Справа № 671/715/25
18 грудня 2025 року
2/671/466/2025
18 грудня 2025 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Андрущенка О.Ю., за участі секретаря судового засідання Ковбасюк Т.П., представника позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_1 , представника відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за первісним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про поділ майна подружжята за зустрічним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про поділ майна подружжя,
встановив:
У Волочиському районному суді Хмельницької області на розгляді перебуває цивільна справа за первісним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про поділ майна подружжята за зустрічним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про поділ майна подружжя.
Представник відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом подала клопотання про зупинення провадження у справі до припинення перебування відповідача на військовій службі в складі ЗСУ. В обґрунтування зазначає, що згідно довідки (форма 5) відповідач - ОСОБА_5 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації у військовій частині з 12.07.2025. Перебування ОСОБА_5 в складі ЗСУ є безумовною підставою для зупинення провадження у справі до припинення перебування відповідача на військовій службі у складі ЗСУ.
В підготовчому судовому засіданні представника відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом клопотання підтримала.
Представник позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним позовом з приводу зупинення провадження у справі заперечила.
Суд, ознайомившись з клопотанням, вислухавши думку представників сторін, приходить до наступних висновків.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Як зазначено ВС в постанові від 12.11.2025 у справі № 754/947/22 з моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення ЗСУ та інші утворені відповідно до закону військові формування потрібно вважати такими, що «переведені на воєнний стан». Належними доказами для зупинення провадження у справі є документи, що підтверджують перебування особи на військовій службі (військовий квиток, наказ командира тощо). Якщо військовослужбовець висловлює власну волю проти зупинення провадження у справі та прагнення продовжувати розгляд справи (особисто або через представника), суд має врахувати його волевиявлення і продовжити здійснювати судочинство у відповідному провадженні.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб.
Згідно з пунктом другим цього Указу військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом з Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Надалі строк дії режиму воєнного стану неодноразово продовжувався та триває до цього часу.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Так, згідно довідки (Форма 5) начальника штабу - заступника командира ВЧ НОМЕР_1 від 16.07.2025 № 38, ОСОБА_4 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації з 12.07.2025.
Відповідно до п. 2.8.4.3 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.01.2024 № 40, військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил України та членам їх сімей для підтвердження факту перебування на військовій службі (роботі) можуть видаватися довідки за формами 5, 6 (додатки 21, 22) для подання за місцем вимоги.
Отже, довідка форми 5 надається лише особам, які проходяться дійсну військову службу.
Таким чином, вказана вище довідка (Форма 5) є належним та достатнім підтвердженням перебування ОСОБА_4 у складі ЗСУ, що переведені на воєнний стан.
Правила, визначені пунктом 2 частини першої статті 251 ЦПК України, мають для суду визначальний характер. Формулювання «суд зобов'язаний» не дозволяє суду діяти на власний розсуд.
В той же час, водночас обов'язок суду зупинити провадження не повинен тлумачитися всупереч волі та інтересам військовослужбовця як учасника цивільного процесу. Тож застосовувати пункт 2 частини першої статті 251 ЦПК України не можна тоді, коли це безпосередньо суперечить інтересам військовослужбовця, який звернувся до суду як позивач та вимагає судового захисту його прав, свобод та/або інтересів, а так само військовослужбовця як відповідача чи третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, який прагне продовження розгляду справи по суті за його відсутності.
Обов'язок суду зупинити провадження в разі перебування сторони в складі ЗСУ покликаний передусім забезпечити такій особі можливість висловити суду свою позицію щодо суті спору та надати докази на її підтвердження.
Таким чином, перебування ОСОБА_4 в складі ЗСУ та його клопотання про зупинення провадження з врахуванням обставин даної справи, волевиявлення бути присутнім під час розгляду справи є безумовними підставами для зупинення провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України до припинення перебування ОСОБА_4 на військовій службі у складі Збройних Сил України.
Як зазначено ВС в постанові від 29.11.2023 № 466/5393/22 зупинення провадження у справі є тимчасовим заходом та у разі наявності доказів на підтвердження припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан, учасники справи не позбавлені права ініціювати питання про поновлення провадження у справі шляхом подання до суду відповідних клопотань. Частина 1 ст. 251 ЦПК України носить імперативний характер.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 ЦПК України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 251, 260-261 ЦПК України, суд,-
постановив:
Клопотання представника відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом про зупинення провадження у справі № 671/715/25 задовольнити.
Зупинити провадження у справі до припинення перебування ОСОБА_4 на військовій службі у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст складено 19.12.2025.
Суддя