справа № 380/7082/25
про прийняття звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду
18 грудня 2025 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А. Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження питання про прийняття звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Заява обґрунтована тим, що 11.08.2025 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області з адвокатським запитом щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25. У відповідь Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області листом від 15.08.2025 № 0300-0202-8/53084 повідомило, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (далі - Постанова № 821) установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою (17.07.2025), здійснюються після впровадження доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Оскільки рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25 набрало законної сили після 17.07.2025, виконати його можливо після завершення впровадження Постанови № 821.
Позивач вважає, що такі дії відповідача не можна вважати належним виконанням судового рішення, а тому просить суд зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою від 20.10.2025 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25.
07.11.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 07.11.2025 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25.
Вирішуючи питання про прийняття звіту про виконання рішення суду, суд дійшов таких висновків.
Стаття 129-1 Конституції України визначає, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частинами першою та другою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу зазначених норм законодавства випливає, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Суд при розгляді вказаного питання враховує висновки Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 14.05.2020 у справі № 800/320/17.
Суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю, а саме:
- визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , та обмеження пенсії позивача максимальним розміром;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 в розмірі 77% з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , без обмеження максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум.
Суд встановив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі № 380/7082/25 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії на підставі довідок Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/20138 суд, № 11/20139-суд, № 11/20140-суд, № 11/20141-суд від 23 травня 2024 року в розмірі 77 % та без обмеження максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум. Перерахований розмір пенсії з 01 лютого 2020 року складає 17326,85 грн; з 01 лютого 2021 року - 18717,78 грн, 01 лютого 2022 року - 20184,70 грн, 01 лютого 2023року - 31229,66 грн.
З протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 вбачається, що з 01.11.2025 позивачу нараховано пенсію у розмірі: 31229,66 (основний розмір пенсії) + 1500,00(індексація 2024 рік) + 1500,00 (індексація 2025 рік) = 34229,66 грн, з урахуванням максимального розміру 31229,66 грн, з урахуванням понижуючих коефіцієнтів 26840,30грн.
Отже, незважаючи на те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 без обмеження максимальним розміром, відповідач обмежив максимальний розмір пенсії.
Суд звертає увагу на те, що предметом спору при розгляді справи були відносини щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , та обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Суд погоджується із твердженнями відповідача про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25 в частині зобов'язання здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 в розмірі 77% та без обмеження максимальним розміром не містить кінцевої дати виплати пенсії у вказаному розмірі.
Тобто таке питання не було предметом спору у справі, а тому не може вирішуватись на стадії судового контролю за виконанням рішення суду.
Додатково суд роз'яснює позивачу, що у разі незгоди із обмеження пенсії максимальним розміром після періоду, що був розглянутий у справі №380/7082/25, він не позбавлений права на звернення до суду із позовом щодо визнання протиправним вказаного обмеження.
У заяві від 19.11.2025 представник позивача також зазначає, що невиділення Пенсійним фондом України коштів на виплату позивачу перерахованої пенсії є лише підтвердженням того, що невиконання судового рішення об'єктивно не залежить лише від дій посадових осіб ГУ ПФ України та у силу ч. 5 ст. 382-3 КАС України надає право суду для зменшення розмір штрафу або звільнення від його сплати за невиконання (неповне виконання) судового рішення, однак не звільняє відповідача від обов'язку виконати рішення суду.
Отже, зважаючи на те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області у поданому звіті не підтвердило документально повне виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25, вважає, що прийняття судом такого звіту буде суперечити статті 129-1 Конституції України, статті 13 Закону України від «Про судоустрій і статус суддів», статтям 14, 370 КАС України.
Як встановив суд із поданого звіту, оплата за період з 01 лютого 2020 року по 30 серпня 2025 року становить 293095,10грн та буде виплачена у порядку, встановленому чинним законодавством. При визначенні суми заборгованості на виконання судового рішення у справі № 380/7082/25 враховано, що за період з 01 лютого 2020 року по 30 листопада 2024 року на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2024 року у справі № 380/17441/24 нараховано заборгованість в сумі 300064,76 грн (перерахунок пенсії на підставі довідок Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/20138- суд, №11/20139-суд, № 11/20140-суд, №11/20141-суд від 23 травня 2024 року).
Виплата суми заборгованості позивачеві врегульована Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 (далі - Порядок № 821).
Пунктом 2 зазначеної постанови передбачено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Відповідна інформаційна система введена в експлуатацію Пенсійним фондом України в жовтні цього року (версія 1.7.12.1 від 06.10.2025).
Реліз версії 1.7.12.1 від 06.10.2025 та інструкція користувача розміщені в Централізованій підсистемі “Призначення та виплата пенсій» (веб-технологія) в межах ІКІС ПФУ 06 жовтня 2025 року.
Порядком № 821 визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
Пунктом 5 Порядку № 821 визначено, що виплата нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 821 видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Пунктом 7 Порядку визначено, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Станом на момент подання звіту нарахування пенсійної виплати ОСОБА_1 за рішенням суду здійснено, відповідні розрахунки боргу проведено. В жовтні 2025 року відповідно до Порядку № 821 проведено виплату частини заборгованості в сумі 8806,23грн.
Крім того, в жовтні поточного року ОСОБА_1 проведено виплату частини боргу, яка виникла внаслідок проведення перерахунку пенсії на виконанняо рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2024 року у справі № 380/17441/24 сумі 187,35 грн, яка визначена пропорційно виділеним асигнуванням відповідно до пункту 7 Порядку № 821.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області здійснені всі залежні від нього дії для забезпечення належного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі № 380/7082/25.
Суд наголошує на тому, що згідно з частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному згаданим Кодексом.
Відповідно до пунктів 20, 29 статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених згаданим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених згаданим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України
Таким чином, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом державної влади чи місцевого самоврядування можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
З урахуванням викладеного, перерахована позивачу пенсія має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів відповідача, а отже проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі № 373/436/17, 15.05.2020 у справі № 812/1813/18, 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та 19.02.2020 у справі № 821/1491/17, невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
У розглядуваному випадку виплата коштів на виконання рішення суду не залежить від суб'єктивного волевиявлення відповідача, а від виділення таких коштів відповідачу з Державного бюджету.
З огляду на викладені обставини та наведені норми права, суд вважає, що ознак ухиляння чи навмисного невиконання судового рішення з боку відповідача у частині виплати суми заборгованості судом не встановлено.
Встановлені обставини свідчать про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виконало рішення Львівського окружного адміністративного суду Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25 у повному обсязі, а тому відповідний звіт необхідно прийняти.
Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-3 КАС України, суд
прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 07.11.2025 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Суддя Гулик Андрій Григорович