Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
19 грудня 2025 року № 520/19028/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ,код НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови оформленої листом від 30.04.2025р. за вх.№ФХ-129673/6063/с ОСОБА_1 у перерахунку вислуги років на військовій службі один місяць служби за три місяці час проходження служби, за час безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити перерахунок пільгової вислуги років ОСОБА_1 на військовій службі виготовивши та надіславши до Головного управління ПФУ в Харківській області оновлений Розрахунок вислуги років із зазначенням пільгової вислуги один місяць служби за три місяці час проходження служби, за час безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України за відповідні періоди 2022 та 2023 років.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що вважає протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови оформленої листом від 30.04.2025р. за вх.№ФХ-129673/6063/с ОСОБА_1 у перерахунку вислуги років на військовій службі один місяць служби за три місяці час проходження служби, за час безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Дослідивши надані до справи матеріали, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку ГУ ПФУ у Харківській області та отримую пенсію за вислугу років згідно Закону України 2262- XII від 09.04.1992р. "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 08.06.2023р. № 2323 - виданої капітану ОСОБА_1 про те, що він дійсно в період з 25.05.2022 по 30.01.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Позивач звільнений з військової служби 05.08.2023 року. Останній період служби ОСОБА_1 склав 16 місяців (з травня 2022 - по серпень 2023).
18.01.2024 складено Розрахунок № 1136 вислуги роки на пенсію позивача, який ІНФОРМАЦІЯ_3 передано до ГУ ПФУ в Харківській області серед документів для призначення пенсії.
Позивач зазнає, що у вказаному Розрахунку період служби з 10.05.2022р. по 05.08.2023р. зазначено в календарному обчисленні, при цьому вказаний строк служби не враховано в пільговому обчисленні, як один місяць служби за три місяці.
З урахуванням вказаного розрахунку позивачу ГУ ПФУ в Харківській області призначено пенсію з 06.08.2023.
08.04.2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про перегляд пільгової вислуги, в якій просив, посилаючись на п.п.а)п.3 Порядку № 393 зарахувати період з 10.05.2022р. по 05.08.2023р. в пільговому обчислення, як один місяць служби за три місяці.
Відповідач листом від 30.04.2025р. за вих.№ФХ-129673/6063/с відмовив у перегляді пільгової вислуги та вказав, що вислуга, яка була обчислена під час призначення пенсії за вислугу років до набрання чинності Постановою від 27.12.2024р. № 1508, не переглядається.
Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними та звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ), (в редакції станом на час звільнення позивача зі служи) особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (частина 1 статті 2 Закону).
Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ (в редакції станом на час звільнення позивача зі служи) порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі Постанова № 393), яка в свою чергу визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Відповідно до підпункту а) пункту 3 Постанова № 393 (в редакції станом на час виходу позивача на пенсію) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час.
Відповідно до ч.3 ст. 4 Закону України "Про оборону України" з моменту оголошення стану війни чи фактичного початку воєнних дій настає воєнний час, який закінчується у день і час припинення стану війни.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє на даний час.
Постановою Кабінету Міністрів від 27 грудня 2024 р. № 1508 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі Постанова № 1508) постанову № 393 пункт 3 викладено в такій редакції до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах:
1) особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану;
2) особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби - один місяць служби за 40 днів;
особам, які проходять службу у воєнізованих формуваннях і установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, - один місяць служби за півтора місяця;
особам, які проходять службу в установах виконання покарань, призначених для тримання і лікування засуджених, хворих на інфекційні та психічні захворювання, - один місяць служби за два місяці за переліком посад і в порядку, що затверджуються Міністерством юстиції.».
Такою Постанову № 393 доповнено пунктом 4-1.
Абзацом другим пункту 4-1 установлено, що особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану з 24 лютого 2022 р. до 3 травня 2024 р. включно.
За нормами абзацу четвертого пункту 4-1 вислуга років, що була обчислена під час призначення пенсії за вислугу років особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, до дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 р. № 1508 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, не переглядається.
За обставинами цієї справи звільнення позивача відбулось 05.08.2023 року. 18.01.2024 складено Розрахунок № 1136 вислуги роки на пенсію позивача.
Отже, суд зазначає, що на зазначену дату Постанова № 393 не передбачала зарахування до вислуги років на пільгових умовах одного місяця служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Вказана норма, якою встановлено такий порядок розрахунку вислуги років, застосовується з 18.05.2024.
Суд враховує, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України.
Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів неодноразово висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту ст. 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
За таких обставин, суд доходить висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу в здійснення перерахунку його вислуги років.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову належить відмоити.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.