вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
09 грудня 2025 рокуСправа № 912/2533/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом: Керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області (вул. Чижевського, 1а, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000) в інтересах держави в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Кіровоградської обласної військової адміністрації (пл. Героїв Майдану, 1, м. Кропивницький, 25006)
до відповідачів:
Товариства з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег" (вул. Надії, 16, смт Приютівка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28034)
Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (вул. Шота Руставелі, 9А, м. Київ, 01601)
про розірвання договору, зобов'язання повернути лісову ділянку
секретар судового засідання - Коваленко Т.А.,
представники учасників справи:
від прокуратури - Мороз В.С., посвідчення № 075368 від 01.03.23;
від позивача - Донченко С.В., самопредставництво, витяг з ЄДР;
від відповідача 1- участі не брав;
від відповідача 2 - Шишка В.Ю., самопредставництво, довіреність №423 від 12.05.25, в режимі відеконференцзв'язку,
у судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення,
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Кіровоградської обласної військової адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег" (далі - ТОВ "Піщаний берег", відповідач 1) та Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (далі - ДП "Ліси України", відповідач 2) про таке:
- розірвати договір довгострокового тимчасового користування лісами №1/050 від 17.12.2015, укладений між Державним підприємством "Онуфріївське лісове господарство", правонаступником якого є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег", яким тимчасовому лісокористувачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег" передано у довгострокове платне користування лісову ділянку загальною площею 0,2401 га, яка розташована виділах 1,4 кварталу 27 Деріївського лісництва Чорноліського надлісництва Олександрійського району Кіровоградської області;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег" повернути лісову ділянку загальною площею 0,2401 га, що розташована у виділах 1,4 кварталу 27 Деріївського лісництва Чорноліського надлісництва Олександрійського району Кіровоградської області, розпоряднику земельної ділянки - Кіровоградській обласній військовій адміністрації та у постійне користування Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", з покладенням на відповідачів судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег" істотних умов договору довгострокового тимчасового користування лісами №1/050 від 17.12.2015.
Ухвалою від 01.10.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/2533/25 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 23.10.2025 та встановив учасникам справи строки для подачі заяв по суті.
22.10.2025 Кіровоградська обласна державна адміністрація подала додаткові пояснення.
Протокольною ухвалою від 23.10.2025 оголошено перерву в підготовчому засіданні до 20.11.2025.
Ухвалою від 20.11.2025 господарський суд продовжив строк підготовчого провадження на 10 днів за власною ініціативою, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 09.12.2025.
У судовому засіданні 09.12.2025 прокурор позов підтримав.
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
ТОВ "Піщаний берег" своїм процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористався, відзив на позов не подав, будь-яких заяв, клопотань щодо розгляду справи не заявив.
Частиною 5 ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч. 4 ст.120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Судом встановлено відсутність електронного кабінету ТОВ "Піщаний берег", тому суд направляв відповідачу ухвалу від 01.10.2025 про відкриття провадження у справі в паперовій формі.
За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, з Єдиного державного реєстру.
Конверти з вкладенням (ухвали суду від 01.10.2025, 23.10.2025, 20.11.2025), направлені на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повернуто органом поштового зв'язку із відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки "адресат відсутній за вказаною адресою" вважається днем вручення відповідачу ухвал суду від 01.10.2025, 23.10.2025.
Повернення відділенням поштового зв'язку до суду поштового конверта з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" свідчить, що ухвала не вручена з причин, які не залежать від суду, який в установленому законодавством порядку вчинив необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи судом.
Таким чином, судом вжито всіх належних заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи.
У відповідності до ч. 9 ст. 165, ч.2 ст. 178 ГПК України суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.
На підставі викладеного, суд розглядає справу за відсутності відповідача 1.
У засіданні суду 09.12.2025 досліджено докази.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив таке.
15.12.2015 Кіровоградською обласною державною адміністрацією прийнято розпорядження №504-р "Про виділення для довгострокового тимчасового користування лісової ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег", згідно з яким вирішено виділити ТОВ "Піщаний берег" лісову ділянку площею 0,2401 га, розташовану у виділах 1, 4 кварталу 27 Деріївського лісництва колишнього Державного підприємства "Онуфріївське лісове господарство" у тимчасове довгострокове користування терміном на 10 років для рекреаційних цілей (а.с. 201 т. 1).
На підставі вказаного розпорядження, 17.12.2015 між постійним лісокористувачем ДП "Онуфріївське лісове господарство" (Сторона 1) та тимчасовим лісокористувачем ТОВ "Піщаний берег" (Сторона 2) укладено договір довгострокового тимчасового користування лісами №1/050 (далі - Договір, а.с. 202-207 т. 1), відповідно до п. 1 якого Сторона 1 виділяє та передає, а Сторона 2 приймає у строкове платне довгострокове тимчасове користування (далі - користування) лісову ділянку з метою використання корисних властивостей лісів для рекреаційних цілей.
Згідно з п. 2 Договору у користування виділяється лісова ділянка загальною площею 0,2401 га (гектарів), яка розташована в Деріївському лісництві квартал 27 виділи 1,4 урочище "Піщане" на території Деріївської сільської ради Онуфріївського Кіровоградської області, згідно з планом - схемою (додатки 1, 2).
У п. 3 Договору зазначено, що на момент передачі в користування на лісовій ділянці відсутні будь-які об'єкти, в тому числі будинки, будівлі, споруди та інші об'єкти. Лісова ділянка, яка передається в користування не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню. Інші особливості лісової ділянки, які можуть вплинути на її використання, відсутні (пункти 4, 5 Договору).
За п. 6 Договору передача лісової ділянки в користування здійснюється без вилучення земельної лісової ділянки у Сторони 1.
Відповідно до п. 9 Договору Сторона 2 приймає у користування лісову ділянку не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та складання акта приймання-передачі лісової ділянки (додаток 3) у термін до 23.12.2015.
Пунктом 14 Договору визначено, що після припинення дії Договору Сторона 2 повертає лісову ділянку Стороні 1 протягом 10 календарних днів у стані не гіршому, чим на момент передачі у довгострокове тимчасове користування.
Положеннями п. 20 Договору погоджено права та обов'язки Сторони 1, серед іншого: зупиняти користування лісовою ділянкою у випадках, передбачених законом або цим Договором; здійснювати контроль за належним станом лісової ділянки, яка передана в користування; не допускати використання земельної ділянки в цілях, не пов'язаних з умовами цього Договору та законодавства.
У п. 22, 23 Договору передбачено права та обов'язки Сторони 2, зокрема: здійснювати господарську діяльність на лісовій ділянці з дотриманням умов цього Договору та законодавства; за погодженням із Стороною 1 в установленому порядку зводити тимчасові будівлі, споруди, паркани та інші споруди лінійного типу, необхідні для ведення господарської діяльності; проводити використання лісової ділянки у порядку, визначеному цим Договором та законодавством; виконувати встановлені обмеження (обтяження) на земельну ділянку, на якій розташована лісова ділянка, в обсязі, передбаченому законодавством та цим Договором; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель, на яких розташована лісова ділянка.
Договір укладено строком на 10 (десять) років, та діє з 17.12.2015 по 16.12.2025 включно (п. 24 Договору).
Пунктом 29 Договору визначено, що дія Договору припиняється, зокрема, у випадку: використання Стороною 2 відповідної земельної лісової ділянки не за цільовим призначенням; проведення Стороною 2 будь-якого будівництва, встановлення парканів чи інших споруд лінійного типу без згоди Сторони 1.
Договір підписано сторонами та скріплено печатками.
За актом передачі - приймання зазначену в Договору лісову ділянку ДП "Онуфріївське лісове господарство" передало ТОВ "Піщаний берег" (а.с. 208 т. 1).
Наказом Державного агентства лісових ресурсів №546 від 27.09.2021 ДП "Онуфріївське лісове господарство" (код ЄРД 31771708) вирішено припинити шляхом реорганізації, а саме приєднання до Державного підприємства "Чорноліське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00992214) (а.с. 185-187 т. 1).
Відповідно до п. 7 вказаного наказу Державне підприємство "Чорноліське лісове господарство" є правонаступником прав та обов'язків ДП "Онуфріївське лісове господарство".
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридичну особу ДП "Онуфріївське лісове господарство" припинено, правонаступником є Державне підприємство "Чорноліське лісове господарство" (а.с. 181-184 т. 1).
Постановою Кабінету Міністрів України №1003 від 07.09.2022 "Деякі питання реформування управління лісової галузі" погоджено утворення державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" та приєднання до нього спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів.
Пунктами 1, 4 наказу Державного агентства лісових ресурсів України №804 від 26.10.2022 "Про створення Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1003 від 07.09.2022, створено Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" та затверджено його Статут.
Наказом Державного агентства лісових ресурсів України №837 від 28.10.2022 вирішено припинити Державне підприємство "Чорноліське лісове господарство" (код ЄРД 00992214) шляхом реорганізації, а саме - приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (код ЄДР 44768034) (а.с. 195, 196 т. 1).
Пунктом 8 вказаного наказу передбачено, що Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" є правонаступником прав та обов'язків Державного підприємства "Чорноліське лісове господарство".
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 18.05.2023 юридичну особу Державне підприємство "Чорноліське лісове господарство" припинено, правонаступником є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (а.с. 188-194 т. 1).
Відповідно до п. 1.4 Статуту ДП "Ліси України" (у новій редакції, затвердженій наказом Державного агентства лісових ресурсів України №206 від 24.06.2025) підприємство є правонаступником прав та обов'язків державних підприємств, серед яких Державне підприємство "Чорноліське лісове господарство" (а.с. 160-180 т. 1).
На виконання наказу №225/36.2-4 від 21.02.2025 філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України", комісією у складі начальника Чорноліського надлісництва Баса М.В., інженера лісового господарства 1 категорії Яценка О.М., лісничого Онуфріївського лісництва Салогуба О.А. проведено перевірку дотримання умов Договору, про що складено акт від 05.03.2025 за результатами обстеження лісових ділянок, наданих у довгострокове тимчасове користування (а.с. 210, 216 т. 1).
У вказаному акті визначено місце розташування лісової ділянки згідно з Договором та діючими матеріалами лісовпорядкування за 2020 рік: Деріївське лісництво, квартал 27, виділ 1, 4, площа 0,2401 га.
Обстеженням вказаної лісової ділянки встановлено, що на її території встановлена тимчасова споруда, земельна ділянка огороджена. Лісокористувачем порушено Правила пожежної безпеки в лісах України. Проїзд пожежного транспорту обмежено. Стан лісової ділянки незадовільний, виявлено погіршення оздоровчих і захисних властивостей лісу через засмічення побутовими відходами. Доступ до лісової ділянки обмежений.
До вказаного акта додано фотоматеріали (а.с. 211-213 т. 1).
08.08.2025 Департаментом внутрішньої та економічної безпеки ДП "Ліси України" проведено контрольний захід щодо дотримання в Чорноліському надлісництві філії "Центральний лісовий офіс" вимог нормативно - правових актів щодо ведення лісового господарства, за результатами якого складено акт (а.с. 220-224 т. 1).
За змістом вказаного акта при фактичному огляді орендованої лісової ділянки, серед іншого, за Договором встановлено наявність однієї тимчасової споруди у вигляді дерев'яної конструкції закритого типу та огорожі з металевої сітки по периметру ділянки. Документи, які б передбачали погодження між тимчасовим та постійним лісокористувачем на встановлення вищезазначених об'єктів відсутні, що є порушенням ст. 20 Лісового кодексу України та п. 6.4, 6.8 Правил використання корисних властивостей лісів, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №502 від 14.08.2012.
До наведеного акта додано фотоматеріали (а.с. 225 т. 1).
Відповідно до інформації Кіровоградської обласної військової адміністрації №01-29/735/0.6 від 23.07.2025 та Центрально-західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України №02-37/781 від 28.07.2025, дозвіл на розміщення будівель чи споруд на лісовій ділянці площею 0,2401 га, яка розташована у кварталі 27, виділах 1, 4 урочища "Піщане", ТОВ "Піщаний берег" не надавався (а.с. 227, 228 т. 1).
Про наявність однієї тимчасової споруди у вигляді дерев'яної конструкції закритого типу та огорожі з металевої сітки по периметру спірної лісової ділянки та відсутність документів щодо погодження постійним лісокористувачем встановлення вказаних об'єктів, зазначено також у листі ДП "Ліси України" №5179/17.3.7.2025 від 11.08.2025 (а.с. 219 т. 1).
Листом філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України" №8282/36.2-4.2025 від 25.08.2025 повідомлено про не надходження на адресу постійного лісокористувача (колишнього ДП "Онуфріївський лісгосп" і його правонаступників) від тимчасового користувача ТОВ "Піщаний берег" звернень щодо будівництва будь - яких споруд чи будівель (а.с. 226 т. 1).
За твердженням прокурора, ТОВ "Піщаний берег" грубо порушено істотні умови Договору, а також ст. 20, 74 Лісового кодексу України, п. 6.4, 6.6, 6.8 Правил використання корисних властивостей лісів, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №502 від 14.08.2012, що є підставою для розірвання такого договору та повернення лісової ділянки.
Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора до суду з позовом.
Стаття 131-1 Конституції України передбачає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", якої визначено, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Згідно з абз. 1, 2 ч. 3 ст. 23 вказаного Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому ч. 4 цієї статті, крім випадку, визначеного абз. 4 цієї частини.
За правилами ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У відповідності до п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 у справі №1-1/99 від 08.04.1999 прокурор або його заступник самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство в чому полягає порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність їх захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.
У зазначеному рішенні вказано, що оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Статтею 16 Конституції України обов'язком держави визначено забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України.
Ліси України, за змістом ч. 2 ст. 1 Лісового кодексу України (далі - ЛК України), є її національним багатством і за своїм призначенням та місцем розташування виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства у лісових ресурсах.
Згідно зі ст. 7 та 8 ЛК України від імені українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України, а право державної власності на ліси набувається та реалізується державою в особі, серед інших, місцевих державних адміністрацій.
Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів.
Поряд з цим, ст. 31 ЛК України визначає повноваження обласних державних адміністрацій у сфері лісових відносин, зокрема, вони приймають рішення про виділення в установленому законом порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок, що перебувають у державній власності.
Отож, за межами населених пунктів на території Олександрійського району Кіровоградської області повноваження з розпорядження земельними ділянками державної власності лісогосподарського призначення здійснюються Кіровоградською обласною державною адміністрацією, а тому вона є органом, що представляє інтереси держави у спірних правовідносинах.
Листом №55-5090ВИХ-25 від 13.08.2025 Олександрійська окружна прокуратура звернулася до Кіровоградської обласної військової адміністрації з проханням надати інформацію про вжиті заходи стосовно використання ТОВ "Піщаний берег" лісової ділянки (а.с. 229-231 т. 1).
Листом №01-29/831/0.6 від 19.08.2025 Кіровоградська обласна військова адміністрація повідомила Олександрійську окружну прокуратуру про відсутність інформації про порушення умов договору та про відсутність наміру звернення до суду з позовом про розірвання договору (а.с. 232 т. 1).
Отже, Кіровоградській обласній військовій адміністрації відомо про наявність порушень інтересів держави, однак заходів до відновлення порушених прав нею не вжито, що вказує про нездійснення захисту інтересів держави уповноваженим суб'єктом.
Листом №55-6073ВИХ-25 від 23.09.2025 Олександрійська окружна прокуратура повідомила Кіровоградську обласну військову адміністрацію про звернення до суду в її інтересах з метою розірвання договору та повернення лісової ділянки (а.с. 233 т. 1).
Отже, прокурор дотримався вимог законодавства щодо порядку представництва в суді та обґрунтовано визначив орган, який уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.
Ліси України є її національним багатством. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави (ч.ч. 2, 3 ст. 1 ЛК України).
Лісова ділянка - ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до цього Кодексу для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі (ч.4 ст. 1 ЛК України).
Частиною 1 ст. 2 ЛК України визначено, що лісові відносини - суспільні відносини, які стосуються володіння, користування та розпоряджання лісами і спрямовуються на забезпечення охорони, відтворення та стале використання лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства.
Статтею 7 ЛК України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Статтею 16 ЛК України визначено, що право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.
За приписами ст. 18 ЛК України об'єктом тимчасового користування можуть бути всі ліси, що перебувають у державній, комунальній або приватній власності. Тимчасове користування лісами може бути: довгостроковим - терміном від одного до п'ятдесяти років і короткостроковим - терміном до одного року. Довгострокове тимчасове користування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт. Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Відповідно до ст. 19 ЛК України постійні лісокористувачі, зокрема, зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; 2) дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.
Статтею 20 ЛК України закріплено, що тимчасові лісокористувачі на умовах довгострокового користування мають право: здійснювати господарську діяльність у лісах з дотриманням умов договору; за погодженням із власниками лісів, постійними лісокористувачами в установленому порядку зводити тимчасові будівлі і споруди, необхідні для ведення господарської діяльності; отримувати продукцію і доходи від її реалізації.
Тимчасові лісокористувачі на умовах довгострокового користування, зокрема, зобов'язані: виконувати встановлені обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом та договором; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель.
Пунктами 5, 7 ч. 1 ст. 78 ЛК України передбачено, що право використання лісових ресурсів припиняється в разі використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища; використання лісової ділянки не за цільовим призначенням.
Крім того, ч. 2 ст. 22 ЛК України визначено, що підставою припинення права користування лісами, є, зокрема, використання лісових ресурсів способами, які завдають шкоду навколишньому природному середовищу, не забезпечують збереження оздоровчих, захисних та інших корисних властивостей лісів, негативно впливають на їх стан і відтворення та використання лісової ділянки не за цільовим призначенням.
Зазначена норма також кореспондується з Правилами використання корисних властивостей лісів, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №502 від 14.08.2012 (далі - Правила).
Так, п. 5.6, 6.4 Правил визначено, що при використанні корисних властивостей лісів не допускається пошкодження лісових насаджень, рослинного покриву та ґрунтів, засмічення та забруднення виділеної лісової ділянки та прилеглої до неї території. Спорудження тимчасових будівель і споруд, у тому числі лінійного типу, необхідних для ведення господарської діяльності, здійснюється за погодженням з постійними лісокористувачами (власниками лісів).
Згідно з п. "г" та "ґ" ч. 1 ст. 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Пунктом "а" ч. 1 ст. 143 ЗК України встановлено, що примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку в разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Відповідно до ст. 105 ЛК України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, в тому числі винні у розкорчовуванні лісових ділянок і використанні їх не за призначенням, у тому числі для спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд без належного дозволу.
Як встановлено судом, на підставі розпорядження Кіровоградської обласної державної адміністрації №504-р від 15.12.2015, 17.12.2015 між постійним лісокористувачем ДП "Онуфріївське лісове господарство" (Сторона 1) та тимчасовим лісокористувачем ТОВ "Піщаний берег" (Сторона 2) укладено договір довгострокового тимчасового користування лісами №1/050, згідно з умовами якого Стороні 2 виділено лісову ділянку площею 0,2401 га, розташовану у виділах 1, 4 кварталу 27 Деріївського лісництва колишнього ДП "Онуфріївське лісове господарство" у тимчасове довгострокове користування терміном на 10 років для рекреаційних цілей (а.с. 201-207 т. 1).
За погодженими умовами Договору, його дія припиняється, зокрема, у випадку використання Стороною 2 відповідної лісової ділянки не за цільовим призначенням; проведення Стороною 2 будь-якого будівництва, встановлення парканів чи інших споруд лінійного типу без згоди Сторони 1; з інших підстав, визначених законодавством.
Матеріалами справи підтверджується встановлення на спірній лісовій ділянці тимчасової споруди у вигляді дерев'яної конструкції закритого типу та огорожі з металевої сітки по периметру ділянки, що зафіксовано в акті обстеження лісових ділянок від 05.03.2025, в акті контрольного заходу в Чорноліському надлісництві філії "Центральний лісовий офіс" від 08.08.2025 (а.с. 210-213, 220-224 т. 1).
При цьому, згідно з п. 3 Договору, лісова ділянка передається в довгострокове тимчасове користування без будь-яких об'єктів, в тому числі будинків, будівель, споруд та інших об'єктів.
Разом з тим, дозвіл на розміщення будівель чи споруд на спірній лісовій ділянці не надавався відповідачу, про що свідчать листи філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України" №4166/36.2-4.2025 від 09.05.2025, ДП "Ліси України" №5179/17.3.7.2025 від 11.08.2025, філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України" №8282/36.2-4.2025 від 25.08.2025, Кіровоградської обласної військової адміністрації №01-29/735/0.6 від 23.07.2025, Центрально-західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України №02-37/781 від 28.07.2025 (а.с. 214, 219, 226-228 т. 1).
Отже, ТОВ "Піщаний берег" порушено істотні умови Договору, а також ст. 20, 74 ЛК України, п. 5.6, 6.4 Правил, зокрема, зведення без погодження з постійним лісокористувачем (власником лісів) споруд, паркану на лісовій ділянці, що може призвести до зміни цільового призначення земельної ділянки в межах забудови та призвело до пошкодження лісових насаджень, рослинного покриву і ґрунтів, що в свою чергу, призводить до порушення інтересів держави, які полягають в забезпеченні реалізації в Україні принципів регулювання земельних відносин.
Відповідач 1 не заперечив позовні вимоги та не спростував їх належними доказами.
У матеріалах справи відсутні докази на підтвердження звернення відповідача до постійного лісокористувача (власника лісів) з метою погодження встановлення тимчасової споруди та огорожі на спірній лісовій ділянці.
Будь-які докази на підтвердження вчинення відповідачем дій для отримання погодження на спорудження вказаних об'єктів матеріали справи не містять.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України)).
У ч. 1 ст. 627 ЦК України зазначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Положеннями ст. 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Згідно з ч.1 ст. 615 ЦК України у разі порушення зобов'язання однією стороною, друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом.
За приписами ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Тобто, йдеться про таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору.
Відповідно до ст. 598, 653 ЦК України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема в разі розірвання договору; припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.
Підставою для розірвання Договору є самовільне будівництво на спірній лісовій ділянці відповідачем ТОВ "Піщаний берег" тимчасової споруди у вигляді дерев'яної конструкції закритого типу та огорожі з металевої сітки по периметру ділянки без погодження із власником лісу, постійним лісокористувачем в установленому порядку, що передбачено ст. 20 ЛК України та призвело до пошкодження лісових насаджень, рослинного покриву, ґрунтів та погіршення навколишнього природного середовища.
Суд бере до уваги, що забудова лісової ділянки призводить до занедбання та захаращення лісової ділянки, що може призвести до значних збитків державі, невиконання заходів щодо забезпечення охорони, захисту лісових насаджень, посилення корисних властивостей лісів, невиконання заходів щодо збереження об'єктів користуванні від пожеж та явищ, які можуть вплинути на екологічний стан лісової ділянки, не підтримані санітарного стану лісової ділянки тощо та головне не проведенням рекреаційних заходів з метою забезпечення масового та індивідуального відпочинку людей, що не дозволяє власнику лісу отримати очікуване в майбутньому, після розірвання договору.
Як зазначалося вище, п. 29 Договору визначено, що його дія припиняється у випадку проведення Стороною 2 будь-якого будівництва, встановлення парканів чи інших споруд лінійного типу без згоди Сторони 1; з інших підстав, визначених законодавством.
Крім того, після припинення дії Договору Сторона 2 повертає лісову ділянку Стороні 1 протягом 10 днів у стані не гіршому, чим на момент передачі у довгострокове тимчасове користування (п. 14 Договору).
Відповідно до положень ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, припинення правовідношення та відновлення становища, яке існувало до порушення.
Враховуючи викладене, договір №1/050 від 17.12.2015 довгострокового тимчасового користування лісами, укладений між ДП "Онуфріївське лісове господарство", правонаступником якого є ДП "Ліси України" та ТОВ "Піщаний берег", підлягає розірванню, як наслідок, лісова ділянка загальною площею 0,2401 га, що розташована у виділах 1, 4, кварталу 27 Деріївського лісництва Чорноліського надлісництва Олександрійського району Кіровоградської області, розпоряднику земельної ділянки - Кіровоградській обласній військовій адміністрації та у постійне користування ДП "Ліси України".
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Розірвати договір довгострокового тимчасового користування лісами №1/050 від 17.12.2015, укладений між Державним підприємством "Онуфріївське лісове господарство", правонаступником якого є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (ідентифікаційний код 44768034) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег" (ідентифікаційний код 35623043).
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег" (вул. Надії, 16, смт Приютівка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28034, ідентифікаційний код 35623043) повернути лісову ділянку загальною площею 0,2401 га, що розташована у виділах 1, 4 кварталу 27 Деріївського лісництва Чорноліського надлісництва Олександрійського району Кіровоградської області, розпоряднику земельної ділянки - Кіровоградській обласній військовій адміністрації (пл. Героїв Майдану, 1, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 00022543) та у постійне користування Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (вул. Шота Руставелі, 9А, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 44768034).
Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (вул. Шота Руставелі, 9А, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 44768034) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (пр. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02910025) 3 028,00 грн судового збору.
Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег" (вул. Надії, 16, смт Приютівка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28034, ідентифікаційний код 35623043) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (пр. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02910025) 3 028,00 грн судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати Кіровоградській обласній прокуратурі, Олександрійській окружній прокуратурі Кіровоградської області, Кіровоградській обласній державній адміністрації та Державному спеціалізованому господарському підприємству "Ліси України" через систему "Електронний суд" та Товариству з обмеженою відповідальністю "Піщаний берег" (вул. Надії, 16, смт Приютівка, Олександрійського району, Кіровоградської області, 28034).
Повний текст рішення складено - 19.12.2025.
Суддя М.С. Глушков