Справа № 750/16417/25
Провадження № 3/750/4822/25
18 грудня 2025 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду міста Чернігова Григор'єв Р.Г., з участю прокурора Лазоренка Є.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Канів, Черкаської області, з повною вищою освітою, працюючого сімейним лікарем Козелецької амбулаторії, пенсіонера, має другу групу інвалідності, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови комісії, лікаря-терапевта міжрайонної Козелецької МСЕК Комунального медичного закладу «Обласний Центр медико-соціальної експертизи» Чернігівської обласної ради, будучи згідно до пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» 1700-VII від 14.10.2014 (далі - Закон) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави за минулий (2024 рік), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 20.11.2025, хоча зобов'язаний був подати до 01 квітня 2025 року.
Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи до 19.02.2025 на посаді голови комісії, лікаря-терапевта міжрайонної Козелецької МСЕК Комунального медичного закладу «Обласний Центр медико-соціальної експертизи» Чернігівської обласної ради, будучи згідно до пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» 1700-VII від 14.10.2014 (далі - Закон) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону, після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 20.11.2025, хоча зобов'язаний був подати протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, тобто не пізніше 21 березня 2025 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав повністю та пояснив, що він дійсно несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме: подав таку декларацію 20.11.2025, а також після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, подав таку декларацію 20.11.2025, хоча зобов'язаний був подати протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, тобто не пізніше 21 березня 2025 року, але зазначив, що йому на роботі повідомили, що під час воєнного стану поки подавати декларацію не потрібно, а коли відновилася необхідність подачі декларацій йому не повідомили. Він тривалий час амбулаторно лікувався та виїздив за кордон, що також перешкоджало своєчасному поданню декларації. Але він усвідомлює, що відповідальність за своєчасне подання декларацій лежить на ньому.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора та дослідивши матеріали справи: протокол про адміністративне правопорушення, письмові пояснення ОСОБА_1 , письмову заяву ОСОБА_1 , довідку КМЗ «Обласний Центр медико-соціальної експертизи» Чернігівської обласної ради, копії наказів, копію посадової інструкції, копію рішення Чернігівської обласної ради з додатками, копію статуту, копію інформаційного листа, копію плану заходів, що спрямований на профілактику та попередження корупційних правопорушень та правопорушень, пов'язаних з корупцією в ОЦ МСЕ Чернігівської обласної ради, копія декларації ОСОБА_1 від 20.11.2025, положення Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з наступних підстав.
ОСОБА_1 , обіймаючи до 19.12.2025 посаду голови комісії, лікаря-терапевта міжрайонної Козелецької МСЕК Комунального медичного закладу «Обласний Центр медико-соціальної експертизи» Чернігівської обласної ради, у відповідності до пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» являвся суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»- «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду голови комісії, лікаря-терапевта міжрайонної Козелецької МСЕК Комунального медичного закладу «Обласний Центр медико-соціальної експертизи» Чернігівської обласної ради, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави за минулий (2024 рік), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 20.11.2025, хоча зобов'язаний був подати до 01 квітня 2025 року, що є підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»- «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Встановлено, що ОСОБА_1 , після припинення 19.02.2025 роботи посаду голови комісії, лікаря-терапевта міжрайонної Козелецької МСЕК Комунального медичного закладу «Обласний Центр медико-соціальної експертизи» Чернігівської обласної ради, несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме повинен був подати не пізніше 21.03.2025, а фактично подав таку декларацію лише 20.11.2025, що є підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Перебування на амбулаторному лікуванні, поїздки за кордон не є поважними причинами в розумінні ЗУ «Про запобігання корупції», оскільки не є непереборними обставинами, які унеможливлювали своєчасне виконання ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, його сімейний стан, майновий стан, ступінь його вини, і вважає за необхідне накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп.
На підставі п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 , як особа з другою групою інвалідності, звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 268, 283, п. 1 ч. 1 ст. 284 КУпАП,-
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а вразі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, якщо інше не встановлено законодавством України.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова.
Суддя Руслан ГРИГОР'ЄВ