18 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/15311/25
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03.06.2025 року №23416-19865/К-02/8-0600/25;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити переведення її з 30.04.2025 року з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця відповідно п.12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015року № 889-VІІІ "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків заробітної плати, визначеної в довідці про складові заробітної плати для державного службовця, яка до 1 січня 2024 року працювала та звільнилася з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 27.01.2025 року №02/282 та довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби від 25.04.2025 року № 02/1389, виданих Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що є непрацюючою пенсіонеркою та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 30.04.2025 року Позивач звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3732-ХІІ "Про державну службу" та надала довідки про складові заробітної плати державного службовця. Відповідач оскаржуваним рішенням відмовив в такому переведенні. Таку відмову Позивач вважає протиправною, так як має стаж не менше 20 років на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що надає її право на пенсію державного службовця з моменту подання відповідної заяви.
Ухвалою від 12.06.2025 року відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У відзиві Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, на позовну заяву проти позову заперечується, зазначається, що Позивачем заява, визначеного зразку про призначення/перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та у встановленому порядку не подавалася, а на звичайне звернення від 30.04.2025 року були надані відповідні роз'яснення. Позивачу були надані певні роз'яснення щодо порядку звернення та форми звернення про переведення з одного виду пенсії на інший. Крім того, в оскаржуваному Позивачем листі від 30.06.2025 року були надані роз'яснення положень Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3732-ХІІ та Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Вказані спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо принципів, засад і механізмів функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV), що були чинні на день виникнення спору.
Приписами статті 10 Закону № 1058-IV гарантовано право вибору пенсійних виплат. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, що Позивач з 01.09.2002 року отримувала пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про державну службу", а з 01.10.2017 року переведена на пенсію за віком відповідно Закону № 1058-IV.
Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що Позивач 30.04.2025 року звернулася до Відповідача із заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до п.п.10,12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 року № 889-VІІІ "Про державну службу", ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3732-ХІІ. До вказаного звернення Позивач долучила копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію довідки про реорганізацію, копію довідки про заробітну плату, копію довідки про інші складові заробітної плати.
Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що вказане звернення від 30.04.2025 року написано Позивачем власноруч і направлено Відповідачу поштовим відправленням та отримано 08.05.2025 року.
Відповідач за результатами розгляду поданого звернення листом від 03.06.2025 року №23416-19865/К-02/8-0600/25 повідомив Позивача, що її звернення було розглянуто у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян" з наданням відповідних роз'яснень.
Відповідачем Позивачу роз'яснено, що заява про призначення/перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до вимог п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 підлягає поданню заявником до відповідного сервісного центру територіального управління Пенсійного фонду України. В листі зазначено, що подання такої заяви поштою (електронною поштою) не передбачено, а тому заяву Позивача від 30.04.2025 року визнано такою, що не відповідає вимогам додатку 1 до вказаного Порядку.
Такі дії Відповідача з розгляду звернення Позивача не в повній мірі відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Безспірно, відповідно до вимог ст.44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України щодо розгляду звернень для перерахунку пенсій врегульовано правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (надалі - Порядок №22-1).
Безспірно, відповідно до вимог п.1.1 розділу I цього Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший повинна відповідати формі Заяві про призначення/перерахунок пенсії, зазначеній в додатку 1 до цього Порядку.
Суд вважає безпідставними доводи Відповідача, наведені у відзиві на позов та в оскаржуваному листі від 03.06.2025 року щодо виключного способу подання заяви про переведення з одного виду пенсії на інший.
Відповідач не врахував, що приписи п.1.1 розділу I цього Порядку №22-1 із змінами, внесеними згідно з Постановами Пенсійного фонду № 23-1 від 24.11.2022, № 21-1 від 20.04.2023, № 3-1 від 17.01.2025 передбачають можливість подання такої заяви через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, а у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, така заява може подаватися поштою.
Суд враховує, що приписи розділу ІV. Приймання, оформлення і розгляд документів вказаного Порядку врегульовують дії територіальних органів Пенсійного фонду України щодо порядку розгляду звернень про перерахунок пенсії.
Так, в розумінні вимог п.4.1 цього Порядку заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, в тому числі про перерахунок пенсії, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (пункт 4.2 розділу IV цього Порядку).
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви (пункт 4.3 розділу IV цього Порядку).
Разом з тим, звернення Позивача від 30.04.2025 року не було розглянуто у відповідності до вимог цього Порядку і, як наслідок, за результати не було ухвалено рішення про переведення з одного виду пенсії на інший або про відмову в такому переведенні, та із незрозумілих суду підстав було розглянуто у відповідності до Закону України "Про звернення громадян".
Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача на такий розгляд її звернення.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути звернення ОСОБА_1 від 30.04.2025 року про переведення з одного виду пенсії на інший у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Відповідно до вимог ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1 211,20 грн. підлягає відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича,7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341) задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при розгляді звернення ОСОБА_1 від 30.04.2025 року про переведення з одного виду пенсії на інший.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути звернення ОСОБА_1 від 30.04.2025 року про переведення з одного виду пенсії на інший у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1).
Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1211,20 грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
18.12.25