Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
19 грудня 2025 року № 520/19144/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Харківське котлобудівельне підприємство "Котлоенергопроект" (пр. Героїв Харкова, буд. 299-А, м. Харків, 61089, код ЄДРПОУ 31631883) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Приватне акціонерне товариство "Харківське котлобудівельне підприємство "Котлоенергопроект" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00066790601 від 31.03.2023 прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що ПрАТ «Харківське котлобудівельне підприємство «Котлоенергопроєкт», оскаржує податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 31.03.2023 №00066790701, яким нараховано пеню за порушення строків розрахунків за зовнішньоекономічним контрактом № СТ2021090901 від 08.10.2021 з компанією ENERGY ENGINEERING CO., LTD (КНР).
Авансовий платіж у сумі 26 010,00 дол. США здійснено позивачем відповідно до умов контракту, а поставка обладнання мала відбутися до 07.04.2022. Однак через введення воєнного стану в Україні з 24.02.2022 та блокування морських портів (зокрема порту Чорноморськ) виконання контракту стало неможливим, що підтверджено листом ТПП України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 та сертифікатом Харківської ТПП №6300-23-2178 від 08.05.2023.
Посилаючись на ч. 6 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» та ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» зазначив, що строки розрахунків та нарахування пені зупиняються на період дії форс-мажорних обставин, а судова практика підтверджує відсутність відповідальності платника у таких випадках. А отже на думку позивача, прострочення поставки сталося не з його вини, а з об'єктивних причин непереборної сили, що вказує на незаконне нарахування пені.
Ухвалою суду прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Представником відповідача надано до суду відзив, в якому Головне управління ДПС у Харківській області в обґрунтування законності податкового повідомлення-рішення №00066790701 від 31.03.2023 зазначає, що перевірка ПрАТ «ХКП «КОТЛОЕНЕРГОПРОЕКТ» проведена у межах повноважень органу відповідно до підпунктів 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 41.1 ст. 41, п. 61.1, 61.2 ст. 61, п. 62.1.3 ст. 62, п. 75.1.2 ст. 75, п. 82.2 ст. 82, п. 69.2 ст. 69 Податкового кодексу України.
Перевіркою встановлено, що за зовнішньоекономічним контрактом від 08.10.2021 № СТ2021090901 ПрАТ «ХКП «КОТЛОЕНЕРГОПРОЕКТ» не здійснило у встановлені Національним банком України строки розрахунків авансового платежу у сумі 26 010,0 USD.
Також зазначив, що відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції», резидент зобов'язаний забезпечити надходження валютної виручки або здійснення розрахунків у строки, визначені договором, але не пізніше встановленого граничного строку Національним банком України.
Отже на думку відповідача, порушення строків розрахунків підтверджено документально та відображено у акті перевірки, а надані позивачем посилання на форс-мажорні обставини та підтверджуючі документи не звільняють його від відповідальності у разі ненадходження коштів у встановлені строки. Таким чином, податкове повідомлення-рішення є законним і обґрунтованим, а стягнення суми за порушення валютного законодавства - правомірним.
Відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно приписів ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство "Харківське котлобудівельне підприємство "Котлоенергопроект" зареєстровано як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13.11.2002, реєстраційний номер: 14801200000009285 та перебуває на загальній системі оподаткування також є платником податку на додану вартість.
Видами діяльності позивача за КВЕД є: 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, 28.29 Виробництво інших машин і устатковання загального призначення, н.в.і.y., 25.30 Виробництво парових котлів, крім котлів центрального опалення, 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення. 33.13 Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устатковання, 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.
08.10.2021 ПрАТ «ХКП «КОТЛОЕНЕРГОПРОЕКТ» укладено з компанією ENERGY ENGINEERING CO., LTD (КНР), контракт №СТ202109090 на придбання 1х2000 м?/год градирні та допоміжного устаткування (далі Контрактні товари). Загальна сума Контракту склала 86 700,0 дол. США.
Згідно 11.3.1. Контракту 30% від ціни Контракту, що становить 26 010,00 дол. США буде сплачено в якості авансового платежу Продавцю, за допомогою телеграфного переказу, протягом 10 днів після підписання Контракту.
Позивачем на виконання даного пункту Контракту, 29.10.2021 платіжним дорученням в іноземній валюті за № 7 здійснено на користь Продавця платіж в сумі 26 010,00 Дол. США.
Умови поставки регламентуються п.1.1. Контракту, а строки поставки Сторони погодили в п.5.1. Контракту.
Так відповідно до положень Контракту (в редакції Додаткової угоди до Контракту № 31- 01/22 від 31.01.2022), контрактні товари повинні бути доставлені Продавцем на умовах CFR морський порт Чорноморськ (Україна), протягом 160 днів з дня отримання першого платежу.
Таким чином згідно умов Контракту, граничною датою поставки Товару на митну територію України є 07.04.2022.
Однак через військову агресію російської федерації проти України, Адміністрацією морського порту Чорноморськ (до якого повинна була здійснена доставка Контрактних товарів) з 09:28 24.02.2022 здійснено закриття порту на вхід та вихід всіх суден.
Підставою закриття порту послугував Указ президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні». У зв'язку з цими обставинами Продавець був позбавлений змоги поставити контракті товари до порту отримання. Як слідство, граничний встановлений законодавством України 365 денний термін (з дати здійснення авансового платежу) на поставку Товару на митну територію України сплинув 29.10.2022.
ГУ ДПС у Харківській області, на підставі наказу ГУ ДПС у Харківській області від 26.01.2023 №293-п проведена позапланова виїзна документальна перевірка Приватного акціонерного товариства «ХАРКІВСЬКЕ КОТЛОБУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «КОТЛОЕНЕРГОПРОЕКТ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за зовнішньоекономічним контрактом від 29.03.2021 №СЕ-1/7,5- 050321 за період діяльності з 08.10.2021 по 31.12.2022 з метою контролю питань дотримання вимог податкового законодавства за зовнішньоекономічним контрактом від 08.10.2021 №СТ2021090901. Зазначена перевірка проводилась з 30.01.2023 по 03.02.2023.
Результати перевірки знайшли відображення в акті від 10.02.2023 № 2524/20-40-07-01- 03/31631883 про результати документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за зовнішньоекономічним контрактом від 29.03.2021 №CE-1/7,5-050321 за період діяльності з 08.10.2021 по 31.12.2022 з метою контролю питань дотримання вимог податкового законодавства за зовнішньоекономічним контрактом від 08.10.2021 №СТ2021090901 за період з 01.10.2021 по 31.12.2022.
Перевіркою встановлено порушення позивачем ч.3 ст. 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII про «Валюту і валютні операції», за зовнішньо економічним контактом від 08.10.2021 №CT2021090901, який укладено з компанією ENERGY ENGINEERING CO., LTD (Китайська народна республіка)» а саме порушено строки розрахунків передбачених Законом України про «Валюту і валютні операції» в частині перевищення граничного строку надходження валютної виручки.
Станом на 31.12.2022 дебіторська заборгованість за контрактом від 08.10.2021 № СТ2021090901 складала 26 010.0 дол. США. (еквівалент 683456.97 грн.).
За висновками акту відповідачем 31.03.2023 винесено податкове повідомлення-рішення №00066790701 за кодом платежу 21081000 (пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та за невиконання зобов'язань та порушення вимог валютного законодавства) на суму 174 060,32 грн.
Позивач з висновками акту перевірки щодо порушення частини 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII про «Валюту і валютні операції», не погодився та 14.04.2023 звернувся в порядку адміністративного оскарження до Державної податкової служби України зі скаргою на податкове повідомлення рішення № 00066790701 від 31.03.2023, винесеного на підставі акту перевірки ПрАТ «ХКП «КОТЛОЕНЕРГОПРОЕКТ» за № 2524/20-40-07-01- 03/31631883 від 10.02.2023, складеного ГУ ДПС у Харківській області.
ДПС України, розглянувши скаргу позивача, залишила ППР від 31.03.2023 № 00066790701 без змін, а скаргу без задоволення.
Позивач також зазначив, що під час оскарження до ДПС України ППР № 00066790701 від 31.03.2023, а саме під час очікування рішення про розгляд скарги на ППP отримав сертифікат № 6300-23-2178 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 08.05.2023, яким Харківською ТПП засвідчено, що такі обставини (закриття на вхід морського порту Чорноморськ) стали причиною неможливості поставки компанією ENERGY ENGINEERING CO., LTD (Китайська народна республіка) Контрактних товарів за Контрактом № СТ2021090901 від 08.10.2021, що послугувало недотриманням позивачем строків передбачених Законом України «Про валюту і валютні операції» та Постановою Правління Національного Банку України від 02.01.2019 №5 в частині перевищення граничних строків надходження валютної виручки.
Позивач не погоджуючись з висновками, що викладені в акті перевірки від 10.02.2023 № 2524/20-40-07-01-03/31631883, на підставі яких винесене податкове повідомлення-рішення №00066790701 від 31.03.2023, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основним законодавчим актом, що регулює засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства, є Закон України «Про валюту і валютні операції» від 21 червня 2018 року № 2473-VIII (далі також Закон № 2473-VIII).
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.
Відповідно до ч.3 ст.13 Закону №2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).
За змістом ч.5 ст.13 Закону №2473-VIII порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
Згідно з ч. 6 ст. 13 Закону № 2473-VIIІ у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.
Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).
Національний банк України затвердив дві постанови, якими встановлено відповідні граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів: Постанову правління Національного банку України від 02.01.2019 за № 5 «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» та Постанову правління Національного банку України від 24.02.2022 за № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану».
Постановою Правління Національного банку України від 04.04.2022 за №68 Постанову №18 доповнено, зокрема пунктами такого змісту: « 142. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 90 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року»; « 144. Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 142 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 143 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 143 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні».
Постановою Правління Національного банку України від 07.06.2022 за №113 та Постановою Правління Національного банку України від 07.07.2022 за №172 до п.142 Постанови №18 внесені чергові зміни і з 07 червня 2022 року цифри "90" було замінено цифрами "120", а з 07 липня 2022 року - цифри "120" замінено цифрами "180".
Отже, за загальним правилом імпорт товарів до України має здійснюватися у строки, зазначені у договорах, але не пізніше граничного строку розрахунків, встановленого Національним банком України, що обчислюється з дня здійснення авансового платежу (попередньої плати).
До 05.04.2022 такі граничні строки розрахунків становили 365 календарних днів.
З огляду на введення в Україні воєнного стану Національний банк України змінив граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту.
Відповідно до вказаних змін у період з 05.04.2022 по 07.06.2022 такі строки становили 90 календарних днів, з 07.06.2022 по 07.07.2022 - 120 календарних днів, з 07.07.2022 - 180 календарних днів.
При цьому змінені Постановою №18 строки застосовуються лише до операцій, що здійснені з 05.04.2022.
Пункт 14-3 постанови № 18 визначає, що граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 14-2 цієї постанови: 1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій; 2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком України за поданням Кабінету Міністрів України відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" винятків та (або) особливостей для окремих товарів та (або) галузей економіки.
Відповідно до п.14-4 Постанови №18 розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 14-2 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.
Порядок зарахування коштів встановлено Положенням про порядок виконання надавачами платіжних послуг платіжних інструкцій в іноземній валюті та банківських металах, затвердженим Постановою правління Національного банку України від 28.07.2009 за № 216 (далі Постанова № 216).
В силу спеціального застереження, наведеного у ч.6 ст.13 Закону №2473-VIII, у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин. Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).
Отже, у разі зупинення виконання господарської операції, яке зумовлене виникненням форс-мажорних обставин, зупиняється як перебіг строку розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, так і нарахування пені на весь період дії форс-мажорних обставин.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, у зв'язку з військовою агресією рф проти України. В подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався і останній триває до теперішнього часу.
Стаття 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» передбачає, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Рішенням президії ТПП України 15.07.2014 за №40(3) затверджено Регламент засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), який встановлює єдиний порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) в системі ТПП України.
За правилами підпункту 4.2 пункту 4 Регламенту ТПП регіональні ТПП здійснюють засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відповідно до умов договорів, контрактів, типових договорів, угод тощо між резидентами, норм законодавства, відомчих нормативних актів, органів місцевого самоврядування, в яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції регіональних торгово-промислових палат / відповідної регіональної ТПП.
Верховним Судом у постанові від 12.12.2024 (справа № 380/839/24) та у постанові від 14.01.2025 (справа № 440/17191/23) із посиланням на постанови Верховного Суду від 16 липня 2019 року у справі №917/1053/18, від 25.01.2022 у справі №904/3886/21, від 18.01.2024 у справі №914/2994/22 зазначено, що усталеною є практика Верховного Суду, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного (заздалегідь встановленого) характеру. У разі їх виникнення сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку.
Згідно з правовими висновками Верховного Суду (постанови від 05 грудня 2023 року у справі №917/1593/22, від 18 січня 2024 року у справі № 914/2994/22, від 19 серпня 2022 року у справі №908/2287/17) підтвердженням існування форс-мажорних обставин є відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП. Водночас, сертифікат Торгово-промислової палати України не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин; обставина форс-мажору має оцінюватись судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами. Саме суд повинен на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановити, чи дійсно такі обставини, на які посилається сторона, є надзвичайними і невідворотними, що об'єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов'язку.
У постановах від 05 жовтня 2023 року у справі №520/14773/21, від 19 серпня 2022 року у справі №818/2429/18, від 17 червня 2020 року у справі №812/677/17, від 03 вересня 2019 року у справі №805/1087/16 Верховний Суд зазначив, що має встановлюватися (доводитися) вплив обставин непереборної сили, засвідчених відповідними сертифікатами ТПП України, на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов'язання і на зміну його економічного стану цими форс-мажорними обставинами. Ці фактори мають перебувати у причинно-наслідковому зв'язку.
Суд встановив, що ПрАТ «ХКП «КОТЛОЕНЕРГОПРОЕКТ» уклав із компанією «ENERGY ENGINEERING CO., LTD» (КНР) зовнішньоекономічний контракт від 08.10.2021 № СТ2021090901. Відповідно до умов контракту, позивач здійснив передплату у сумі 26 010,0 USD (еквівалент 683 456,97 грн) через АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ДЕРЖАВНИЙ ЕКСПОРТНО-ІМПОРТНИЙ БАНК УКРАЇНИ" 16.07.2021.
На підставі листа ДПС України та витягу з інформацією Національного банку України Головним управлінням ДПС у Харківській області проведена позапланова виїзна документальна перевірка ПрАТ «ХКП «КОТЛОЕНЕРГОПРОЕКТ» відповідно до наказу № 293-п від 26.01.2023.
Перевіркою встановлено, що станом на 31.12.2022 товари та грошові кошти за контрактом не отримані, а позивач не здійснив розрахунків у строки, встановлені Національним банком України та контрактом. Дебіторська заборгованість становила 26 010,0 USD, що підтверджується бухгалтерським обліком ПрАТ «ХКП «КОТЛОЕНЕРГОПРОЕКТ» (Додаток № 4 до Акту перевірки).
Позивачем до суду надано сертифікат № 6300-23-2178 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 08.05.2023, яким Харківською Торгівельною-промисловою палатою засвідчено, що такі обставини, як закриття на вхід морського порту Чорноморськ стали причиною неможливості поставки компанією ENERGY ENGINEERING CO., LTD (Китайська народна республіка) контрактних товарів за Контрактом № СТ2021090901 від 08.10.2021, що послугувало недотриманням позивачем строків передбачених Законом України «Про валюту і валютні операції» та Постановою Правління Національного Банку України від 02.01.2019 №5 в частині перевищення граничних строків надходження валютної виручки.
Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили):
дата настання: 24.02.2022;
дата закінчення: тривають на 08.05.2023.
Враховуючи встановлені обставини, а також норми законодавства, суд вважає, що в періоди виконання обов'язків щодо дотримання граничних строків розрахунків за операціями з експорту товарів за згаданим контрактом від 08.103.2021 № СТ2021090901 діяли форс-мажорні обставини, що підтверджені відповідним сертифікатом Харківської торгово-промислової палати.
За висновками Верховного Суду, сформованими у постанові від 04 липня 2024 року у справі № 380/8597/23 сертифікат торгово-промислової палати може підтверджувати наявність форс-мажорних обставин, що мали місце до його видачі, шляхом зазначення конкретного періоду часу, протягом якого існували надзвичайні, невідворотні та непередбачувані обставини.
Оскільки форс-мажор, відповідно до пункту 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (Постанова Правління НБУ № 5 від 02.01.2019 із змінами та доповненнями), звільняє резидента від відповідальності за порушення граничних строків валютних розрахунків, то суд вважає, що порушення граничних строків розрахунків за контрактом відбулося не з вини позивача, а внаслідок об'єктивних обставин непереборної сили.
Висновки ДПС щодо порушення валютного законодавства не можуть застосовуватися як підстава для накладення санкцій.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що спірне рішення відповідача, прийняте результати позапланової документальної перевірки, проведеної Головним управлінням ДПС у Харківській області щодо ПрАТ «ХКП «КОТЛОЕНЕРГОПРОЕКТ», підлягає скасуванню, оскільки наданий сертифікат форс-мажорних обставин підтверджує законні підстави для звільнення від відповідальності за порушення граничних строків валютних розрахунків.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розподіл судових витрат щодо сплати судового збору здійснюється відповідно до положень статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов приватного акціонерного товариства "Харківське котлобудівельне підприємство "Котлоенергопроект" (пр. Героїв Харкова, буд. 299-А, м. Харків, 61089, код ЄДРПОУ 31631883) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовільнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 00066790601 від 31.03.2023 про застосування пені .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь приватного акціонерного товариства "Харківське котлобудівельне підприємство "Котлоенергопроект" (пр. Героїв Харкова, буд. 299-А, м. Харків, 61089, код ЄДРПОУ 31631883) судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мороко А.С.