ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про передачу адміністративної справи
"19" грудня 2025 р. справа №300/8842/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боброва Ю.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
Адвокат Єрьоміна В.А. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Відповідно до частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання територіальної підсудності даної адміністративної справи суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Таким чином, положення частини 1 статті 25 КАС України врегульовують, зокрема, правила територіальної підсутності адміністративних справ у залежності від зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) позивача та місцезнаходження відповідача.
Представником позивача в позовній заяві зазначена адреса ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
До позовної заяви додано копію акту № 21 від 07.03.2022 про фактичне місце проживання осіб за адресою, згідно якого ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_2 .
Однак, суд звертає увагу, що акт про фактичне місце проживання осіб за адресою не є доказом зареєстрованого місця проживання (перебування, знаходження) позивача за адресою: АДРЕСА_2 .
Так, реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи (пункт 12 частини 1 статті 2 Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Копія паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , подана представником позивача разом із позовною заявою містить лиш першу - сьому сторінки паспортної книжечки, без долучення одинадцятої-шістнадцятої сторінок, у яких робляться відмітки про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.
Відтак, до позовної заяви не надано належного та допустимого доказу реєстрації у встановленому законом порядку, місця перебування чи знаходження, фактичного проживання/перебування ОСОБА_1 на території Івано-Франківської області.
При цьому, згідно відповіді №2152058 від 19.12.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, адреса місця реєстрації ОСОБА_1 є АДРЕСА_3 .
Водночас, відповідач є суб'єктом владних повноважень із зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем знаходженням - Тернопільська область.
Таким чином, судом встановлено, що позовну заяву подано з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ.
Суд приходить до висновку, що дана справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, в цьому випадку Київського окружного адміністративного суду, який, в даному випадку, є повноважним судом, за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцезнаходженням позивача.
Відповідно до частини 1 статті 125 Конституції України, частини 1 статті 17 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 4 КАС України адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відтак, ураховуючи, відсутність на території Івано-Франківської області зареєстрованого місця проживання (перебування, знаходження) ОСОБА_1 , на територію якої поширюється юрисдикція Івано-Франківського окружного адміністративного суду, беручи до уваги, що встановлене місце реєстрації ОСОБА_1 , є місто Київ, тому справу №300/8842/25 слід передати за територіальною підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
На підставі наведеного, керуючись статтями 20, 25, 29 171, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративну справу №300/8842/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Бобров Ю.О.