Ухвала від 16.12.2025 по справі 758/16052/25

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/16052/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року м. Київ

Слідча суддя Подільського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

підозрюваної ОСОБА_3 ,

захисника - ОСОБА_4 ,

прокурора - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу захисника підозрюваної ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 на повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України у кримінальному провадженні № 42025102070000011 від 17.01.2025 року,

ВСТАНОВИЛА:

До Подільського районного суду міста Києва надійшла скарга захисника підозрюваної ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 на повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України у кримінальному провадженні № 42025102070000011 від 17.01.2025 року.

В обґрунтування скарги адвокат зазначає, що 27.06.2025 року ОСОБА_3 повідомлено про підозру у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 2 ст. 367 КК України. Зі змісту підозри вбачається, що ОСОБА_3 на момент вчинення кримінального правопорушення, постійно обіймаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, була службовою особою. Під час досудового розслідування встановлено, що від ТОВ «Укр газ ресурс» надходили листи до КП «Київпастранс» № 1488/ю2 від 04.07.2022, 1504/ю2 від 18.08.2022 року, № 053/01/1952 від 10.08.2022 року та № 053/01/2022 від 17.08.2022, під час розгляду яких ОСОБА_3 ознайомилась з інформацією про те, що відбулося коливання ціни на електричну енергію в бік зменшення в період з лютого по серпень 2022 року, зокрема з службової записки про аналіз цін електричної енергії на ринку ОЕС України «на добу наперед» за січень-вересень 2022 року від 12.10.2022 № 07/132 головного енергетика КП «Київпастранс» ОСОБА_6 . При цьом, ТОВ «Укр газ ресурс» у своїх листах інформувало про те, що відбулося збільшення ціни та приховало коливання, яке відбулося в лютому 2022 року щодо зменшення ціни на 24, 53 % від ціни, яка була у січні 2022 року.

Разом з цим, ОСОБА_3 , будучи службовою особою, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, фактичну можливість належним чином виконати покладені на неї обов'язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог законодавства та інтересам КП «Київпастранс», володіючи інформацією щодо зменшення ціни на електричну енергію, не передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, проігнорувала вказану інформацію, зокрема викладену у службовій записці головного енергетика КП «Київпастранс» ОСОБА_6 про аналіз цін електричної енергії та все одно погодила підписання додаткової угоди № 2 до договору від 31.12.2021 року № 52.21-341 від 17.10.2022 у бік збільшення ціни з 01.09.2022 року, яку надала для підписання ОСОБА_7 з листом узгодження вказаної додаткової угоди.

Отже, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, достеменно розуміючи умови договору № 52.21-341 від 21.12.2021, фактичну можливість належним чином виконати покладені на ОСОБА_3 обов'язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог договору, передбачених пунктами 4.2., 4.5, 4.6., 4.8, 5.1., 6.2 та пунктів 1.1., 1.2, 8, 10, 14, 15, 17, 27, 32, 42 Постанови № 1469 від 27.12.2017 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» та інтересам КП «Київпастранс», не вжила жодних заходів перевірки цін, за поставлену електричну енергію, за період з березня по серпень 2022 року, що призвело до завдання збитків КП «Київпастранс» на загальну суму 11 617 043, 5 грн з ПДВ.

З викладеним у підозрі сторона захисту не погоджується, вважає, що відсутні докази для такої підозри. Зокрема, згідно з п. 1.4. Положення про порядок ведення договірної роботи на КП «Київпастранс» від 16.07.2016, підрозділ-ініціатор - підрозділ, який, відповідно до своїх завдань та функцій, забезпечує планування виробничої діяльності і для якого або за ініціативою якого закуповуються товари, роботи або послуги, та до компетенції якого належать питання, що є предметом договору. Відповідно до п. 2.8 Положення Підрозділ-ініціатор обов'язково здійснює погодження проекту договору з контрагентом, договірним відділом, фінансово-економічним управлінням, управлінням бухгалтерського обліку та фінансової звітності, управлінням з питань закупівель (для договорів закупівлі товарів, робіт або послуг), директором КП «Київпастранс» відповідно до розподілу обов'язків, у разі необхідності такий проект договору погоджується іншими заінтересованими структурними підрозділами КП «Київастранс», про що зазначається у Аркуші узгодження до договору (додаткової угоди).

Згідно п. 2.11 Положення завізований та погоджений відповідними структурними підрозділами встановленому порядку проект договору (додаткової угоди) подається підрозділом-ініціатором на підписання уповноваженій особі. Відповідно до п. 2.13 Положення уповноважена особа перед підписанням перевіряє наявність віз на погодженні до договору (додаткової угоди). Пунктом 2.15 Положення передбачено, що зміни до договору можуть вноситися шляхом укладення додаткових угод до договорів як за ініціативою КП «Київпастранс», так і другої сторони за договором. Погодження та підписання додаткових угод до договору здійснюється в такому самому порядку, що й основного договору.

Згідно пункту 3.4. Положення супроводження договору та контроль за його виконанням (у тому числі за термінами виконання та нарахування штрафних санкцій за порушення умов договору) здійснюється підрозділом-ініціатором. У разі необхідності підрозділ-ініціатор готує матеріали для пред'явлення претензій до сторони, якою було порушено умови договору та звертається до відділу правового забезпечення Управління правового та кадрового забезпечення для правової експертизи проекту претензії або для звернення до суду з дотриманням встановленого порядку ведення претензійної та позовної роботи.

Підрозділом-ініціатором щодо укладення та виконання договору № 52.21-341 від 21.12.2021 було Управління з енергетичних питань, а отже саме на вказане управління та його керівника відповідно до Положення про порядок ведення договірної роботи на КП «Київпастранс» від 16.07.2016 покладено функції з комунікації, контролю виконання (в тому числі цін/вартості), звітності, підготовки матеріалів для претензійно-позовної роботи, тощо. Відповідно ОСОБА_3 візувала зі свого боку лише правовий бік укладення договору та додаткової угоди до нього (в межах своєї компетенції та в межах Положення про порядок ведення договірної роботи на підприємстві). Технічна частина щодо договору (в тому числі утворення цін, тощо) була забезпечена Управлінням з енергетичних питань, фінансова частина - фінансово-економічним відділом, проведення закупівлі - управлінням публічних закупівель), про що наявні Листи узгодження, як до договору, так і до додаткової угоди.

Також сторона захисту вважає, що до кола посадових обов'язків ОСОБА_3 відповідно до Посадової інструкції Начальника управління правого та кадрового забезпечення не входило вжиття заходів щодо перевірки цін за поставлену електричну енергію за період з березня по серпень 2022 року, оскільки ці функції покладені на підрозділ-ініціатор, а саме Управління з енергетичних питань, та тим більше вона не мала відповідної освіти, теоретичних знань та практичних навичок в сфері постачання електричної енергії.

Сторона захисту вважає, що таке повідомлення про підозру ОСОБА_3 є необґрунтованим та підлягає скасуванню.

В судовому засіданні захисник ОСОБА_4 скаргу підтримали в повному обсязі, посилаючись на викладені в ній факти та обставини, просили її задовольнити.

Підозрювана ОСОБА_3 підтримала скаргу, додатково зазначила, що у підозрі орган досудового розслідування посилається на пункти 3.3.9, 3.3.10 та 3.3.11 Положення про управління правового та кадрового забезпечення КП «Київпастранс», затверджене наказом № 98 від 29.02.2016 року, яке взагалі не містить таких пунктів. Зазначені пункти з'явились у новій редакції Положення про управління правового та кадрового забезпечення КП «Київпастранс», яка затверджена наказом № 204 від 03.10.2024 року, однак вона не діяла на момент укладення та виконання договірних відносин з ТОВ «Укр газ ресурс». Більше того, ОСОБА_3 вже на той час не працювала у КП «Київпастранс».

Прокурор ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечила проти задоволення скарги, вказавши, що письмове повідомлення про підозру ОСОБА_3 від 27.06.2025 року за своїм змістом повністю відповідає вимогам ст. 277 КПК України і містить усі необхідні відомості, при врученні повідомлення прокурором були дотримані вимоги ст. 278 КПК України, повідомлення про підозру здійснено за наявності достатніх доказів, які давали можливість дійти висновку, що ОСОБА_3 ймовірно причетна до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, що підтверджується сукупністю фактичних даних, які містяться в наданих матеріалах кримінального провадження. Питання про неналежність та допустимість доказів щодо причетності підозрюваної повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності та допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, а слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати такі питання та на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів має визначити, що причетність особи до вчинення кримінальних правопорушень є вірогідною та достатньою для повідомлення такій особі про підозру. Під час складання та вручення повідомлення про підозру, стороною обвинувачення порушень вимог ст.ст. 276-278 КПК України, які б стали підставою для скасування повідомлення про зміну, не встановлено.

Вислухавши позицію сторін, дослідивши матеріали скарги, слідча суддя приходить до наступних висновків.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Ч. 1 ст. 24 КПК України визначено, що кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до вимог ч.1, 3 ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 276 КПК України повідомлення про підозру обов'язково здійснюється в порядку, передбаченому статтею 278 цього Кодексу, у випадках: наявності достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення.

Відповідно до вимог п. п. 1-8 ч. 1 ст. 277 КПК України письмове повідомлення про підозру складається прокурором або слідчим за погодженням з прокурором. Повідомлення має містити такі відомості: прізвище та посаду слідчого, прокурора, який здійснює повідомлення; анкетні відомості особи (прізвище, ім'я, по батькові, дату та місце народження, місце проживання, громадянство), яка повідомляється про підозру; найменування (номер) кримінального провадження, у межах якого здійснюється повідомлення; зміст підозри; правова кваліфікація кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; стислий виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, у тому числі зазначення часу, місця його вчинення, а також інших суттєвих обставин, відомих на момент повідомлення про підозру; права підозрюваного; підпис слідчого, прокурора, який здійснив повідомлення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Відповідно до вимог п. 10 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора: повідомлення слідчого, дізнавача, прокурора про підозру після спливу одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину, але не пізніше закриття прокурором кримінального провадження або звернення до суду із обвинувальним актом - підозрюваним, його захисником чи законним представником.

Слідчою суддею з'ясовано, що слідчим відділом Подільського УП ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025100070001676 від 24.07.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України. Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється Подільською окружною прокуратурою міста Києва.

27.06.2025 року ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

За результатами досудового розслідування кримінального провадження № 12025100070001676 процесуальним керівником 24.09.2025 підозрюваній ОСОБА_3 та її захиснику вручено письмо повідомлення про завершення досудового розслідування та надано доступ для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Слідча суддя враховує те, що сторона захисту не оскаржує порядок вручення письмового повідомлення про підозру, складання такого процесуального документа уповноваженою особою, наявність відомостей, визначених п. 1-3, 7-8 ч. 1 ст. 277 КПК України, втім не погоджується з обґрунтованістю підозри ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Зі змісту повідомлення про підозру від 27.06.2025 року вбачається, що відповідно до п. 2.2.13 Статуту КП «Київпастранс» від 27.08.2021 №1826 предметом діяльності підприємства, зокрема є проведення у встановленому порядку процедур із закупівлі товарів, робіт і послуг.

Відповідно до п. 3.1.3 підприємство, зокрема, має право від свого імені вчиняти правочини, укладати угоди), набувати майнові та особисті немайнові права, нести обов?язки, бути позивачем та відповідачем у судах України

Відповідно до п.3.2 підприємство, з поміж іншого, зобов?язане:

Здійснювати цільове та ефективне використання і збереження майна комунальної власності територіальної громади міста Києва (п.3.2.2)

Здійснювати цільове, ефективне і раціональне використання бюджетних коштів (п. 3.2.10).

Згідно п. 4.2. Статуту, майно Підприємства є комунальною власністю територіальної громади міста Києва і закріплюється за Підприємством на праві господарського відання.

Відповідно до п. 1.1., Положення про порядок ведення договірної роботи на Комунальному підприємстві «Київпастранс», затвердженого наказом від 16.07.2015 №331, встановлює єдиний порядок організації та ведення договірної роботи, реєстрації та забезпечення збереження договорів (додаткових угод), що укладаються від імені КП «Київпастранс», відповідно до діючого законодавства України.

Це Положення є обов'язковим для виконання усіма структурними підрозділами (управління, відділи тощо) Дирекції КП «Київпастранс», філіями та відокремленими підрозділами, задіяними у процесі договірних відносин із усіма сторонніми підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності щодо закупівлі товарів, робіт та послуг. а також Положенням регулюються договірні відносини з орендарями, договірні відносини з інвестиційної діяльності, а також укладання всіх видів договорів (додаткових угод до них) щодо господарської діяльності на підприємстві (п. 1.2).

Згідно п 1.4., у цьому Положенні нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:

візування - це підписання документа уповноваженою особою та/або особами відокремленого підрозділу, яка відповідно до її компетенції і кола повноважень відповідає за порушені в проекті документа питання;

договірний відділ - структурний підрозділ Дирекції КІ «Київпастранс», на який покладено обов?язок за здійснення договірної роботи

підрозділ-ініціатор - підрозділ, який, відповідно до своїх завдань та функцій, забезпечує планування виробничої діяльності і для якого або за ініціативою якого закуповуються товари, роботи або послуги, та до компетенції якого належать питання, що є предметом договору;

Договірний відділ Управління правового та кадрового забезпечення, з урахуванням функцій та обов?язків, несе відповідальність та здійснює (за наявності погодження керівників заінтересованих структурних підрозділів):

- правову оцінку проекту договору, зокрема його відповідність вимогам чинного законодавства, наявність у договорі (можливих відповідно до предмета договору) способів забезпечення виконання умов договору та визначення в договорі санкцій щодо неналежного (неякісного, несвоєчасного) виконання умов договору, щодо наявності виникнення можливих ризиків щодо порушення інтересів КП «Київпастранс»;

- у разі відсутності зауважень готує проект довіреності на ім?я уповноваженої особи для підписання договору (додаткової угоди).

Управління з питань закупівель під час погодження проектів договорів із закупівлі товарів, робіт, послуг (додаткових угод) з урахуванням функцій та обов?язків, несе відповідальність та здійснює перевірку предмету закупівлі, який має код Державного класифікатора 016:2010 (5 знаків) або ДК 015:97 (4 знаки) або назву робіт, та суми в проекті договору, що не виходить за межі, визначені Законами України «Про здійснення державних закупівель», «Про особливості здійснення державних закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (п. 4.8).

Згідно з п. 4.9. Положення, підрозділ-ініціатор забезпечує належне виконання договору КП «Київпастранс» та контроль за виконанням договору іншою стороною, а також здійснює:

- активну співпрацю з контрагентами, доведення до їх відома нормативних та інших документів КП «Київпастранс» з питань, що стосуються укладеного договору;

- отримання від іншої сторони звітних матеріалів щодо договору та перевірку їх відповідності укладеному договору і відповідним законодавчим та нормативно-правовим актам;

- здійснення контролю за термінами виконання договору та за термінами передачі до КП «Київпастранс» звітних матеріалів відповідно до договору:

- своєчасну та повну оплату договору та нарахування штрафних санкцій відповідно до чинного законодавства та умов укладеного договору;

- у разі поетапного виконання умов договору - участь у складанні акта передавання-приймання кожного етапу виконання договору, проведення аналізу виконаної впродовж етапу роботи і, у разі необхідності, підготовку висновків про недоцільність її продовження;

- підготовку та надання іншій стороні інформації, необхідної для виконання умов договору:

- підготовку та надання на вимогу керівництва КП «Київпастранс» інформації щодо стану виконання умов договору;

- проведення оцінки результатів виконаного договору.

Крім того, відповідно до положення про управління правового та кадрового забезпечення КП «Київпастранс», затвердженого наказом №98 від 29.02.2016, з поміж іншого, передбачено наступне: участь у розробці та здійсненні заходів, направлених на удосконалення організації управління, форм, методів господарювання, поліпшення фінансових результатів господарської діяльності Підприємства, а також в організації боротьби з непродуктивними витратами, порушеннями вимог законодавства (п. 2.1.4); моніторинг бази договорів, що укладаються Підприємством, щодо виконання умов договорів за терміном дії, дотримання ліміту залишку (п. 2.1.9); забезпечує ведення договірної роботи на підприємстві відповідно до порядку, встановленого наказом генерального директора, здійснює реєстрацію договорів, укладених Підприємством в Єдиному реєстрі господарських договорів (п. 3.1.9); приймає участь у застосуванні заходів правового впливу у разі невиконання чи неналежного виконання договірних зобов?язань, забезпеченні захисту майнових прав (п. 3.1.10); приймає заходи до усунення виявлених при розгляді претензій та позовів недоліків в діяльності філій та відокремлених підрозділів Підприємства; здійснює відстеження виконання умов договорів Підприємства за терміном дії (чи не розпочато виконання договорів раніше або пізніше обумовленого терміну) (п. 3.3.9.); здійснює перевірку дотримання ліміту залишку у відповідності до укладених договорів Підприємства (п. 3.3.10); здійснює перевірку в електронному вигляді платіжних документів Підприємства відповідно до специфікації договору (найменування, кількість, ціна, сума) (п. 3.3.11).

Відповідно до наказу №60-к від 01.03.2021 генерального директора КП «Київпастранс» ОСОБА_8 , ОСОБА_3 переведено на посаду в.о. начальника управління правового та кадрового забезпечення КП «Київпастранс».

Посадовою інструкцією начальника управління правового та кадрового забезпечення КП «Київпастранс» ОСОБА_3 , з поміж іншого, передбачено наступне:

1.1.Начальник управління правового та кадрового забезпечення (далі - начальника управління) відноситься до категорії «Керівники».

1.3. Начальник управління безпосередньо підпорядкований генеральному директору Підприємства.

Згідно п. 2.1. інструкції, начальник управління:

- організовує роботу Управління, розподіляє обов?язки між працівниками Управління, очолює та контролює їх роботу;

- здійснює контроль за відповідністю вимогам законодавства проектів, наказів, інструкцій, положень та інших актів правового характеру, які готуються на підприємстві, а також у разі потреби бере участь у підготовці цих документів;

Відповідно до п. 3.1 інструкції, начальник управління, з поміж іншого, має право:

- одержувати від структурних підрозділів дирекції Підприємства, філій та відокремлених підрозділів Підприємства документи, довідки, розрахунки, інші матеріали, необхідні для виконання своїх обов?язків (п. 3.1.3);

- інформувати керівництво Підприємства у випадках, коли відповідні підрозділи або посадові особи не надають документи, інші матеріали, необхідні для вирішення порушених питань (п. 3.1.4);

Таким чином, ОСОБА_3 , на момент вчинення кримінального правопорушення, постійно обіймаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, була службовою особою.

Одночасно з тим, під час досудового розслідування встановлено, що для оголошення тендерної процедури начальником управління з енергетичних питань підприємства ОСОБА_9 , як представником підрозділу ініціатора, сформовано службову записку від 12.10.2021 №07/156, яка адресована начальнику управління публічних закупівель ОСОБА_10 щодо необхідності закупівлі електричної енергії на січень-грудень 2022 року, до якої долучені додаткові документи щодо необхідного обсягу електричної енергії (сформовані на основі замовлень філій та відокремлених підрозділів КП «Київпастранс»), по ціні 4, 4727 грн. за кВт/год. Безпосередній контроль за організацію та проведення закупівлі UA-2021-10-25-008110-b в електронній системі публічних закупівель «Prozorro» здійснювала начальник управління правового та кадрового забезпечення КП «Київпастранс» ОСОБА_3 , яка узгодила проведення вказаного тендеру за результатом розгляду службової записки від 12.10.2021 №07/156 поданої ОСОБА_9 . Вказана закупівля оголошена КП «Київпастранс» 25.11.2021 на електронній системи публічних закупівель «Prozorro», предмет закупівлі: Електрична енергія, код 09310000-5 за ДК 021:2015 «Електрична енергія» (ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія). В подальшому, за результатом визначення переможця вказаних відкритих торгів, начальником управління публічних закупівель КП «Київпастранс» ОСОБА_10 направлено службову записку №08/17/60 від 15.12.2021 до начальника управління правового та кадрового забезпечення ОСОБА_3 про необхідність укладення договору з переможцем ТОВ «Укр газ ресурс» у період з 24.12.2021 по 31.12.2021.

Як наслідок, 31.12.2021 між КП «Київпастранс», в особі виконуючого обов'язки головного інженера ОСОБА_11 , що діяв на підставі довіреності від 26.03.2021 №06-5/61, яка видана Генеральним директором КП «Київпастранс» ОСОБА_8 , укладено та підписано договір № 52.21-341 з ТОВ «Укр газ ресурс», в особі директора ОСОБА_12 , про постачання електричної енергії в обсязі 156 147 250 кВт/год., на загальну суму 537 777 776,00 грн (з ПДВ).

В той же час, під час досудового розслідування встановлено, що від ТОВ «Укр газ ресурс» надходили листи до КП «Київпастранс» №1488/ю2 від 04.07.2022, 1504/ю2 від 18.08.2022, №053/01/1952 від 10.08.2022 та №053/01/2022 від 17.08.2022, розгляд яких ОСОБА_3 доручено ОСОБА_13 . За результатом розгляду вказаних листів, ОСОБА_3 ознайомилась з інформацією про те, що відбулося коливання ціни на електричну енергію в бік зменшення в період з лютого по серпень 2022 року, зокрема з службової записки про аналіз цін електричної енергії на ринку ОЕС України «на добу на перед» за січень-вересень 2022 року від 12.10.2022 №07/132 головного енергетика КП «Київпастранс» ОСОБА_6 . При цьому, ТОВ «Укр газ ресурс» у своїх листах інформували про те, що відбулося збільшення ціни та приховали коливання, яке відбулося у лютому 2022 року щодо зменшення ціни на 24, 53 % від ціни, яка була у січні 2022 року.

Разом з цим, ОСОБА_3 , будучи службою особою, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, фактичну можливість належним чином виконати покладені на неї обов'язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог законодавства та інтересам КП «Київпастранс», володіючи інформацією щодо зменшення ціни на електричну енергію, не передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, проігнорувала вказану інформацію, зокрема викладену у службовій записці головного енергетика КП «Київпастранс» ОСОБА_6 про аналіз цін електричної енергії та все одно погодила підписання додаткової угоди № 2 до договору від 31.12.2021 №52.21-341 від 17.10.2022 у бік збільшення ціни з 01.09.2022, яку надала для підписання ОСОБА_11 з листом узгодження вказаної додаткової угоди.

В подальшому, на виконання умов договору директором ТОВ «Укр газ ресурс» ОСОБА_12 та головним інженером КП «Київпастранс» ОСОБА_11 були підписані наступні документи, які візував ОСОБА_14 , а саме:

1. Акт №УГР00001524 приймання-передачі електричної енергії за березень 2022 року, згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у березні 2022 року становить 5 596,333000 МВт/год., (5 596 333,0 кВт/год.), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт/год. (2,92174 грн без ПДВ за кВт/год.) на загальну суму 19 621 235,98 з ПДВ. Актом коригування №УГР00002055 приймання передачі електричної до АКТ у № УГР00001524, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у березні 2022 року та визначено, що він становив 5 584 242 кВт*год. на загальну суму 19578843,86 грн з ПДВ. Актом коригування

№УГР00002508 до акту коригування №УГР00002055, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у березні 2022 року та визначено, що він становив 5 494 417 кВт/год. на загальну суму 19 263 909,52 грн з ПДВ. При цьому, відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у березні 2022 року повинна була становити 2,83335 за кВт/год. без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію становить 18 682 116,7 грн з ПДВ.

2.Акт №2199 приймання-передачі електричної енергії від 30.04.2022 за квітень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у квітні 2022 року становить 4 090,1630 МВт/год., (4 090 163,0 кВт/год.), за ціною 2 921, 74 грн. без ПДВ за МВт/год. (2,92174 грн без ПДВ за кВт/год.) на загальну суму 14 340 471,41 грн. з ПДВ. При цьому, відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у березні 2022 року повинна була становити 2,42058 за кВт/год. без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 11 880 680,4 грн з ПДВ.

3.Акт №УГР00002265 приймання-передачі електричної енергії від 31.05.2022 за травень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у травні 2022 року становить 4 139,4270 МВт/год., (4 139 427,0 кВт/год.), за ціною 2 921, 74 грн. без ПДВ за МВт/год. (2,92174 грн без ПДВ за кВт/год.) на загальну суму 14 513 195,33 грн. з ПДВ. Актом коригування №УГР00003069 приймання передачі електричної до АКТу №УГР00002265 від 31 травня 2022 року, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у травні 2022 року та визначено, що він становив 4 132 427 кВт/год. на загальну суму 14 488 652,71 грн. з ПДВ. При цьому, відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у травні 2022 року повинна була становити 2,45793 за кВт/год. без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 12 188 659,2 грн. з ПДВ.

4.Акт №3050 приймання-передачі електричної енергії від 30.06.2022 за червень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у червні 2022 року становить 4 496,9350 МВт/год., (4 496 935 кВт/год.), за ціною 2 921, 74 грн. без ПДВ за МВт/год. (2,92174 грн без ПДВ за кВт/год.) на загальну суму 13 138 874,87 грн з ПДВ. Актом коригування №УГР00004202 приймання передачі електричної до АКТ у коригування №УГР00003805 від 05 жовтня 2022 року до АКТ у №3050 від 30 червня 2022 року, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у червні 2022 року та визначено, що він становив 5 295 678 кВт/год. на загальну суму 18 567 113,09 грн. з ПДВ. При цьому, відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у травні 2022 року повинна була становити 2,50467 за кВт/год. без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 13 278 608,4 грн. з ПДВ.

5.Акт №УГР00003019 приймання-передачі електричної енергії від 31.07.2022 за липень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у липні 2022 року становить 4 635,9050 МВт/год., (4 635 905 кВт/год.), за ціною 2 921, 74 грн. без ПДВ за МВт/год. (2,92174 грн без ПДВ за кВт/год.) на загальну суму 16 253 890,88 грн. з ПДВ. Актом коригування №УГР00004201 приймання передачі електричної до АКТ у №УГР00003019, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у червні 2022 року та визначено, що він становив 5 516 442 кВт/год. на загальну суму 19 341 131 грн. з ПДВ. При цьому, відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у травні 2022 року повинна була становити 2,58632 за кВт/год. без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 17 120 748 грн. з ПДВ.

6.Акт №3729 приймання-передачі електричної енергії від 31.08.2022 за серпень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у серпні 2022 року становить 5 014,1650 МВт/год., (5 014 165 кВт/год.), за ціною 2 921, 74 грн. без ПДВ за МВт/год. (2,92174 грн без ПДВ за кВт/год.) на загальну суму 17 580 103,7 грн. з ПДВ. Актом коригування № УГР00004214 приймання передачі електричної до АКТ у № 3729, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у серпні 2022 року та визначено, що він становив 5 894 702 кВт/год. на загальну суму 20 667 343,94 грн. з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у серпні 2022 року повинна була становити 2,72722 за кВт/год. без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 19 291 378,8 грн. з ПДВ.

Таким чином, за результатами виконання договору, в період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року, ТОВ «Укр газ ресурс» поставлено електричної енергії на загальну суму 287 550 999,45 грн. (з ПДВ) та надано акти для оплати. На підставі вказаних актів, наданих ТОВ «Укр газ ресурс», КП «Київпастранс» з власного рахунку ІBAN: НОМЕР_1 відкритого в АТ «Ощадбанк», здійснено перерахування на рахунок, який належить ТОВ «Укр газ ресурс» ІBAN: НОМЕР_2 , відкритий в ПАТ КБ «Укргазбанк» у сумі 287 550 999,45 грн. (з ПДВ), як оплату згідно договору № 52.21-341.

Відповідно до наказу № 331 від від 16.07.2015 КП «Київпастранс» договір №52.21-341 погоджено начальником управління правового та кадрового забезпечення ОСОБА_3 , а також іншими уповноваженими співробітниками підприємства, у тому числі підпорядкованими останній, згідно положення про управління правового та кадрового забезпечення КП «Київпастранс» затвердженого наказом № 98 від 29.02.2016.

Одночасно з тим, під час досудового розслідування встановлено, що внаслідок необґрунтованої зміни закупівельної ціни передбаченої додатковою угодою №2, вартість електричної енергії згідно комерційної пропозиції та умов договору повинна була становити: березень 2022 року 2, 83335 за кВт/год. без ПДВ; квітень 2022 року 2,42058 за кВт/год. без ПДВ; травень 2022 року 2,45793 за кВт/год. без ПДВ; червень 2022 року 2,50467 за кВт/год. без ПДВ; липень 2022 року 2,58632 за кВт/год. без ПДВ; серпень 2022 року 2,72722 за кВт/год. без ПДВ.

Отже, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, достеменно розуміючи умови договору №52.21-341 від 31.12.2021, фактичну можливість належним чином виконати покладені на ОСОБА_3 обов'язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог договору, передбачених пунктами 4.2, 4.5, 4.6, 4.8, 5.1, 6.2 та пунктів 1.1, 1.2, 8, 10, 14, 15, 17, 27, 32, 42 Постанови № 1469 від 27.12.2017 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» та інтересам КП «Київпастранс», не вжила жодних заходів щодо перевірки цін, за поставлену електричну енергію, за період з березня по серпень 2022 року, що призвело до завдання збитків КП «Київпастранс» на загальну суму 11 617 043,5 грн з ПДВ.

Слідча суддя враховує те, що оцінка критерію обґрунтованості підозри здійснюється слідчою суддею з урахуванням позиції Європейського суду з прав людини, яка відображена у пункті 48 рішення від 13.11.2007 року у справі «Чеботарь проти Молдови», а також у пункті 175 рішення від 21.04.2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін «обґрунтована підозра» означає наявність фактів чи інформації, які могли б переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин.

Зі змісту повідомлення про підозру від 27.06.2025 року слідує, що в ньому послідовно викладені фактичні обставин, які свідчать про наявність ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та про причетність ОСОБА_3 до його вчинення.

Водночас слідча суддя зауважує, що в цьому випадку дотримано стандарт доказування «обґрунтована підозра», який є найнижчим стандартом доказування у кримінальному процесі та не передбачає наявності достовірного знання про вчинення особою кримінального правопорушення. При цьому, доведення стороною обвинувачення вини ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, має відбутись за найвищим стандартом доказування «поза розумним сумнівом» у змагальному судовому процесі під час розгляду справи по суті.

На даній стадії досудового розслідування є підстави вважати, що повідомлення про підозру вручене ОСОБА_3 за наявності достатніх для підозри підстав.

Також, слідча суддя бере до уваги те, що відповідно до ч. 1 ст. 89 КПК України суд вирішує питання допустимості доказів під час їх оцінки в нарадчій кімнаті під час ухвалення судового рішення.

Згідно з п. 1, 2 ч. 1 ст. 365 КПК України ухвалюючи вирок, суд повинен вирішити такі питання в тому числі чи мало місце діяння, у вчиненні якого обвинувачується особа, чи містить це діяння склад кримінального правопорушення і якою статтею закону України про кримінальну відповідальність він передбачений.

Отже доводи сторони захисту про те, що до службових обов'язків ОСОБА_3 як начальника управління правого та кадрового забезпечення КП «Київпастранс» не входило вжиття заходів щодо перевірки цін за поставлену електричну енергію за період з березня по серпень 2022 року можуть бути оцінені, в тому числі з точки зору допустимості доказів, лише на стадії судового розгляду.

За таких обставин слідча суддя вважає, що підстави для задоволення скарги відсутні.

Керуючись ст. 26, 276-278, 303-306, 309 КПК України, слідча суддя

УХВАЛИЛА:

У задоволенні скарги захисника підозрюваної ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 на повідомлення про підозру від 27.06.2025, складене виконуючим обов'язки керівника Київської міської прокуратури ОСОБА_15 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42025102070000011 від 17.01.2025 року, вручене ОСОБА_3 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її оголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення п'ятиденного строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала слідчого судді, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Слідча суддя ОСОБА_1