18 грудня 2025 року Справа № 160/22638/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Конструкторське бюро "Південне" ім. М.К. Янгеля" до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 02.05.2025 року № 0002550402 в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідачем зроблений неправильний висновок за результатами проведення камеральної перевірки стосовно порушення позивачем строків подання податкової звітності з податку на додану вартість за звітні (податкові) періоди серпень, вересень 2024 року, оскільки відповідачем 28.08.2024 прийнято Рішення №26/32-00-04-04-19 щодо неможливості своєчасного виконання ДП «КБ «Південне» свого податкового обов'язку, у зв'язку із обставинами непереборної сили (форс - мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації та безпосереднім впливом таких обставин на Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» та його відокремлених підрозділів та встановлено, що наявні підстави, які підтверджують неможливість своєчасно виконувати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 03 липня 2024 року до відновлення можливості виконання податкового обов'язку.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників процесу, встановлено учасникам справи строк на подання заяв по суті справи.
Згідно відзиву на позовну заяву контролюючий орган зазначив про те, що оскаржуване податкові-повідомлення рішення є правомірними оскільки позивачем подано до контролюючого органу повідомлення про відновлення можливостей виконання податкових обов'язків з 18.09.2024 року. Також відповідач зазначив, що податковим кодексом України, визначено звільнення від відповідальності за невиконання податкових обов'язків по тим граничним термінам, виконання яких припадало з дати, вказаної у рішенні щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку до дати відновлення можливості платником виконувати податкові обов'язки. Отже, ДП «КБ «ПІВДЕННЕ» звільняється від відповідальності за несвоєчасне подання звітності, строк подання якої припадає на період з 03.07.2024 до 17.09.2024 включно. Тому, враховуючи, що граничний термін подання податкової звітності з податку на додану вартість за серпень 2024 року - 20.09.2024 року, за вересень 2024 року - 21.10.2024, тобто, граничний термін виконання обов'язків, а саме: подання податкової звітності з податку на додану вартість за серпень та вересень 2024 року, припадає на період після дня відновлення платником можливості виконання податкових обов'язків, а тому не звільняє платника податків від відповідальності за несвоєчасне виконання обов'язків з подання вищезазначеної звітності з податку на додану вартість.
Згідно наданої позивачем відповіді на відзив, позивач не погодився з доводами контролюючого органу та зазначив, що податкова звітність з податку на додану вартість за серпень та вересень 2024 року була подана ДП КБ «Південне» у межах строків визначених в абзаці чотирнадцятому підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків), що враховуючи обставини справи та приписи Податкового кодексу України звільняє ДП КБ «Південне» від відповідальності за несвоєчасне виконання відповідних податкових зобов'язань.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великим платниками податків, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу I, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI (із змінами та доповненнями), проведено камеральну перевірку ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «КОНСТРУКТОРСЬКЕ БЮРО «ПІВДЕННЕ» ІМ. М.К.ЯНГЕЛЯ» (далі - ДП «КБ «ПІВДЕННЕ») щодо несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість за звітні (податкові) періоди серпень, вересень 2024 року.
За результатами камеральної перевірки складено Акт від 27.03.2025 №174/32-00-04-04-02-06-14308304 (далі - Акт камеральної перевірки 174), згідно висновків якого позивачем порушено приписи підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II, пункту 203.1 статті 203 розділу V Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), ДП «КБ «ПІВДЕННЕ» (код ЄДРПОУ 14308304) несвоєчасно подано до контролюючого органу Податкові декларації з податку на додану вартість за серпень та вересень 2024 року (за серпень 2024 року - при граничному терміні подання 20.09.2024, фактично подано 15.10.2024; за вересень 2024 року - при граничному терміні подання 21.10.2024, фактично подано 11.11.2024).
ДП «КБ «ПІВДЕННЕ» не погодилось з висновками Акту камеральної перевірки та надало заперечення від 16.04.2025 № 7/107 до акту камеральної перевірки № 174/32-00-04-04-02-06-14308304 від 27.03.2025.
За результатами розгляду заперечень на Акт, постійною комісією Східного Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок, визначено, що висновки перевіряючих стосовно порушень, викладених в Акті камеральної перевірки від 27.03.2025 №174/32-00-04-04-02-06- 14308304 є правомірними та відповідають нормам діючого законодавства, а аргументи, наведені у запереченнях та надані документи до заперечення, не дають підстав для їх скасування або зміни.
За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення (ф. «ПС») від 02.05.2025 року № 0002550402 та застосовано штрафні санкції на загальну суму 680,00 грн на підставі пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України.
Позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення від 02.05.2025 № 0002550402 до ДПС України, та за результатами розгляду скарги Рішенням від 14.07.2025 №20162/6/99-00-06-01-03-06), ДПС України залишено ППР без змін, скаргу - без задоволення.
Не погодившись податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статтті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з пункту 49.2 статті 49 розділу ІІ Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Відповідно пункту 49.4 статті 49 розділу ІІ Податкового кодексу України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації контролюючому органу в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». Згідно з підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу ІІ Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з пунктом 203.1 статті 203 розділу V Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до абзацу першого підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Як встановлено судом, 28.08.2024 стосовно ДП «КБ «ПІВДЕННЕ» (код ЄДРПОУ 14308304) прийнято Рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку № 26/32-00-04-01-19 від 28.08.2024 з 3 липня 2024 року до відновлення можливості виконання податкового обов'язку.
Згідно абзацу 14 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), платники податків, у тому числі щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними податкових обов'язків щодо реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, подання звітності, сплати податків і зборів протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Аналогічні норми містяться і у п. 5 розділу II «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року № 225, де зокрема, зазначено, що платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, щодо яких контролюючим органом прийнято рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, та у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, зобов'язані повідомити, контролюючий орган про відновлення можливості виконання платником податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, податкового обов'язку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків, шляхом подання повідомлення довільної форми у порядку, передбаченому пунктом 8 цього розділу.
25.09.2024 заявою №7/264 позивач повідомив ДПС України та відповідача про відновлення можливості виконання свого податкового обов'язку починаючи з 18.09.2024.
Як вбачається, позивачем податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2024 подано 15.10.2024, за вересень 2024 року - 11.11.2024.
Тобто, податкова звітність з податку на додану вартість за серпень та вересень 2024 року була подана ДП КБ «Південне» у межах строків визначених в абзаці чотирнадцятому підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків), що враховуючи вищевикладені обставини та приписи Податкового кодексу України звільняє ДП КБ «Південне» від відповідальності за несвоєчасне виконання відповідних податкових зобов'язань.
Тому, висновки акту перевірки суперечать приписам податкового законодавства, а тому не можуть створювати для позивача негативні наслідки у вигляді штрафних санкції за порушення строків подання податкової звітності.
За таких обставин, прийняте відповідачем податкове повідомлення - рішення, яким нараховано позивачу штрафні санкції у розмірі 680 грн за порушення термінів подання податкової звітності є протиправним та підлягає скасуванню.
Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно, прийняте контролюючим органом рішення таким критеріям не відповідає.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову.
Щодо розподілу витрат у вигляді судового збору.
Позивач звернувся до суду засобами підсистеми “Електронний суд» із вимогою майнового характеру, ціна позову - 680 грн.
До позовної заяви долучено платіжну інструкцію про сплату судового збору № 2109 від 31.07.2025, за якою сплачено судовий збір у розмірі 3028 грн.
Відповідно до абзацу 4 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік», з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028 гривень.
Пунктом 1 частини 3 статті 4 Закону України “Про судовий збір» встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою судовий збір сплачується у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, належна до сплати сума судового збору за подачу даного позову є 2422,40 грн (3028*0,8).
Суд роз'яснює позивачу, що надмірно сплачена сума судового збору може бути повернута, відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787.
Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 139 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ухваленого у справі рішення, судовий збір у розмірі 2422,40 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів в рівних частинах.
Керуючись статтями 2, 5, 14, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 02.05.2025 року № 0002550402.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079) на користь Державного підприємства «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» (код ЄДРПОУ 14308304) суму сплаченого судового збору у розмірі 2422,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 18.12.2025 року.
Суддя Н.Є. Калугіна