Ухвала від 19.12.2025 по справі 300/8842/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про передачу адміністративної справи

"19" грудня 2025 р. справа №300/8842/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боброва Ю.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Єрьоміна В.А. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Відповідно до частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Вирішуючи питання територіальної підсудності даної адміністративної справи суд зазначає наступне.

Згідно частини 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

Таким чином, положення частини 1 статті 25 КАС України врегульовують, зокрема, правила територіальної підсутності адміністративних справ у залежності від зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) позивача та місцезнаходження відповідача.

Представником позивача в позовній заяві зазначена адреса ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .

До позовної заяви додано копію акту № 21 від 07.03.2022 про фактичне місце проживання осіб за адресою, згідно якого ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_2 .

Однак, суд звертає увагу, що акт про фактичне місце проживання осіб за адресою не є доказом зареєстрованого місця проживання (перебування, знаходження) позивача за адресою: АДРЕСА_2 .

Так, реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи (пункт 12 частини 1 статті 2 Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Копія паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , подана представником позивача разом із позовною заявою містить лиш першу - сьому сторінки паспортної книжечки, без долучення одинадцятої-шістнадцятої сторінок, у яких робляться відмітки про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.

Відтак, до позовної заяви не надано належного та допустимого доказу реєстрації у встановленому законом порядку, місця перебування чи знаходження, фактичного проживання/перебування ОСОБА_1 на території Івано-Франківської області.

При цьому, згідно відповіді №2152058 від 19.12.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, адреса місця реєстрації ОСОБА_1 є АДРЕСА_3 .

Водночас, відповідач є суб'єктом владних повноважень із зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем знаходженням - Тернопільська область.

Таким чином, судом встановлено, що позовну заяву подано з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ.

Суд приходить до висновку, що дана справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, в цьому випадку Київського окружного адміністративного суду, який, в даному випадку, є повноважним судом, за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцезнаходженням позивача.

Відповідно до частини 1 статті 125 Конституції України, частини 1 статті 17 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.

Згідно пункту 3 частини 1 статті 4 КАС України адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

Розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил територіальної юрисдикції (підсудності).

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відтак, ураховуючи, відсутність на території Івано-Франківської області зареєстрованого місця проживання (перебування, знаходження) ОСОБА_1 , на територію якої поширюється юрисдикція Івано-Франківського окружного адміністративного суду, беручи до уваги, що встановлене місце реєстрації ОСОБА_1 , є місто Київ, тому справу №300/8842/25 слід передати за територіальною підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

На підставі наведеного, керуючись статтями 20, 25, 29 171, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу №300/8842/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Бобров Ю.О.