвища, по-батькові та посади) які здійснювали реєстрацію вхідної кореспонденції, її оброблення, були виконавцем при розгляді заявок та приймали остаточне рішення про внесення відомостей до системи «Шлях», що стосується надісланих документів наступними організаціями: Благодійною організацією « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ),Громадською організацією « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), Благодійною організацією « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ), Благодійною організацією « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 ), Благодійною організацією « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_7 ), на адресу ІНФОРМАЦІЯ_9 , як обґрунтування необхідності виїзду громадян через державний кордон України.
-завірених належним чином копій документів, які були надіслані наступними організаціями: Благодійною організацією « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ), Громадською організацією « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), Благодійною організацією « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ), Благодійною організацією « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 ), Благодійною організацією « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_7 ) на адресу ІНФОРМАЦІЯ_9 , як обґрунтування необхідності виїзду громадян через державний кордон України. Та наказів ІНФОРМАЦІЯ_9 , які видавалися відповідно до вищевказаних звернень організацій та додатки до них.
В задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.
Визначити строк дії ухвали тривалістю в 1 (один) місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1