Постанова від 19.12.2025 по справі 335/11959/25

1Справа № 335/11959/25 3/335/3048/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року м. Запоріжжя

Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді: Апаллонової Ю.В., за участю секретаря судового засідання Шевченко К.В. за участю прокурора: Мордовченко К.А., особи, яка притягується до відповідальності: ОСОБА_1 розглянувши матеріали, які надійшли з УСР в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає АДРЕСА_1 , місце роботи Державне підприємство «Український науково-дослідний інститут спеціальних сталей, сплавів та феросплавів» завідуючий лабораторією за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до наказу ДП «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ» від 08.02.2017 року №20-к ОСОБА_1 майстра лабораторії було переведено на посаду завідувача лабораторією.

Відповідно до наказу Мінстратегпром від 12 січня 2024 року № 1 /п «Про покладення виконання обов'язків директора державного підприємства» на ОСОБА_1 , завідувача лабораторією спецелектрометалургн ДП «Український науково-дослідний інститут спеціальних сталей, сплавів та феросплавів», з 15 січня 2024 року покладено виконання обов' язків директора ДП «Український науково-дослідний інститут спеціальних сталей, сплавів та феросплавів».

Відповідно до п.1.2. посадової інструкції виконуючого обов'язки директора ДП «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ» - посада «в.о. директора» вщноситься до категорії «Керівники».

ОСОБА_1 був увільнений з посади виконуючого обов'язки директора ДП «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ» на підставі наказу ФДМУ від 03.03.2025 №352, обов'язок подати декларацію за формою «при звільненні» для ОСОБА_1 настав до 03.04.2025 року. Відповідно декларації, які подані в 00 годин 00 хвилин, тобто 03.04.2025 та пізніше, вважаються такими які подані з порушенням вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до інформації, яка міститься в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розміщеного за посиланням public.nazk.gov.ua встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за формою при звільнені за період з 01.01.2025 по 03.03.2025 року, 30.10.2025 об 15 годинні 21 хвилині, що відповідно є порушенням вимог Закону.

Отже, ОСОБА_1 будучи виконуючим обов'язки директора державного підприємства «Український науково-дослідний інститут спеціальних сталей, сплавів та феросплавів», порушив вимоги ч.2 ст. 45, Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою при звільненні.

Крім того, відповідно до наказу ДП «УКРНДІСПЕЦСТ АЛЬ» від 08.02.2017 року №20-к ОСОБА_1 майстра лабораторії було переведено на посаду завідувача лабораторією.

Відповідно до наказу Мінстратегпром від 12 січня 2024 року №1/п «Про покладення виконання обов'язків директора державного підприємства» на ОСОБА_1 , завідувача лабораторією спецелектро металургії ДП «Український науково-дослідний інститут спеціальних сталей, сплавів та феросплавів», з 15 січня 2024 року покладено виконання обов'язків директора ДП «Український науково-дослідний інститут спеціальних сталей, сплавів та феросплавів».

Відповідно до п.1.2. посадової інструкції виконуючого обов'язки директора ДП «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ» - посада «в.о. директора» відноситься до категорії «Керівники».

З урахуванням того, що ОСОБА_1 був увільнений з посади виконуючого обов'язки директора ДП «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ» на підставі наказу ФДМУ від 03.03.2025 року №352 з 03.03.2025 року, обов'язок подати декларацію за формою «щорічна» за 2024 рік, для ОСОБА_1 настав до 01.04.2025 року. Відповідно декларації, які подані в ОО годин ОО хвилин, тобто О 1.04.2025 та пізніше, вважаються такими які подані з порушенням вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до інформації, яка міститься в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розміщеного за посиланням public.nazk.gov.ua встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за формою щорічна за 2024 рік, 30.10.2025 об 15 годинні 06 хвилині, що відповідно є порушенням вимог Закону.

Отже, ОСОБА_1 будучи виконуючим обов'язки директора державного підприємства «Український науково-дослідний інститут спеціальних сталей, сплавів та феросплавів», порушив вимоги ч.1 ст. 45, Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією; передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою при звільненні.

Постановою суду від 19.12.2025 року справи за вказаними протоколами були об'єднані в одне провадження за правилами ст. 36 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визнав та, не оспорюючи факт несвоєчасного подання декларації пояснив суду, що не знав про необхідність подання декларації, проте розуміє що мав знати, а тому подав декларації 30.10.2025 року, як тільки йому стало відомо про такий його обов'язок.

Прокурор, вважаючи, що вина ОСОБА_1 у скоєнні ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП доведена, просила, беручи до уваги особу правопорушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності за корупційне діяння, притягнути його до відповідальності та накласти мінімальне стягнення у межах санкції зазначеної частини вказаної статті у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок.

Вислухавши ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши в сукупності всі докази, які мають значення для правильного вирішення даної справи, суд прийшов до висновку що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозицією ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті З цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з пп. «а», п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання корупцн» посадовими особами юридичної особи публічного права, серед інших, є - керівник такої юридичної особи публічного права.

Відповідно до п.1.1. Статуту ДП «Український науково-дослідний інститут спеціальних сталей, сплавів та феросплавів» (далі ДП «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ») ДП «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ» є державним унітарним підприємством, що діє як державне комерційне підприємство, засноване на державній власності та належить до сфери управління Фонду державного майна України.

ОСОБА_1 був увільнений з посади виконуючого обов'язки директора ДП «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ» на підставі наказу ФДМУ від 03.03.2025 №352, обов'язок подати декларацію за формою «при звільненні» для ОСОБА_1 настав до 03.04.2025 року. Відповідно декларації, які подані в 00 годин 00 хвилин, тобто 03.04.2025 та пізніше, вважаються такими які подані з порушенням вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до інформації, яка міститься в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розміщеного за посиланням public.nazk.gov.ua встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за формою при звільнені за період з 01.01.2025 по 03.03.2025 року, 30.10.2025 об 15 годині 21 хвилині, що відповідно є порушенням вимог Закону

Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. -5 Закону не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше ташними суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день твого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності після припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у п.п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст.3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, п.п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Крім того що під час виконання обов?язків директора ДП «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ» ОСОБА_1 набув статусу посадової особи юридично ї особи публічного права, та відповідно на нього почали поширюватись вимоги та обмеження передбачені положення ст. 45 Закону.

Відповідно до наказу Фонду державного майна України від 03.03.2025 року № 352 з ОСОБА_1 було знято виконання обов?язків директора ДП «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ» з 03.03.2025 року.

Відповідно до порядку заповнення та подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 Суб?єкти декларування подають декларації з додержанням вимог

Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.

Втрата статусу суб?єкта декларування у зв?язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов?язує особу подавати декларацію будь-якого виду.

Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. З урахуванням того, що ОСОБА_1 був увільнений з посади виконуючого обов'язки директора ДІ «УКРНДІСПЕЦСТАЛЬ» на підставі наказу ФДМУ від 03.03.2025 №352, обов'язок подати декларацію за формою «при звільненні» для ОСОБА_1 настав до 03.04.2025 року. Відповідно декларації, які подані в 00 годин 00 хвилин, тобто 03.04.2025.

Відповідно до інформації, яка міститься в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розміщеного за посиланням public.nazk.gov.ua встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за формою при звільнені за період з 01.01.2025 по 03.03.2025 року, 30.10.2025 об 15 годинні 21 хвилині, що відповідно є порушенням вимог Закону.

Відповідно до наданих пояснень ОСОБА_1 зазначив, що несвоєчасне декларації за типом «при звільненні» сталося у зв'язку з його необізнаності про вимогу, щодо подання декларації в строк протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Декларацію подав 30.10.2025 року з робочого місця, м. Запоріжжя, вул. Патріотична, буд. 74-А.

Окрім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини в скоєному правопорушенні, його вина підтверджується наступними доказами, а саме: поясненням ОСОБА_1 , статутом Державного підприємства «Український науково - дослідний інститут спеціальних сталей, сплавів та феросплавів», особовою карткою ОСОБА_1 , наказом від 08.02.2017 року №20-к про переведення ОСОБА_1 на іншу посаду, наказом від 12.01.2024 року №1/п, посадовою інструкцією, декларацією особи яка припиняла виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацією особи яка припиняла виконання функцій держави або місцевого самоврядування «щорічна».

Докази, на яких ґрунтується протокол про скоєння корупційного правопорушення, походять з різних джерел, а тому не можуть вважатися однобічними і необ'єктивними.

Для кваліфікації діяння за частиною першою статті 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом, та поважності причин такого несвоєчасного подання.

ОСОБА_1 підтвердив ознайомлення із вимогами та обмеженнями встановленими Законом України «Про запобігання корупції» в частині фінансового контролю.

Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 встановлено, що об'єктивні поважні причини несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, при звільненні, у нього відсутні.

При цьому суд, бере до уваги, що Законом, для осіб, що мають подати декларації, визначений достатній проміжок часу для вжиття всіх необхідних дій щодо заповнення та подання Декларації.

Суд також враховує, що у відповідності до ст. 1 ЗУ "Про запобігання корупції" корупційне правопорушення - це діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

ОСОБА_1 , було відомо, що він є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, він був обізнаний з вимогами Закону, а тому був зобов'язаний декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у визначені Законом строки.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).

У зв'язку з викладеним суд доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає.

Враховуючи визначене, суд вбачає за доцільне накласти стягнення у виді штрафу, обмежившись мінімальним розміром визначеним у санкції статті.

Адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, не може бути визнано малозначним, оскільки є корупційним правопорушенням, тяжкість якого обумовлена ступенем недовіри суспільства до осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ст.33, ч.1 ст.172-6, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 605 гривні 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днів до Запорізького апеляційного суду.

Суддя Вознесенівського

районного суду м. Запоріжжя Ю.В. Апаллонова